Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 09:28 #1

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
ΕΛΤΑ το νταβατζιλίκι του αιώνα από τη μύγα ξύγκι πα να βγάλουν τα προβληματικά ΕΛΤΑ
www.sofokleousin.gr/apisteyto-xaratsi-to...ina-e-bay-kai-amazon
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 10:02 #2

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
ΕΛΤΑ το νταβατζιλίκι του αιώνα από τη μύγα ξύγκι πα να βγάλουν τα προβληματικά ΕΛΤΑ
www.sofokleousin.gr/apisteyto-xaratsi-to...ina-e-bay-kai-amazon
Υπαρχει και τεράστια συζήτηση για το θεμα στο φορουμ:
www.insomnia.gr/forums/topic/719381-%CF%...nts#comment-57658735
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 11:13 #3

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
sosimple έγραψε:
Υπαρχει και τεράστια συζήτηση για το θεμα στο φορουμ:
www.insomnia.gr/forums/topic/719381-%CF%...nts#comment-57658735
Το είδα θα πρέπει να είναι γνωστό και εδώ στον tsig
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 14:23 #4

  • nikolaosa
  • Το Άβαταρ του/της nikolaosa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: 2
Δε το κάνουν με σκοπό να βγάλουν λεφτά.
Κάτι άλλο κρύβεται από πίσω.
Ίσως το κάνουν για να μειώσουν εμμέσως την κίνηση μιας και οι παραγγελίες από Κίνα θα μειωθούν σίγουρα με αυτό το μέτρο.
Εξάλλου το προσωπικό δεν επαρκεί και πολλά πακέτα καθυστερούν τρομερά. Εγώ έλαβα δέμα ακριβώς 2 μήνες μετά. Δε συμφέρει να προσλάβουν υπαλλήλους οπότε μειώνουν την κίνηση και φαίνεται ότι όλα δουλεύουν σωστά.
Δική μου εκτίμηση αυτό, διότι δεν έχει λογική αυτό που κάνουν από άποψη εσόδων.
Ποιος μουρλός θα δεχθεί να πληρώσει 15€ για κάτι που μπορεί να κάνει 5€; Οπότε δε πρόκειται να έχουν έσοδα
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2020 14:23 από nikolaosa.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 15:25 #5

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
δικη μου εκτιμηση ειναι οτι το κανουν καθαρα για να βγαλουν λεφτα καθως μπαινουν μεσα κατα 6,6 δις το μηνα. μαλιστα η κυβερνηση ψαχνει σχεδιο σωτηριας.
ο κινεζος δεν φοβαται ομως. θα βρει τον τροπο να παρακαμψει και αυτο το εμποδιο, εισαγοντας απο ευρωπαϊκη αποθηκη, οπως κατα καιρους παρεκαμψε καθε τετοια προσπαθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, maria (mb361)

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 16:28 #6

  • nikolaosa
  • Το Άβαταρ του/της nikolaosa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: 2
pka έγραψε:
δικη μου εκτιμηση ειναι οτι το κανουν καθαρα για να βγαλουν λεφτα καθως μπαινουν μεσα κατα 6,6 δις το μηνα. μαλιστα η κυβερνηση ψαχνει σχεδιο σωτηριας.
ο κινεζος δεν φοβαται ομως. θα βρει τον τροπο να παρακαμψει και αυτο το εμποδιο, εισαγοντας απο ευρωπαϊκη αποθηκη, οπως κατα καιρους παρεκαμψε καθε τετοια προσπαθεια.

φίλε μου δε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά.
Η για να το πω καλύτερα, αν το κάνουν γι αυτό. αυτός που το σκέφτηκε είναι ηλίθιος και θα έπρεπε αυτή τη στιγμή να είναι στην ουρά του ΟΑΕΔ.

Το χαράτσι αυτό είναι για αγορές μέχρι 22€.
Εγώ αγοράζω πολύ συχνά μικροπράγματα από το εξωτερικό. Η τελευταία μου αγορά ήταν κάτι βυσματάκια αξίας 0,68€, η προηγούμενη 4,5€, η πιο προηγούμενη 1,52€ και πιο πριν 0,73€ και 6,63€.......
όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες αγορές αν ήταν να πληρώσω 15€ δεν υπήρχε περίπτωση να τους πληρώσω. Θα προτιμούσα να χάσω τα αντικείμενα. και να τα αγόραζα από ελλάδα. Φθηνότερα θα μου έβγαιναν.
πως λοιπόν θα βγάλουν λεφτά αφού κανένας δε πρόκειται να πληρώσει; θα πλήρωνες εσύ 15€ για ένα αντικείμενο που το πήρες σε τόσο χαμηλή τιμή;
το πολύ πολύ να το έκανες για αντικείμενο που έχεις ανάγκη και δε βρίσκεις στην ελλάδα..

οπότε ή είναι ηλίθιοι (με τόσα βύσματα που κυκλοφορούν δε το αποκλείω) ή έχουν άλλο σκοπό.... να μειώσουν την κίνηση στα ταχυδρομεία, να στρέψουν τον κόσμο να κάνει τις μικροαγορές του από ελλάδα.........
Λεφτά δε πρόκειται να βγάλουν με αυτό το μέτρο.
σα να βάζεις σε σουβλατζίδικο το γύρο 10€ επειδή έχεις μπει μέσα. Ε πολύ απλά δε θα πάρει κανείς γύρο.

επίσης απ ότι κατάλαβα, το τέλος αυτό είναι για αντικείμενα που μπήκαν στο τελωνείο και δεν επιβλήθηκε φόρος. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ μικρής αξίας (<22€).
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2020 16:30 από nikolaosa.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 17:31 #7

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
nikolaosa έγραψε:
φίλε μου δε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά.
Η για να το πω καλύτερα, αν το κάνουν γι αυτό. αυτός που το σκέφτηκε είναι ηλίθιος και θα έπρεπε αυτή τη στιγμή να είναι στην ουρά του ΟΑΕΔ.

Το χαράτσι αυτό είναι για αγορές μέχρι 22€.
Εγώ αγοράζω πολύ συχνά μικροπράγματα από το εξωτερικό. Η τελευταία μου αγορά ήταν κάτι βυσματάκια αξίας 0,68€, η προηγούμενη 4,5€, η πιο προηγούμενη 1,52€ και πιο πριν 0,73€ και 6,63€.......
όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες αγορές αν ήταν να πληρώσω 15€ δεν υπήρχε περίπτωση να τους πληρώσω. Θα προτιμούσα να χάσω τα αντικείμενα. και να τα αγόραζα από ελλάδα. Φθηνότερα θα μου έβγαιναν.
πως λοιπόν θα βγάλουν λεφτά αφού κανένας δε πρόκειται να πληρώσει; θα πλήρωνες εσύ 15€ για ένα αντικείμενο που το πήρες σε τόσο χαμηλή τιμή;
το πολύ πολύ να το έκανες για αντικείμενο που έχεις ανάγκη και δε βρίσκεις στην ελλάδα..

οπότε ή είναι ηλίθιοι (με τόσα βύσματα που κυκλοφορούν δε το αποκλείω) ή έχουν άλλο σκοπό.... να μειώσουν την κίνηση στα ταχυδρομεία, να στρέψουν τον κόσμο να κάνει τις μικροαγορές του από ελλάδα.........
Λεφτά δε πρόκειται να βγάλουν με αυτό το μέτρο.
σα να βάζεις σε σουβλατζίδικο το γύρο 10€ επειδή έχεις μπει μέσα. Ε πολύ απλά δε θα πάρει κανείς γύρο.

επίσης απ ότι κατάλαβα, το τέλος αυτό είναι για αντικείμενα που μπήκαν στο τελωνείο και δεν επιβλήθηκε φόρος. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ μικρής αξίας (<22€).
Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι. Να βγάλουν λεφτα απο αυτο αποκλείεται.
Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι δεν είναι οντως ηλιθιοι και το κάνανε ΚΑΙ γι αυτο.
Επίσης υποτίθεται οτι είναι απόφαση του ταχυδρομείου και οχι της κυβέρνησης. Το οποίο επίσης δεν πιστεύω καθως σε οποιαδήποτε στοιχειωδως σοβαρή χώρα η κυβέρνηση θα μπορούσε να αλλαξει την απόφασή. Βέβαια ουτε εδω μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι καθως δεν είμαστε ούτε στοιχειωδως σοβαρη χώρα οσον αφορά το δημόσιο και τα παραδείγματα είναι απειρα.
Σε καθε περίπτωση :
-Η κυβέρνηση βολεύεται απο αυτη την απόφασή ητε είναι δική της ητε όχι, καθως μαγαζια που πουλούσαν μπιχλιμπίδια (τα παίρναν απο κινα 1 ευρώ και τα πουλούσαν δεκα εισπράτοντας κερδος και πληρώνοντας φορο), θα κάνουν μεγαλύτερο τζίρο και θα πληρώσουν παραπάνω φορο.
- Τα ταχυδρομεία θα γλυτώσουν δουλειά έχοντας λιγότερα δεματα.
Αν απο αυτα τα δεματα ειχε κέρδος, θα γίνει ακομα ποιο προβληματικια και θα πουληθεί εύκολοτερα.
- Η Κινα θα αναγκαστει να πληρώσει κατι παραπάνω πιθανότατα το κέρδος θα το πάρουν εταιρείας του εξωτερικού που θα κάνουν 3γωνικες συναλλαγες με εισαγωγικές εταιρείες.
- Ευχαριστημένη θα βγει και η Αμερική.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2020 17:33 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 18:37 #8

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Ρε παιδιά το κάνανε βιαστικά χωρίς προειδοποίηση Αν δεν πάει καλά το μαγαζάκι να το κλείσουνε δεν μπορεί σε μία χώρα να υπάρχουν 2 νόμοι για το ίδιο θέμα Άλλος ο νόμος του τελωνείου κι άλλος ο νόμος του ταχυδρομείου Να τους χαιρόμαστε όλα δουλεύουν ρολόι... :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απίστευτο χαράτσι των ΕΛΤΑ 09 Φεβ 2020 20:57 #9

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
nikolaosa έγραψε:
φίλε μου δε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά.
Η για να το πω καλύτερα, αν το κάνουν γι αυτό. αυτός που το σκέφτηκε είναι ηλίθιος και θα έπρεπε αυτή τη στιγμή να είναι στην ουρά του ΟΑΕΔ.

Το χαράτσι αυτό είναι για αγορές μέχρι 22€.
Εγώ αγοράζω πολύ συχνά μικροπράγματα από το εξωτερικό. Η τελευταία μου αγορά ήταν κάτι βυσματάκια αξίας 0,68€, η προηγούμενη 4,5€, η πιο προηγούμενη 1,52€ και πιο πριν 0,73€ και 6,63€.......
όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες αγορές αν ήταν να πληρώσω 15€ δεν υπήρχε περίπτωση να τους πληρώσω. Θα προτιμούσα να χάσω τα αντικείμενα. και να τα αγόραζα από ελλάδα. Φθηνότερα θα μου έβγαιναν.
πως λοιπόν θα βγάλουν λεφτά αφού κανένας δε πρόκειται να πληρώσει; θα πλήρωνες εσύ 15€ για ένα αντικείμενο που το πήρες σε τόσο χαμηλή τιμή;
το πολύ πολύ να το έκανες για αντικείμενο που έχεις ανάγκη και δε βρίσκεις στην ελλάδα..

οπότε ή είναι ηλίθιοι (με τόσα βύσματα που κυκλοφορούν δε το αποκλείω) ή έχουν άλλο σκοπό.... να μειώσουν την κίνηση στα ταχυδρομεία, να στρέψουν τον κόσμο να κάνει τις μικροαγορές του από ελλάδα.........
Λεφτά δε πρόκειται να βγάλουν με αυτό το μέτρο.
σα να βάζεις σε σουβλατζίδικο το γύρο 10€ επειδή έχεις μπει μέσα. Ε πολύ απλά δε θα πάρει κανείς γύρο.

επίσης απ ότι κατάλαβα, το τέλος αυτό είναι για αντικείμενα που μπήκαν στο τελωνείο και δεν επιβλήθηκε φόρος. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ μικρής αξίας (<22€).

το πως ακριβως σκεφτονται(βλακωδως ή εξυπνα) δεν μπορω να το γνωριζω. αυτο που μπορω να κανω ειναι μονο υποθεσεις.
αρα και αυτο που ισχυριζεσαι δεν μπορω να αποδειξω αν ειναι σωστο ή λαθος, μπορω ομως να το αντικροουσω με το ιδιο επιχειρημα το οποιο χρησιμοποιεις. και εξηγω..
το προηγουμενο χαρατσι που ειχαν βαλει ηταν 3ευρω για παρουσια τελωνειου, δηλ οτι το δεμα σου ηταν μεσα σε αυτα που ελεγχθηκαν, ανεξαρτητα αν σου επιβαλλοταν φορος ή οχι δηλ τα προιοντα που ειχες παραγγειλει και εκαναν 0,65 ή 0,99 ή 2,5 ευρω παλι ηταν μικροτερης αξιας απο το 3ευρω που θα πληρωνες... δεν ειδα ομως να πεφτουν οι αγορες τετοιων προιοντων. οποτε γιατι να μην το ανεβασουν στα 15! θα μου πεις στεκει; η απαντηση ειναι οχι.
ομως θεωρω ο κινεζος θα την βρει την ακρη και οπως εκανε αποθηκες σε ευρωπαικα κρατη με χαμηλους δασμους και επαιζε μπαλα στην Ευρωπη, θα βρει νεο τροπο ωστε το παρακαμψει και αυτο.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2020 20:58 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα