Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Οριο αναλήψεων.

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 18:43 #10

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
sosimple έγραψε:
Η ερώτηση του Γιάννη ομως δεν έχει απαντηθεί, προφανώς γιατι κανεις δεν ξερει. Και ειναι ουσιαστική ερώτηση διοτι ενα καρο χαζοτραπεζες, σου πετάνε ότι μ@λ@κι@ τους κατέβει για να μη σου δωσουν μετρητά.
Παλαιότερα, προ capital control, ειχα ξαναγράψει εδω μεσα, οταν πηγα στη millenium τότε και ζήτησα μετρητα 200χ περίπου, μου πεταξε ενα, σύμφωνα με το νομο xyz της ΚΤΕ δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε μετρητα πάνω απο 2000 (αν θυμάμαι καλά το ποσο, ηταν χαμηλοτατατο πάντως). Αντε τώρα να βγαλεις ακρη αν ελεγε αλήθεια.
Μάλιστα μου ειχε πει. Παρε επιταγή. Αν θες μετρητά, επειδή δεν εχω, πλήρωσε με το κόστος να μεταφέρω μετρητά απο την ΕΚΤ και περίμενε μέχρι να έρθουν και ελα να τα πάρεις.
Νομιζω ότι έχει ψηφιστεί οντως νομος που λεει σε έκτακτες περίπτωσεις μπορει η τράπεζα να δωσει μετρητά λιγα.
Αλλα δεν ειμαι και σίγουρος έτσι που αλλαζει η νομοθεσία καθημερινα.
Για την ιστορία είχαμε συμβιβαστεί τοτε να περνάω κάθε βδομάδα και να παίρνω 20χ

Καλά κι εσυ έτρεχες τρεις μήνες δε μπορούσες με e banking να τα στείλεις σε πιο σοβαρούς και να τελειώνεις;;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 19:03 #11

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Η ερώτηση του Γιάννη ομως δεν έχει απαντηθεί, προφανώς γιατι κανεις δεν ξερει. Και ειναι ουσιαστική ερώτηση διοτι ενα καρο χαζοτραπεζες, σου πετάνε ότι μ@λ@κι@ τους κατέβει για να μη σου δωσουν μετρητά.
Παλαιότερα, προ capital control, ειχα ξαναγράψει εδω μεσα, οταν πηγα στη millenium τότε και ζήτησα μετρητα 200χ περίπου, μου πεταξε ενα, σύμφωνα με το νομο xyz της ΚΤΕ δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε μετρητα πάνω απο 2000 (αν θυμάμαι καλά το ποσο, ηταν χαμηλοτατατο πάντως). Αντε τώρα να βγαλεις ακρη αν ελεγε αλήθεια.
Μάλιστα μου ειχε πει. Παρε επιταγή. Αν θες μετρητά, επειδή δεν εχω, πλήρωσε με το κόστος να μεταφέρω μετρητά απο την ΕΚΤ και περίμενε μέχρι να έρθουν και ελα να τα πάρεις.
Νομιζω ότι έχει ψηφιστεί οντως νομος που λεει σε έκτακτες περίπτωσεις μπορει η τράπεζα να δωσει μετρητά λιγα.
Αλλα δεν ειμαι και σίγουρος έτσι που αλλαζει η νομοθεσία καθημερινα.
Για την ιστορία είχαμε συμβιβαστεί τοτε να περνάω κάθε βδομάδα και να παίρνω 20χ


σωστο αυτο.για να ειμαστε ομως πιο συγκεκριμενοι με τα σημερινα δεδομενα καθε τραπεζα ακολουθει την δικη της πολιτικη τωρα.
πχ στο ΤΠΔ κατοπιν ερωτησης μου στον διευθυντη μου ειπε οτι ανα ημερα δεν μπορει να δωσει παραπανω απο 10Κ για να μπορει να κινηθει και η τραπεζα γενικα για την καθημερινη συναλλαγη τους.μετρητα ολα.
ιδια ερωτηση εκανα σε ακομη 3 τραπεζες.απο alpha πηρα διαφορετικη απαντηση,το ιδιο και η πειραιως ενω και απο την εθνικη τραπεζα επισης διαφορετικη απαντηση.ολες οι ερωτησεις εγιναν σε διευθυντες που υπαρχει και μια φιλικη επαφη μεταξυ τους ολα αυτα τα χρονια.δεν ξερω αν αυτο μετρησε.
παντως αυτα ειναι λιγο σχετικα. δηλαδη διαπραγματευσιμα. αναλογα πως θα μιλησεις,τον λογο που τα χρειαζεσαι-πχ εγω για να τους ζυγισω ενω δεν ηταν αληθεια ειπα στον εναν διευθυντη θελει να κανει ο αδερφος μου χειρουργικη επεμβαση αμεσα χρειαζονται τοσα χρηματα πες μου τι κανουμε ορθα κοφτα- και μπορουσα να παρω και 20Κ μετρητα την ιδια μερα αμεσα σε 5 λεπτα.

μην κολωσετε παντως.αν χρειαζεστε τα χρηματα σας για οποιονδηποτε λογο μεταχειριστειτε τους οπως νομιζετε.αυτοσχεδιαστε και λιγο πριν πατε με ενα σχεδιο που εχετε σκεφτει πριν.

επισης αν θελετε πολυ μεγαλο ποσο προτιμηστε μεγαλο υποκαταστημα της ιδια τραπεζας και οχι τοπικο της περιοχης σας.οι πιθανοτητες να παρετε μεγαλυτερο ποσο αυξανονται.

τωρα θα μου πειτε πρεπει να κανουμε ολες αυτες τις μαλακιες προκειμενουν να ζητιανευουμε τα λεφτα μας λες και εχουμε την ορεξη τους? δυστυχως μαλλον ετσι πρεπει να γινει επειδη αναλογα με το πως θα σε κοψει ο καθε υπαλληλος εκει μεσα ή ακομη και ο διευθυντης σου δινει την αναλογη απαντηση.

θα μπορουσα πχ να χρησιμοποιησω φιλο μου απο το πανεπιστημιο-οι περισσοτεροι δουλευουν σε διαφορες τραπεζες στα κεντρικα- πχ εχω ενα φιλο μου με διδακτορικο που διαχειριζεται fund της πειραιως. ε αν του ελεγα μια κουβεντα θα μπορουσα να σηκωσω οσα ηθελα σε μια ημερα.δεν χρειαστηκε να φτασω ως εκει.

γενικα να ξερετε κανουν οτι γουσταρουν και δεν ακολουθουν γενικη γραμμη.και αυτο δεν ειναι καλο.γιατι αλλο οι εξαιρεσεις και αλλο το τραπεζικο μπαχαλο.
αν αρχισουν να σας λενε περι ΕΚΤ και νομων γραψτε τους στα @@ σας. αυτα τα κολπα τα κανουν για να αποφυγουν μεγαλες τραπεζικες εκροες ρευστου ενω το χρηματοκιβωτιο τους ειναι τιγκα στο ρευστο-διευθυντης σηκωθηκε απο το γραφειο του και πηγαμε παρεα στο χρηματοκιβωτιο αλλου οροφου και εδωσε εντολη σε υπαλληλο και το ανοιξε μπροστα μου οχι για να μου δειξει τι εχει μεσα φυσικα αλλα για να πει στην υπαλληλο παρε αυτο το ποσο και κανε αυτη τη διαδικασια για ενα ποσο που ηθελα για μια δουλεια που μου ετυχε επειγουσα και ηθελα να πληρωσω με μετρητα καποιον γιατι ειχα χιλια ευρω εκπτωση απο μια αγορα που ειχα κανει μονο αν του τα εδινα μετρητα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2019 19:39 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 19:17 #12

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Η ερώτηση του Γιάννη ομως δεν έχει απαντηθεί, προφανώς γιατι κανεις δεν ξερει.

Η ερώτηση του Γιάννη απαντήθηκε 100% στο τυπικό της μέρος, αφού προφανώς δεν θα μπορούσε να γίνει και κάτι άλλο.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να καταθέτει τις προσωπικές του εμπειρίες, που ΔΕΝ μπορούν όμως να έχουν σχέση με άρνηση ανάληψης ποσού με επιταγή (οποιουδήποτε ποσού) ή μετρητών στα όρια που επέτρεπε κάθε φορά το νομικό πλαίσιο και με ειδοποίηση για μεσαία/μεγάλα ποσά (απόλυτα φυσιολογικό, κάτι που ίσχυε πάντα και ανάλογα με τα τρέχοντα διαθέσιμα του καταστήματος), καθώς αυτή η δυνατότητα (για άρνηση από πλευράς τράπεζας) ΔΕΝ υπάρχει.

Προσωπικά, έχω κάνει (τα τελευταία χρόνια των CC), αναλήψεις σημαντικών ποσών, από διάφορες τράπεζες, τόσο μετρητών με ειδοποίηση μια ημέρα πριν και μάλιστα με επιλογή άλλου καταστήματος για την ανάληψη για ευνόητους λόγους (το ποσό πήγαινε πάντα κατευθείαν σε άλλη τράπεζα με καλύτερο επιτόκιο και όχι στο στρώμα), όσο και επιταγών (πριν απελευθερωθούν οι αναλήψεις του λεγόμενου νέου χρήματος).
Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, με εξαίρεση μια ανάληψη, μέσω επιταγής, από την Alpha Bank, για την οποία χρειάστηκε να περιμένω περίπου 3 ώρες, όχι γιατί μου αρνήθηκαν (ΔΕΝ μπορούσαν) την ανάληψη, αλλά λόγω της γενικότερης μ@λ@... που δέρνει.... ορισμένους υπαλλήλους (κυρίως της Alpha).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2019 19:20 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 20:40 #13

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Ομοίως ποσά μέχρι 100Κ μετρητά από Πειραιώς άμεσα. Αττικης το ίδιο μέχρι 50. Για τους άλλους δεν έχω δεν ξέρω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 20:58 #14

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Ομοίως ποσά μέχρι 100Κ μετρητά από Πειραιώς άμεσα. Αττικης το ίδιο μέχρι 50. Για τους άλλους δεν έχω δεν ξέρω.

σωστα.αλλα οχι σε ολα τα υποκαταστηματα τους.στα μικροτερα τους μπορει να δημιουργησουν καθυστερησεις. ισως τελικα ειναι και οι μονες τραπεζες μεχρι στιγμης που το κανουν αυτο για τετοια ποσα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 23 Ιουν 2019 22:08 #15

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 612
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
gus (gus326) έγραψε:
Καλά κι εσυ έτρεχες τρεις μήνες δε μπορούσες με e banking να τα στείλεις σε πιο σοβαρούς και να τελειώνεις;;;;
Περιπου αυτο που λες έκανα. Ήταν προ πιθανού capital control οποτε ειμουν υπομονετικος, μιας και στις αλλες τραπεζες δεν απεκλεια τα ιδια.. Απλα θα μετατόπιζα το πρόβλημά. Σε κανα μηνα τα ειχα βγαλει. Είχα συγκεκριμένη ημερομηνία που ήθελα να τα εχω βγάλει και ειμουν μεσα στα ορια που ειχα θεσει. Τα περισσότερα τα εβγαλα από την ιδια τράπεζα. Κάποια στιγμή μου δωσαν παραπανω αλλιως θα έστελνα περισσότερα με ebanking.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 24 Ιουν 2019 00:16 #16

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Ομοίως ποσά μέχρι 100Κ μετρητά από Πειραιώς άμεσα. Αττικης το ίδιο μέχρι 50. Για τους άλλους δεν έχω δεν ξέρω.

το ρωτησες μονο ή εκανες και πραξη την αναληψη αν επιτρεπεται?

να κυκλοφορεις ακομη και με 500αρικα για ποσο 100Κ ειναι θεμα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οριο αναλήψεων. 24 Ιουν 2019 00:22 #17

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
sonik έγραψε:
το ρωτησες μονο ή εκανες και πραξη την αναληψη αν επιτρεπεται?

να κυκλοφορεις ακομη και με 500αρικα για ποσο 100Κ ειναι θεμα...

Ορισμένες πράξεις γίνονται μόνο με κασέρι και άλλες αν γίνουν έτσι έχουν απίστευτες εκπτώσεις. Άρα κατάλαβες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα