Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα?

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 03 Ιουλ 2019 09:16 #55

  • bfc_xxx
  • Το Άβαταρ του/της bfc_xxx
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 100
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 0 (-1)
Έκοψα την κάρτα, έγιναν πολλά παζάρια από μέρους της τράπεζας για να μη τη κόψω και με επιχείρημα ότι η GOLD είναι μια μοναδική κάρτα. Απάντησα ότι μοναδική κάρτα ήταν η AMEX BONUS PREMIUM πού ήταν δωρεάν, τώρα να έχουμε 2-3 προϊόντα στη τράπεζα που μας αποφέρουν 100-150€ το χρόνο και να μας τα παίρνετε πίσω με συνδρομές και χρεώσεις το θεωρώ τουλάχιστον βλακεία.

Μου αντιπρότειναν την απλή MASTERCARD δωρεάν για πάντα αλλά δε τη δέχτηκα.

Επίσης στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι η VISA που έχω είναι δωρεάν για συναλλαγές άνω των 2 χιλ ευρώ και ότι θα έχω μία μόνο συνδρομή να πληρώνω αν κρατήσω τη GOLD. Απαντώ πως η VISA που έχω είναι προς το παρόν δωρεάν για "πάντα" και ρώτησα που το γράφει αυτό με τις συναλλαγές άνω των 2 χιλ ευρώ, γιατί δεν υπάρχει πουθενά στους όρους της VISA και η απάντηση ήταν ότι το γνωρίζει εκείνη και μου το λέει!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 03 Ιουλ 2019 10:15 #56

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Πάντως στο Private Banking EFG/Πειραιώς ειναι δωρεάν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Αυγ 2019 05:44 #57

  • Ioannis (xrimatoskeptikistis)
  • Το Άβαταρ του/της Ioannis (xrimatoskeptikistis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Εγω πιστεύω πως από τα 4 προγράμματα (go4more - Εθνικη, Επιστροφή - eurobank, Bonus - Alphabank, Yellows - Πειραιώς), το καλύτερο είναι το Bonus της αλφα. Βασικά πιστεύω πως όλα τα προγράμματα ειναι κακά αλλά η αλφα διαφοροποιείται με την aegean bonus visa που μπορείς να μετατρέπεις bonus πόντους σε miles (και συνεπως εξαργύρωση σε όλο το δικτυο star alliance). Οι bonus πόνντοι απο μονοι τους δεν μου λένε πολλά αλλά όταν τα κάνεις μίλια τότε ειναι καλό. Ειδικά αν κάνεις αγορές από συνεργάτες ή κάνεις στοχευμένες αγορές, τότε μπορείς να πάρεις χιλιάδες πόντους εύκολα κ γρήγορα που τους μετατρέπεις σε μίλια και τα μίλια σε ωραία ταξίδια, για σένα ή για άλλους. έχει συνδρομή 40 ευρώ. επίσης για αυτούς που κάνουν μεγαλη καταναλωση συμφέρεινα πάρουν τις κάρτες που έχουν διπλά bonus points και παράλληλα με την κατοχή της aegean bonus visa να εχουν περισσότερα miles. αλλά έτσι θα πληρώνουν δυο συνδρομές, 40 + 120.

οπότε αυτή την πιστωτική υποστηρίζω εγώ.
πιστεύετε είναι κάποια άλλη καλύτερη που αγνοώ? δεν ειμαι φαν των ζαρα για την affinity (inditex) ούτε και κανω πολλά χιλιόμετρα (energy)
Τελευταία διόρθωση: 11 Αυγ 2019 05:51 από Ioannis (xrimatoskeptikistis). Αιτία: προσθήκη κειμένου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Αυγ 2019 10:21 #58

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Ioannis (xrimatoskeptikistis) έγραψε:
Εγω πιστεύω πως από τα 4 προγράμματα (go4more - Εθνικη, Επιστροφή - eurobank, Bonus - Alphabank, Yellows - Πειραιώς), το καλύτερο είναι το Bonus της αλφα. Βασικά πιστεύω πως όλα τα προγράμματα ειναι κακά αλλά η αλφα διαφοροποιείται με την aegean bonus visa που μπορείς να μετατρέπεις bonus πόντους σε miles (και συνεπως εξαργύρωση σε όλο το δικτυο star alliance). Οι bonus πόνντοι απο μονοι τους δεν μου λένε πολλά αλλά όταν τα κάνεις μίλια τότε ειναι καλό. Ειδικά αν κάνεις αγορές από συνεργάτες ή κάνεις στοχευμένες αγορές, τότε μπορείς να πάρεις χιλιάδες πόντους εύκολα κ γρήγορα που τους μετατρέπεις σε μίλια και τα μίλια σε ωραία ταξίδια, για σένα ή για άλλους. έχει συνδρομή 40 ευρώ. επίσης για αυτούς που κάνουν μεγαλη καταναλωση συμφέρεινα πάρουν τις κάρτες που έχουν διπλά bonus points και παράλληλα με την κατοχή της aegean bonus visa να εχουν περισσότερα miles. αλλά έτσι θα πληρώνουν δυο συνδρομές, 40 + 120.

οπότε αυτή την πιστωτική υποστηρίζω εγώ.
πιστεύετε είναι κάποια άλλη καλύτερη που αγνοώ? δεν ειμαι φαν των ζαρα για την affinity (inditex) ούτε και κανω πολλά χιλιόμετρα (energy)

Είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα αγαπητέ και εξαρτάται από το που ψωνίζει ο καθένας. Ένα παράδειγμα θα σου δώσω. Για κάποιον που ψωνίζει π.χ. στον Σκλαβενίτη, τα (πολλά) yellows που παίρνει (καταλήγει σε μια επιστροφή 2%) δεν τα πιάνει το πρόγραμμα Bonus ακόμα και αν ο Σκλαβενίτης ήταν στους μεγάλους συνεργάτες του προγράμματος (που δεν είναι). Υπάρχουν σίγουρα πολλά τέτοια παραδείγματα, άρα η ωφέλεια κρίνεται κατά περίπτωση.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Αυγ 2019 15:32 #59

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Εγώ πιστεύω πως μια πιστωτική της Πειραιώς κ μία energy της Alpha είναι καλές επιλογές.
Η πρώτη δίνει 2% επιστροφή σε Σκλαβενίτη, media markt, public, booking κ 3% σε επιλεγμένα πρατήρια Avin κ Cyclon.
Η energy δίνει 1% επιστροφή σε όλες τις αγορές σε καταστήματα που δέχονται mastercard κ 3% επιστροφή σε επιλεγμένα πρατήρια shell.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Αυγ 2019 17:55 #60

  • Ioannis (xrimatoskeptikistis)
  • Το Άβαταρ του/της Ioannis (xrimatoskeptikistis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
batista έγραψε:
Είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα αγαπητέ και εξαρτάται από το που ψωνίζει ο καθένας. Ένα παράδειγμα θα σου δώσω. Για κάποιον που ψωνίζει π.χ. στον Σκλαβενίτη, τα (πολλά) yellows που παίρνει (καταλήγει σε μια επιστροφή 2%) δεν τα πιάνει το πρόγραμμα Bonus ακόμα και αν ο Σκλαβενίτης ήταν στους μεγάλους συνεργάτες του προγράμματος (που δεν είναι). Υπάρχουν σίγουρα πολλά τέτοια παραδείγματα, άρα η ωφέλεια κρίνεται κατά περίπτωση.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Εγώ πιστεύω πως μια πιστωτική της Πειραιώς κ μία energy της Alpha είναι καλές επιλογές.
Η πρώτη δίνει 2% επιστροφή σε Σκλαβενίτη, media markt, public, booking κ 3% σε επιλεγμένα πρατήρια Avin κ Cyclon.
Η energy δίνει 1% επιστροφή σε όλες τις αγορές σε καταστήματα που δέχονται mastercard κ 3% επιστροφή σε επιλεγμένα πρατήρια shell.

ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος, σε όλες τις περιπτώσεις μιλάτε για 1-3% ωφέλεια που δεν το θεωρώ μεγάλη ωφέλεια. Είναι κάτι οκ αλλά όχι κάτι τρομερό. Επίσης μερικές φορές σε παρακινεί να κάνεις αγορές που διαφορετικά δεν θα έκανες. Π.χ. εγώ βενζίνη δεν βάζω από επώνυμα πρατήρια γιατί βρίσκω αλλού φθηνότερα. Επίσης δεν θα αγόραζα ποτέ από media markt/public κλπ. γιατί πάντα θα υπήρχε σκρουτζομάγαζο που θα το είχε φθηνότερο. Για τον ίδιο λόγο θεωρώ όχι τοσο καλό το προγραμμα bonus. Αυτό που θεωρώ καλό ειναι ο συνδυασμός πρόγραμμα bonus με star alliance miles. Αν ταξιδεύει πάντα κανείς γιατί όντως η ωφέλεια κρίνεται κατά περίπτωση.

Ακούστε ένα παράδειγμα:

ένας μεγάλος συνεργάτης της αλφα ειναι ο Κωτσόβολος που κάθε τόσο ανακοινώνει μεγάλες προσφορές. Πρόσφατα είχε μια που έλεγε πως με αγορά λάπτοπ λενοβο (αξία:800ευρώ) έχεις 70χιλ bonus πόντους. Κατα καιρούς βάζει και μεγαλύτερες (>150χιλ πόντους), κυρίως με apple προϊόντα (>1500ευρώ) ή τηλεοράσεις. Γενικά έχω προσέξει πως δίνει 10χιλ πόντους για 100 ευρώ αγορές.

Οπότε μπορείς να πάρεις το λάπτοπ που κάνει 800 ευρώ, να μετατρέψεις 70χιλ bonus πόντους σε miles και να αγοράσεις ένα εισητήριο μετ'επιστροφής στο εξωτερικό που διαφορετικά θα κόστιζε ας πούμε 400ευρώ. Άρα το λαπτοπ τελικά το πήρες στη μισή τιμή. Επίσης αυτό που κάνουν πολλοί, κυρίως με apple προιόντα που έχουν υψηλή εμπορευσιμότητα, είναι να τα αγοράζουν, να μην τα ανοίγουν ποτέ και αμέσως να τα βάζουν αγγελίες και να τα μεταπωλούν 100ευρώ λιγότερο από όσο πλήρωσαν. Αλλά τους μένουν οι εκατοντάδες χιλ. πόντοι που σύλλεξαν κατα την αγορά. (χονδρικά θα έλεγα πως 1000πόντοι=5ευρώ αξία)

(γενικά οι προσφορές ανακοινώνονται στο www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/sullekste-pontous)

Επίσης μεγάλοι συνεργάτες ειναι εκτός από Κωτσόβολο, Αβ Βασιλόπουλος, BP, attica, Vodafone που εκεί η αναλογία με platinum κάρτα ειναι 1 ευρώ αγορών δίνει 16 πόντους. Δηλαδή 1000 ευρώ δίνουν 16χιλ πόντους (= miles) . όπως είπα χονδρικά 16χιλ πόντοι αξίζουν 80 ευρώ άρα μιλάμε για μια ωφέλεια της τάξεως των 8%.
Με στοχευμένες αγορές όμως όπως στο παράδειγμα με το λάπτοπ ή τα προιόντα apple η ωφέλεια ειναι πραγματικά τεράστια. (πανω από 30%)

Δεν έχω καιρό που μαζεύω bonus πόντους, και δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά μετα απο πολυ προσωπικό ψάξιμο έχω βρει τα παραπάνω και ελπίζω να μην κάνω λάθος. Θα ήθελα να ακουσω τη γνώμη σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Αυγ 2019 19:19 #61

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Δεν διαφωνεί νομίζω κανείς ότι υπάρχουν περιπτώσεις (όπως αυτό το ... περίπλοκο :) που αναφέρεις) όπου το πρόγραμμα bonus μπορεί να δίνει καλή ανταμοιβή. Άλλωστε γι αυτό και αναφέρθηκα στο ... "κατά περίπτωση".
Σημαντικό πάντως για εμένα προσωπικά είναι η ανταμοιβή να έρχεται με ξεκάθαρο τρόπο (όπως π.χ. γινόταν με την Dynamic AMEX που δυστυχώς μας αποχαιρέτησε) και όχι με πολύπλοκους συνδυασμούς ή σε σχέση με αγορές που κάνεις μια φορά π.χ. στα 5-6 χρόνια (laptop).
Το 2% π.χ. που αναφέρθηκε για τον Σκλαβενίτη (μέσω Yellows της Πειραιώς) αφορά σε καθημερινές σχεδόν αγορές και σε άμεσα συγκρίσιμες τιμές (στον μέσο όρο πάντα) με τον ανταγωνισμό. Είναι ότι καλύτερο μετά το 3% που έδινε η Dynamic AMEX και δυστυχώς μόνο για τον Σκλαβενίτη (για σούπερ-μαρκετ).

Για την βενζίνη που αναφέρεις, έχεις δίκιο, όταν φυσικά μιλάμε, σε κάθε περίπτωση, για βενζίνες συγκρίσιμης ποιότητας. Σε αυτή την περίπτωση πράγματι η επιστροφή που δίνεται δεν μπορεί να καλύψει την διαφορά στην τιμή.
Π.χ. αυτή την εποχή βάζω βενζίνη σε REVOIL, που έχω ελέγξει (όσο μπορώ) για ποιότητα και ποσότητα, ενώ η διαφορά της σε τιμή είναι (συνήθως) περίπου 5-6 λεπτά σε σχέση με AVIN και SHELL.

Σε κάθε περίπτωση, όταν κρίνουμε την ανταμοιβή μιας κάρτας, πάντα συνυπολογίζουμε την τιμή αγοράς σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δεν έχει νόημα να σου δίνει κάποιος ακόμα και 5% επιστροφή, όταν η τιμή του προϊόντος που αγοράζεις είναι 5 ή 10% ακριβότερη από τον ανταγωνισμό που μπορείς εύκολα να βρεις.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Αυγ 2019 19:40 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ioannis (xrimatoskeptikistis)

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 04 Σεπ 2019 16:33 #62

  • σταυρος
  • Το Άβαταρ του/της σταυρος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 1 (1)
Ioannis (xrimatoskeptikistis) έγραψε:
(χονδρικά θα έλεγα πως 1000πόντοι=5ευρώ αξία)

Επίσης μεγάλοι συνεργάτες ειναι εκτός από Κωτσόβολο, Αβ Βασιλόπουλος, BP, attica, Vodafone που εκεί η αναλογία με platinum κάρτα ειναι 1 ευρώ αγορών δίνει 16 πόντους. Δηλαδή 1000 ευρώ δίνουν 16χιλ πόντους (= miles) . όπως είπα χονδρικά 16χιλ πόντοι αξίζουν 80 ευρώ άρα μιλάμε για μια ωφέλεια της τάξεως των 8%.

Μήπως μπορείς να μας πεις πιο συγκεκριμένα ποια κάρτα Α platinum bonus δίνει στους μεγάλους συνεργάτες 16 πόντους, διότι έχω την εντύπωση ότι δίνουν 2x4=8 πόντους.

Η εξαργύρωση 1000 πόντων στους μεγάλους συνεργάτες είναι ( εκτός προσφορών), 2 ή 2.5 € . Στην AEGEAN ( αφού μετατραπούν σε μίλια , μέσω της AEGEAN BONUS VISA ) , μπορούν να αντιστοιχούν ενδεικτικά , από 1.8 έως και 20 € .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 11 Οκτ 2019 23:59 #63

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
ανάμεσα στις τιμολογιακές αλλαγές που ετοιμάζουν οι τράπεζες είναι και το τέλος της δωρεάν συνδρομής στις πιστωτικές κάρτες.
πχ για τη μασούτης visa της eurobank ενώ μέχρι τώρα ήταν χωρίς συνδρομή ο πρώτος χρόνος και γενικά χωρίς συνδρομή αν έκανες αγορές >1800€ το έτος, τώρα βλέπω ότι αυτή η παράμετρος δεν υπάρχει και εκτός του πρώτου έτους που είναι δωρεάν χρεώνεται με 30€/έτος.
Λογικά παρόμοιες αλλαγές θα κάνουν και οι άλλες τράπεζες.
Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να γλιτώσεις τη συνδρομή αν τους "απειλήσεις" ότι θα διακόψεις την κάρτα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα