Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 29 Ιαν 2017 10:52 #127

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Για το ελληνικό χρηματιστήριο.
Στην Ελλάδα είναι 0,35% η προμήθεια.. Έχω πινακίδια εκτέλεσης εντολών με αυτήν. Αυτό ισχύει. ΑΓΟΡΑ = Ακόμα και με τα έξτρα, που χρεώνεσαι έξοδα χαα κτλ είναι πιο χαμηλό το να αγοράζεις, σε σύγκριση με την Degiro και το 0,50%.
ΠΩΛΗΣΗ = Όταν πουλάς υπάρχει ο φόρος. Αλλά δεν σε νοιάζει εαν έχεις κέρδος. Ναι λογικά στις πωλήσεις είναι πιο ακριβή η ελληνική χρηματιστηριακή.Σου χρεώνει το 0,20% φόρος

-Κρατάς το πινακίδιο και είναι νόμιμη βεβαίωση για την εφορία. Έχετε αυτήν την επιλογή?
-Έχετε κωδικό στο ελληνικό χρηματιστήριο, αυτό που λέει άνοιγμα μερίδας ΣΑΤ, που κοστίζει 10 ευρώ και είναι μια φορά?
Με αυτόν τον κωδικό, μπορώ να πάω σε οποιαδήποτε χρηματιστηριακή ή τράπεζα και να κάνω συναλλαγές. Είναι σαν αριθμός ταυτότητας για το χαα
-Έχετε κωδικό στα ξένα? Άνοιγμα μερίδας? Δεν πρέπει το κάθε χρηματιστήριο να σας δώσει έναν κωδικό, ατομικό επενδυτη?
-Αν κρατήσετε μια μετοχή και αποδίδει μέρισμα, σας το δίνουν, πιστώνεται ηλεκτρονικά?
Σας στέλνει η εταιρία χαρτί, αλληλογραφία? Υπάρχουν εταιρίες που μου έστελναν παλιά ημερολόγιο τοίχου (το Πλαισιο)
Στις γενικές συνελεύσεις, μπορείτε να πάτε, εφόσον έχετε μετοχές? Να δηλώσετε συμμετοχή? Να μιλήσετε?

Υ Δεν έχω πινακίδια για ξένες μετοχές για να σου πω τις χρεώσεις σε αγοροπωλησίες. Καλό θα ήταν να έχετε έναν τρόπο επικοινωνίας μεταξύ σας όσοι έχετε την degiro. Ακόμα και αυτά που γράφετε εδώ, είναι σημαντικά. Στην Ολλανδία υπάρχουν φόρουμ, που μπαίνουν και σχολιάζουν. Ολλανδικά δεν μιλάω, για να κρίνω.

Σε γαλλικό φόρουμ, τονίζουν ότι η Degiro δεν τους δίνει IFU (il n'y a pas d'IFU mais un résumé annuel, ce qui est bien là le problème pour les résidents fiscaux français... δηλαδή τους δίνει μόνο ένα ετήσιο αποτέλεσμα, όχι βεβαίωση για εφορία) Σε αυτούς, είναι τσουχτερό το πρόστιμο, εαν δεν δηλώσεις τα κέρδη, παίρνει η εφορία το 50%
(make a declaration (called the imprimé fiscal unique or ‘IFU’) detailing the sums that were paid in the preceding year. In theory, any failure to complete an IFU is punishable by a fine representing 50% of the undeclared sums.)

Υπάρχει και facebook της degiro, με σχόλια ανθρώπων.

moneygrower.co.uk/2015/06/degiro-a-revie...-investing-platform/
Αυτό είναι ένα άρθρο που λέει ότι πραγματικά οι τιμές της είναι πιο φτηνές. Στην Αγγλία "complain that they are charged a far higher price for products and services than their friends living abroad" παραπονιούνται ότι χρεώνονται πολύ περισσότερο για προιόντα και υπηρεσίες, από ότι φίλοι τους, που ζουν στο εξωτερικό. Το λένε "rip off Britain"

Αν η Degiro καταφέρει και διορθώσει κάποια πράγματα, σε αυτήν,θα αυξήσει τους πελάτες της, ίσως νικήσει τους παραδοσιακούς broker. Αν όμως ξαφνικά οι παραδοσιακοί broker χαμηλώσουν τις τιμές, θα την πατήσει. Δεν μπορώ να ξέρω αν πραγματικά καλύπτει τα έξοδα της, με τις χαμηλές προμήθειες που έχει, πώς επιβιώνει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 29 Ιαν 2017 15:00 #128

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Gynaika38 έγραψε:
Για το ελληνικό χρηματιστήριο.
Στην Ελλάδα είναι 0,35% η προμήθεια.. Έχω πινακίδια εκτέλεσης εντολών με αυτήν. Αυτό ισχύει. ΑΓΟΡΑ = Ακόμα και με τα έξτρα, που χρεώνεσαι έξοδα χαα κτλ είναι πιο χαμηλό το να αγοράζεις, σε σύγκριση με την Degiro και το 0,50%.
ΠΩΛΗΣΗ = Όταν πουλάς υπάρχει ο φόρος. Αλλά δεν σε νοιάζει εαν έχεις κέρδος. Ναι λογικά στις πωλήσεις είναι πιο ακριβή η ελληνική χρηματιστηριακή.Σου χρεώνει το 0,20% φόρος

Δες το πάλι. Η προμήθεια της degiro στο ΧΑΑ, όπως ξαναέγραψα πριν, είναι 0,10% συν 0,50€ ανά συναλλαγή.
To 0,20% είναι φόρος επί της πώλησης και το πληρώνεις σε όποια χρηματιστηριακή και αν είσαι, όποτε πουλάς μετοχές.
-Αν κρατήσετε μια μετοχή και αποδίδει μέρισμα, σας το δίνουν, πιστώνεται ηλεκτρονικά?

Ναι, το βλέπεις στο υπόλοιπό σου.
Σας στέλνει η εταιρία χαρτί, αλληλογραφία?

Ευτυχώς, ποτέ. Όλη η επικοινωνία γίνεται ηλεκτρονικά.
Στις γενικές συνελεύσεις, μπορείτε να πάτε, εφόσον έχετε μετοχές? Να δηλώσετε συμμετοχή? Να μιλήσετε?

Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το ποιον broker χρησιμοποιείς για να αγοράσεις μετοχές!

Δε δίνει κάποια χωριστή βεβαίωση για την εφορία, αλλά ένα αρχείο που φαίνονται όλες οι πράξεις του έτους. Εσύ πρέπει να δεις τι κέρδη / ζημιές έχεις και να τα δηλώσεις κατάλληλα στη φορολογική σου δήλωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 30 Ιαν 2017 12:17 #129

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Kαλημέρα. Μίλησα το πρωί με την Degiro. χιχιχι 9 η ώρα θα ήμουν η πρώτη που πήρε τηλ λολ
Τους ρώτησα το εξής.
"παίζω ήδη εδώ και χρόνια χρηματιστήριο. Αν θέλω να ανοίξω λογαριασμό σε εσάς, πρέπει να δηλώσω τον κωδικό, με τον οποίο παίζω ήδη στο ελληνικό χρηματιστήριο?"
"Όχι, σε εμάς δεν χρειάζεται. Χρειάζεται μόνο αν κάνετε μεταφορά χαρτοφυλακίου"
Αυτό με οδήγησε στο να κάνω την επόμενη ερώτηση
"έχω χαρτοφυλάκιο μπορώ να το μεταφέρω σε εσάς? "
"λόγω των cc δεν μπορείτε, εκτός εαν παίζετε με χρηματιστηριακή στο εξωτερικό και θέλετε το χαρτοφυλάκιο του εξωτερικού, να το μεταφέρετε"

Είναι πολύ σημαντικός ο κωδικός αυτός. Αν πας με αυτόν σε οποιαδήποτε τράπεζα ή χρηματιστηριακή, μπορείς να παίξεις.

Άρα μήπως η Degiro κάνει μια μαζική αγορά και πώληση μετοχών. Οπότε μαζεύει τις μετοχές του α, του β, του γ υπο-πελάτη και έχει ένα συνολικό ποσό μετοχών, που κινεί με έναν κωδικό δικό της, άρα πολύ χαμηλές χρεώσεις σε όλα τα χρηματιστήρια, γιατί δεν ανοίγει υποκωδικούς, αλλά κρατά έναν ή δυο, τρεις βασικούς.
Για αυτό και υπάρχει ο κωδικός custody "Το προφίλ Custody σημαίνει ότι οι τίτλοι διακρατούνται ξεχωριστά και δεν είναι σε θέση να δανείζονται σε τρίτους.¨"

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να μεταφέρεις το χαρτοφυλάκιο, εσωτερικά.Πήρα λοιπόν τηλ σε μια ελληνική χρηματιστηριακή και τους ρώτησα αν μπορώ να μεταφέρω σε αυτούς το χαρτοφυλάκιό μου, που διατηρώ σε τράπεζα. Μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι είναι σε πρωινό meeting και δεν μπορεί να με συνδέσει τώρα. Μου έδωσε το τηλ απευθείας για να πάρω να επικοινωνήσω αργότερα για να μου πουν τη διαδικασία. Λογικά η χρηματιστηριακή, μπορεί να κάνει μεταφορά χαρτοφυλακίου. Θα δω αν θέλει να κλείσω ραντεβού, να πάω από εκεί.

www.degiro.ie/helpcenter/xfaqdetails.htm...qcatid=909&faqid=517
Εδώ υπάρχει η επιλογή Μεταφορά χαρτοφυλακιου (στο ξένο help center)
"Download the ‘Transfer portfolio’ form in the document centre. Please complete this form and send it to us online or by post. DEGIRO does not reimburse any costs imposed by your bank."
Υπάρχει το pdf που ζητά
www.degiro.ie/data/pdf/ie/Transfer_of_Invest_Portfolio.pdf
Mπορείς να μεταφέρεις μέρος του χαρτοφυλακίου, αν είσαι έξω.

www.degiro.gr/helpcenter/faq/-/963#855/-basic-custody-
Moυ λέει να πάω στο αρχείο Εγγράφων
www.degiro.gr/giati-sti-degiro.html
Λογικά είναι αυτό στο 5
www.degiro.gr/helpcenter/epikoinwnia-me-th-degiro.html
Δεν το βρήκα το ελληνικό χαρτί μεταβίβασης. Γιατί προφανώς δεν γίνεται, όπως μου είπαν τηλεφωνικά. Δεν μπορώ μέρος του ελληνικού χαρτοφυλακίου μου να το δώσω στην Degiro.
Απλά στο τηλ μου είπαν ότι εαν έχω ξένο μπορώ να το κάνω.

Όλα αυτά λεπτομέρειες είναι.Ζαλίστηκα.
Θέλω να ρωτήσω.. Α κάποιος είναι στην Degiro και θέλει να φύγει, μπορεί να μεταφέρει το χαρτοφυλάκιό του? Ή ρευστοποιεί τις θέσεις του και παίρνει χρήμα? Πώς απενεργοποιείτε τον λογαριασμό ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 30 Ιαν 2017 12:49 #130

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13072
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Gynaika38 έγραψε:
Ζαλίστηκα.

Μετέφερε τα λεφτά σου σε αξιόπιστη κι εχέμυθη ξένη Τράπεζα, και παίξε σε όλα τα Χρηματιστήρια του Πλανήτη από εκεί.
Δε θα βρεις πουθενά λιγότερες προμήθειες.

Παραδείγματα:


www.keytradebank.be/en/trading/
www.keytradebank.lu/en/trading/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιαν 2017 12:54 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Ιαν 2017 00:16 #131

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Gynaika38 έγραψε:
Είναι πολύ σημαντικός ο κωδικός αυτός. Αν πας με αυτόν σε οποιαδήποτε τράπεζα ή χρηματιστηριακή, μπορείς να παίξεις.

Άρα μήπως η Degiro κάνει μια μαζική αγορά και πώληση μετοχών. Οπότε μαζεύει τις μετοχές του α, του β, του γ υπο-πελάτη και έχει ένα συνολικό ποσό μετοχών, που κινεί με έναν κωδικό δικό της, άρα πολύ χαμηλές χρεώσεις σε όλα τα χρηματιστήρια, γιατί δεν ανοίγει υποκωδικούς, αλλά κρατά έναν ή δυο, τρεις βασικούς.

Ναι, μάλλον αυτό συμβαίνει. Οι άλλοι online brokers τι κάνουν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Ιαν 2017 13:31 #132

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Στη μια χρηματιστηριακή που ρώτησα, ο άνθρωπος μου είπε ότι μπορώ να κάνω μεταφορά χαρτοφυλακίου. (στο τηλέφωνο)
Ρώτησα αρκετά πράγματα και μου απάντησαν σε όλα. Μου επιβεβαίωσαν και τις τιμές που έχω ακούσει για προμήθειες. (αν έχεις πρόγραμμα, αν δίνεις τηλ εντολή που καταγράφεται για την ασφάλεια και των δυο πλευρών, αν έχεις σύμβουλο μετοχών κτλ)

vortex
αν έχεις αυτόν τον κωδικό και ζητήσεις από το Χρηματιστήριο την κίνηση του κωδικού σου για κάποιες χρονολογίες, μπορούν να σου τις δώσουν. Πληρώνεις κάποιο ποσό φυσικά. Λογικά τώρα το στέλνουν σε μορφή cd και όχι σε πακέτο χαρτιών, σελίδες.Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου δώσει επίσημο χαρτί τράπεζα ή χρηματιστηριακή, κίνησης που θα κάνεις. (off the record αυτή τη λίστα την ήθελες παλιά, γιατί υπήρχαν άτομα σε τράπεζες, που μπορεί να έπαιζαν με τις μετοχές σου, χωρίς να το ξέρεις.)

Για την Degiro κοίταξα στην σελίδα του Xρηματιστηρίου μας
www.helex.gr/web/guest/customers-list
Υπάρχει στη λίστα υποπωλητών, μαζί με άλλες.

Λογικά θα υπάρχει ανάρτησή των ονομάτων τους στις επίσημες σελίδες του κάθε χρηματιστηριού.
list of brokers + όνομα χρηματιστηριού

Υπάρχει επίσης κατηγοριοποίηση όλων των χρηματιστηριακών, ανάλογα με τις υπηρεσίες που μπορούν να προσφέρουν, εαν είναι qualified. ( Για αυτό μάλλον κάποια σεμινάρια είναι πανάκριβα και δίνουν και credits. )

Υπόθεση
τώρα που το χρηματιστήριο είναι φλατ, οι κινήσεις κάθε μέρας είναι ορατές στο ταμπλό, φαίνονται όλα. Αν αγοράζω μια μετοχή Α με ελάχιστες πράξεις ημερήσιες, σίγουρα και η δική μου θα φανεί. (σε μετοχές μικρής κινητικότητας) (πέρα από το επίσημο χαρτί) Η πραγματική επιβεβαίωση μιας πράξης,είναι ορατή. (έτσι δεν είναι? ) κινήσεις, ποσότητα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Ιαν 2017 17:48 #133

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Gynaika38 έγραψε:
Για την Degiro κοίταξα στην σελίδα του Xρηματιστηρίου μας
www.helex.gr/web/guest/customers-list
Υπάρχει στη λίστα υποπωλητών, μαζί με άλλες.

Ποια είναι η διαφορά των vendors και των subvendors σε αυτήν τη σελίδα; Ξέρει κανείς;

---

Το λέει εδώ:
www.helex.gr/web/guest/customer-categories
μεταξύ άλλων:
"ATHEX Subvendors differ from ATHEX Data Vendors mainly due to their indirect way they receive the data feed, as they do not connect directly to the Athens Stock Exchange, instead they select to receive the data feed from an ATHEX Vendor."
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιαν 2017 17:50 από y (t8).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 31 Ιαν 2017 21:07 #134

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας είναι το εξής (από την ελληνική μετάφραση που έχει), λογικά το real time. Πόσο άμεσα έχεις την πληροφορία της τιμής ή αν είναι αναμετάδοση. Σε πολλές ενημερωτικές ιστοσελίδες γράφει δήθεν REAL TIME αλλά με υποσημείωση --> Οι παραπάνω σελίδες κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης δείχνουν ζωντανές τιμές με 15λεπτη καθυστέρηση.

Αυτό παίζει ρόλο για το πόσο γρήγορα δίνεις μια εντολή και πραγματοποιείται. Αν παίζεις για γρήγορες μικρές μεταβολές έχει σημασία. Γιατί πιάνεις πρώτος την τιμή. Λογικά όσοι είναι πιο χαμηλά στην κλίματα, παίρνουν δεύτεροι τρίτοι την πληροφορία.
Συγκεκριμένα γράφει ότι ο ένας συνδέεται "απευθεία"ς ο άλλος "εμμέσως" με το χρηματιστήριο.
Όλα είναι υπολογιστές. Πόσο σύγχρονα συστήματα έχεις.

Έχει και ένα pdf που δείχνει σχηματικά πώς είναι η δομή τους. Αλλά εκεί λέει "DATA vendor Χα" και "subvendors"

Στις καρτέλες πάνω έχει και τις χρεώσεις και άλλες πληροφορίες. Ανάλογα τί είναι ο καθένας πληρώνει άλλα στο Χρηματιστήριο. Πιθανόν και αυτά να συμβάλλουν στο κόστος, στον τελικό επενδυτή. Αυτά αφορούν προφανώς όσους κάνουν σύμβαση με το δικό μας χρηματιστήριο. Γιατί αυτοί δίνουν σε εμάς τις πληροφορίες. Πάντως παλιά που είχα πάει στο νέο χαα στην Καβάλας, είχε ένα δωμάτιο που μπορούσες να παρακολουθήσεις. Δεν ξέρω εαν υπάρχει ακόμη και εαν πραγματικά είναι Live. Noμίζω το παλιό χαα είναι μoυσείο και κάνει και κάτι events.

Για τα ξένα χρηματιστήρια, τί χρόνοι αναμετάδοσης μπορεί να υπάρχουν? (πέρα από τις διαφορές στην ώρα λόγω γεωγραφικής θέσης) Θα πρέπει να το ψάξω.

Tο nyse θέλει πολύ διάβασμα.
www.nyse.com/markets/nyse/trading-info
Δεν ξέρω εαν έχει ουσία να τα διαβάζεις όλα αυτά , για τη λειτουργία του κάθε χρηματιστηρίου και τους κανόνες του. Γιατί αυτή είναι δουλειά όσων την έχουν σπουδάσει και είναι στο χώρο. Βέβαια η γνώση σε αυτή τη δουλειά είναι σημαντική, όπως και η πληροφορία.
Οπότε οι σοβαρές χρηματιστηριακές, υποθέτω, έχουν χρηματιστές, που ο καθένας ασχολείται με συγκεκριμένα χρηματιστήρια και δίνει στον πελάτη τις πληροφορίες.Αρκεί να ρωτήσεις και να έχει διάθεση να σου πει ο άλλος. Είναι επάγγελμα καθαρά θεωρητικό. Βασιζεται σε κανόνες ανθρώπινους και ίσως μαθηματικούς. Δεν είναι όπως η ιατρική, ή η χημεία, που έχει να κάνει με φαινόμενα της φύσης και είναι υπαρκτά. Πχ στο χρηματιστήριο αποφάσισαν οι άνθρωποι να αλλάξει η σύνθεση του χ δείκτη. Δεν μπορείς πχ στο σώμα του άλλου να αλλάξεις την ανατομία, άλλο εαν ανακαλύψεις κάτι νέο στον οργανισμό του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Φεβ 2017 13:27 #135

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
--->DEGIRO
Έχω διαβάσει αρκετά για την Degiro. Τους τηλ ακόμη μια φορά και μου επιβεβαίωσαν ότι αν κάνω τώρα λογαριασμό, μπορώ να παίξω εξωτερικό παρά τα cc.
O νεαρός που μου απάντησε είχε τουπέ και με εκνεύρισε λίγο. Απορώ τί πτυχίο είχε. Μπορεί και τίποτα. Παρόλο το στυλ του ήμουν πολύ ευγενική. Του απάντησα ότι με ενδιαφέρει το χρηματιστήριο της Τυνησίας για να αγοράσω ΤJARI (τράπεζα ) και PGH (Poulina holdings κοτόπουλα) οπότε δεν με βολεύουν σαν πλατφόρμα. Οκ δεν έχω πρόσβαση στο συγκεκριμένο χρηματιστήριο, για να πω την αλήθεια, αλλά με ξενέρωσε εκείνη τη στιγμή και του απάντησα με αυτόν τον τρόπο.

Τί θέλω να πω. Με την Degiro, δεν ξέρω αν θα επενδύσω, αν και τα ETF είναι πολύ προσιτά. Μπορείς με 100 ευρώ να τοποθετηθείς.
Για το εξωτερικό, έχω βγάλει μια λίστα με μετοχές κλασσικού χαρτοφυλακίου, τράπεζες, κατασκευαστικές, λιανικό εμπόριο, αλλά το ποσό που υπολογίζω για να έχω ουσιαστικό χαρτοφυλάκιο ξεφεύγει αρκετά σαν τιμή.Οπότε το να βάλω χρήματα σε μια εταιρία, που ξεφεύγουν το όριο ασφαλείας, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, δεν το κάνω. (Υπάρχει βέβαια τρόπος να το αποφύγω αυτό το λίμιτ και το έχω ξανακάνει) Για τώρα θα ψάξω τις υπόλοιπες πλατφόρμες της αγοράς.

Το πιο φτηνό χαρτοφυλάκιο που μου βγαίνει, είναι περίπου 10,000 ευρώ και περιέχει 4 μετοχές amazon, 20 bayer , 45 nestle,20 novo nordisk, με κάποιες άλλες. Είναι πιο μοντέρνο, έχει φαρμακευτικές, τροφίμων, χωρίς την κλασσική δομή. Αλλά θέλει δουλειά ακόμη. Αυτά τα δικά μου νέα. Πρακτικά έχω πήξει στο διάβασμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα