Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Νοε 2019 10:54 #217

  • Χρήστος (chr_)
  • Το Άβαταρ του/της Χρήστος  (chr_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 4
nikolaosa έγραψε:
παιδιά στη mintos δεν έχω κάνει το 2ο βήμα Verify your identity

Η διαδικασία πως γίνεται; Όπως και στη N26, Μιλάς με υπάλληλο τους και απαντάς στις ερωτήσεις του; Ή είναι αυτοματοποιημένα;
Δε τα πάω και τόσο καλά στα αγγλικά όταν είναι να μιλήσω. Στα γραπτά δεν έχω πρόβλημα

Δεν είχε χρειαστεί να μιλήσω με κανέναν, γραπτά ήταν όλα :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Νοε 2019 12:49 #218

  • nikolaosa
  • Το Άβαταρ του/της nikolaosa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: 2
Χρήστος (chr_) έγραψε:
Δεν είχε χρειαστεί να μιλήσω με κανέναν, γραπτά ήταν όλα :)

ρωτάω επειδή ζητάει να ανοίξω την κάμερα και με ενημερώνει ότι θα ζητήσει κάποιες πληροφορίες όπως την πηγή των κεφαλαίων.
Θεώρησα ότι θα μιλήσω με υπάλληλο όπως έκανα με τη N26
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Ιαν 2020 19:07 #219

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Σχετικά με τα κέρδη από p2p lending πλατφόρμες, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να καθορίζει πως δηλώνονται στην Εφορία; Έχω ρωτήσει πολλούς λογιστές, αρκετούς υπαλλήλους/διευθυντές/επόπτες σε 2 Εφορίες, καθώς και στο Υπουργείο Οικονομικών, και δεν έχω πάρει μια σαφή απάντηση. Οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τη νέα αυτή μορφή επένδυσης, ενώ οι απαντήσεις συνήθως εμπίπτουν σε μια από τις τρεις παρακάτω κατηγορίες:

1) Οι τόκοι δηλώνονται ως τόκοι αλλοδαπής προέλευσης και τα κέρδη από αγοραπωλησίες στη δευτερογενή αγορά ως κέρδη από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής

2) Πρέπει να δηλωθούν υποχρεωτικά ως κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έναρξη στην Εφορία, ασφάλιση στον ΕΦΚΑ, παρακολούθηση από λογιστή, κλπ.)

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

Τι μπορεί να κάνει κάποιος προκειμένου να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει αργότερα "μπλεξίματα" με την Εφορία; Είπαμε να είμαστε εντάξει στις φορολογικές μας υποχρεώσεις, αλλά τι γίνεται όταν δε γνωρίζουμε ποιες ακριβώς είναι αυτές, και δεν υπάρχει και κάποιος "υπεύθυνος" να μας πληροφορήσει σχετικά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Ιαν 2020 19:28 #220

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
vortex έγραψε:
Σχετικά με τα κέρδη από p2p lending πλατφόρμες, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να καθορίζει πως δηλώνονται στην Εφορία; Έχω ρωτήσει πολλούς λογιστές, αρκετούς υπαλλήλους/διευθυντές/επόπτες σε 2 Εφορίες, καθώς και στο Υπουργείο Οικονομικών, και δεν έχω πάρει μια σαφή απάντηση. Οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τη νέα αυτή μορφή επένδυσης, ενώ οι απαντήσεις συνήθως εμπίπτουν σε μια από τις τρεις παρακάτω κατηγορίες:

1) Οι τόκοι δηλώνονται ως τόκοι αλλοδαπής προέλευσης και τα κέρδη από αγοραπωλησίες στη δευτερογενή αγορά ως κέρδη από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής

2) Πρέπει να δηλωθούν υποχρεωτικά ως κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έναρξη στην Εφορία, ασφάλιση στον ΕΦΚΑ, παρακολούθηση από λογιστή, κλπ.)

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

Τι μπορεί να κάνει κάποιος προκειμένου να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει αργότερα "μπλεξίματα" με την Εφορία; Είπαμε να είμαστε εντάξει στις φορολογικές μας υποχρεώσεις, αλλά τι γίνεται όταν δε γνωρίζουμε ποιες ακριβώς είναι αυτές, και δεν υπάρχει και κάποιος "υπεύθυνος" να μας πληροφορήσει σχετικά;

χωρις να ειμαι ειδικος, πιστευω πως θεωρουνται εσοδα απο τοκους ή πωληση τιτλων. εσυ ενα επιτοκιο λαμβανεις απο την υπηρεσια, δεν εχεις αμεση και ενεργη εμπλοκη στη χρηματοδοτηση ως επιχειρηση.
peter k (peterk) έγραψε:
Ευχαριστω για το σχολιο σου. Το εισοδημα απο p2p lending θεωρειται εισοδημα απο τοκους, και φορολογειται με 15% συν εισφορα αλληλεγγυης.
το ιδιο λεει και αλλο μελος μερικες σελιδες πισω.
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2020 19:32 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Ιαν 2020 19:56 #221

  • nikolaosa
  • Το Άβαταρ του/της nikolaosa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: 2
vortex έγραψε:

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργη αυτή η απάντηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Ιαν 2020 19:21 #222

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
nikolaosa έγραψε:
δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργη αυτή η απάντηση

Γιατι είναι φοροδιαφυγή σε ηλεκτρονική πλατφόρμα που καταγράφονται τα πάντα, για πάντα. Ε, δεν το λες και έξυπνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Ιαν 2020 19:58 #223

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
CV έγραψε:
Γιατι είναι φοροδιαφυγή σε ηλεκτρονική πλατφόρμα που καταγράφονται τα πάντα, για πάντα. Ε, δεν το λες και έξυπνο.

Αν περάσει η πενταετία πέταξε το πουλάκι...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Ιαν 2020 20:02 #224

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
gus (gus326) έγραψε:
Αν περάσει η πενταετία πέταξε το πουλάκι...
Αν. Αν δεν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 26 Ιαν 2020 22:58 #225

  • nikolaosa
  • Το Άβαταρ του/της nikolaosa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: 2
έσκασε το πρώτο
αν και υπήρχαν υποψίες ότι κάτι δε πήγαινε καλά
Λέτε να έχουμε συνέχεια;
ασχολείται κανείς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα