Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ;

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 13 Μαρ 2015 05:24 #1

  • PETROS (NEWCOMER)
  • Το Άβαταρ του/της PETROS (NEWCOMER)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα/Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει λογαριασμό στην Saxobank και όταν πήγα να αγοράσω ελληνικές μετοχές διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα γιατί έπρεπε να μεταφέρω τον λογαριασμό μου ΣΑΤ σε αυτούς από την Αλφα Χρηματιστηριακή. Ρωτώ λοιπόν αν γίνεται να αγοράζω ελληνικές μετοχές και μέσω Alpha και μέσω Saxobank ή πρέπει να έχω ένα λογαριασμό σε μία χρηματιστηριακή; Ή μπορώ να ανοίξω καινούριο ΣΑΤ στην Saxobank και να αφήσω και αυτό την Αλφα. Έχω πάρει αρκετά τηλέφωνα αλλά οι υπεύθυνοι στους οποίους με παραπέμπουν είτε μιλάνε είτε μου βγαίνουν αγγλόφωνοι και για να είμαι ειλικρινής το αγγλικό δεν το έχω και η συνεννόηση καταλήγει σε φιάσκο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 03 Απρ 2020 21:11 #2

  • ditas
  • Το Άβαταρ του/της ditas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
παιδια υπαρχει καποιος που να γνωριζει να απαντησει??? αν μπορουμε να εχουμε πανω απο ενα broker στην ελλαδα η στο εξωτερικο????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 04 Απρ 2020 11:50 #3

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ditas έγραψε:
παιδια υπαρχει καποιος που να γνωριζει να απαντησει??? αν μπορουμε να εχουμε πανω απο ενα broker στην ελλαδα η στο εξωτερικο????

Ναι, μπορεις. Η ιστορια με το ΣΑΤ που αναφερει το πρωτο μνμ αφορα το ΧΑΑ μονο. Στο εξωτερικο δεν υπαρχουν τετοια πραγματα.
Απο αυτους που προτεινω, Interactive brokers, Degiro, Saxo, μπορεις να ανοιξεις και στους τρεις ταυτοχρονα. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο; Κοστιζει.

Για το "αν γίνεται να αγοράζω ελληνικές μετοχές και μέσω Alpha και μέσω Saxobank ή πρέπει να έχω ένα λογαριασμό σε μία χρηματιστηριακή", υποθετω πως ναι αλλα δεν εχω εμπειρια.
Γιατι να θελει καποιος να αγοραζει ελληνικές μετοχές με δυο μπροκερ; Αν δεν σου αρεσει ο μπροκερ που εχεις, ανοιξε λογαριασμο σε αλλον και κανε μεταφορα των θεσεων.
Το γιατι να θελει καποιος να αγοραζει ελληνικές μετοχές ειναι αλλη υποθεση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 26 Απρ 2020 20:18 #4

  • ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • Το Άβαταρ του/της ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 80
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Χαιρετώ την παρέα!

Για σποραδικές συναλλαγές στο Χ.Α.Α. (έως 10/έτος) οι προμήθειες των χρηματιστηριακών διαφέρουν σημαντικά ώστε να αποτελούν παράμετρο επιλογής;

Ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 29 Απρ 2020 20:39 #5

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Αναλογα τι ποσο θεωρεις σημαντικο. Αλλα γιατι να πληρωνεις π.χ. 100 οταν μπορεις να πληρωσεις π.χ. 90 για την ιδια υπηρεσια;
To κοστος παντως ειτε στο ΧΑΑ ειτε εξω ειναι παρομοιο. Και 10 συναλλαγες/ετος δεν ειναι και λιγες.

Τι σε εμπνεει και θελεις ΧΑΑ μονο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 29 Απρ 2020 21:11 #6

  • ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • Το Άβαταρ του/της ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 80
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Χαιρε CV. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Λίγο με μπέρδεψες με το κόστος. Είναι παρόμοιο ή μπορείς να πληρώσεις 90 αντί για 100 (ας περιορισθούμε σε συναλλαγές στο ΧΑΑ);


Δεν είναι θέμα εμπνεύσεως αλλά (λίγων) γνώσεων-εμπειρίας ως προς το εγχώριο χρηματιστηριακό γίγνεσθαι και πλήρους αγνοίας για τα διεθνη δεδομένα. Αν είχα έστω βασικές γνώσεις και χρόνο, εικάζω θα είχα στραφεί στα διεθνή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 29 Απρ 2020 21:55 #7

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Π.χ. www.degiro.gr/xrewseis/%CE%A7%CF%81%CE%B...3%CE%B5%CE%B9%CF%82/

Πάντως, πριν ανοίξεις λογαριασμό, κοίτα τις χρεώσεις. Αν δεν είναι ξεκάθαρες, πήγαινε αλλού. Ολα τα βρίσκεις ονλαιν. Ακριβή νούμερα σύγκρισης δεν έχω να σου δώσω.

Δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες γνώσεις για να επενδύσεις...λεφτα χρειάζεσαι κι υπομονή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 03 Μαρ 2021 00:29 #8

  • ΓιάννηςΛ (giannisl)
  • Το Άβαταρ του/της ΓιάννηςΛ (giannisl)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα σας.
Έψαχνα για την degiro και για να μην ανοίξω νεο topic είπα να συνεχίσω εδώ.

Μεχρι στιγμης έχω ΣΑΤ στην Eurobank αλλά οι χρεώσεις με ενοχλούν.... Ιδιως για μικροαγορές (<1000ε)
Άνοιξα λογαριασμό στην degiro αλλα δεν έχω κάνει συνναλαγές ακόμα.
Οι χρεώσεις δείχνουν πολυ μικρότερες, εκτος αν υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει ακομα
www.degiro.gr/xrewseis/%CE%A5%CF%80%CE%B...84%CE%BF%CF%85%CF%82

Έστω οτι αγοράζω μετοχές στην degiro.

1. Υπάρχει η δυνατότητα να τις μεταφέρω στο μέλλον στην Ελλάδα, στο υπάρχων χαρτοφυλάκιο;
Αν υπαρχει διαδικασία πως λέγεται; Για να ψάξω να βρω λεπτομέρειες και χρεώσεις.

2. Πιθανά κέρδη φορολογούνται το ίδιο με την Ελλάδα ή με διαφορετικό συντελεστή;
Η έδρα της degiro είναι στην Ολλανδία απ'οτι είδα
Τελευταία διόρθωση: 03 Μαρ 2021 00:31 από ΓιάννηςΛ (giannisl).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ; 03 Μαρ 2021 18:21 #9

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Ναι, όντως οι χρεώσεις στη Degiro είναι χαμηλές.

1. Γίνεται μεταφορά θέσεων, για τις αντίστοιχες χρεώσεις μπορείς να δεις στον Πίνακα Χρεώσεων (Custody) -> Μεταφορά Χαρτοφυλακίου από τη DEGIRO.

2. Δεν έχει σημασία η έδρα της χρηματιστηριακής, αλλά η έδρα των εταιρειών των οποίων αγοράζεις μετοχές, ομόλογα, ETFs, κλπ. Οπότε, η φορολογία θα είναι η ίδια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα