Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 07 Δεκ 2019 20:10 #370

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
sosimple έγραψε:
Κατι μου λεει επανάληψη του φαγωματος κεφαλαίων του χρηματιστήριου, σε μορφη αμοιβαίων αυτη τη φορά.. Ολες οι τράπεζες εκεί κατευθύνουν τους πελάτες πλέον.
Θα γίνει πανικός, αυτο είναι σίγουρο παγκοσμίως. Το πότε είναι άγνωστο. Όταν τα επιτόκια είναι τοσο χαμηλά, τι περιμένεις;
Αν στο κέντρο του κυκλώνα θα βρίσκονται τα ΑΚ; Γι'αυτούς που επηρεάζονται από τους τραπεζικούς, μαλλον ναι. Για τους υπόλοιπους, μάλλον θα καουν με μεμονωμενες μετοχες, κρυπτο, P2P, private equity κτλ.
Ζούμε σε ωραίες εποχές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Προθεσμιακές 07 Δεκ 2019 21:19 #371

  • dimos (finos)
  • Το Άβαταρ του/της dimos (finos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
κλεινετε προθεσμιακες μεσω ιντερνετ;το λεω γιατι οποτε μου προτεινουν e banking το απορριπτω γιατι φοβάμαι ότι χακερς θα μπουν στο λογαριασμο και θα αφαιρεσουν χρηματα . υπαρχει οντως αυτή η περιπτωση; μπορειτε να με ενημερώσετε;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 07 Δεκ 2019 23:08 #372

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
dimos (finos) έγραψε:
κλεινετε προθεσμιακες μεσω ιντερνετ;το λεω γιατι οποτε μου προτεινουν e banking το απορριπτω γιατι φοβάμαι ότι χακερς θα μπουν στο λογαριασμο και θα αφαιρεσουν χρηματα . υπαρχει οντως αυτή η περιπτωση; μπορειτε να με ενημερώσετε;
Στο κινητό μου αυτη τη στιγμή εχω custom rom (ανεπίσημη εκδοση android που φτιάχνουν απλοι χρηστες στο xda, είμαι ενας απο αυτους που βοηθανε να φτιαχτουν διάφορες τετοιες rom, γράφω καποια κομμάτια κωδικα στα όποια ειμαι καλος), ρουταρισμενη κλπ. (Το αναφερω γιατι θεωρητικά είσαι 1ος υποψήφιος για κλέψιμο, κανονικά δε δουλεύουν καν οι εφαρμογές ebanking, αλλα αμα ασχολείσαι υπάρχουν τρόποι να ξανα δουλεψουν).
Ταυτόχρονα εχω 4 ebanking.
Ποτε δεν είχα το παραμικρο πρόβλημα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου φαν λεφτα ετσι. Για να κανείς συναλλαγή μεσω ebank, πχ να στείλεις κάπου 100€ καθε φορα σου έρχεται ενα μυνημα στο κινητο σου (το συγκεκριμένο που έχεις δηλωσει για ebanking, όχι οποιονδήποτε κινητο). Οπότε για να σου φανε λεφτα πρεπει α) να σου κλέψουν τους κωδικούς ΚΑΙ να εχουν και το κινητό σου ταυτόχρονα. Πρακτικά αδύνατο. Αλλα ακομα και να συμβεί αυτο, φαίνεται απο που βγηκαν τα λεφτα, το λογαριασμό που πηγαν δηλαδη. Οπότε θα μάθεις ποιος τα πηρε και θα τον κυνηγήσεις. Απάτες συμβαίνουν βέβαια. Στο 99.9% εσυ ο ιδιος δινεις τον κωδικο σου. Σου στέλνουν ενα email πχ πλαστο που φαίνεται οτι προέρχεται απ την τράπεζα σου όπου μεταξυ αλλων σου λενε πχ παραβιαστηκε ο κωδικός σου, πατα εδω να τον αλλαξεις. Σε πετάει σε ολοιδιο web interface, νομίζεις οτι είναι η τράπεζα σου ενω στην πραγματικότητα απλα μοιάζει. Αν βαλεις εκει τον κωδικο σου θα παει στους χακερς. Είναι εύκολο να την πατήσεις. Το στελνουν αυτο πχ σε 100x, στατιστικά θα την πατησουν 100. Είναι το λεγόμενο fishing (ψαρεμα).
Αρκει παντα να θυμάσαι οτι ΠΟΤΕ και με κανενα τρόπο δε θα ζητησει η τράπεζα σου τους κωδικούς.
Επίσης για όποιον ψυχολογικά εξακολουθεί να εχει φοβο μια καλη μέθοδος.

-2 λογαριασμοι σε μια τράπεζα πχ εθνικη.
Μεσα απο το ebanking βλέπεις ολους τους λογαριασμούς.
-Εχεις πχ στον ενα "βασικο" λογαριασμό τα λεφτά σου που μπορεί να είναι και πολλα.
-Εχεις στο 2ο "ιντερνετικο" να τον ονομασω 0 η ελάχιστα λεφτά.
- Οταν θες να κανεις οποιαδήποτε αγορά, πχ κανει 95€, πρωτα μεταφέρεις απο το βασικο λογαριασμό στον ιντερνετικο 95€, μετα κανεις την αγορά, παντα με τον ιντερνετικο.
Ακόμα και αν στον κλεψουν, σου κλεψουν και το κινητό ταυτόχρονα, 0 θα έχει πάντα μεσα, το βασικο λογαριασμό σου δεν τον βαζεις ποτε πουθενα δεν κανεις, ποτε αγορες με αυτον.
Αμα κανεις αυτο και καταφέρουν και σε κλεψουν, ελα να στα δωσω εγω..
Edit, τωρα πρόσεξα οτι γράφεις ειδικά για προθεσμίακες οπότε μαλλον αδικα έγραψα ολο το σεντόνι :)
Αστω να υπάρχει για όποιον φοβάται γενικα. Για πολλά λεφτά μέχρι στιγμής και εγω εχω φοβο να στείλω, δεν το εχω κανει. Δε μου χρειάστηκε κιολας μεχρι στιγμής.. Παίρνεις μια επιταγή και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ψυχολογικά αν μιλαμε για ποσά 50x και πανω..
Τελευταία διόρθωση: 07 Δεκ 2019 23:24 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ηλεκτρονικές κλοπές 08 Δεκ 2019 10:00 #373

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
sosimple έγραψε:
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου φαν λεφτα ετσι.

Διαφωνώ κάθετα.
Το ετήσιο κόστος από τις απάτες μέσω εξ αποστάσεως ηλεκτρονικής κλοπής προσωπικών στοιχείων ανέρχεται σε 5 τρισεκατομμύρια δολάρια, και μόνο 1% ανακτάται από τις Αρχές!

www.aitimejournal.com/onfidos-fraud-inde...ng-typical-workweeks

Μονάχα στο πρώτο εξάμηνο του έτους 2018, κλάπηκαν ηλεκτρονικά 4.500.000.000 προσωπικά δεδομένα από διάφορες βάσεις ή εταιρίες!
www.cbronline.com/news/global-data-breaches-2018
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2019 10:03 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ηλεκτρονικές κλοπές 08 Δεκ 2019 13:17 #374

  • Αναστάσιος (Tas6s)
  • Το Άβαταρ του/της Αναστάσιος (Tas6s)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: -1
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Διαφωνώ κάθετα.
Το ετήσιο κόστος από τις απάτες μέσω εξ αποστάσεως ηλεκτρονικής κλοπής προσωπικών στοιχείων ανέρχεται σε 5 τρισεκατομμύρια δολάρια, και μόνο 1% ανακτάται από τις Αρχές!

www.aitimejournal.com/onfidos-fraud-inde...ng-typical-workweeks

Μονάχα στο πρώτο εξάμηνο του έτους 2018, κλάπηκαν ηλεκτρονικά 4.500.000.000 προσωπικά δεδομένα από διάφορες βάσεις ή εταιρίες!
www.cbronline.com/news/global-data-breaches-2018
μα σου γράφει αμα δώσεις τους κωδικούς σου σε κλέβουν λεφτά. αμα δεν τους δώσεις πως θα σε κλέψουν;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ηλεκτρονικές κλοπές 08 Δεκ 2019 13:43 #375

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Διαφωνώ κάθετα.
Το ετήσιο κόστος από τις απάτες μέσω εξ αποστάσεως ηλεκτρονικής κλοπής προσωπικών στοιχείων ανέρχεται σε 5 τρισεκατομμύρια δολάρια, και μόνο 1% ανακτάται από τις Αρχές!

www.aitimejournal.com/onfidos-fraud-inde...ng-typical-workweeks

Μονάχα στο πρώτο εξάμηνο του έτους 2018, κλάπηκαν ηλεκτρονικά 4.500.000.000 προσωπικά δεδομένα από διάφορες βάσεις ή εταιρίες!
www.cbronline.com/news/global-data-breaches-2018
Είναι εξαιρετικά δύσκολο αμα δεν κανεις τη μαμακια να δωσεις ο ίδιος τους κωδικούς σου. Πολλοι απο αυτους, αυτο παθανε.
Τεράστια κεφάλαια μεν, σταγόνα στον ωκεανό δε, σε σχεση με το σύνολο των συναλλαγών.
Αμα δεν προσεχείς είναι εύκολο να την πατήσεις ειδικά αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα.
Για το μεσο άνθρωπο για τον οποίο γράφω εδω, ισχύουν αυτά που γραφω. Τους κωδικούς μου να σου στείλω, δε θα μπορεσεις να βγάλεις τίποτα. Θες και το κινητό μου. Το πολυ πολυ να πληρώσεις την εφορία σου, αυτο θα καταφέρεις ισως χωρίς το κινητό, αλλα σε αυτη την περίπτωση θα σε βρω.
Απατες γίνονται διαφορετικα. Παραγγέλνεις πχ ενα προϊόν, το πληρώνεις και δε σου έρχεται ποτε. Εκει μπλέκεις. Αυτη η περίπτωση συμπεριλαμβάνεται στις απατες που γράφει το άρθρο και είναι κάπου το 90%.
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2019 13:46 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 11:42 #376

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Εχει προβληματα και το Two factor authentication με το κινητό:
en.m.wikipedia.org/wiki/SIM_swap_scam

Ότι σύστημα ασφαλείας και να βγάλουν, παντα θα υπάρχουν τρόποι να τους παρακάμψουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 13:21 #377

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
CV έγραψε:
Εχει προβληματα και το Two factor authentication με το κινητό:
en.m.wikipedia.org/wiki/SIM_swap_scam

Ότι σύστημα ασφαλείας και να βγάλουν, παντα θα υπάρχουν τρόποι να τους παρακάμψουν.
Τίποτα δεν είναι απαραβίαστο, αλλα πρακτικά σπανια συμβαίνει. Εκει σου λεει απο το ελάχιστο που διαβασα γιατι δεν προλαβαίνω αυτη τη στιγμη, οτι με κλονοποιηση sim, ή κατα τη διαδικασία μεταφοράς γραμμής κλπ. Ναι γίνεται. Έχει γίνει ποτε στην Ελλάδα, μιας και για εδω μιλαμε? Κατα 99% οχι. Ε αμα σου κλέψουν το κινητό που λέει στο αρθρο, για να κλονοποιησουν τη sim, και τους κωδικούς του ebanking τότε γίνεται χαιρω πολυ. Αυτα που γραφει εκει το αρθρο είναι πολυ γενικα. Στην Ελλάδα είμαστε πισω σε πολλα, αλλα επειδη οι τράπεζες εξελίχθηκαν αργα, εχουν πολυ καλα συστήματα. Ακομα και να δώσεις και κινητο και κωδικούς σε κάποιον αλλο, το ξέρεις οτι πολλές φορές καταλαβαίνει ακομα και απο ποιο pc μπαίνεις και σου ζητάει επιπλέον στοιχεία?
Επαναλαμβάνω οτι κλοπές βλέπεις, το 99.9999% δε γίνονται ετσι και έχω 10ετιες χακερ ο ίδιος. Εχω σπάσει συστήματα και συστήματα και οχι χακερ απλα κανοντας copy paste δουλειες αλλων στο νετ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ηλεκτρονικές κλοπές 10 Δεκ 2019 17:36 #378

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Πώς ακριβώς γινεται, δεν έχω ιδέα. Πάντως δεν χρειάζεται να σου κλέψουν το κινητό για να κλωνοποιησουν τη σιμ. Την έχει πατήσει κόσμος.

Εναλλακτική είναι τα 2 factor authentication apps: google, MSN, κτλ. Υπάρχουν και brokers πχ που έχουν δικό τους, ξεχωριστό authentication app.

Σε όλες τις περιπτώσεις, το θύμα πρέπει να δώσει κάποια στοιχεία, δεν γίνεται αλλιώς. Παραδείγμα ο πρίγκηπας από τη Νιγηρία μου στέλνει μέιλ την τελευταία 10-ετια να τον βοηθήσω να μεταφέρει λεφτά. Από τους χιλιάδες που το στέλνει, κάποιος θα την πατήσει.

Όσον αφορά το αρχικό ερωτημα: Φυσικά μπορείς να κάνεις προθεσμιακές ον-λαιν. Όπως και πληρωμές, μεταφορές, αγορές και ότι άλλο θες. Προσωπικά πάω σε κατάστημα τράπεζας 2-3 φορές το χρόνο max.
Τελευταία διόρθωση: 10 Δεκ 2019 17:37 από CV.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα