Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Αύξηση του αφορολόγητου ποσού

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 01 Ιουλ 2020 12:10 #46

  • dimx (Dimos6)
  • Το Άβαταρ του/της dimx (Dimos6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 1
Καλημέρα,
Σήμερα 1η Ιουλίου, έχοντας ολοκληρώσει το μισό έτος και για να πληρώσω μια πιστωτική κάρτα στο webbanking ανακάλυψα ότι έχω ένα τεράστιο ποσό να καλύψω, πλέον, με ηλεκτρονικές αγορές ως το τέλος του χρόνου.
Οι επιλογές μου είναι, είτε αγοράζω ότι βλακεία βρώ, είτε πληρώνω το πρόστιμο 22% της διαφοράς που θα έχει μαζευτεί ως 31/12.
Πως αντιμετωπίζετε το θέμα εσείς οι υπόλοιποι; Το έχετε κοιτάξει να δείτε τι έχει μαζευτεί;

(Σημείωση: Τα έχω τα λεφτά, δεν κλαίγομαι, αλλά δεν θέλω και να τα σπαταλάω ή να πληρώνω κοροϊδίστικα εφορίες).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 01 Ιουλ 2020 13:53 #47

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
dimx (Dimos6) έγραψε:
Καλημέρα,
Σήμερα 1η Ιουλίου, έχοντας ολοκληρώσει το μισό έτος και για να πληρώσω μια πιστωτική κάρτα στο webbanking ανακάλυψα ότι έχω ένα τεράστιο ποσό να καλύψω, πλέον, με ηλεκτρονικές αγορές ως το τέλος του χρόνου.
Οι επιλογές μου είναι, είτε αγοράζω ότι βλακεία βρώ, είτε πληρώνω το πρόστιμο 22% της διαφοράς που θα έχει μαζευτεί ως 31/12.
Πως αντιμετωπίζετε το θέμα εσείς οι υπόλοιποι; Το έχετε κοιτάξει να δείτε τι έχει μαζευτεί;

(Σημείωση: Τα έχω τα λεφτά, δεν κλαίγομαι, αλλά δεν θέλω και να τα σπαταλάω ή να πληρώνω κοροϊδίστικα εφορίες).

Δυστυχώς φίλε μου το ποσοστό του εισοδήματος που ζητούν σε ηλεκτρονικές συναλλαγές, είναι εξωφρενικό, ειδικά για όσους δεν έχουν παιδιά. Πέρα βέβαια από το γεγονός ότι αποτελεί πέρα για πέρα αντισυνταγματική διάταξη (ποιος όμως έχει το κουράγιο κ.λπ. για να το κυνηγήσει; ) από την στιγμή που επιβάλλει υποχρεωτική :woohoo: κατανάλωση :woohoo: , αλλιώς ποινή.
Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι δεν τόλμησαν να το κάνουν (σε αυτά τα επίπεδα εννοώ) οι ταχΑριστεροί του Alexis και το κάνουν οι νεοφιλελέ του Κούλη. :woohoo:
Στο προκείμενο τώρα, δεν έχεις, όπως καταλαβαίνεις, πολλές επιλογές.
Ή θα αρχίσεις να καταναλώνεις αβέρτα-κουβέρτα για να το πιάσεις ή θα πληρώσεις το πρόστιμο για την διαφορά. Η μόνη άλλη ελπίδα είναι (επειδή θα πέσουν λογικά πολλοί θύματα αυτής της ιστορίας) μήπως το πάρουν τελικά πίσω και με το πάτημα του κορονοιού (ότι εμείς δηλαδή είχαμε δίκιο που το κάναμε και ... βράχος, αλλά ας όψεται ο κορονοιός και η αναγκαστική μείωση της κατανάλωσης).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιουλ 2020 13:54 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 04 Ιουλ 2020 02:31 #48

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
dimx (Dimos6) έγραψε:
Καλημέρα,
Σήμερα 1η Ιουλίου, έχοντας ολοκληρώσει το μισό έτος και για να πληρώσω μια πιστωτική κάρτα στο webbanking ανακάλυψα ότι έχω ένα τεράστιο ποσό να καλύψω, πλέον, με ηλεκτρονικές αγορές ως το τέλος του χρόνου.
Οι επιλογές μου είναι, είτε αγοράζω ότι βλακεία βρώ, είτε πληρώνω το πρόστιμο 22% της διαφοράς που θα έχει μαζευτεί ως 31/12.
Πως αντιμετωπίζετε το θέμα εσείς οι υπόλοιποι; Το έχετε κοιτάξει να δείτε τι έχει μαζευτεί;

(Σημείωση: Τα έχω τα λεφτά, δεν κλαίγομαι, αλλά δεν θέλω και να τα σπαταλάω ή να πληρώνω κοροϊδίστικα εφορίες).
Η επιλογη ειναι μια. πληρωνεις το προστιμο 22% για το υπολοιπομενο ποσο. εισαι ηδη χαμενος 2%.
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2020 10:06 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 04 Ιουλ 2020 12:01 #49

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
pka έγραψε:
Η επιλογη ειναι μια. πληρωνεις το προστιμο 22% για το υπολοιπομενο ποσο. εισαι ηδη χαμενος 2%.

Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πως δηλαδή σε συμφέρει να πληρώσεις 22% πρόστιμο σε ποσό που είναι άγνωστο (άρα το συγκρίνεις με τι;; );
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2020 12:55 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 05 Ιουλ 2020 00:24 #50

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
batista έγραψε:
Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πως δηλαδή σε συμφέρει να πληρώσεις 22% πρόστιμο σε ποσό που είναι άγνωστο (άρα το συγκρίνεις με τι;; );
δεν χρειαζεται να ξερεις το ποσο. αφου δεν εχεις αλλα εξοδα,σημαινει οτι για καθε τι (αχρηστο) που θα αγορασεις θα πληρωσεις τον φπα 24% (ειναι ηδη στην τιμη καθε προιοντος) και θα εχεις κατι αχρηστο.
Πληρωσε λοιπον 22% και κρατα τα χρηματα. Προσοχη δεν εισαι 2% κερδισμενος που μπορει να φαινεται απο τα νουμερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αλέξης Μιζοτακης

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 05 Ιουλ 2020 01:52 #51

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
Η ζημιά είναι 6,6% για αυτό που σου λείπει.
Δηλαδή, αν σου λείπουν 1000€, είναι 66€ ο extra φόρος.
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιουλ 2020 01:54 από GREGORYMO. Αιτία: Συμπληρώματα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 05 Ιουλ 2020 12:39 #52

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
pka έγραψε:
δεν χρειαζεται να ξερεις το ποσο. αφου δεν εχεις αλλα εξοδα,σημαινει οτι για καθε τι (αχρηστο) που θα αγορασεις θα πληρωσεις τον φπα 24% (ειναι ηδη στην τιμη καθε προιοντος) και θα εχεις κατι αχρηστο.
Πληρωσε λοιπον 22% και κρατα τα χρηματα. Προσοχη δεν εισαι 2% κερδισμενος που μπορει να φαινεται απο τα νουμερα.

Η έννοια του "άχρηστου" είναι πολύ σχετική. Μπορεί π.χ. κάποιος απλά να μετακινήσει νωρίτερα κάποιες δαπάνες που κανονικά θα έκανε αργότερα. Μπορεί να κάνει ένα ταξίδι παραπάνω από αυτό που προγραμμάτιζε ή αυτό που προγραμμάτιζε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Αυτά δεν μπορείς να τα κατατάξεις στα "άχρηστα" και εξαρτάται βέβαια και από τα δεδομένα του καθενός. Σε κάθε περίπτωση, πιο άχρηστο από το να πληρώσεις κερατιάτικο 22% για δαπάνες που δεν έκανες, ΔΕΝ υπάρχει.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 05 Ιουλ 2020 23:28 #53

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
batista έγραψε:
Η έννοια του "άχρηστου" είναι πολύ σχετική. Μπορεί π.χ. κάποιος απλά να μετακινήσει νωρίτερα κάποιες δαπάνες που κανονικά θα έκανε αργότερα. Μπορεί να κάνει ένα ταξίδι παραπάνω από αυτό που προγραμμάτιζε ή αυτό που προγραμμάτιζε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Αυτά δεν μπορείς να τα κατατάξεις στα "άχρηστα" και εξαρτάται βέβαια και από τα δεδομένα του καθενός. Σε κάθε περίπτωση, πιο άχρηστο από το να πληρώσεις κερατιάτικο 22% για δαπάνες που δεν έκανες, ΔΕΝ υπάρχει.
pka έγραψε:
δεν χρειαζεται να ξερεις το ποσο. αφου δεν εχεις αλλα εξοδα,σημαινει οτι για καθε τι (αχρηστο) που θα αγορασεις θα πληρωσεις τον φπα 24% (ειναι ηδη στην τιμη καθε προιοντος) και θα εχεις κατι αχρηστο.
Πληρωσε λοιπον 22% και κρατα τα χρηματα. Προσοχη δεν εισαι 2% κερδισμενος που μπορει να φαινεται απο τα νουμερα.

Νομιζω οτι εγραψα και ξαναυπογραμμιζω οτι αν δεν εχεις αλλες δαπανες. Εσυ προβαλεις δαπανες που εχεις και μπορεις να προγραμματισεις.Εγω απο την αλλη θεωρω αχρηστο να σπαταλισεις ενα 78% εφοσον το χρειαζεσαι για να μην πληρωσεις ενα 22%. Το να σχολιαζεις αν το μετρο ειναι αχρηστο ή χρησιμο δεν απαντα σε αυτο που με ρωτησες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 06 Ιουλ 2020 09:09 #54

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
pka έγραψε:
Νομιζω οτι εγραψα και ξαναυπογραμμιζω οτι αν δεν εχεις αλλες δαπανες. Εσυ προβαλεις δαπανες που εχεις και μπορεις να προγραμματισεις.Εγω απο την αλλη θεωρω αχρηστο να σπαταλισεις ενα 78% εφοσον το χρειαζεσαι για να μην πληρωσεις ενα 22%. Το να σχολιαζεις αν το μετρο ειναι αχρηστο ή χρησιμο δεν απαντα σε αυτο που με ρωτησες.

Τι θα πει αγαπητέ μου το "αν δεν έχεις άλλες δαπάνες"; Σου βρήκα απλά δύο απλά παραδείγματα για να "δημιουργήσεις" δαπάνες που δεν είναι "προγραμματισμένες" και θα τις ... ευχαριστηθείς :) (σίγουρα την μια από τις δύο).
Σίγουρα επίσης, για τον καθένα ξεχωριστά, που γνωρίζει τις τρέχουσες αλλά και τις μελλοντικές του ανάγκες, μπορεί να υπάρχουν και άλλα παραδείγματα, που δεν έχει κάτσει να σκεφτεί.

Και επίσης, σε ποιον "σχολιασμό" (περί χρησιμότητας ή μη), ποιου "μέτρου" αναφέρεσαι;
Δεν έγραψα πουθενά για την "χρησιμότητα" ή μη του μέτρου. Ότι είναι κάργα και αυτονόητα 100% αντισυνταγματικό έγραψα και αυτό το έγραψα στην πρώτη μου τοποθέτηση όπου σε ρώτησα και πως υπολογίζεις το "όφελος" του να πληρώσεις την ποινή του 22%. Μου επιτρέπεις φυσικά να σχολιάζω (σχετικά με το θέμα) πέρα από το να απαντάω επί αυτού ακριβώς που έγραψες, έτσι (που το έκανα και αυτό);;;

Ξανα-υπογραμμίζω λοιπόν και εγώ, ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη κοροϊδία από το να πληρώσεις κερατιάτικο 22% για δαπάνη που ούτε καν έκανες. Είναι ΞΕΦΤΙΛΑ. Οποιαδήποτε εναλλακτική είναι καλύτερη. Φάτα στις π@υτ@....(που λέει ο λόγος) αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Η διαφορά του ποσού άλλωστε (των συναλλαγών που έχεις κάνει σε σύγκριση με αυτές που ζητάνε οι μ@λ@...) δεν θα είναι και καμιά περιουσία.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιουλ 2020 09:10 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα