Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 22:46 #127

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sonik έγραψε:

δεν το εχω ψαξει καλα...ξερω ομως οτι αφορα κρατικους φορεις σιγουρα.τωρα αν αφορα και ιδρυση ΜΚΟ και μεσω αυτης μπορεις να κανεις κατι ειναι υπο ερευνα....

παντως πχ η Δουρου ειχε στην περιφερεια ενα ποσο στα ταμεια της γυρω στα 20 μυρια.πριν τα ειχαν στην εθνικη με 0.7%.αυτη τα πηρε απο εκει τα εβαλε στην τραπεζα της ελλαδος κλειστα με 3.8% επιτοκιο.
οι δηλωσεις οι συγκεκριμενες υπαρχουν στο διαδικτυο.

Αποθεματικά δημοσίων φορέων και μόνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 23:22 #128

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
gus (gus326) έγραψε:
Όχι, το εκανα.


Ποιο εκανες? πότε?
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2019 23:23 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 06:20 #129

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Stefan έγραψε:

Ποιο εκανες? πότε?

Προθεσμιακή με τα νέα επιτόκια με παλιό χρήμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 08:46 #130

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Stefan έγραψε:
Oσο για τη προθεσμιακη που ειπωθηκε με 1,55% συμπεριλαμβανομενων ποντων απ ότι ξερω δεν ισχυει, είναι πολύ λιγοτερο.

Δεν ισχύει τώρα; Δεν ίσχυε πριν από έναν μήνα; Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο;;; Τι ακριβώς;
Το πρώτο, το είπα και εγώ (δεν έχω ρωτήσει σήμερα αν ισχύει). Για τα άλλα δύο, κάνεις απλά λάθος, καθώς απευθύνεσαι σε κάποιον που και το έχει κάνει και έχει κάνει και δύο ανανεώσεις μέχρι τώρα με τους ίδιους ακριβώς όρους.
1,55% μικτό και τέλος.
Stefan έγραψε:
Σωστα, με την επισημανση οτι υπαρχει ένα sm που γενικα είναι φτηνοτερο, το lidl.

Όπως έγραψα και εγώ, αυτά "παίζουν" ανάλογα με την περίοδο και το προϊόν. Επίσης, όταν συγκρίνουμε τιμές προϊόντων, συγκρίνουμε ακριβώς ίδια προϊόντα (είδος, μάρκα) και όχι απλά είδος και σε αυτή την σύγκριση ποτέ τα πράγματα δεν ήταν μονόπλευρα. Επίσης, το lidl έχει πολύ λιγότερους κωδικούς επώνυμων προϊόντων σε σχέση π.χ. με τον Σκλαβενίτη ή τον ΑΒ, αλλά ακόμα και εκεί οι προσφορές και οι καλές τιμές είναι μοιρασμένες.
Κάτι στο οποίο το lidl έχει στάνταρ καλύτερες τιμές και καλές προσφορές, με καλή ποιότητα, είναι τα χαρτικά είδη, ασχέτως αν δεν αναφερόμαστε στην ίδια μάρκα.

Stefan έγραψε:
Για "νεο χρημα" παντα.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές και εγώ και ο Gus, αυτό δεν ισχύει.
Σου ανανεώνουν (εφόσον την συγκεκριμένη στιγμή υπάρχει το επιτόκιο για νέο χρήμα) με το ίδιο ακριβώς επιτόκιο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 09:00 #131

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Το θέμα με το σούπερ μάρκετ δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στη συγκεκριμένη σελίδα. Υπάρχει κάποιος που πήρε "ειδικό επιτόκιο" σε κάποια τράπεζα, μεγαλύτερο του πίνακα Tsig?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 09:48 #132

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
JMT έγραψε:
Το θέμα με το σούπερ μάρκετ δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στη συγκεκριμένη σελίδα. Υπάρχει κάποιος που πήρε "ειδικό επιτόκιο" σε κάποια τράπεζα, μεγαλύτερο του πίνακα Tsig?

Έχεις δίκιο σε σχέση με το θέμα για τα σουπερμάρκετ, αλλά προέκυψε σε συσχέτιση με το πρόγραμμα Επιστροφή της Eurobank σε συνδυασμό με προθεσμιακή. Οι απόψεις όμως έχουν καταγραφεί (σε σχέση με τα σουπερμάρκετ) και αν θέλουμε να συνεχίζουμε την συζήτηση, θα μπορούσαμε να πάμε σε άλλο νήμα.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία για "ειδικό" επιτόκιο από κάποια τράπεζα, αλλά, ούτως ή άλλως, τα περιθώρια των τραπεζών είναι πολύ στενά.
Ένα παράδειγμα μικρής απόκλισης είναι π.χ. η Attica που δίνει το εκάστοτε επιτόκιο που διαφημίζει για τα νέα κεφάλαια και στις ανανεώσεις. Επίσης αυτό που ανάφερα ήδη, δηλαδή ότι η Eurobank "παίζει" αρκετά πιο έξυπνα και γαλαντόμα το κομμάτι των Ευρώ επιστροφής (και σε καμία περίπτωση το επιτόκιο) σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 13:58 #133

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
gus (gus326) έγραψε:
Προθεσμιακή με τα νέα επιτόκια με παλιό χρήμα.

Tι ακριβως εκανες και πότε? Πόσα λεφτα και με τι επιτοκιο.
Τι εννοεις "παλιο χρημα"? Λεφτα που τους πηγες με επιταγη από αλλη τραπεζα?


batista έγραψε:
Δεν ισχύει τώρα; Δεν ίσχυε πριν από έναν μήνα; Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο;;; Τι ακριβώς;
Το πρώτο, το είπα και εγώ (δεν έχω ρωτήσει σήμερα αν ισχύει). Για τα άλλα δύο, κάνεις απλά λάθος, καθώς απευθύνεσαι σε κάποιον που και το έχει κάνει και έχει κάνει και δύο ανανεώσεις μέχρι τώρα με τους ίδιους ακριβώς όρους.
1,55% μικτό και τέλος.

Για τωρα μιλαμε φυσικα, όχι για το τι γινοταν πριν ένα ή περισσοτερα χρονια.

batista έγραψε:
Όπως έγραψα και εγώ, αυτά "παίζουν" ανάλογα με την περίοδο και το προϊόν. Επίσης, όταν συγκρίνουμε τιμές προϊόντων, συγκρίνουμε ακριβώς ίδια προϊόντα (είδος, μάρκα) και όχι απλά είδος και σε αυτή την σύγκριση ποτέ τα πράγματα δεν ήταν μονόπλευρα. Επίσης, το lidl έχει πολύ λιγότερους κωδικούς επώνυμων προϊόντων σε σχέση π.χ. με τον Σκλαβενίτη ή τον ΑΒ, αλλά ακόμα και εκεί οι προσφορές και οι καλές τιμές είναι μοιρασμένες.
Κάτι στο οποίο το lidl έχει στάνταρ καλύτερες τιμές και καλές προσφορές, με καλή ποιότητα, είναι τα χαρτικά είδη, ασχέτως αν δεν αναφερόμαστε στην ίδια μάρκα.

Για να συγκρινεις την ιδια μαρκα θα πρεπει και να υπαρχει. Καποια (λιγα) προιοντα υπαρχουν σε όλα τα sm, πχ. ο νεσκαφέ φραπε. αυτος οντως εχει ιδια τιμη παντου οποτε θα παιξουν οι κατά περιοδους εκπτωσεις-προσφορες. Επωνυμο δε σημαινει οπωσδηποτε καλυτερο, πχ. στο φρεσκο γαλα εγω αποφευγω πλεον τα επωνυμα γιατι μου εχει τυχει καποιες φορες ξυνισμενο.

Το λιντλ εχει σε πολλα ειδη φτηνοτερες τιμες από τα αλλα sm, και μιλαω για ειδη οπως το φρεσκο κρεας(=μιση τιμη).


batista έγραψε:
Όπως έχουμε πει πολλές φορές και εγώ και ο Gus, αυτό δεν ισχύει.
Σου ανανεώνουν (εφόσον την συγκεκριμένη στιγμή υπάρχει το επιτόκιο για νέο χρήμα) με το ίδιο ακριβώς επιτόκιο.


Ναι ενταξει, αν προκειται για ανανεωση δικη τους ηδη υπαρχουσας προθεσμιακης κανουν εξαιρεση.


JMT έγραψε:
Το θέμα με το σούπερ μάρκετ δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στη συγκεκριμένη σελίδα.

Μην το λες, λεφτα είναι κι αυτά. Ολoι ψωνιζουμε τακτικα από το sm. Σαφως και τέτοιες παροχες οπου υπαρχουν σε μια προθεσμιακη ουσιαστικα ανεβαζουν το επιτοκιο.
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2019 14:01 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 16:10 #134

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
ρώτησα στην Eurobank και μου είπαν ότι τέτοιο προϊόν δεν υπάρχει!

επειδή η υπάλληλος μπορεί να μην ήξερε, πως λέγεται το προϊόν;


batista έγραψε:
Eurobank (π.χ. για 60lk).
Φυσικά όχι σαν επιτόκιο, αλλά επιτόκιο + Ευρώ επιστροφής, αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.
Και αν δεν θέλεις να τα ξοδέψεις κάπου αλλού, πας στον Σκλαβενίτη και βγάζεις μια προπληρωμένη με την αξία τους και καθάρισες (και δεν λήγει ποτέ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 14 Ιουν 2019 16:17 #135

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
θα προτεινα στον tsig αν θελει και συμφωνουν και οι αλλοι εδω στο φορουμ να διενεργησει ενα γκαλοπ οσον αφορα τα ποσα που θα μπορουσε να τοποθετησει ο καθενας σε προθεσμιακες δηλαδη ανωνυμα φυσικα να ψηφιζει ο καθενας το ποσο που του αναλογει συμφωνα με τη λιστα που θα φτιαξει ο tsig και που θα καταδεικνυει τις τασεις,τα μεγεθη των ποσων κλπ.

τα ποσα που θα εβαζα εγω θα ηταν πχ.
απο 20Κ-100Κ
100Κ-300Κ
300Κ-700Κ
1Μ-3Μ
3Μ ΚΑΙ ΑΝΩ.

αυτες τις πεντε κατηγοριες ποσων δηλαδη συμφωνα με μια λιστα οπου ο καθενας ανωνυμα θα τικαρει το ποσο που εχει τοποθετησει ή θα τοποθετουσε σε προθεσμιακη καταθεση ειτε ελλαδα ειτε σε τραπεζικο ιδρυμα του εξωτερικου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα