Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 17 Νοε 2020 19:01 #244

• CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 696
  • Κάρμα: 17
Το W8 έχει νόημα όταν είσαι φορολογικος κάτοικος σε χώρα που έχει συμφωνία με τις ΗΠΑ και αυτή η συμφωνία μειώνει το συντελεστή φορολογίας μερισμάτων από 30% που ισχύει για όλους τους υπόλοιπους. Η Ελλάδα έχει συμφωνία με τις ΗΠΑ από παλιά, αλλά αυτή η συμφωνία δεν μειώνει τον συντελεστή. (Απόδειξη ότι δεν μας πιάνουν κότσους μόνο τώρα τελευταία, μας πιάνουν από παλιά).
Η Ιρλανδία έχει συμφωνία και ο συντελεστής μειώνεται σε 15%. Γι'αυτο και τα πιο πολλά ΑΚ έχουν εδρα εκεί και γι'αυτό ο κόσμος γενικά αγοραζει ΑΚ Ιρλανδίας, όπως συνιστω να κάνεις και εσύ.
Λίστα χωρών με συμφωνίες εδω: www.bogleheads.org/wiki/Nonresident_alie...icile_decision_table
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Δεκ 2020 00:49 #245

Ωραια κουβεντα εχετε εδω παιδια και πολυ ενδιαφερον και το φορουμ.
Επιβεβαιωνω και εγω πως εως τωρα και η Degiro και η Revolut χρεωνουν 30% στα μερισματα μετοχων Αμερικης. Για την υπεραξια δεν γνωριζω τι θα μου κρατησουν στην Αμερικη ουτε και εδω. Τωρα που γνωριζω περισσοτερα καταλαβαινω ποσο λαθος ηταν η επενδυση στις μετοχες Αμερικης. Θα μπορουσα πολυ απλα τα αγορασω συγκεκριμενα Ucits etf και ξεμπερδευα απο ωρες ολοκληρες να συζητω με τις εταιρειες για το ποσοστο που θα κρατανε στα μερισματα η στις υπεραξιες.
Γνωριζει καποιος εαν πουλησω ολες τις μετοχες μου στο τελος της χρονιας με κερδος 10κ και μετατρεψω ολο το ποσο σε ucits etf πριν ληξη η χρονια θα φορολογηθω κανονικα? Να ενημερωσω πως στην Revolut δεν εχει UCITS αρα πρεπει να φυγουν κιολας απο εκει τα χρηματα διοτι δεν επιτρεπουν μεταφορα χαρτοφυλακιου.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Δεκ 2020 16:49 #246

• CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 696
  • Κάρμα: 17
sebastian787 (hayete_c@yahoo.com) έγραψε:
Για την υπεραξια δεν γνωριζω τι θα μου κρατησουν στην Αμερικη
Φιλε Σεμπ, στην Αμερικη δεν σου κρατανε φορο υπεραξιας, η μονη παρακρατηση ειναι 30% στα μερισματα. Αν εισαι Αμερικανος πολιτης/κατοικος οποτε φορολογεισαι για την υπεραξια μεσω της φορολογικης δηλωσης που ουτως η αλλως υποβαλεις εκει.
Στα της Ελλαδος: μιλα με λογιστη.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.334 δευτερόλεπτα