Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου?

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 13:59 #10

Παιδια καλησπερα και από εμενα,

Ασχολουμε με το θεμα γιατι ενδιαφερομαι για αντλια θερμοτητας για το σπιτι μου.

Μετα από αρκετο διαβασμα, μελετη και φυσικα ψαξιμο στο ιντερνετ, κατεληξα στους εξης υπολογισμους:

1. Αν καποιο σπιτι χρειαζεται 1100 λιτρα πετρελαιου για να ζεσταθει κατά την διαρκεια του χειμωνα, τοτε με κοστος 1100 ευρω (εστω ότι 1 λιτρο κοστιζει 1 ευρω) παραγονται:
1100 lt Χ 10,25 kwh/lt = 11.275 kwh θερμικης ενεργειας.
Υπαρχουν όμως απωλειες (αποδοση καυστηρα, σωληνωσεις κλπ) 15-20%. Το ακριβες ποσοστο επαφιεται στον μηχανικο. Εστω οτι ειναι 15%.
Αρα, εν τελει το σπιτι το ζεστενουν 11.275 Χ 0,85 = 9583 kwh θερμικης ενεργειας.

2. Θελω λοιπον μια αντλια θερμοτητας που να με ζεστανει κατά την διαρκεια του χειμωνα με 9583 kwh θερμικης ενεργειας.
Επιλεγω μια με COP=3. Αυτό σημαινει ότι για μια kwh ηλεκτρικης ενεργειας που καταναλωνει, παραγονται 3 kwh θερμικης ενεργειας.
Επομενως η αντλια μου θα καταναλωσει 9583/3=3193 kwh ηλεκτρικης ενεργειας.

Κοιτωντας αναλυτικα τους λογαριασμους ρευματος μου, βλεπω ότι η kwh μου χρεωνεται περιπου 21 λεπτα του ευρω.
Να σημειωθει ότι εχω φυγει από την ΔΕΗ, ειμαι σε φθηνοτερο εναλλακτικο παροχο και δεν υπολογιζω καποιους φορους όπως ΕΡΤ κλπ, που είναι παντα στανταρ ασχετα από την καταναλωση και εξαρτωνται κυριως από τα τετραγωνικα του σπιτιου.

Επομενως:
Κοστος για θερμανση με πετρελαιο: 1100 lt Χ 1 ευρω =1100 ευρω
Κοστος για θερμανση με αντλια θερμοτητας: 3193 Χ 0,21 = 670 ευρω

Βλεπουμε λοιπον ότι η χρηση αντλιας θερμοτητας μας εξοικονομει περιπου 40%.

Συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες οτι αν το σπιτι δεν εχει καλη μονωση, όλα πανε στραφι.

Εγω κοιταω για αντλια θερμοτητας χαμηλων θερμοκρασιων, διοτι αυτές εχουν ΚΑΙ λειτουργια ψυξης με fan coils.
Το σπιτι ειναι νεο, δεν εχει ουτε σωματα καλοριφερ ουτε φυσικα aircondition, οποτε στην περιπτωση μου θα γλυτωσω επιπλεον χρηματα τοσο από την αγορα 3-4 μοναδων aircondition (σαλονι-κρεββατοκαμαρες), όσο και από το χαμηλοτερο κοστος ψυξης σε σχεση με τα κοινα aircondition.

Αυτά και από εμενα,

Να ειστε καλα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 14:02 #11

Εξοικονομω κατ' οικον με ηλεκτρονικες αιτησεις σε online πλατφορμα απο τον Οκτωβριο.

Καλο ακουγεται...

www.kathimerini.gr/919837/article/oikono...e3oikonomw-kat-oikon
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2017 14:03 από Γιαννης Μ (yiannis21).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 14:27 #12

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Δηλαδή έχεις οικονομία περίπου 400 ευρώ το χρόνο απο το πετρέλαιο.

Αν η αντλία κάνει 8100 ευρώ όπως είπε ο φίλος θα χρειαστείς 20 χρόνια για να την αποσβέσεις.

Εγώ θα επιμείνω γιατί να μην κρατήσει το πετρέλαιο, και να χρησιμοποιήσει τα 8100 ευρω για να μονώσει όσο καλύτερα γίνεται το σπίτι και να εγκαταστήσει μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας;

www.eipak.org/pathitiko-ktirio-passive-house/πως-λειτουργεί
Lagom
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2017 14:29 από Thanasis (atsi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": folion2008

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 16:11 #13

Θαναση καποτε το πετρελαιο καποτε ειχε φτασει 1,20 ευρω.
Με 1,20 το λιτρο, για τα 1100 λιτρα θες 1320 ευρω.
Με αντλια θερμοτητας υπολογισα 670 ευρω, αρα κερδιζεις 650 ευρω/ετος.

Αν υποθεσουμε οτι η αντλια θερμοτητας κοστιζει 8.100, τοτε η αποσβεση γινεται σε 12,5 χρονια.

Οπως βλεπεις ομως, ολα ειναι σχετικα. Σημερα εχει 1 ευρω το πετρελαιο, αυριο 1,20
Σημερα εχει 0,20 η kwh για ηλεκτρικο ρευμα, αυριο στο πανε 0,30. Δεν ξερεις τι γινεται...

Παντως συμφωνουμε στο οτι χωρις καλη μονωση, κλαφτα Χαραλαμπε... απο εκει πρεπει να ξεκινουν ολα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 23:35 #14

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Thanasis (atsi) έγραψε:
Δηλαδή έχεις οικονομία περίπου 400 ευρώ το χρόνο απο το πετρέλαιο.

Αν η αντλία κάνει 8100 ευρώ όπως είπε ο φίλος θα χρειαστείς 20 χρόνια για να την αποσβέσεις.

Εγώ θα επιμείνω γιατί να μην κρατήσει το πετρέλαιο, και να χρησιμοποιήσει τα 8100 ευρω για να μονώσει όσο καλύτερα γίνεται το σπίτι και να εγκαταστήσει μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας;

www.eipak.org/pathitiko-ktirio-passive-house/πως-λειτουργεί

Πράγματι τα 20 χρόνια είναι πολλά για απόσβεση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 23:36 #15

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Γιαννης Μ (yiannis21) έγραψε:
Θαναση καποτε το πετρελαιο καποτε ειχε φτασει 1,20 ευρω.
Με 1,20 το λιτρο, για τα 1100 λιτρα θες 1320 ευρω.
Με αντλια θερμοτητας υπολογισα 670 ευρω, αρα κερδιζεις 650 ευρω/ετος.

Αν υποθεσουμε οτι η αντλια θερμοτητας κοστιζει 8.100, τοτε η αποσβεση γινεται σε 12,5 χρονια.

Οπως βλεπεις ομως, ολα ειναι σχετικα. Σημερα εχει 1 ευρω το πετρελαιο, αυριο 1,20
Σημερα εχει 0,20 η kwh για ηλεκτρικο ρευμα, αυριο στο πανε 0,30. Δεν ξερεις τι γινεται...

Παντως συμφωνουμε στο οτι χωρις καλη μονωση, κλαφτα Χαραλαμπε... απο εκει πρεπει να ξεκινουν ολα.


Αρα και με τιμή 1,20 πετρελαίου η απόσβεση της αντλίας πάει στα 12,5 χρόνια και είναι πολλά.
Αρα μάλλον δεν συμφέρει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 27 Ιουλ 2017 23:43 #16

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Σκέφτομαι όμως τώρα κάτι άλλο.
Με 70% επιδότηση απο το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ(εκεί θα είμαιω) το κόστος αγοράς θα είναι 8.100*30%=2.430 ευρώ.
Τοτε με τιμη πετρελαίου 1 ευρώ ,όφελος 430 ευρώ ΑΡΑ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΕ 5,5 ΕΤΗ
Αν μάλιστα υπολογίσουμε με τιμη πετρελαίου 1,20 ,τότε όφελος 650 ευρώ ΑΡΑ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΕ 4 ΕΤΗ ΠΕΡΙΠΟΥ

Τελικά σε ποιο ποσό λέτε ότι είναι το σωστό να υπολογίσω την απόσβεση? Στο 8.100 ή στο 2.430 ευρώ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 28 Ιουλ 2017 12:10 #17

Εφοσον σου εγκριθει η επιδοτηση, τοτε θα παρεις πισω το 70% του ποσου που θα δωσεις. Οποτε λογικα υπολογιζεις με βαση τα 2.430 ευρω.

Χωρις επιδοτηση πραγματι η αποσβεση ερχεται σε πολλα χρονια, αλλα οπως και να το κανεις, αν καποιος κοιταει τι γινεται σε βαθος χρονου, βγαινει κερδισμενος.

Επισης σημαντικο ρολο παιζει η απεμπλοκη απο το πετρελαιο και η στροφη προς ανανεωσιμες. Εγω προσωπικα θεωρω οτι αυτο ειναι το μελλον και πιστευω οτι ο συνδυασμος αντλιας θερμοτητας με λιγα kw φωτοβολταικων (Netmetering) ειναι η ιδανικη λυση σιγουρα οχι για ολους, αλλα για τους περισσοτερους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 28 Ιουλ 2017 14:54 #18

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Η μόνωση παίζει σημαντικό ρόλο. Κάποτε το σπίτι είχα μπατζουρια ξύλινα! Μόλις τα άλλαξα με 2πλά τζάμια και αλουμίνιο η διαφορά ήτανε τεράστια. Οπότε εξαρτάται απο τη μόνωση και την ηλικία του σπιτιού. Αλλού συμφέρει να γίνει και αλλού όχι. Τώρα επειδή οι τιμές του πετρελαίου κλπ παίζουν, καλό θα ειναι να δεις και με τη ποιότητα της θέρμανσης τί παίζει. Πχ άλλο να ζεσταίνεις ένα χώρο με θερμό αέρα (πχ κλιματιστικό), άλλο με καλοριφέρ ή ενδοδαπέδια θέρμανση, άλλο με τζάκι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα