Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: επιτόκια καταθέσεων

επιτόκια καταθέσεων 02 Φεβ 2018 10:10 #82

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Το ίδιο υπονόησα και εγώ!
Ποιο το όφελος να έχεις τα χρήματά σου σε ελληνική τράπεζα, όταν οι οικονομικές συνθήκες δείχνουν ότι σε αυτήν κινδυνεύουν, αλλά και όταν δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό όφελος από τα επιτόκια, αφού τα χρήματα που θα κερδίσεις είναι ψίχουλα...;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 02 Φεβ 2018 12:10 #83

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Να υπενθυμίσω απλά ότι κανένας δεν έχασε μέχρι τώρα χρήματα από ελληνική τράπεζα, π.χ. με την έννοια του bail-in , παρά τις σοβαρές ανακεφαλαιοποιήσεις και τις πολλές απορροφήσεις μικρών τραπεζών.
Δεν συνέβη (δυστυχώς) το ίδιο με κάποιες τράπεζες εξωτερικού στις οποίες κάποιοι συμπολίτες μας θέλησαν να μεταφέρουν χρήματα για να τα σώσουν από τις ελληνικές.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει, ότι δεν υπάρχουν ακόμα κάποια πράγματα, τα οποία γιγαντώθηκαν από την 100% ανεύθυνη διαχείριση των πολιτικο-οικονομικών πραγμάτων κατά το πρώτο εξάμηνο του 2015, με ότι, ακόμα χειρότερο, αυτά οδήγησαν (CC, τρίτο μνημόνιο κ,λπ.), τα οποία μπορούν να φοβίζουν τον καταθέτη και να τον κάνουν να ψάχνει για εναλλακτικές.
Ο καθένας ζυγίζει όπως νομίζει τα μέχρι τώρα δεδομένα και τους κινδύνους που μπορεί να βλέπει για το μέλλον και αποφασίζει.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

επιτόκια καταθέσεων 07 Φεβ 2018 11:17 #84

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
alex (The_Emperor) έγραψε:
Το ίδιο υπονόησα και εγώ!
Ποιο το όφελος να έχεις τα χρήματά σου σε ελληνική τράπεζα, όταν οι οικονομικές συνθήκες δείχνουν ότι σε αυτήν κινδυνεύουν, αλλά και όταν δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό όφελος από τα επιτόκια, αφού τα χρήματα που θα κερδίσεις είναι ψίχουλα...;
Αυτους που δελεαζουν οι τράπεζες πιστεύω, είναι αυτους που έχουν αρκετά χρήματα.
Οσο μικρά και να είναι τα επιτόκια, καθε αύξηση τους παιζει το ρολο της στο να σε πισει να αναλάβεις το υπαρκτό ρισκο, καταθετοντας.
Εχω στην Ηπείρου με 1.85 περίπου 200x. Τ μισα τα είχα, τα υπόλοιπα τα πήγα απο σεντούκι που λεμε.. Αν δεν μου γινόταν καλύτερη πρόταση επιτόκιου δε θα τα πηγαινα.
Παιρνω καθαρα 250€/ μηνα περίπου. Αν σκεφτείς οτι στην περιοχή μου δουλεύουν 10ωρα 6 μερες τη βδομάδα για 400€, δεν ειναι να τα κοροϊδεύεις τα ποσα απο επιτόκια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 07 Φεβ 2018 13:19 #85

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sosimple έγραψε:
Αυτους που δελεαζουν οι τράπεζες πιστεύω, είναι αυτους που έχουν αρκετά χρήματα.
Οσο μικρά και να είναι τα επιτόκια, καθε αύξηση τους παιζει το ρολο της στο να σε πισει να αναλάβεις το υπαρκτό ρισκο, καταθετοντας.
Εχω στην Ηπείρου με 1.85 περίπου 200x. Τ μισα τα είχα, τα υπόλοιπα τα πήγα απο σεντούκι που λεμε.. Αν δεν μου γινόταν καλύτερη πρόταση επιτόκιου δε θα τα πηγαινα.
Παιρνω καθαρα 250€/ μηνα περίπου. Αν σκεφτείς οτι στην περιοχή μου δουλεύουν 10ωρα 6 μερες τη βδομάδα για 400€, δεν ειναι να τα κοροϊδεύεις τα ποσα απο επιτόκια.

Ωραία αρκει να:
1. Ειναι νομιμα και τα πρώτα 100 και τα δεύτερα ειδικά!
2. Δε σε νοιάζει και πολύ να πέσει κανενα κανόνι ειδικά από συνεταιριστική αφού έχεις τουλάχιστον 3 πλάσια κάπου αλλού πιο σίγουρα.
3. Δε σε νοιάζει και πολύ οτι έχουν καταγραφεί ως νόμιμα και κάποια στιγμή έρθουν και σουν πουν (λέγεμε περιουσιολογιο) 200+σπίτια+αυτοκινητα+χωράφια+παιδιά+γυναίκες+γκόμενες+σκυλια γατες κλπ δώσε μας 250το μήνα (τουλάχιστον)

Οπως λεει και ο φίλος Sotos μακριά κι αλλάργα εκτός αν αλλάξουν τροπάρι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 07 Φεβ 2018 13:30 #86

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
sosimple έγραψε:
Αυτους που δελεαζουν οι τράπεζες πιστεύω, είναι αυτους που έχουν αρκετά χρήματα.
Οσο μικρά και να είναι τα επιτόκια, καθε αύξηση τους παιζει το ρολο της στο να σε πισει να αναλάβεις το υπαρκτό ρισκο, καταθετοντας.
Εχω στην Ηπείρου με 1.85 περίπου 200x. Τ μισα τα είχα, τα υπόλοιπα τα πήγα απο σεντούκι που λεμε.. Αν δεν μου γινόταν καλύτερη πρόταση επιτόκιου δε θα τα πηγαινα.
Παιρνω καθαρα 250€/ μηνα περίπου. Αν σκεφτείς οτι στην περιοχή μου δουλεύουν 10ωρα 6 μερες τη βδομάδα για 400€, δεν ειναι να τα κοροϊδεύεις τα ποσα απο επιτόκια.

Πέρασα και εγώ από την Ηπείρου όταν είχαν τα "καλά" επιτόκια...αλλά τα σήκωσα ΟΛΑ ένα μήνα πριν τα capital controls...
Με την κατάσταση που επικρατεί στις ελληνικές τράπεζες εγώ δεν νιώθω καθόλου ασφαλής να έχω τα χρήματά μου στη χώρα...
Προτίμησα τα τελευταία χρόνια τα περισσότερα να τα "παρκάρω" έξω...
Βέβαια επειδή πιστεύω ότι η παγκόσμια οικονομία περνά και θα περάσει ακόμη χειρότερη κρίση, δεν νιώθω ούτε "έξω" ασφαλής...
Τελευταία διόρθωση: 07 Φεβ 2018 13:30 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 07 Φεβ 2018 16:52 #87

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
gus (gus326) έγραψε:
Ωραία αρκει να:
1. Ειναι νομιμα και τα πρώτα 100 και τα δεύτερα ειδικά!
2. Δε σε νοιάζει και πολύ να πέσει κανενα κανόνι ειδικά από συνεταιριστική αφού έχεις τουλάχιστον 3 πλάσια κάπου αλλού πιο σίγουρα.
3. Δε σε νοιάζει και πολύ οτι έχουν καταγραφεί ως νόμιμα και κάποια στιγμή έρθουν και σουν πουν (λέγεμε περιουσιολογιο) 200+σπίτια+αυτοκινητα+χωράφια+παιδιά+γυναίκες+γκόμενες+σκυλια γατες κλπ δώσε μας 250το μήνα (τουλάχιστον)

Οπως λεει και ο φίλος Sotos μακριά κι αλλάργα εκτός αν αλλάξουν τροπάρι.
Στο 1 ειμαι οκ (μαλλον) :)
Στο 2, σχεδον δεν εχω φραγκο αλλού. Κανονι απο συνεταιριστικη πεσαν καμια 10ρια, δεν εχασε κανείς μεχρι στιγμης.
Στο 3, αυτο ακούγεται χρόνια. Σε αυτη την περίπτωση τα βγαζεις και λες, δεν εχω φραγκο πλεον, τα εκαψα (οπου εκαψα=βαλε οτι θες).
Αν ηταν τοσο ευκολο αυτο, θα ειχε γίνει ηδη. Αντιδρουν οι τράπεζες που (σωστα) λένε θα φύγουν και τα υπάρχοντα κεφάλαια.
Επίσης δε σε σωζει οτι τα πηγες εξωτερικό /σεντουκι. Μια φορά σε ελληνική τράπεζα στο παρελθόν = καταγραφηκες.
Ποιο πιθανο το κοβω να πεσει φορος περιουσίολογιου σε οσους τα βγάλανε στο εξωτερικό ως πολυ ισχυρο κινητρο για να τα ξανα φέρουν στις ελληνικες. Απορώ πως δεν το εχουν ηδη κάνει. Αν ειμουν υπουργός οικονομικων θα το ειχα κανει χτες.
Μαστιγιο και καρότο.. Μαστιγιο=κόστος οσο τα διατηρείς εξωτερικό και καροτο=μεγαλύτερα επιτόκια εδώ.
Αν πετυχει και μαζευτει το 70% οσων πηγαν εξω, τοτε να φοβαστε κουρεμα (σε όλους εφαπαξ 20% πανω απο 3χ ευρω πλην λογα μισθοδοσίας επιχειρήσεων κλπ).
Και μεχρι στιγμης οτι εχω πει οτι θα εκανα χτες, εγινε.... αυριο. Περισσότερο αυτο να περιμένετε, παρα ολα τα υπολοιπα.
Εντελώς σιγουρες λυσεις δεν υπάρχουν. Απλα καθενας αναλαμβάνει ή οχι ενα ποσοστό ρίσκου για καποια αποδοση. Βαση χαρακτήρα και τι εκτιμά.
Δεν προτείνω σε κανεναν τίποτα, δεν εχω το παραμικρό συμφερον. Καθένας να κανει ότι γουσταρει, απλα ανταλλάσουμε αποψεις.
Οποιος τα πήγε ηδη εξω, ετσι και αλλιως πλήρωσε ενα κοστος να τα παει, συν το κοστος οτι παίρνει μηδενικά ή μικρότερα απο τα ελληνικά επιτοκια, και για να τα φερει πισω πιθανοτατα θα έχει εξτρα κοστος. Συν το φοβο να τα χασει.
Αρα ΔΕΝ τα φέρνει. Οσο δε γυρίζουν τα λεφτά απο το εξωτερικό μειώνονται οι πιθανότητες κουρεματος παροτι επικρατεί η αντίθετη αποψη. Το γιατί (κατα την υποκειμενικη κριση μου) το εχω ξαναγράψει.
Ουτε και εγω περιμένω αυξηση επιτοκίων. Πιθανότατα θα πεσουν λιγο, αλλα καποια στιγμη 1 εως 1.5 χρονο απο τωρα αν δε συμβεί κατι απρόοπτο θα τα αυξήσει η κεντρική ευρωπαϊκη τράπεζα. Αρα μειον εδω, συν εκει, θα μείνουν περίπου εκεί που ειναι στην Ελλάδα.
Τελευταία διόρθωση: 07 Φεβ 2018 17:21 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 07 Φεβ 2018 19:30 #88

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Άρα είσαι οκ. Βέβαια έξω τα βγάζεις με τη μια και τα βάζεις σε θυρίδες πχ την προηγούμενη μέρα ψήφισης του Νομου ενώ εδω λόγο cc δεν ξέρω αν θα προλάβεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isidoros

επιτόκια καταθέσεων 08 Φεβ 2018 15:02 #89

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
gus (gus326) έγραψε:
Άρα είσαι οκ. Βέβαια έξω τα βγάζεις με τη μια και τα βάζεις σε θυρίδες πχ την προηγούμενη μέρα ψήφισης του Νομου ενώ εδω λόγο cc δεν ξέρω αν θα προλάβεις.
Εκτός κι αν ο νόμος έχει αναδρομική ισχύ ή οποιαδήποτε άλλη σχετική απατεωνιά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

επιτόκια καταθέσεων 08 Φεβ 2018 16:25 #90

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Δε χρειάζεται καν αναδρομική ισχύ. Σκέψου. Έστω οτι 8/2 εισάγεται το νομοσχέδιο για ψήφιση. Μέχρι να ψηφιστεί και να παρει ΦΕΚ θέλει 10 μέρες τουλάχιστον λόγω ειδικής πρεμούρας. Άρα θα σου λες το ΦΕΚ στις 18/2 ποσα έχεις στην Τράπεζα τόσα δεν προλαβαίνεις να τα βγάλεις σε 10 μέρες. Ο Ελβετός ομως θα μπορεί γιατί τη μέρα του ΦΕΚ θα παρουσιάσει εξτρε με μηδέν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα