Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακή σε πόσο 100.000 για ένα έτος στην Ziraat Bank με 1.60% . Γιατί όχι ?

Προθεσμιακή σε πόσο 100.000 για ένα έτος στην Ziraat Bank με 1.60% . Γιατί όχι ? 21 Σεπ 2020 20:56 #19

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Οι καταθέσεις στην συγκεκριμένη τράπεζα, δεν αντιστοιχεί ουτε στο 0.001% των χρημάτων που σκάει η Ελλάδα στην Τουρκίκη οικονομία. Με αγορά τουρκικών προϊόντων γίνεται η "ενίσχυση" της Τουρκικής οικονομίας.
Αμα θέλετε να πάψετε να την ενισχύετε, ότι βλέπετε τούρκικο δεν το αγοράζετε (παρτε το αντίστοιχο ακριβότερο) δε βλέπετε καναλια που έχουν τουρκικά προγράμματα ή ιδιοκτησία, κοιτάτε που κατασκευαστήκε το αυτοκίνητο που αγοράζετε, και να εύχεστε να μη κάνουν το ιδιο και οι Τούρκοι γιατι το ισόγειο ξανα λεω είναι υπέρ μας.
Τα δισεκατομμύρια που φεύγουν απο Ελλάδα προς Τουρκία είναι το ζητούμενο και δεν προέρχονται απο καταθέσεις στη συγκεκριμένη τράπεζα. Οτι φεύγει από εκει είναι σταγόνα στον ωκεανό και δεν τα λεω από συμφέρον, ουτε είναι θεωρίες, αυτη ειναι η ουσία ητε το καταλαβαίνουμε ητε οχι. Και μεσα σε ολα αυτα, είναι και οι καταθέσεις στη συγκεκριμένη.
Οποιος θελει να τιμωρήσει (στο μετρό του δυνατού γιατί οι ελληνικές εξαγορες είναι ασήμαντες σε σχεση με το συνολο) το κανει στην καθημερινότητα του, και καλα κανει.
Έτσι όπως δουλεύει η οικονομια και ο καπιταλισμός πάντως, συνήθως ολα γυρνάνε μπούμερανγκ και δεν είναι καθόλου απλο ποιον ζημειωνεις τελικά. Αν τα βάλεις σε Ελληνικη τράπεζα τι διαφορά πιστεύεις οτι εχει? Κερδίζουν κάποιοι οι οποίοι δεν είναι Έλληνες (με την κρίση οι ιδιοκτήτες είναι πλέον σχεδον 100% ξενοι) . Μήπως στην ζηρατ αυτοι που κερδίζουν είναι Τούρκοι? Το 90% είναι ξένοι και εκει.


Εξακολουθείς απλά να μου αναφέρεις άλλους έμμεσους τρόπους, με τους οποίους κάποιες οικονομικές δραστηριότητες στην Ελλάδα μπορεί να ενισχύουν την Τουρκική οικονομία στον ίδιο ή μεγαλύτερο βαθμό από το συγκεκριμένο παράδειγμα.
Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι, το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Με ενδιαφέρει τι κάνω ΕΓΩ. Και ακόμα και αν ο αρχοφασίστας μου έδινε όλο το χρυσάφι του παλατιού του, δεν θα του έδινα ούτε ένα ποτήρι ... νερό, όχι τις οικονομίες μου.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή σε πόσο 100.000 για ένα έτος στην Ziraat Bank με 1.60% . Γιατί όχι ? 21 Σεπ 2020 22:41 #20

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
batista έγραψε:

Εξακολουθείς απλά να μου αναφέρεις άλλους έμμεσους τρόπους, με τους οποίους κάποιες οικονομικές δραστηριότητες στην Ελλάδα μπορεί να ενισχύουν την Τουρκική οικονομία στον ίδιο ή μεγαλύτερο βαθμό από το συγκεκριμένο παράδειγμα.
Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι, το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Με ενδιαφέρει τι κάνω ΕΓΩ. Και ακόμα και αν ο αρχοφασίστας μου έδινε όλο το χρυσάφι του παλατιού του, δεν θα του έδινα ούτε ένα ποτήρι ... νερό, όχι τις οικονομίες μου.
Σεβαστή η αποψη σου, πιθανότατα και πολυ πλειοψηφικη, καλα εκανες και τη διατύπωσες μια φορα , η επανάληψη δεν προσφέρει τίποτα.
Το site ειναι για επιτοκια και τρόπους επένδυσης όμως και οχι, διδασκαλίας ηθικής. Οι περισσότεροι εδω μεσα ενδιαφέρονται για το θεμα μιας και τα επιτοκια έχουν προσγειωθεί σε δραματικά επίπεδα. Επίσης το να μπορείς να πάρεις 1.6 θα σε βοηθήσει να παρεις κάτι καλύτερο στη νυν τράπεζα απο τα 0.3 και 0.5 που δίνουν για μεγαλα ποσα.
Επομενως ας σεβαστούμε όσους ενδιαφέρονται και να γράψουμε εδώ οτι εμπειρία / πληροφορία έχουμε, που μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιους.
Οποιος θελει φτιάχνει δικο του thread με θεμα "Πως θα κάνουμε εμπάργκο στα προϊόντα της Τουρκιας, ποια είναι, ποια αυτοκίνητα, ποίες εκπομπές στην τηλεόραση, ποια σούπερ μάρκετ και τι ακριβώς".
Το οποίο θα ηταν επίσης ενδιαφέρον και χρήσιμο πιθανότατα για περισσότερους και δεν ειρωνεύομαι καθόλου, απλά εδω είναι oftopic.
Τελευταία διόρθωση: 21 Σεπ 2020 22:45 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

Προθεσμιακή σε πόσο 100.000 για ένα έτος στην Ziraat Bank με 1.60% . Γιατί όχι ? 22 Σεπ 2020 08:56 #21

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Σεβαστή η αποψη σου, πιθανότατα και πολυ πλειοψηφικη, καλα εκανες και τη διατύπωσες μια φορα , η επανάληψη δεν προσφέρει τίποτα.
Το site ειναι για επιτοκια και τρόπους επένδυσης όμως και οχι, διδασκαλίας ηθικής. Οι περισσότεροι εδω μεσα ενδιαφέρονται για το θεμα μιας και τα επιτοκια έχουν προσγειωθεί σε δραματικά επίπεδα. Επίσης το να μπορείς να πάρεις 1.6 θα σε βοηθήσει να παρεις κάτι καλύτερο στη νυν τράπεζα απο τα 0.3 και 0.5 που δίνουν για μεγαλα ποσα.
Επομενως ας σεβαστούμε όσους ενδιαφέρονται και να γράψουμε εδώ οτι εμπειρία / πληροφορία έχουμε, που μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιους.
Οποιος θελει φτιάχνει δικο του thread με θεμα "Πως θα κάνουμε εμπάργκο στα προϊόντα της Τουρκιας, ποια είναι, ποια αυτοκίνητα, ποίες εκπομπές στην τηλεόραση, ποια σούπερ μάρκετ και τι ακριβώς".
Το οποίο θα ηταν επίσης ενδιαφέρον και χρήσιμο πιθανότατα για περισσότερους και δεν ειρωνεύομαι καθόλου, απλά εδω είναι oftopic.

Από την στιγμή που απάντησες στις δικές μου αιτιάσεις, δεν καταλαβαίνω γιατί ΔΕΝ περίμενες να απαντήσω (διευκρινιστικά) και μου προσάπτεις ... επανάληψη.
Άλλωστε, ο μόνος λόγος για τον οποίο αποφάσισα να παρέμβω ήταν το εξαιρετικά προκλητικό "...Απαντήσεις τύπου ( γιατί είναι τουρκική και εχουμε διαφορές μαζί τους ) να λείπουν."
Αν ... έλειπε η συγκεκριμένη ... νουθεσία, δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία. Από εκεί και πέρα, ο καθένας εξέφρασε την άποψή του και δεν υπάρχει κανένας λόγος για άνοιγμα άλλου νήματος ή οτιδήποτε άλλο σχετικό και η συγκεκριμένη παρέμβαση ήταν πολύ περισσότερο ... on-topic από πάρα πολλές άλλες για τις οποίες δεν θέτουμε αντίστοιχο θέμα.

ΥΓ: Δεν δίνω, προσωπικά, καμία σημασία στο ποσοστό αποδοχής (ή αποδοκιμασίας) μιας άποψης. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο το αν την κρίνω ως σωστή ή λανθασμένη.
Άλλωστε ιστορικά, έχουν γίνει πολλές ... καταστροφές από ... πλειοψηφίες.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 22 Σεπ 2020 12:26 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα