Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 18:34 #379

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
CV έγραψε:
Πώς ακριβώς γινεται, δεν έχω ιδέα. Πάντως δεν χρειάζεται να σου κλέψουν το κινητό για να κλωνοποιησουν τη σιμ. Την έχει πατήσει κόσμος.

Εναλλακτική είναι τα 2 factor authentication apps: google, MSN, κτλ. Υπάρχουν και brokers πχ που έχουν δικό τους, ξεχωριστό authentication app.

Σε όλες τις περιπτώσεις, το θύμα πρέπει να δώσει κάποια στοιχεία, δεν γίνεται αλλιώς. Παραδείγμα ο πρίγκηπας από τη Νιγηρία μου στέλνει μέιλ την τελευταία 10-ετια να τον βοηθήσω να μεταφέρει λεφτά. Από τους χιλιάδες που το στέλνει, κάποιος θα την πατήσει.

Όσον αφορά το αρχικό ερωτημα: Φυσικά μπορείς να κάνεις προθεσμιακές ον-λαιν. Όπως και πληρωμές, μεταφορές, αγορές και ότι άλλο θες. Προσωπικά πάω σε κατάστημα τράπεζας 2-3 φορές το χρόνο max.

Αυτο, λεμε, και εγω για fishing γραφω αν ξανα διαβάσεις, και το link που δινεις, το ιδιο, οτι ειναι ο βασικος (99,9%) τροπος. Και ολα γίνονται βαση του νόμου των μεγαλων αριθμων. Στελνεις σε 1000αδες για να πιασεις εναν.
Και εγω εχω τέτοια μυνηματα καθημερινά στο email μου, μιας και ειμαι μελος σε 100δες περίεργα σιτε για σπασίματα και πειρατια καθε ειδους εδω και 10ετιες κυριως λογω χόμπι ..
Αμα δε δωσεις μονος σου τους κωδικούς δεν κινδυνεύεις. Βέβαια το fishing είναι τοσο επαγγελματικο που είναι πολυ εύκολο να την πατήσεις, γι αυτο ξανα γραφω, η τράπεζα αποκλείεται ποτε να σου ζητήσει κωδικους σε οποιαδήποτε περίπτωση.
Το αλλο που γράφεις για κλωνοποίηση καρτας sim χωρίς να του κλέψουν το κινητο περίεργο μου φαίνεται και δεν ξερω για ποτε μιλάς κιόλας. Παλαιότερα εχω κλονοποιησει απο καρτα sim μεχρι δορυφορικες καρτες. Φυσικά επρεπε να έχω τις πρωτοτυπες, ειδικά για την καρτα sim, για δορυφορικα γίνοταν και αλλιώς.
Σήμερα πάντως με τα συνχρονα συστήματα, καλα για καρτα δορυφορική ουτε για πλακα δε γίνεται, αυτο 100% βέβαια, τη στιγμή που μιλάμε πάντα, με αλλους τρόπους γίνεται η πειρατια, card shering μεσω ίντερνετ βασικά.
Για καρτα sim δεν είμαι σίγουρος αλλα στοίχηματιζω οτι δε γίνεται ουτε αν έχεις την πρωτότυπη, οτιδήποτε υπάρχει στο νετ δε δουλεύει στην Ελλάδα, αλλα επειδη σε αυτο δεν ειμαι ειδικός αφήνω και μια πιθανότητα.
Η ουσία ειναι οτι ολα αυτα θέλουν τοση τεχνολογια και οργάνωση που πρακτικά δε συμβαίνουν στην Ελλάδα.
Ισως στο εξωτερικό, αν παμε σε οργανωμένο έγκλημα με τρομερή τεχνολογια η οποία δεν υπάρχει πουθενά στο νετ, μπορεί, τίποτα δεν αποκλείεται. Θες σούπερ χακερς για κατι τετοιο πάντως. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενος χεριού.

Τα τεράστια ποσοστα απάτης που γράφονται παντού ενσωματωνουν καθε απάτη. Παραγγέλνεις ενα προιον στο νετ, το προπληρωνεις δε σου έρχεται ποτε. Εχει συμβεί σε ολους, και σε μενα. Για μικρα ποσα δε συμφέρει να κανεις τίποτα, όλα αυτα τα μικρο πόσα ή και μεγαλύτερα βγαζουν συνολικά τεράστια νούμερα. Στο μεγαλύτερο σιτε τεχνολογιας στην Ελλάδα για πωλήσεις μεταχ, insomnia.gr αν πας στις αγγελίες, σπασαν κωδικούς και πουλαγανε κινητα απο λογαριασμους μεγαλης αξιοπιστίας. Έβλεπε ο αλλος το συγκεκριμένο ατομο να εχει κανει 100 πωλήσεις ολες οκ, αγοραζε ενα κινητό 800ε το προπληρωνε έπαιρνε τον πουλο.
Δεν ξερω αν τους πιασανε, είναι εύκολο να τους βρεις γιατι απο καποιο λογαριασμό βγήκαν τα λεφτα και ο ο λογαριασμός αυτος εχει ονοματεπώνυμο που αν στραφείς νομικα θα τον βρεις. Το θέμα είναι οτι για μικρο μεσαία ποσσ συνήθως δε συμφέρει και εκει πατανε.
Τέτοια συμβαίνουν και θα συμβαίνουν σπανια και για λιγο, δεν έχει σχέση με αυτο που λέγαμε να σου κλέψουν κωδικους ebanking και να κανουν αγορες χωρις το κινητο σου.
Τελευταία διόρθωση: 10 Δεκ 2019 18:50 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 19:24 #380

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Δεν διαφωνώ. Δεν είμαι και ειδικός στο σπορ.
Ασχετο, αλλά ξεχνάς το phising με το μεγαλύτερο τζιρο παγκοσμίως: το νόμιμο phishing.
Ενδιαφέρον σχετικα:
www.amazon.com/Phishing-Phools-Economics...-ebook/dp/B00WAM14RE
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 20:56 #381

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13064
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
sosimple έγραψε:
Θες σούπερ χακερς για κατι τετοιο πάντως. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενος χεριού.

Μάλλον δεν είσαι τόσο καλός χάκερ, τελικά.
Δες πόσο εύκολο είναι, το κάνουν σε δευτερόλεπτα:







Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 11 Δεκ 2019 09:23 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 22:43 #382

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Μάλλον δεν είσαι τόσο καλός χάκερ, τελικά.
Δες πόσο εύκολο είναι, το κάνουν σε δευτερόλεπτα:


Τοσο καλος δεν είμαι σίγουρα, ειδικά τωρα εχω μεινει πισω αλλα καποτε ειμουν. Δεν είπα οτι ειμουν γκουρού, συνηθιζα να λεω με άριστα το 100 ειμουν στο 10. Αλλα για να καταλάβουμε για τι μιλάμε, ένας καθ πληροφορικής ειναι ακριβώς στο 0.
Καταλαβαίνω ακομα ομως πολυ καλα (χωρις πλεον να μπορώ να το κανω γιατι δεν ασχολούμαι) τι μπορεί να γινει και τι όχι, και με ποιον τροπο πανω κατω.
Το βίντεο παντως δεν αποδυκνιει απολυτως τίποτα. Αυτα ειναι για τα κλασικά 5 λεπτά στα καναλια να καλύψουν τηλεοπτικό χρονο. Εκει που ειναι να δειξει κατι, βαζει στο γρήγορο και δείχνει ως απόδειξη στον πινακα να γράφει... τελίτσες.
Και κλασικά τον παρουσιαστή να κάνει γουαου. (λες και καταλαβε αυτο που ΔΕΝ του εδειξε).
Το θεμα ποιο ακριβώς είναι? Αν καποιος χακερ καταφερε καποια χρονικη στιγμή να αντιγράψει μια χρεωστική καρτα συγκεκριμένης χώρας και συγκεκριμένης τράπεζας και να βρει το pin, όπου 1 βδομάδα μετα ο συγκεκριμένος τρόπος κλειδωσε και πλεον δε γίνεται? Επειδή βλέπεις κατι, δε σημαίνει οτι ισχύει γενικά. Ουτε καν το βίντεο δεν το ισχυρίζεσαι αυτο, ητε δεν το ειδες καν, ητε δεν κατάλαβες τι λεει. Ο ίδιος λεει οτι τα συστήματα δεν είναι τόσο ασφαλή οσο ισχυρίζονται οι εταιρείες και πρέπει να αλλαξουν. Αυτο έγινε ηδη γι αυτο μπήκαν μικροτσίπ αντι για μαγνητικη.
Αμα προσέξεις καλύτερα δείχνει μαγνητικές κάρτες, οχι με μικροτσίπ που χρησιμοποιούνται πλεον παντου.
100% βεβαίες απάντησεις σε αυτα τα πράγματα δεν υπάρχουν βέβαια, αλλα σε διαβεβαιώ οτι αξια και αν εχει αυτο απο κάποιον που δεν ξέρεις, οτι τα πράγματα είναι 1 εκατομμύριο φορες ποιο δύσκολα απο οτι φαντάζεσαι.

Οσο και να το τραβήξουμε θα καταλήγουμε παντα σε οτι έγραψα εξαρχής, ξανα διαβαστε το καλύτερα.
Το 99.99% όλων των απατεωνιων χρεωστικων καρτων στηρίζεται στο fishing. Αν δεν την πατήσετε ετσι, η πιθανότητα στην Ελλάδα, σήμερα που μιλάμε ούτε στο παρελθόν ούτε στο μέλλον, να σας κλεψουν είναι ασήμαντη και μη λογος ανησυχίας.

Και ξαναγραφω το παράδειγμα γνωστού καναλιού πανελλήνιας εμβέλειας που στο δελτίο ειδήσεων εκανε ρεπόρτερ για αεροπλάνο που κινηται με πεταλια και εδεχνε βιντεο απο γνωστο αεροπλάνο που κινηται με ηλιακα πάνελ..
Ρεπορτάζ εντελώς της φαντασίας του δηλαδη για να καλύψει 5 λεπτά χρόνου. Το κατάλαβε κανείς? Απειροελαχιστοι που ετυχε να γνωρίζουν το αντικείμενο. Οτι βλέπεις σήμερα σε κανάλια utube κλπ δε σημαίνει οτι ισχύει κιόλας και αυτο ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της εποχής μας οσον αφορα την ενημέρωση.

Και για να γράψω και κατι πρακτικά χρήσιμο, από το να κανεις αυτο που βλέπεις στο βιντεο είναι απείρως ευκολότερο να κλέψεις τους κωδικούς ebanking μεσα απο ενα κοινόχρηστο wifi. (τώρα τι θα τους κανεις αφου τους κλέψεις χωρις να εχεις και το κινητο, δεν ξερω, αλλα πιθανοτατα υπάρχει καποια ιδέα που μου εχει ξεφύγει). Να το πω διαφορετικα οταν ειστε σε μια καφετέρια και θέλετε να μπείτε στο ebanking, βγητε απο το wifi της καφετέριας και μπείτε απο 3g του κινητού. (Η τεχνολογία για να το κάνεις αυτο κόστιζε 100x δολάρια και σήμερα εχει πέσει στα 150 δολάρια..)
Σε συνδυασμό με αυτό που γράφω παραπάνω με τους 2 λογαριασμους ειστε πρακτικά απαραβίαστοι. Κινδυνεύετε μόνο απο fishing που εσεις θα κανετε τη μαμακια, ή απο γενικές απάτες στο ίντερνετ, αναξιόπιστους πωλητες κλπ.
Τελευταία διόρθωση: 10 Δεκ 2019 23:14 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 11 Δεκ 2019 11:35 #383

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Και μιας και έγραψα τόσα για το θέμα, αν και off topic και πιθανότατα θα μεταφερθούν ολα αυτα κάπου αλλου, να γραψω κάτι ποιο συγκεκριμένο που έπρεπε εξαρχής να ειχα γραψει για να καταλάβετε ποσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό που βλέπετε στο βιντεο :
Καλο είναι πιστεύω να γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος ποσο δύσκολο ειναι να γίνει κατι και να μη επηρεάζεται απο το τι βλέπει ή πιστεύει.
- Το pin ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.
Αρα είναι απολύτως αδύνατο να το ανακτησεις διαβαζοντας απλως ολες τις πληροφορίες που εχει η καρτα.
Πως γίνεται η ταυτοποίηση μετα αν δεν είναι γραμμένο το pin στην καρτα?
Θα το απλοποιησω ελαφρώς αλλα η ουσία ειναι :
- Βαζεις την κάρτα στο μηχάνημα. Διαβαζει τον χρήστη, αυτη η πληροφορία φυσικά και υπάρχει στην καρτα.
Διάβαζει λοιπόν πχ Μιτσος Μήτσου. Παει στο κεντρικό υπολογιστή της τράπεζας και διαβαζει το pin ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΈΝΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΤΗΣ ΤΡΆΠΕΖΑΣ.
Περιμένει λοιπον να χτυπήσεις το σωστο pin που εχει διαβάσει ξανατονιζω στον υπολογιστή και οχι στην καρτα. Αν το χτυπήσεις παίρνεις προσβαση, αν οχι τον πουλο.
Κολπάκια του στυλ να χτυπήσεις σειριακά ολα τα pin μεχρι να πετύχεις το σωστό πέθανανε καθως μετα το 3ο λαθος κλειδώνει.
Δε γράφω καμια απόρρητη πληροφορία, αυτά που γραφω είναι πολυ γνωστα με μια απλη αναζήτηση στο Google τα βρίσκει οποιοδήποτε.

Πώς λοιπον στο βίντεο πετυχαίνει να βάζει μια καρτα σε ενα μηχάνημα και να διαβαζει το pin?
Εφόσον είναι αληθινό το βιντεο Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος είναι να έχει πρόσβαση στο αρχείο της τράπεζας /των τραπεζών.
Το οποίο είναι μια αλλη ιστορία, θελει κατα κανονα εσωτερική πληροφόρηση, λαδωματα υπάλληλων ξανα fishing κλπ.
Εχει συμβεί? Πολλες φορές, είναι ομως καρασπανιο ξαναλεω.
Σπανια υποκλεπτονται αυτές οι πληροφορίες γιατι δεν εχουν καν προσβαση στο ίντερνετ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 12 Δεκ 2019 06:46 #384

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
sosimple έγραψε:
Και μιας και έγραψα τόσα για το θέμα, αν και off topic και πιθανότατα θα μεταφερθούν ολα αυτα κάπου αλλου, να γραψω κάτι ποιο συγκεκριμένο που έπρεπε εξαρχής να ειχα γραψει για να καταλάβετε ποσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό που βλέπετε στο βιντεο :
Καλο είναι πιστεύω να γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος ποσο δύσκολο ειναι να γίνει κατι και να μη επηρεάζεται απο το τι βλέπει ή πιστεύει.
- Το pin ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.
Αρα είναι απολύτως αδύνατο να το ανακτησεις διαβαζοντας απλως ολες τις πληροφορίες που εχει η καρτα.
Πως γίνεται η ταυτοποίηση μετα αν δεν είναι γραμμένο το pin στην καρτα?
Θα το απλοποιησω ελαφρώς αλλα η ουσία ειναι :
- Βαζεις την κάρτα στο μηχάνημα. Διαβαζει τον χρήστη, αυτη η πληροφορία φυσικά και υπάρχει στην καρτα.
Διάβαζει λοιπόν πχ Μιτσος Μήτσου. Παει στο κεντρικό υπολογιστή της τράπεζας και διαβαζει το pin ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΈΝΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΤΗΣ ΤΡΆΠΕΖΑΣ.
Περιμένει λοιπον να χτυπήσεις το σωστο pin που εχει διαβάσει ξανατονιζω στον υπολογιστή και οχι στην καρτα. Αν το χτυπήσεις παίρνεις προσβαση, αν οχι τον πουλο.
Κολπάκια του στυλ να χτυπήσεις σειριακά ολα τα pin μεχρι να πετύχεις το σωστό πέθανανε καθως μετα το 3ο λαθος κλειδώνει.
Δε γράφω καμια απόρρητη πληροφορία, αυτά που γραφω είναι πολυ γνωστα με μια απλη αναζήτηση στο Google τα βρίσκει οποιοδήποτε.

Πώς λοιπον στο βίντεο πετυχαίνει να βάζει μια καρτα σε ενα μηχάνημα και να διαβαζει το pin?
Εφόσον είναι αληθινό το βιντεο Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος είναι να έχει πρόσβαση στο αρχείο της τράπεζας /των τραπεζών.
Το οποίο είναι μια αλλη ιστορία, θελει κατα κανονα εσωτερική πληροφόρηση, λαδωματα υπάλληλων ξανα fishing κλπ.
Εχει συμβεί? Πολλες φορές, είναι ομως καρασπανιο ξαναλεω.
Σπανια υποκλεπτονται αυτές οι πληροφορίες γιατι δεν εχουν καν προσβαση στο ίντερνετ.

Πάντως εμένα κάποτε (πάνω από 10ετία πριν) μου είχαν αφαιρέσει χρηματικό ποσό από χρεωστική της Εθνικής χωρίς να έχουν το pin. Ίσως με την τότε τεχνολογία να γινόταν κάπως, δεν ξέρω. Έχω κάπου & έναν ολόκληρο πάκο αλληλογραφίας με την τράπεζα, καθώς & με τον Τραπεζικό Μεσολαβητή. Ζητούσα μάλιστα να δούμε τις συκεκριμένες στιγμές που έγιναν οι (2 νομίζω) αναλήψεις τα βιντεάκια από τα ΑΤΜ. Άκρη δεν έβγαλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Προθεσμιακές 12 Δεκ 2019 12:12 #385

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Πάντως εμένα κάποτε (πάνω από 10ετία πριν) μου είχαν αφαιρέσει χρηματικό ποσό από χρεωστική της Εθνικής χωρίς να έχουν το pin. Ίσως με την τότε τεχνολογία να γινόταν κάπως, δεν ξέρω. Έχω κάπου & έναν ολόκληρο πάκο αλληλογραφίας με την τράπεζα, καθώς & με τον Τραπεζικό Μεσολαβητή. Ζητούσα μάλιστα να δούμε τις συκεκριμένες στιγμές που έγιναν οι (2 νομίζω) αναλήψεις τα βιντεάκια από τα ΑΤΜ. Άκρη δεν έβγαλα.
Σου αφαίρεσαν χρηματα που φαινόταν οτι εκανες κάποια αγορά ή ως αναληψη στο μηχάνημα? Το 2ο αντίστοιχει σε αυτο που γράφω, και τα 2 τελικά φαίνονται και στην κάρτα αλλά είναι διαφορετικες περίπτωσεις απατης.
Σου ειχαν κλεψει καρτα?
Τέλος πάντων, τα παντα εχουν συμβεί / θα συμβούν, απόλυτη ασφάλεια ποτε δεν υπάρχει, απλα είναι μύθος οτι υπάρχουν σούπερ χακερ που μπορούν έτσι απλά να κάνουν οτι θέλουν. Θα ειχαν καταρρεύσει ολες οι τράπεζες. Κατα κανονα υπάρχει πολυ οργάνωση απο πισω για να αποκτήσεις πληροφορίες που δεν υπάρχουν στην καρτα, αυτο λεω. Το να παρεις ενα μηχανημα (τα πουλανε ελεύθερα στο ebay) να αποκτήσεις τις κατάλληλες γνώσεις για να διαβάσεις οτι, κατα περίπτωση και εποχη διαβάζεται (υπάρχουν σε φόρουμ αν και δεν μπαίνει οποίος θελει) , δεν φτάνει.
Ουσιαστικά η μονη τρύπα ασφαλείας που έχει μεινει, είναι το δυκτιο που συνδει ολα τα atm μεταξύ τους. Μονο εκει χτυπάνε.
Η ασφάλεια του τα τελευταία 3 χρόνια είναι πρακτικά απαραβίαστη. Τα δορυφορικα συνδρομητικα, παλαιότερα σπαγανε κάθε 3-4 χρόνια (irdedo/viacces, ακομα και άσχετοι ειχαν μαθει να γράφουν μια gamma card). Τώρα εχουν μια 10ετια να σπάσουν και στοιχηματίζω οτι θα παρει τουλάχιστον 10 χρόνια ακόμα και αν. (Μη μπερδεύουμε την πειρατεία που γίνεται σήμερα με shairing card - ο πειρατής είναι κανονικα συνδρομητης, πληρώνει συνδρομή και απλως μοιραζει την εικονα, δεν εχει σπασει τίποτα) Μεχρι τοτε θα εχουμε πάει σε κβαντική κρυπτογραφηση και το παιχνίδι θα γίνει εντελώς game over. Ολες οι απάτες θέλουν / θα θελουν καποιας μορφης fishing / εσωτερική πληροφόρηση.
Που συχνά δεν εχεις παρει καν χαμπάρι που την πάτησες και πιστεύεις οτι εγινε ανεξάρτητα απο εσένα. (πχ ενας ίος στον υπολογιστή σου που έχει στείλει πληροφορίες)
Το βίντεο παραπάνω θα ειχε την παραμικρή αξια αν εδειχνε πως απέκτησε πρόσβαση στο αρχείο της τράπεζας (το οποιο εχει τα pin) .. Αυτο που δείχνει το κανει και ενας χακερ επιπέδου 30/100. Σου δειχνει απλα την ταυτοποίηση με δικο του σύστημα.
Αυτοι που πραγματικά τα κάνουν αυτα, κατα κανόνα 99.99999% δε βγαίνουν στα δελτία ειδήσεων.

Ο εύκολοτερος τρόπος να την πάτησεις, οσον αφορά να μαθουν τους κωδικούς ebanking σου τουλάχιστον, σήμερα είναι το κοινόχρηστο wifi καφετέριας και θελει προσοχη πλεον. Δεν θέλει κανενα υπερχακερ, το κάνουν 16χρονοι στην Ελλάδα σήμερα που μιλαμε βλέποντας ενα βιντεο στο utube και διαβάζοντας μερικά φορουμ. . Με ενα λαπτοπ αγοράζοντας συσκευή των 150€ στο ebay Ελευθερα / νομιμα.
Εγω που το γραφω, το εφαρμόζω πάντα? Βγαίνω απ το wifi για να μπω απο 3g? Όχι. Αν και πλέον το εφαρμόζω ολο και συχνότερα.
Το κόλπο με τους 2 λογαριασμούς σε συνδυασμό με κανα 2 αλλα πράγματακια με κάνουν να μη ανησυχώ ακομα και αν κλαπουν οι κωδικοί. Στη χειρότερη θα χασω 100€.
Τελευταία διόρθωση: 12 Δεκ 2019 12:23 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 13 Δεκ 2019 08:12 #386

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
sosimple έγραψε:
Σου ειχαν κλεψει καρτα?

Ναι. & μέχρι να το καταλάβω & να κάνω ακύρωση έγιναν 2 αναλήψεις από διαφορετικά ΑΤΜ.
& επειδή είχα βάσιμες υποψίες για το ποιος μπορεί να ήταν ο υπαίτιος (κάποιος που μου το έπαιζε φίλος & συνεργάτης αλλά στην πορεία αποδείχτηκε κοινός απατεώνας & γω ως πιο μικρός & αφελής τον είχα στην αρχή πιστέψει) ήθελα να γίνει μέσα από τα βιντεάκια η αναγνώρισή του. Αν ήταν δυνατό να φανεί & τι είδους 'τρικ' χρησιμοποίησε, αυτό θα ήταν έξτρα.
Φυσικά καμία τράπεζα δε θα ήθελε να αποκαλυφθεί το οιοδήποτε κενό στα συστήματα ασφαλείας της.
& ο Τραπεζικός Μεσολαβητής πιο πολύ σαν συνήγορος της τράπεζας λειτούργησε, παρά δικός μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Προθεσμιακές 16 Δεκ 2019 00:50 #387

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
sosimple έγραψε:
Τελικά τα εκλεισα σημερα με 1.2% στη συγκεκριμένη τράπεζα, αλλα για πάνω απο 200x και ειχα κανει συζήτηση πριν κανα μηνα. Αρα υπο διαπραγμάτευση παιρνεις πάνω απο οτι λεει ο πίνακας υπο προϋποθέσεις.

Sosimple,
Σε παρακαλώ, αναφέρθηκες προ μηνών σε άνοιγμα προθεσμιακής κατάθεσης στην Τράπεζα Ηπείρου νομίζω. Είναι έτσι;

Σε υποχρέωσαν να πας στα Ιωάννινα για το άνοιγμα ή έκανες όλα τα διαδικαστικά από Αθήνα ή από όπου βρίσκεσαι; Αναφέρεις και συζητήσεις – διαπραγματεύσεις, που το κάνει πιο πολύπλοκο. Όλα αυτά έγιναν τηλεφωνικώς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα