Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Εμπειρίες, ιδέες, συμβουλές, προτάσεις, προσφορές για φθηνότερα ταξίδια και διακοπές
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων.

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων. 26 Ιουν 2021 11:30 #19

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πολύ ωραίο το θέμα που πρότεινε η Μαρία, έτσι το δημιούργησα ως αυτόνομο.
Θα παρακαλούσα οι επόμενες απαντήσεις να μείνουν εντός θέματος.
Κ αν πρέπει να τοποθετηθώ, προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ψωνίζουμε όσο το δυνατόν από μικρά μαγαζιά κ να στηρίζουμε τοπικούς παραγωγούς.
Μπορεί να πιστεύουμε πως δεν είναι κ τόσο φτηνά, αλλά σε τελική ανάλυση έχουν ποιοτικότερα προϊόντα, σε σχέση με μεγάλες αλυσίδες.

Παναγιωτη.

Με εξαιρεση ανθρωπων που σεβονται τον εαυτο και τις επιχειρησεις τους, το'' καπελο'' των λεγομενων μικρων ειναι μεγαλυτερο σπο τις μεγαλες αλυσιδες...

''Εγω στραβωνω και πουλω, εσυ βλεπε και αγοραζε'', λεει η λαικη παροιμια...αμα σε βρουν μποσικο οι μικροι...το 1.9 το κανουν ...19 !

Ειδες κανεναν τους να εχει ενοχες ? (στον κανενα περιλαμβανω και αυτα το καθικια που κυβερνανε 'η θα κυβερνησουνε...)

Παραδειγμα 1 :

www.gazzetta.gr/plus/2016177/xaplostres-...plaz-tis-attikis-vid

Το κοινωνικα αυτονοητο (ποιοτητα-ταξη-καθαριοτητα) γινεται αντικειμενο εκμεταλευσης...αλλιως στοιβαξου σε μια δημοσια παραλια, της Αττικης...

''επειδή έχω πληρώσει την ξαπλώστρα 500 ευρώ...'' λεει ο συμπαθης εμπορος...(για υπερκοστολογησεις, δεν γνωριζει τιποτε ο δυστυχος και οταν παει το ΣΔΟΕ για ελενχο θα κερασει ξαπλωστρα και καφεδακι τζαμπε...)

Η αποψη μου : Ειμαστε ενα τριτοκοσμικο προπλασμα Βαλκανικης Πολιτειας, που κακως υφισταται. Που Πρεπει να διαλυθει τελειως και να ξαναφτιαχτει ! Και για οσους με θεωρησουν υπερβολικη : Εκτος απο την διαλυση, υπαρχει και το ενδεχομενο της αυτο-διαλυσης.. Οικονομικα - κοινωνικα - χωροταξικα σε βαθος χρονου, εκει τεινουμε. .

Παραδειγμα 2 :


www.newsauto.gr/offers/apo-ta-sapakia-strafikan-sta-rimadia/

το μόνο που νοιάζει τους επιτήδειους εμπόρους είναι το κέρδος μέσω της εξαπάτηση των καταναλωτών που αναζητούν ένα “οικονομικό” μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για να αλλάξουν το 20ετίας που έχουν με ένα 8ετίας. Παράλληλα οι ίδιοι αυτοί κακοί έμποροι, φροντίζουν να είναι καλυμμένοι και νομικά ώστε να μην μπορούν οι υποψιασμένοι -μετά από τις δεδομένες ζημιές που βγάζουν αυτα τα αυτοκίνητα κλπ- αγοραστές να τους τρέχουν στα δικαστήρια!

Παράλληλα, πέραν την χαμηλής τιμής απόκτησης, το κόστος εκτελωνισμού κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα εξαιτίας της οδηγίας ρύπων με αποτέλεσμα το κέρδος των επιτήδειων να αυξάνεται περαιτέρω όπως και το κόστος επισκευής των ζημιών που πιθανόν να βρεθούν αντιμέτωποι και οι ανυποψίαστοι καταναλωτές.

Με λίγα λόγια η ισχύς της νέας νομοθεσίας άλλαξε ριζικά τα δεδομένα των επιτήδειων εμπόρων εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων οι οποίοι από τα… σαπάκια στράφηκαν στα «ρημάδια», ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν να εξαπατούν ανυποψίαστους υποψήφιους αγοραστές μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, οι οποίοι, μπορεί περιστασιακά να νομίζουν ότι αγόρασαν μια ευκαιρία, ωστόσο συνήθως μετά το 8μηνο, όπου έχει λήξει και η υποτυπώδης εγγύηση που δίνουν, ξεκινούν τα ζημιές που η επισκευή τους κοστίζει πολλά χρήματα και η ευκαιρία μετατρέπεται σε εφιάλτη!
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουν 2021 12:20 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων...αλλα ομως ας μην αυτοκοροιδευομαστε... 27 Ιουν 2021 12:26 #20

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oi...ermansi-logo-krisis/

Mε επιφυλαξη στην ακριβεια των στατιστικων...καθοτι ειμαστε και ολιγον ''δημιουργικοι'' στις ερευνες :

...στη μεταμνημονική εποχή του κορωνοϊού το ελάχιστο μέσο καθαρό μηνιαίο εισόδημα για την αντιμετώπιση των αναγκών των νοικοκυριών της Χώρας ανέρχεται, 1.998 ευρώ.

Τα φτωχά νοικοκυριά χρειάζονται 1.924 ευρώ, ενώ τα μη φτωχά νοικοκυριά 2.014 ευρώ!

Μπορεί, λοιπόν, η Ελλάδα να βγήκε από τα μνημόνια, όμως τα ελληνικά νοικοκυριά συνεχίζουν να βιώνουν μια σκληρή καθημερινότητα, με σημαντικές στερήσεις ακόμα και στα αναγκαία αγαθά διαβίωσης.

Σχολια δικα μου :

...εκτος εαν την ψαλιδα μεσου μισθου 850 με τα 2.014 την καλυπτουν τα μαυρα και αδηλωτα ...οποτε ολοι κοροιδευομαστε μεταξυ μας και ο καθενας με τον εαυτο του.

Να γιατι ειμαστε ενα τριτοκοσμικο προπλασμα Βαλκανικης Πολιτειας, που κακως υφισταται. Φυσικα κυρια Αγγελοπουλου , φυσικα κυρια Προεδρε της ''Δημοκρατιας'' , και δεν γιορταζω τα 200 χρονια της ''ανεξαρτησιας'' μας ! Γιορταζω μονο για τους Ηρωες του 21 γιατι αυτοι '' θυσιασαν εαυτον'' για μια ευνομουμενη Πολιτεια που ποτε δεν ηλθε !!!

Αντιρρησεις (με επιχειρηματα) και διαλογος (χωρις βρισιες και κακοτητες) δεκτα.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουν 2021 13:00 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων. 27 Ιουν 2021 20:43 #21

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πολύ ωραίο το θέμα που πρότεινε η Μαρία, έτσι το δημιούργησα ως αυτόνομο.
Θα παρακαλούσα οι επόμενες απαντήσεις να μείνουν εντός θέματος.
Κ αν πρέπει να τοποθετηθώ, προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ψωνίζουμε όσο το δυνατόν από μικρά μαγαζιά κ να στηρίζουμε τοπικούς παραγωγούς.
Μπορεί να πιστεύουμε πως δεν είναι κ τόσο φτηνά, αλλά σε τελική ανάλυση έχουν ποιοτικότερα προϊόντα, σε σχέση με μεγάλες αλυσίδες.

Ένα και μόνο πράγμα μπορεί να βάλει φρένο στην αισχροκέρδεια.
Καταναλωτική συνείδηση.
Καταναλωτική συνείδηση.
Καταναλωτική συνείδηση.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων. 27 Ιουν 2021 21:08 #22

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
batista έγραψε:
Ένα και μόνο πράγμα μπορεί να βάλει φρένο στην αισχροκέρδεια.
Καταναλωτική συνείδηση.
Καταναλωτική συνείδηση.
Καταναλωτική συνείδηση.

Προσθεσε και κανενα : ''Της φυλακης τα καγκελα.'' Δεν βλαπτει. :laugh:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουν 2021 21:45 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων. 28 Ιουν 2021 08:29 #23

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
maria (mb361) έγραψε:
Προσθεσε και κανενα : ''Της φυλακης τα καγκελα.'' Δεν βλαπτει. :laugh:

Προφανώς και η ύπαρξη ενός ευνομούμενου κράτους είναι σημείο κλειδί, απλά ακόμα και αν είχαμε (που απέχουμε πολύ από το να έχουμε) ένα τέλειο κράτος δικαίου που θα έβαζε στην ψειρού κάθε απατεώνα, όσο δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση, θα συνέχιζαν να εμφανίζονται λαμόγια και απατεώνες.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Αυτοπροστασία από την επέλαση των κερδοσκόπων. 28 Ιουν 2021 14:43 #24

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Δεν γινονται ρε παιδια αυτα που γραφεται γιατι αλλο ειναι το επιθυμητό να αγοραζω φθηνά και αλλο το εφικτό.......
Δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε banana countries Yunanistan etc γιατι μια φορα το Κρατος να εκανε εισαγωγή σε ενα προιόν που αισχροκεδρούν και να το εριχνεστην αγορα -50% της τρεχουσας τιμης πώλησης να εχανε ο μπακολογυφτοτραπεζίτης θα δειτε την νιλα που θα παθαιναν δεν προκειτε ποτε να το ξανακαναν.
Χωρια οτι ειμαστεχρεοκοπημενη banania και συμφερει και το Κρατος οι υψηλές τιμές πώλησης αγαθών γιατι αυξανονται και οι φοροι εσοδα του Κρατους + επιτηδες ολα μα ολα τα προιόντα super market τα εχουν +30% αυξημενα να ταιζουν τον καθε βρωμυλο τεμπελαρά που δεν θελει να εργαζεται (γιατι εργασια υπαρχει αυτοι δεν πανε).
Την περασμενη εβδομαδατο Κρατος εδωσε 17.000 Vouchers στους ηθοποιούς γιατι ολοι εχουν μαθει "ξυσε το ξυστό" Vouchers να τα "μασάω" απο τους γονείς και πεθερικά μου αντε και κανενα "μαυρο"......κοροιδα ειναι να πανε να εργαστούν.
Αναρτησα σε αλλο θεμα τις τιμες super market απο Βρετανία και τυχαια ειδα το Detol spray το εχουν περιπου €2 και η ιδια συσκευασια προιόντος εδω τα μπακάλικα το πουλάνε.......€4 (ειναι και αλλα).
Απλά εκει Βρετανία δεν πανε να εργαστουν στην γεωργια στα χωραφια οπως και Ιταλία αλλα "καλοπαιδα" τεμπελόσκυλα ολοι με Πανεπιστημια διπλωματα παρακολουθούν εως και 40 ρηδες και 45 ρηδες οχι να μορφωθούν να πιασουν στα χρεια τους μια εργασια σαν Πτυχιούχοι αλλά για να "αραζουν" πιο πολλή χρονο και να εχουν μια δικαιολογία να τα "μασανε" απο γονεις και πεθερικά.
Βρετανία οπως και εδω πηγαν οι λαθρομετανάστες πηραν ολες τις γεωργικές εργασιες και μοσχοπουλούν τα οπωροκηπευτικά αφου δεν πανε οι Βρετανοί να εραστουν και "αραζουν" στα Vouchers.

Ουτε με "καγκελα" αλλά ουτε με βιαιες κινήσεις διορθώνει η αγορα γιατι απο ανεκαθεν υπηρχε η αντιληψη "οπου σε βρω" θα σε ......και καλά κανουν οι νομοι της αγορας ειναι αυτοι.
Εγω το 2003 που τελειωσα το τσαντηρι μου ημουνα εξαιρετικά κολοφαρδος υπερθετικού βαθμού καθαρα θεμα τυχης και βρηκα να φτιαξω πορτες -κουζίνες ,ντουλάπες κλπ απο ενα λαμογιο και που χρωσταγε αλλά και ειχε αγοράσει πανκαριβη ξυλεία απο κατασχεμενη στο τελωνείο.
Κτυπησα τιμή -50% χαμηλότερα καπου στα €200 θωρακισμενες πορτες και εσωτερικές Mercedes μιλαμε ιροκο βαρυ ξυλο ατοφιο για ολες τις εσωτερικές πορτες + τις ντουλαπες υπνοδωμάτια laminate πολλυ καλο. (πολλά κομμάτια)
Οι ιδιες θωρακισμενες πορτες μετα απο 4χρονια που πηγα να βαλω αλλου σε αλλο δικό μου σπίτι απο τον ιδιο πηγε να μου τις χρεώσει.......€1.000 και του ειπα ante ga κανονικά και εβαλα απο αλλον με €350. (με διπλή θωρακιση και ατσαλινη κλειδαριά κλπ).
Χωρια οτι την "foustia" την εχουν στο αιμα τους γιατι ειδα στις κουζίνες στην ηδη μειωμενη -50% τιμη που τις ειχαβαλει πηγαινε να μου χρεωσει καπου στα €3.000 -€3.500 (πολλες κουζινες) τα πομολα στα νουλαπια.
Ρε μακακα τον επιασα τι θα βαλεις χρυσο η fildisi ελεφαντοδοτο αστο του ειπα πηγα και αγορασα απο την Viometal μοντερνα γαματα inox κολωνες πομολα και τα εβαλα μονος μου.

Τα ιδια και στα αλλουμινια πηγαινα σε βιομηχανικές ζωνες για να βρω εργοστάσιο για τιμή και πετυχαστην κολοφαρδία που ημουνα ραντεβού με γκόμενα στην πιο πανακριβη περιοχη της Αττικής στην Πολιτεια.
Μαλιστα κυκλοφορούσα με το χαρτι διαστασεις παραθυρων στην κολοτσεπη και οπως περναγα με το Ι.Χ ειδα ενα μαγαζί και ειπα στην γκομενα που ηταν διπλα κατσε εχω καιρό να βρισω κανενα θα του δωσω το χαρτι να γελασουμε να δωτι προσφορα θα μου βγαλει.
Ο τυπος μου ειπε ασε το χαρτι και θα σε παρω σε 2 ημερες τηλεφωνο και αποδειχθηκε ηταν πεντακάθαρος και παμφθηνος μου ελυσε τα χερια.
Η επιχειρηση ειχε Εδρα την Χαλκίδα Κωτσου 10 αν θυμαμαι καλα ηταν η οδός και μου εδωσε προσφορα -4.500 χαμηλότερη απο τον φθηνότεο που ειχα βρει.
Αφου ελεγα πλακα θα κανει .....θα ξεχασε να βαλει στην τιμη τα τζαμια ,πομολα ,βαρεως τυπου μπαλκονοπορτες κλπ.
Ρε εισαι καλά του ειπα αφου ειχαπαει και αγορασα βαρεως τυπου ροδακια συρομενων πορτών να του τα δειξω γιατι δεν το πίστευα.
Τελικα δοξα τον καλο θεούλη ηρθαν τα τοπθετησαν αψογα ολα και η προσφορα αποδειχθηκε 100% πεντακαθαρη ενω ο ιδιοκτητης ηταν μαθηματικός καμμια σεση με αλουμινια.

Ειδα "εργο" στο τσαντηρι μου που εκτισα αλλα ημουν και ασχετος υπεθετικού βαθμου αλλά ενδιαφερθηκα και δεν το γραφω για μαγκιά γιατι ημουνα εξαιρετικα κολοφαρδος πετυχαινα τιμες απο καθαρα κολοφαρδια .......τα εβαζαν οι ανθρωποι ολα τα υλικα εξοπλισμού στο τσαντηρι μου και "ψαχνομουνα" ρε μην εκανα πουθενα λαθος τι στον ....τσο γινεται......!
Οπου σε βρω και οπου με βρεις ειναι αυτα τα πραγματα!
Χεστηκε ο Καραμανλής το Κρατος τοτε που ηταν Κυβερνηση τι θα κανω εγωστο τσαντηρι μου ......!
Για αυτο ανησυχώ και τωρα γιατι εχω φανει εξαιρετικά κολόφαρδος ουτε ενα € δεν πηγε στραφι και ημουν υποψιν ασχετος -ασχετηλας στα οικοδομικά και ειδη εξοπλισμού κατοικιών.
Ψαχνομουνα αλλα δεν ηξερα .......γιατροι και δικηγοροι μπορει να ηξεραν τοτε αλλα εγω αποκλειετε αφου γυρναγα ξημερωματα για υπνο απο γκομενοδουλειές και το χαρτι με μολύβι το επιανα οταν υπολογιζα ενσημα ΙΚΑ των εργατών.
Ασχετήλας μεχρι ντροπης πραγματα για αντρα να μην τα γνωρίζει πανασχετος δεν ειχα ιδεα ......αλλα στην "πορεία" δοξα τον καλο θεούλη την απεκτησα ........
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα