Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 15 Νοε 2022 21:38 #46

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:
Γνωρίζω αρκετούς που πήγαν στην HSBC τώρα. Που είναι το παράξενο;
Δεν μιλάμε για παράξενο αλλά για πιθανότητες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 16 Νοε 2022 11:09 #47

  • sd (sd@greek)
  • Το Άβαταρ του/της sd (sd@greek)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Επιβεβαιώνω δυστυχώς την πρακτική πλέον χρέωσης τραπεζικής επιταγής και από ALPHA BANK! Πήγα σήμερα να βγάλω 28682€ να τα μεταφέρω στην Αττικής και μου ζήτησαν 43,023€! (~ 0,15% !!!).

Τα ζήτησα μετρητά και μου έδωσαν μόνο 15000€ γιατί λέει δεν είχαν άλλα και θα έπρεπε να τα παραγγείλω άλλη μέρα με χρηματαποστολή!!! Συγχύστηκα και αφού τους έλουσα έφυγα...

Λυπάμαι πολύ για την κατάντια των συστημικών και της Ελλάδας σε ότι αφορά την συμπεριφορά τους απέναντι μας.

Διατραπεζικός διαμεσολαβητής ... άντε τώρα να βρω το δίκιο μου ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 16 Νοε 2022 11:35 #48

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
sd (sd@greek) έγραψε:
Επιβεβαιώνω δυστυχώς την πρακτική πλέον χρέωσης τραπεζικής επιταγής και από ALPHA BANK! Πήγα σήμερα να βγάλω 28682€ να τα μεταφέρω στην Αττικής και μου ζήτησαν 43,023€! (~ 0,15% !!!).

Τα ζήτησα μετρητά και μου έδωσαν μόνο 15000€ γιατί λέει δεν είχαν άλλα και θα έπρεπε να τα παραγγείλω άλλη μέρα με χρηματαποστολή!!! Συγχύστηκα και αφού τους έλουσα έφυγα...

Λυπάμαι πολύ για την κατάντια των συστημικών και της Ελλάδας σε ότι αφορά την συμπεριφορά τους απέναντι μας.

Διατραπεζικός διαμεσολαβητής ... άντε τώρα να βρω το δίκιο μου ...
Τα υπόλοιπα τα παίρνεις την επόμενη μέρα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 16 Νοε 2022 14:37 #49

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sd (sd@greek) έγραψε:
Επιβεβαιώνω δυστυχώς την πρακτική πλέον χρέωσης τραπεζικής επιταγής και από ALPHA BANK! Πήγα σήμερα να βγάλω 28682€ να τα μεταφέρω στην Αττικής και μου ζήτησαν 43,023€! (~ 0,15% !!!).
Το απλό e έμβασμα πόσο στοιχίζει;

Τα ζήτησα μετρητά και μου έδωσαν μόνο 15000€ γιατί λέει δεν είχαν άλλα και θα έπρεπε να τα παραγγείλω άλλη μέρα με χρηματαποστολή!!! Συγχύστηκα και αφού τους έλουσα έφυγα...

Λυπάμαι πολύ για την κατάντια των συστημικών και της Ελλάδας σε ότι αφορά την συμπεριφορά τους απέναντι μας.

Διατραπεζικός διαμεσολαβητής ... άντε τώρα να βρω το δίκιο μου ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 16 Νοε 2022 16:19 #50

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Κάντε τον κόπο να στέλνετε και ένα επώνυμο email στον τραπεζικό διαμεσαβητη. Δεν μου έχει τύχει και δεν έχω ψάξει να βρω τα σχετικά email. Όταν μου τύχει θα τα βρω. Αν κάποιος τα έχει, ας τα γράψει.
Επίσης όταν σας ζητήσουν τέτοια πόσα για έκδοση επιταγής για απλη μεταφορά προθεσμιακης, ζητήστε εγγράφως πως δικαιολογειτε αυτό το ποσό, το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σας το ζητησε και την ιδιότητα του, το ονοματεπώνυμο του διευθυντή του συγκεκριμένου υποκατάστηματος, και αναφέρετε ευθέως οτι έχετε μιλήσει ηδη με τραπεζικό διαμεσαβητη για τέτοιο ζήτημα και οτι αυτός έχει ζητήσει να περνετε αυτά τα στοιχεία ώστε να του τα στελνετε για έλεγχο καταχρηστηκων πρακτικών νόθευσης τραπεζικού ανταγωνισμού.
Δεν θα μπλοφαρετε ούτε θα εκβιαζετε ωστε να εξυπηρετηθειτε. Θα τα στειλετε όντως αυτα τα στοιχεία. 5 λεπτακια δουλειά είναι. Αν αρνηθούν (το πιθανότερο) να σας δώσουν εγγράφως τα στοιχεία, να αναφέρετε οτι ούτως ή άλλως θα στείλετε email επώνυμα στον διατραπεζικό διαμεσαβητη με τα στοιχεία των υπαλλήλων κλπ που ηδη εχετε, καθώς και θα δημοσιοποιησετε το θέμα στον ηλεκτρονικό τυπο.
Ας το κάνουν 5-10 άτομα και θα δείτε που θα κοπούν οι μ@λ@κιες.
Ακόμα και στην Ελλάδα του πλήρως αθέμιτου τραπεζικού ανταγωνισμου. 4 χρονιά τώρα εκκρεμεί έρευνα για αυτό ακριβώς το θέμα και ακόμα δεν έχει βγει απόφαση σκάνδαλοηδεστατα..
Η δημοσιοποιηση του θέματος θα προκαλέσει μεγαλύτερη τιμωρία απο την ποινή χαδι που αναμένεται, καθώς ολο και περισσότεροι θα αποφεύγουν τις συστημικες.

Και ένα άρθρο που θα πανε τα επιτόκια. Προσωπικά πιστεύω θα αργήσει να γίνει.
www.insider.gr/epiheiriseis/251147/trape...niko-paradoxo-metaxy
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 17 Νοε 2022 15:35 #51

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Να γιατί για 1-1.5 χρόνο ακόμα, τα επιτόκια καταθέσεων δεν θα αυξηθούν σημαντικα. Μέχρι τοτε ίσως εχει πεσει και ο πληθωρισμός απ τα επίπεδα που ειναι τωρα οπότε ίσως καταφέρουν οι τράπεζες να αποφύγουν μονιμα υψηλά επιτοκια καταθέσεων, τα οποία θα ανέβουν βέβαια απο τα επίπεδα που είναι τώρα.
Ακόμα και τώρα πιστεύω συμφέρει το ετήσιο της Attica. Δεν αναμένεται να ανέβει σημαντικα παραπάνω μεσα σε ένα έτος το επιτόκιο καταθέσεων στις ανταγωνιστικες.

www.bankingnews.gr/trapezika-nea/article...eseon-tha-afksithoyn
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 17 Νοε 2022 18:21 #52

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Ανεπίσημη πληροφόρηση, είχα την πληροφόρηση ότι τράπεζα θα αυξήσει [τέλος του χρόνου ή αρχές του επομένου] το επιτόκιο κατάθεσης και πάνω από 1%

Επαναλαμβάνω η πληροφορία να θεωρηθεί ανεπίσημη και φυσικά δεν προέρχεται από συστημική. Η Αττικής έχει μαζέψει πολύ χρήμα με την τελευταία κίνηση της και αυτό θα τη βοηθήσει στο 2ετές+ πρόγραμμα εξυγίανσης της.

Όποιος επιθυμεί να κλείσει τα χρήματα του μέχρι και το 2025 τρέχει στη δευτερογενή ΟΕΔ με 3+% απόδοση, δεν έχω ακόμη τσεκάρει αν είναι και αφορολόγητο για τα φυσικά πρόσωπα.

Όσο για τις αποδόσεις των τραπεζικών ομολόγων:

www.bankingnews.gr/trapezika-nea/article...tlisei-350-ekat-evro
Τελευταία διόρθωση: 17 Νοε 2022 18:30 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 05 Δεκ 2022 17:45 #53

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Νέο προϊόν ATTICA

Κλειστά για 18μήνες και 24 μήνες με απόδοση 1.75% και 2% αντίστοιχα.

Από 1500 ευρώ, ίσως καλή λύση για πολύ μικρό κεφάλαιο που δε θα το χρειαστεί κάποιος στα 2 χρόνια ή 18 μήνες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala), sosimple, gus (gus326), tsouk

ΝΕΟ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ATTICA 05 Δεκ 2022 20:30 #54

  • Nικος (van62)
  • Το Άβαταρ του/της Nικος (van62)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 2
Που το αναφερει το 2%,γιατι δεν το βρισκω στο site της τραπεζας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα