Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Δηλωση τοκων στην Εφορια

Δηλωση τοκων στην Εφορια 16 Μαρ 2013 18:54 #28

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
Δωσε κ σε μας τα φωτα σου.
Βαριεσε να πεις οτι ειναι απο τον ηλιο ή κατι αλλο?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 16 Μαρ 2013 21:14 #29

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
evi28 έγραψε:
Δωσε κ σε μας τα φωτα σου.
Βαριεσε να πεις οτι ειναι απο τον ηλιο ή κατι αλλο?

Ουφ!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 17 Μαρ 2013 00:56 #30

  • John (Tsif)
  • Το Άβαταρ του/της John (Tsif)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 196
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Σωστός Γιώργο, πέστα χρυσόστομε. Ο τύπος εμφανίζεται σε όλα τα νήματα με το ξερολίστικο-εξυπναδίστικο ύφος του και μας τα ζαλίζει συνέχεια χωρίς ποτέ να λέει κάτι ουσιαστικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 17 Μαρ 2013 01:13 #31

  • POTHEN (ESXES)
  • Το Άβαταρ του/της POTHEN (ESXES)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • οποιος με προκαλεσει 1 θα το πληρωσει 10
  • Δημοσιεύσεις: 93
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 0 (-2)
καλησπερα tsigides

δεν προλαβα καλα καλα τα ξημερωματα να γραψω για την καταστροφη της κυπρου σε ενδεχομενο κουρεμα καταθετων και εγινε

τι σκατα θελουν δεν καταλαβαινω θελουν τον 3 παγκοσμιο πολεμο
μα καλα τοσο πουστ....κια ειναι στην ευρωπη με πρωτη την γερμανια
και καλα αυτος ο προεδρος της κυπρου δεν εχει αρχ....ια να τους στειλη στον αγυριστο

ολα θα κριθουν αυριο λοιπον αν περασει στην κυπριακη βουλη
και βεβαια αν ο κυπριακος λαος τα κανει ρημαδιο

τετεια πουστια δεν εχει γεινη πουθενα στον κοσμο

το πειραμα αν προχωρησει θα καταστρεψει την κυπρο συθεμελα
και μετα σειρα εχουμε εμεις

ασε που θα γινει τις πουτανας απο bank run την τριτη στην κυπρο

ευχομαι να μην γινει τιποτα στην κυπρο και μην φανε τα λεφτα τον καταθετων
τωρα να ευχηθω καλα κουλουμα σε ολους αστο καλυτερο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 17 Μαρ 2013 07:57 #32

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Επ’ αόριστον αναβολή για την πρόσβαση του ΣΔΟΕ στις καταθέσεις

Συγκεχυμένες παραμένουν οι πληροφορίες για το πότε τελικά θα τεθεί σε ισχύ το μέτρο των ελέγχων ειδικής ομάδας του ΣΔΟΕ -με απευθείας πρόσβαση- στους τραπεζικούς λογαριασμούς φορολογουμένων, προκειμένου να εντοπιστεί ενδεχόμενη απόκρυψη εσόδων.

Σύμφωνα με πηγές μέσα από το υπουργείο Οικονομικών, το σχέδιο μετατίθεται για το καλοκαίρι, καθώς ακόμα δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές για μια τέτοια ενέργεια, ενώ «προβληματικό» χαρακτηρίζεται και το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο.

Το πλάνο θέλει το ΣΔΟΕ να έχει απευθείας διασύνδεση με τραπεζικούς λογαριασμούς φορολογουμένων, έτσι ώστε να παρακολουθείται και η παραμικρή συναλλαγή, σε μια ύστατη προσπάθεια καταπολέμησης της φοροδιαφυγής η οποία όμως παραβιάζει κατάφωρα τις ατομικές ελευθερίες.


(Πηγη: zougla.gr)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 19 Μαρ 2013 03:06 #33

  • adria
  • Το Άβαταρ του/της adria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είχα καποια χρήματα νόμιμα σε ελληνική τράπεζα και τα έστειλα εδώ και κάποιο καιρο σε τράπεζα του εξωτερικού. Εκεί μου φορολογουν κανονικά τους τόκους. Η ερώτηση μου είναι η εξής: όταν θα κάνω δήλωση πρέπει να δηλώσω τους τόκους και εδώ? Και αν ναι, για ποιον λόγο αφού έχουν ήδη φορολογηθεί στην χώρα που έχω το λογαριασμό? Από την άλλη αν δεν τους δηλώσω αυτό με βάζει αμέσως στην κατηγορία του φοροφυγά?

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 19 Μαρ 2013 05:58 #34

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George,

Όπως είδες σε ευχαρίστησα στο ποστ σου 16 Μαρ 2013 21:38. Η ευχαριστία πάει για τις εποικοδομητικές συμβουλές σου.

Μόνο που έχεις πέσει εντελώς έξω.
Π.χ. εγώ ΠΟΤΕ εδώ στον tsig (ή και αλλού που γράφω με το ίδιο username) δεν έχω πει τι έχω κάνει σε προσωπικά οικονομικά θέματα. Ούτε αν έχω σιδερο-πως_το_ειπες στο σοβατεπί, ούτε αν έχω καταθέσεις στην Κύπρο, ούτε αν έχω US savings bonds, ούτε αν έχω ή δεν έχω δηλώσει τόκους, ούτε τίποτα άλλο τέτοιο έχω πει ΠΟΤΕ.
Άρα τα συμπεράσματά σου είναι αυθαίρετα, και σίγουρα υποθετικά. Μπορεί π.χ. να μην μένω σε φρούριο, αλλά κάτω από γέφυρα. (Και να μπαίνω στο internet από το Wi-Fi του δήμου).
Μικρότερης σημασίας θέματα, π.χ. αν πλήρωσα ή όχι και πόσες δόσεις ΕΕΤΗΔΕ τα έχω πει, αλλά έπρεπε, για να βοηθήσω αυτόν που ψαχνόταν. Συνήθως δε, πάντα τεκμηριώνω αυτά που γράφω.

Τα περί καταστροφολογίας δεν τα σχολιάζω, γιατί δεν αναφέρεις κάτι συγκεκριμένο. Κι αν κάπου έχω γράψει κάτι για επερχόμενες καταστροφές (καθόλου απίθανο να το έχω κάνει, αυτά συζητάμε εδώ), θα περίμενα να απαντήσεις με την αντίθετη άποψη εφ' όσον διαφωνείς, δηλαδή με το να εκθέσεις τη δημιουργική πλευρά των πραγμάτων. Δεν το κάνεις.

Απο κει και πέρα ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται την κοινωνία και τις δομές της όπως του επιτρέπουν η γενικότερη προσωπικότητα του, οι δυνατότητες του, και οι εμπειρίες του. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο.
Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να την αντιλαμβάνομαι όπως εγώ νομίζω, και βέβαια κι εσύ μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο. Το αποτέλεσμα της αντίληψης όμως (συνήθως αυτό λέγεται "συμπέρασμα") δεν είναι αναγκαστικά ίδιο για δυο ανθρώπους. Από την ίδια πληροφορία, άλλα συμπεράσματα θα βγάλεις εσύ, και άλλα εγώ.

Όσο για το "υφάκι" που λες, πως να το κάνουμε, ο καθένας έχει έναν προσωπικό τρόπο να εκφράζεται.
Αν σε έχω θίξει σε κάτι, η σειρά ενεργειών είναι:
1) Μου το λες και μου ζητάς εξηγήσεις. Ή τα βρίσκουμε, ή δεν τα βρίσκουμε. Αν τα βρούμε, τελείωσε το θέμα.
2) Αν δεν τα βρούμε, πας με το παράπονο σου στον tsig (το κουμπάκι είναι κάτω δεξιά και λέει: "Αναφορά στον συντονιστή") και με καταγγέλεις γι' αυτό που έχω γράψει και σε έθιξε.
Αν απλώς δεν σου αρέσει κάτι που έχω γράψει, too bad, αλλά θα πρέπει να ζήσεις μ' αυτό. Δεν γίνεται να είμαστε όλοι και πάντα ευχαριστημένοι σ' αυτή τη ζωή. Και μάλλον αυτό δεν το έχεις καταλάβει ακόμα. Σε συμβουλεύω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου, να προσπαθήσεις να το καταλάβεις. Καλό θα σου κάνει.

Τέλος, συμβουλές τύπου "πρόσεχε τις απόψεις που εκφράζεις" και "κόψε το υφάκι" να τις δίνεις εκεί που σε παίρνει. Από μένα στις επιστρέφω για να τις βάλεις εκεί που ξέρεις.

Υ.Γ: Εσύ john που ζαλίζεσαι μ' αυτά που γράφω, σε συμβουλεύω να παίρνεις καμιά δραμαμίνη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 19 Μαρ 2013 06:01 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δηλωση τοκων στην Εφορια 19 Μαρ 2013 18:59 #35

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
adria έγραψε:
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είχα καποια χρήματα νόμιμα σε ελληνική τράπεζα και τα έστειλα εδώ και κάποιο καιρο σε τράπεζα του εξωτερικού. Εκεί μου φορολογουν κανονικά τους τόκους. Η ερώτηση μου είναι η εξής: όταν θα κάνω δήλωση πρέπει να δηλώσω τους τόκους και εδώ? Και αν ναι, για ποιον λόγο αφού έχουν ήδη φορολογηθεί στην χώρα που έχω το λογαριασμό? Από την άλλη αν δεν τους δηλώσω αυτό με βάζει αμέσως στην κατηγορία του φοροφυγά?

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Στο νέο νόμο 4110/2013, άρθρο 2 παρ. 3, αναφέρει:
«Στους τόκους που αποκτά φυσικό πρόσωπο κάτοικος Ελλάδας από καταθέσεις στην αλλοδαπή ή από ομολογιακά δάνεια που εκδίδονται σε αυτή και παραμένουν στην αλλοδαπή, ο δικαιούχος υποχρεούται να αποδίδει τον οφειλόμενο φόρο δεκαπέντε τοις εκατό (15%) με την υποβολή δήλωσης στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία μέχρι και την 31η Ιανουαρίου του επόμενου από την καταβολή ή πίστωση έτους, προσκομίζοντας και το πρωτότυπο αποδεικτικό της αλλοδαπής τράπεζας ή πιστωτικού οργανισμού, από το οποίο θα προκύπτει
το ποσό των τόκων που καταβλήθηκε ή με το οποίο πιστώθηκε ο λογαριασμός του στην αλλοδαπή κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, ο φόρος που έχει παρακρατηθεί και ο χρόνος καταβολής ή πίστωσης.
Από το συνολικό ποσό του φόρου που αναλογεί και πρέπει να αποδοθεί, εκπίπτει ο φόρος που αποδεδειγμένα έχει παρακρατηθεί από τα φυσικά πρόσωπα σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα έχει θέσει σε ισχύ Σ.Α.Δ.Φ. για το εισόδημα που προέκυψε σε αυτό και μέχρι του ποσού του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Ελλάδα, εφόσον ο φόρος που παρακρατήθηκε στο άλλο κράτος ορίζεται στις διατάξεις της Σ.Α.Δ.Φ..»
Επομένως αν η χώρα που διατηρείς λογαριασμό έχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγησης, τότε εδώ δίνεις την διαφορά φόρου (αν πλήρωσες 10%, εδώ θα πρέπει να δώσεις το 5%) μέχρι την 31η Ιανουαρίου του επόμενου από την καταβολή των τόκων έτους.
Επιπλέον, αν δεν θες να λάβεις τον χαρακτηρισμό του φοροφυγά, το δηλώνεις στο Ε1 για να πληρώσεις άλλο 1% ή 2% φόρο αλληλεγγύης όπως λέει ο φίλος George.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 19 Μαρ 2013 19:02 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: λινκ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μπέκος (thanos), costantinos, adria

Δηλωση τοκων στην Εφορια 19 Μαρ 2013 19:44 #36

  • thomas (tsovi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (tsovi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Κάρμα: 0 (-4)
John ,George μην ασχολειστε με ατομα που δεν εχουν να κανουν τιποτε αλλο εκτος απο να τη λενε σε ολους για να νιωσουν αυτοι καλυτερα.Οτυπος θελει γιατρο!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα