Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία?

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 20 Σεπ 2019 16:59 #1

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Ειμαι επαρχία, αρκετες ωρες μακρια απο Αθήνα. Θα μπορούσα να κανω προθεσμιακή κατάθεση πχ στην τράπεζα Χανιων που βλέπω εχει το μεγαλύτερο επιτόκιο 1,4? Για πανω απο 200x. Το θέμα είναι οτι βαριέμαι να παω Αθήνα γι αυτο το λογο. Φαντάζομαι ομως οτι πρέπει να υπογράψω εκει κλπ. Θελω να ξερω και για διαπραγμάτευτικους λογους, ωστε να απαιτησω αναλογο επιτόκιο και αν δεν το παρω να παω οντως εκει.
Η διαφορά τόκου δικαιολογει βέβαια χαλαρα να κανω ενα ταξιδάκι και να παω επιτοπου μονο που εχω κάποιες υποχρεώσεις εδω αυτο τον καιρό και δυσκολεύουν τα πράγματα. Τι γνώμη εχετε?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 20 Σεπ 2019 19:57 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει η πληροφορία, αλλά εγώ έχω κάνει προθεσμιακές τραπεζικές καταθέσεις σε άλλες Χώρες χωρίς καν φυσική παρουσία.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 20 Σεπ 2019 19:58 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 20 Σεπ 2019 20:43 #3

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει η πληροφορία, αλλά εγώ έχω κάνει προθεσμιακές τραπεζικές καταθέσεις σε άλλες Χώρες χωρίς καν φυσική παρουσία.
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν και για κάποιες online ξένες ήξερα οτι γίνεται, Μάλτας συνήθως. Γι αυτο ρωτησα αν το έχει κανει κανεις σε Ελληνικη νορμάλ τράπεζα.
Φαντάζομαι η καλύτερη λύση είναι να στείλω ενα email στην ιδια την τράπεζα που με ενδιαφέρει να δω τι θα μου απαντήσουν.
Δεδομένου του μεγαλούτσικου ποσού μπορεί να ενδιαφερθούνε. (κάποιες ενδιαφέρονται πολυ και καποιες καθόλου).
Απλα δεν τους έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη γιατί συνήθως για να παρουν τα λεφτα κάποιες τραπεζες είναι διατεθημενες να σε διευκόλυνουν με καθε τρόπο. Οταν ληξει η κατάθεση ομως σου βγαζουν την παναγια και πρακτικά δεν υπάρχει αλλη λυση απο το να πας εκει ωστε να τα παρεις. Γι αυτο κυρίως ρώτησα αν εχει κάποιος σχετική εμπειρία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 21 Σεπ 2019 18:56 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν και για κάποιες online ξένες ήξερα οτι γίνεται, Μάλτας συνήθως. Γι αυτο ρωτησα αν το έχει κανει κανεις σε Ελληνικη νορμάλ τράπεζα.
Φαντάζομαι η καλύτερη λύση είναι να στείλω ενα email στην ιδια την τράπεζα που με ενδιαφέρει να δω τι θα μου απαντήσουν.
Δεδομένου του μεγαλούτσικου ποσού μπορεί να ενδιαφερθούνε. (κάποιες ενδιαφέρονται πολυ και καποιες καθόλου).
Απλα δεν τους έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη γιατί συνήθως για να παρουν τα λεφτα κάποιες τραπεζες είναι διατεθημενες να σε διευκόλυνουν με καθε τρόπο. Οταν ληξει η κατάθεση ομως σου βγαζουν την παναγια και πρακτικά δεν υπάρχει αλλη λυση απο το να πας εκει ωστε να τα παρεις. Γι αυτο κυρίως ρώτησα αν εχει κάποιος σχετική εμπειρία.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις λογαριασμό, αλλά και προθεσμιακή κατάθεση εξ αποστάσεως (στην Ελλάδα). Άλλωστε είναι και το θέμα της κατάθεσης (έστω με επιταγή) των χρημάτων. Αν, προσωπικά, είχα ATTICA (με το 1,2%) στην πόλη μου δεν θα ασχολούμουν με το +0,2. Μάλιστα με δεδομένο ότι η Attica έχει μηνιαίο εκτοκισμό, η διαφορά είναι ακόμα μικρότερη. Το μόνο πραγματικά θετικό που έχει η Χανίων είναι το ότι σου δίνει το 1,4% για έτος και όχι max 6 μήνες που σου δίνουν οι συστημικές + ATTICA. Άρα σε μια αγορά με πτωτική πολιτική επιτοκίων, θα κλειδώσεις καλύτερο επιτόκιο για μεγαλύτερο διάστημα. Γι αυτό ίσως και να αξίζει το ταξιδάκι. :)
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Σεπ 2019 18:58 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 22 Σεπ 2019 00:29 #5

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
batista έγραψε:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις λογαριασμό, αλλά και προθεσμιακή κατάθεση εξ αποστάσεως (στην Ελλάδα). Άλλωστε είναι και το θέμα της κατάθεσης (έστω με επιταγή) των χρημάτων. Αν, προσωπικά, είχα ATTICA (με το 1,2%) στην πόλη μου δεν θα ασχολούμουν με το +0,2. Μάλιστα με δεδομένο ότι η Attica έχει μηνιαίο εκτοκισμό, η διαφορά είναι ακόμα μικρότερη. Το μόνο πραγματικά θετικό που έχει η Χανίων είναι το ότι σου δίνει το 1,4% για έτος και όχι max 6 μήνες που σου δίνουν οι συστημικές + ATTICA. Άρα σε μια αγορά με πτωτική πολιτική επιτοκίων, θα κλειδώσεις καλύτερο επιτόκιο για μεγαλύτερο διάστημα. Γι αυτό ίσως και να αξίζει το ταξιδάκι. :)
H Αττικής δινει 1.2 και για 15μηνο αν ισχυουν ακομα τα επιτόκια της 1ης σελίδας, αρα δεν υπάρχει το μειονέκτημα της διάρκειας που έγραφες, μη σου πω παει αντιστροφα.
Προς τα εκει ομως προσανατολιζομαι και εγω, αν και υπάρχει μια διαφορά περίπου 400ε ανάμεσα στο 1.2 και 1.4
Θεωρητικά με συμφέρει να παω Αθήνα στην Χανίων μαζι με έξοδα πηγαινελα και πάλι συμφερει, πρακτικά για Attica, και ουσιαστικά θα μείνουν εκει που τα εχω ηδη μόλις παω να φυγω θα μου δώσουν το επιτόκιο της Αττικής. Το ζητούμενο απλά είναι να μου δώσουν το επιτόκιο της Χανιων, που προσωπικά πιστεύω οτι θα το πάρω αν φτασω στα ακρα.
Δεν ξερω τι να απαιτησω στη νυν τράπεζα, 1.2 ή 1.4.. Αν απαιτησω 1.2 99% θα το πάρω, αν πεσω εξω τα παω Αττικής μετά παλι με 1.2 και δε χάνω τίποτα, πέρα από το χρόνο μου και τη διαδικασία ολη.
Η λογική λεει να απαιτησω 1.4 λέγοντας οτι μου το δίνει η Χανίων και ούτως η άλλως θα πήγαινα Αθήνα. Αν απαιτησω τόσο επιτόκιο το κοβω 50/50 να το πάρω. Αν δε μου το δώσουν τα πάω στην Αττικής με 1.2
Πιστεύω αυτη ειναι η καλύτερη στρατηγική στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 22 Σεπ 2019 08:58 #6

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
H Αττικής δινει 1.2 και για 15μηνο αν ισχυουν ακομα τα επιτόκια της 1ης σελίδας, αρα δεν υπάρχει το μειονέκτημα της διάρκειας που έγραφες, μη σου πω παει αντιστροφα.
Προς τα εκει ομως προσανατολιζομαι και εγω, αν και υπάρχει μια διαφορά περίπου 400ε ανάμεσα στο 1.2 και 1.4
Θεωρητικά με συμφέρει να παω Αθήνα στην Χανίων μαζι με έξοδα πηγαινελα και πάλι συμφερει, πρακτικά για Attica, και ουσιαστικά θα μείνουν εκει που τα εχω ηδη μόλις παω να φυγω θα μου δώσουν το επιτόκιο της Αττικής. Το ζητούμενο απλά είναι να μου δώσουν το επιτόκιο της Χανιων, που προσωπικά πιστεύω οτι θα το πάρω αν φτασω στα ακρα.
Δεν ξερω τι να απαιτησω στη νυν τράπεζα, 1.2 ή 1.4.. Αν απαιτησω 1.2 99% θα το πάρω, αν πεσω εξω τα παω Αττικής μετά παλι με 1.2 και δε χάνω τίποτα, πέρα από το χρόνο μου και τη διαδικασία ολη.
Η λογική λεει να απαιτησω 1.4 λέγοντας οτι μου το δίνει η Χανίων και ούτως η άλλως θα πήγαινα Αθήνα. Αν απαιτησω τόσο επιτόκιο το κοβω 50/50 να το πάρω. Αν δε μου το δώσουν τα πάω στην Αττικής με 1.2
Πιστεύω αυτη ειναι η καλύτερη στρατηγική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Έχεις δίκιο για το 15μηνο (είχα κοιτάξει μόνο το Double Profit).
Το ταξιδάκι πάντως δεν φαίνεται να το γλιτώνεις.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 22 Σεπ 2019 09:19 #7

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
sosimple έγραψε:
H Αττικής δινει 1.2 και για 15μηνο αν ισχυουν ακομα τα επιτόκια της 1ης σελίδας, αρα δεν υπάρχει το μειονέκτημα της διάρκειας που έγραφες, μη σου πω παει αντιστροφα.
Προς τα εκει ομως προσανατολιζομαι και εγω, αν και υπάρχει μια διαφορά περίπου 400ε ανάμεσα στο 1.2 και 1.4
Θεωρητικά με συμφέρει να παω Αθήνα στην Χανίων μαζι με έξοδα πηγαινελα και πάλι συμφερει, πρακτικά για Attica, και ουσιαστικά θα μείνουν εκει που τα εχω ηδη μόλις παω να φυγω θα μου δώσουν το επιτόκιο της Αττικής. Το ζητούμενο απλά είναι να μου δώσουν το επιτόκιο της Χανιων, που προσωπικά πιστεύω οτι θα το πάρω αν φτασω στα ακρα.
Δεν ξερω τι να απαιτησω στη νυν τράπεζα, 1.2 ή 1.4.. Αν απαιτησω 1.2 99% θα το πάρω, αν πεσω εξω τα παω Αττικής μετά παλι με 1.2 και δε χάνω τίποτα, πέρα από το χρόνο μου και τη διαδικασία ολη.
Η λογική λεει να απαιτησω 1.4 λέγοντας οτι μου το δίνει η Χανίων και ούτως η άλλως θα πήγαινα Αθήνα. Αν απαιτησω τόσο επιτόκιο το κοβω 50/50 να το πάρω. Αν δε μου το δώσουν τα πάω στην Αττικής με 1.2
Πιστεύω αυτη ειναι η καλύτερη στρατηγική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Δε νομίζω να ψαρώνουν. Σε όσους δοκίμασα μου είπαν Πάρτα. Τώρα τέλος του μήνα θα πέσει παζάρι αλλά προβλέπω μηδέν εις το πηλίκιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 22 Σεπ 2019 11:16 #8

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Δε πιστευω να γίνεται χωρις τη φυσσικη σου παρουσια η προθεσμιακη εκτος αν εχεις e-banking που
προφανως δεν εχεις.Επισης θα ζητησουν και λογαριασμο να φαινεται η διευθυνση κατοικιας πχ τηλεφωνου-δεη-ευδαπ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Εχει κανει κανείς προθεσμιακή σε τράπεζα αλλης πόλης χωρις τη φυσική του παρουσία? 22 Σεπ 2019 11:30 #9

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
gus (gus326) έγραψε:
Δε νομίζω να ψαρώνουν. Σε όσους δοκίμασα μου είπαν Πάρτα. Τώρα τέλος του μήνα θα πέσει παζάρι αλλά προβλέπω μηδέν εις το πηλίκιο.
Τα εχω σε μικρη συναιτεριστικη. Την προηγούμενη φορά ουτε το 1.6 που εδινε η Αττικής τοτε δε δινανε. Μεχρι επιταγή κοψανε και περίμενα υπογραφή του διευθυντή. Η οποία δεν ηρθε ποτε. Η επιταγή σκιστηκε και ενημερωθηκα οτι ο διευθυντής ενέκρινε τελικά το ιδιο επιτόκιο.
Σκεψου να ζητήσω τωρα παραπανω απο Αττικής λέγοντας οτι θα τα παω σε αλλη πολη..
Θα δείξει. Αναλογως την όρεξη που θα εχω σε λίγες μέρες :)
Το βέβαιο ειναι οτι κατω απο 1.2 δεν υπάρχει περίπτωση να τα αφησω. Και ήδη σκέφτομαι οτι και αυτο σούπερ κοροιδια ειναι.
Φίλος μου πηρε αμαξι με δόσεις. Ξέρεις τι επιτόκια εχουν ακομα? 8%. Για αγορά αυτοκινήτου όπου το ρίσκο της τράπεζας είναι σχεδον 0 και με το μισο αυτοκίνητο να έχει προπληρωθει.
Δυστυχώς δεν έχουμε βρει καποια καλύτερη επένδυση. Ακομα και ομόλογα που εκδισουν σοβαρές επιχειρήσεις πχ ελληνικά πετρέλαια φανταζουν καλύτερη λυση.
Τελευταία διόρθωση: 22 Σεπ 2019 11:33 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα