Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 14 Απρ 2011 15:24 #1

  • PANOS V
  • Το Άβαταρ του/της PANOS V
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε1 ΓΡΑΦΟΎΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΛΟΓΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 25 Απρ 2011 13:37 #2

  • Κωνσταντίνος (dinaras)
  • Το Άβαταρ του/της Κωνσταντίνος (dinaras)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 91
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (5)
Ρίξε μια ματιά στον επίσημο οδηγό - βιβλιαράκι του υπουργείου
www.minfin.gr/content-api/betacms/reposi...orolOdig2011/content

κάνοντας αναζήτηση για τις λέξεις κλειδιά που σε ενδιαφέρουν (στρατός, στρατού, ένσημα κλπ)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 25 Απρ 2011 23:20 #3

  • ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Κάρμα: 0 (1)
1. ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ (ΕΦΑΠΑΞ) :
Οι κωδικοί που θα χρησιμοποιήσεις είναι ο 659 και ο 433, στην 3η σελ. πίνακας 6.
Από το συνολικό ποσό της αποζημείωσης, θα αφαιρέσεις τους παρακρατηθέντες φόρους.
(Σημείωση: Τα ποσά αυτά φορολογούνται αυτοτελώς στην πηγή. Κρατά δλδ ο εργοδότης τον φόρο και τον αποδίδει).
Το (καθαρό) ποσόν που προκύπτει από την αφαίρεση του φόρου, θα το βάλεις στον κωδ. 659.
Το ποσόν των παρακρατηθέντων φόρων, θα το βάλεις στον κωδ. 433.
Εάν δεν φαίνεται στη βεβαίωση του εργοδότη ότι σου έχουν κρατήσει φόρο (για ποσό μικρότερο των 20.000€), τότε θα γράψεις όλο το
ποσόν στον 659.

2. ΑΓΟΡΑ ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ :
Το ποσόν που πλήρωσες για την εξαγορά, θα το βάλεις ολόκληρο στον κωδ. 053 (σελ. 3, πίνακας 7).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 26 Απρ 2011 21:05 #4

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
ΜΑΝΟΛΗΣ έγραψε:
1. ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ (ΕΦΑΠΑΞ) :
Οι κωδικοί που θα χρησιμοποιήσεις είναι ο 659 και ο 433, στην 3η σελ. πίνακας 6.
Από το συνολικό ποσό της αποζημείωσης, θα αφαιρέσεις τους παρακρατηθέντες φόρους.
(Σημείωση: Τα ποσά αυτά φορολογούνται αυτοτελώς στην πηγή. Κρατά δλδ ο εργοδότης τον φόρο και τον αποδίδει).
Το (καθαρό) ποσόν που προκύπτει από την αφαίρεση του φόρου, θα το βάλεις στον κωδ. 659.
Το ποσόν των παρακρατηθέντων φόρων, θα το βάλεις στον κωδ. 433.
Εάν δεν φαίνεται στη βεβαίωση του εργοδότη ότι σου έχουν κρατήσει φόρο (για ποσό μικρότερο των 20.000€), τότε θα γράψεις όλο το
ποσόν στον 659.
Φίλε @ΜΑΝΟΛΗΣ κάνεις λάθος, τα ποσά από ΕΦΑΠΑΞ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ αναγράφονται στους κωδικούς 781, 782 του ιδίου πίνακα (αναφέρεται ξεκάθαρα, στη μέση ακριβώς της σελίδας 42 του εντύπου των ΟΔΗΓΙΩΝ για τη συμπλήρωση της δήλωσης που μας αποστέλλεται μαζί με το έντυπο Ε1) και είναι αφορολόγητα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 27 Απρ 2011 11:44 #5

  • ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Κάρμα: 0 (1)
Φίλε @Κώστας 1, θα μου επιτρέψεις να ισχυριστώ ότι ΔΕΝ κάνω λάθος, για δύο λόγους:

1. Το έντυπο αναφέρει επί λέξει: ".....Επίσης, γράψτε και τα ποσά που δε θεωρούνται εισόδημα (π.χ. αποζημίωση για ατύχημα, εφάπαξ
ασφαλιστικού οργανισμού κτλ.)."
Στους κωδικούς που αναφέρω, αναγράφουμε ποσά που αποκτήσαμε, άρα θεωρούνται εισόδημα, αλλά δεν καταχωρούνται με τα -τυχόν-
άλλα εισοδήματα του πίνακα 4, επειδή φορολογούνται με ειδικό τρόπο (αυτοτελώς), ανάλογα με την πηγή προέλευσης.
Στους κωδικούς που αναφέρεις, αναγράφουμε ποσά που ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, προκειμένου να δικαιολογήσουμε κάποια αγορά,
το ποσό της οποίας δεν καλύπτεται από το εισόδημα που έχουμε δηλώσει. Μεταξύ των ποσών που επικαλούμαστε, περιλαμβάνεται βεβαίως
και το εφάπαξ ασφαλιστικών οργανισμών.

2. Έχω βγει στη σύνταξη (ΙΚΑ) από το 2009 και πέρυσι συμπλήρωσα τη δήλωση μου όπως ακριβώς αναφέρω (και προτείνω) στον φίλο
@PANOS V.

Γενικά αναφέρω ότι η αποζημείωση απόλυσης λόγω συνταξιοδότησης, φορολογείται ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ με συντελεστή 20%, για ποσά μεγαλύτερα των €20.000.
Εάν δεν υπάρχουν άλλα ποσά πέρα της αποζημείωσης που προβλέπει ο νόμος, σύμφωνα με τον οποίο το πλαφόν είναι τα €15.000, τότε δεν γίνονται κρατήσεις. Εάν όμως έισπράττονται επιπλέον και άλλα ποσά, που προβλέπονται π.χ. μέσα από συλλογικές συμβάσεις, ή από την καλή διάθεση του εργοδότη, που ξεπερνούν συνολικά τις €20.000, τότε καταχωρούνται στη δήλωση, όπως αναφέρω.
Εάν πρόκειται για εφάπαξ δημόσιου οργανισμού, όπου πιθανόν (δεν γνωρίζω) να μη φορολογείται, ισχύουν τα ίδια ακριβώς, χωρίς φυσικά να αναγράφεται ο παρακρατηθείς φόρος (εφόσον δεν υπάρχει).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 28 Απρ 2011 13:28 #6

  • Βαγγέλης
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης
Προσοχή Μη δηλώνετε εφάπαξ ή αποζημίωση στον 659 γιατί κινδυνεύετε να σας βάλουν εκτατη εισφορά. Ο παθών...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 28 Απρ 2011 13:52 #7

  • Βαγγέλης
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης
Σε συνεχεια προηγουμενης απαντησης σας ενημερώνω: Περισυ εβαλα στον κωδικο 659 την αποζημιωση μου περιπου 60000 ειχα δε απο μισθωτες υπηρεσιες περιπου 15000 και συνταξη απο ικα περιπου 25000 .Υπεβαλα ηλεκτρονικα δηλωση και μου εβγαλε πιστωτικο 1200. Σε 4 μέρες ήρθε μπουγιουρντί να πληρώσω εκτακτη εισφορά 1600 (Νομος Καραμανλή 2007) Πήγα στην εφορία εκανα ενσταση, δικαιώθηκα μετα απο πολλά βάσανα μετά τα χριστούγεννα πηρα την επιστροφή μου και αφού μου ερχόταν καθε τόσο μπιλιετάκι με την δόση, ευτυχώς δεν χρειάστηκα φορολογική ενημερότητα. Η εφορία παραδέχθηκε το λάθος του συστήματος, ο΄μως βλέπω ουτε φετος αλλαξαν κωδικο για αποζημιώσεις μισθωτων...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 28 Απρ 2011 16:41 #8

  • ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΝΟΛΗΣ (manthe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Κάρμα: 0 (1)
Μη πανικοβάλεστε.
Είναι άλλο πράγμα το: "Μη δηλώνετε εφάπαξ ή αποζημίωση στον 659 γιατί κινδυνεύετε να σας βάλουν έκτατη εισφορά", όπως αναφέρει ο φίλος @Βαγγέλης και άλλο το μη βάζετε, γιατί θα πληρώσετε έκτακτη εισφορά, όπως πιθανόν κάποιος μπορεί να εκλάβει αυτή την προτροπή.

Επειδή στον κωδικό αυτόν μπαίνουν διάφορα ποσά που -επαναλαμβάνω- ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, αλλά εισόδημα που φορολογείται με ειδικό τρόπο, εάν υποβάλλει κάποιος τη δήλωσή του ηλεκτρονικά, το κομπιούτερ δεν γνωρίζει την πηγή των χρημάτων που δηλώνει (ξερά νούμερα βάζουμε) και έτσι εφόσον το συνολικό εισόδημα (μαζί δλδ με μισθό, ενοίκια κλπ) υπερβαίνει τις €100.000, έρχεται το "μπουγιουρντί" της έκτακτης εισφοράς.
Εάν όμως η δήλωση υποβληθεί προσωπικά, ή με ταχυδρομείο, το πρόβλημα αυτό αποφεύγεται, διότι ο/η υπάλληλος βλέπει την πηγή προέλευσης των χρημάτων του κωδ. 659.
Στην πρώτη περίπτωση, κάνοντας μια απλή αίτηση (όπως έκανα κι εγώ), απαλλάσσεσαι από όποιο επιπλέον χαράτσι.

Άλλο λοιπόν το ένα και άλλο το άλλο. Εδώ μιλάμε για το τι είναι σωστό να κάνουμε και μάλιστα χωρίς κανένα κίνδυνο..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΟ Ε1 22 Μαϊ 2011 22:49 #9

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Συνταξιοδοτήθηκα τον Μάιο 2010. Εκκαθαριστικό από την υπηρεσία μου ήρθε μισθός 23.000 και ποιο κάτω σε ξεχωριστό πλαίσιο ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΎΝΤΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ Η ΑΠΑΛΛΆΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΟ έβαλαν 50.000 ένα μπόνους που πήρα για εθελουσία έξοδο. Το ταμείο μου έστειλε εκκαθαριστικό σύνταξης 22.000. Εφάπαξ πήρα 67.000. Το ερώτημα είναι: στον κωδικό 659 να βάλω την αποζημίωση και το εφάπαξ? Σημειωτέον βγαίνουν 117.000 και μαζί με μισθό και σύνταξη είναι σύνολο εισοδήματος 162.000. Μήπως με την θέα του ποσού και μόνο έχω έκτακτη εισφορά ή φόρο παραπάνω? Συγνώμη αν η ερώτηση φένεται λίγο αφελής αλλά...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα