Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 12:08 #1

  • pekerpes
  • Το Άβαταρ του/της pekerpes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
ολα ξεκινησαν απο μια συζητηση με φιλο που εχει ''το χαρτι'' αλλα δεν εχει τριβη με τη γλωσσα ...και πραγματικα προβληματιστηκα με το επιπεδο μου καθοτι ειναι επιεικως μετριο και σκεφτομαι να το προχωρησω λιγακι...καθε αποψη προτροπη συμβουλη εμπειρια εως κα επιπληξη ειναι δεκτη,την καλημερα μου :dry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 13:19 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Θα μεταφέρω την δικιά μου εμπειρία.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν έφεση, τους αρέσουν και μαθαίνουν ξένες γλώσσες σχετικά πιο εύκολα από εμένα και εσένα.

Παρόλα αυτά όλοι μπορούν να μάθουν μια ξένη γλώσσα όσο δύσκολο και να φαίνεται.

Κατά την γνώμη μου χρειάζονται τα εξής:

1. Κίνητρο το οποίο να είναι ισχυρό.
2. Χρόνος, μια γλώσσα χρειάζεται χρόνο για να την αφομοιώσεις.
3. Συνεχή τριβή με αυτη

Ένα γενικό πλάνο μπορεί να είναι το εξης:

Ξεκίνα με τα βασικά της γραμματικής και συντακτικού.
Φτιάξε ένα βασικό λεξιλόγιο
Ξεκίνα να διαβάζεις στην γλώσσα αυτή, πχ ειδήσεις
Ξεκίνα να ακούς ραδιόφωνο στην γλώσσα αυτή. Όλη μέρα άσχετα με το εαν καταλαβαίνεις ή όχι, είναι σημαντικό να αποκτήσεις αίσθηση της μελωδίας και σχετικά σύντομα θα αρχίσεις να μαθαίνεις λεξιλόγιο.
Αν βλέπεις τηλεόραση, δες τηλεοπτικά προγράμματα σε αυτη τη γλώσσα.

Μέχρι εδώ δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι για ολα αυτά υπάρχουν πολλές πηγές στο διαδίκτυο.


Στην αρχή θα ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις τον γραπτό λόγο, θα ακολουθήσει σύντομα η κατανόηση του προφορικού.

Το επόμενο κομμάτι είναι η παραγωγή λόγου σε προφορικό και γραπτό επίπεδο.
Εκεί ή δουλεύεις με δάσκαλο ή πας ζεις και εργάζεσαι στην χώρα που μιλιέται η γλώσσα για έξι μήνες έως ένα χρόνο.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala), pekerpes

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 13:38 #3

  • pekerpes
  • Το Άβαταρ του/της pekerpes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
φοβερη τοποθετηση ,ευχαριστω πολυThanasis (atsi) έγραψε:
Θα μεταφέρω την δικιά μου εμπειρία.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν έφεση, τους αρέσουν και μαθαίνουν ξένες γλώσσες σχετικά πιο εύκολα από εμένα και εσένα.

Παρόλα αυτά όλοι μπορούν να μάθουν μια ξένη γλώσσα όσο δύσκολο και να φαίνεται.

Κατά την γνώμη μου χρειάζονται τα εξής:

1. Κίνητρο το οποίο να είναι ισχυρό.
2. Χρόνος, μια γλώσσα χρειάζεται χρόνο για να την αφομοιώσεις.
3. Συνεχή τριβή με αυτη

Ένα γενικό πλάνο μπορεί να είναι το εξης:

Ξεκίνα με τα βασικά της γραμματικής και συντακτικού.
Φτιάξε ένα βασικό λεξιλόγιο
Ξεκίνα να διαβάζεις στην γλώσσα αυτή, πχ ειδήσεις
Ξεκίνα να ακούς ραδιόφωνο στην γλώσσα αυτή. Όλη μέρα άσχετα με το εαν καταλαβαίνεις ή όχι, είναι σημαντικό να αποκτήσεις αίσθηση της μελωδίας και σχετικά σύντομα θα αρχίσεις να μαθαίνεις λεξιλόγιο.
Αν βλέπεις τηλεόραση, δες τηλεοπτικά προγράμματα σε αυτη τη γλώσσα.

Μέχρι εδώ δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι για ολα αυτά υπάρχουν πολλές πηγές στο διαδίκτυο.


Στην αρχή θα ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις τον γραπτό λόγο, θα ακολουθήσει σύντομα η κατανόηση του προφορικού.

Το επόμενο κομμάτι είναι η παραγωγή λόγου σε προφορικό και γραπτό επίπεδο.
Εκεί ή δουλεύεις με δάσκαλο ή πας ζεις και εργάζεσαι στην χώρα που μιλιέται η γλώσσα για έξι μήνες έως ένα χρόνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 14:05 #4

Thanasis (atsi) έγραψε:
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν έφεση, τους αρέσουν και μαθαίνουν ξένες γλώσσες σχετικά πιο εύκολα από εμένα και εσένα.

Παρών! Σ'αυτούς πρέπει να ανήκω. Ενώ σε άλλα θέματα είμαι άχρηστος...
Έχω πάρει χαρτί επάρκειας σε Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά (Proficiency, D.A.L.F. και Kleines αντίστοιχα).
Αυτό που θεωρώ ότι με βοήθησε πολύ είναι οι δίσκοι. Σε κάθε γλώσσα που μάθαινα, αγόραζα κάθε μήνα έναν δίσκο τής ανάλογης γλώσσας (σχεδόν πάντα στην τύχη), αρκεί να είχε τους στίχους μέσα. Και για έναν μήνα έπαιζε συχνότατα και πάντα διάβαζα ταυτόχρονα τους στίχους. Η ποικιλία δε των ειδών τής μουσικής σού δείχνει πράγματα σφαιρικά για την κουλτούρα τού λαού.
Η μουσική με βοηθά να μάθω τη γλώσσα. Αν ειδικά μ'άρεσε ο δίσκος, μάθαινα αυθόρμητα κάποια κομμάτια απ'έξω και αποτύπωνα ακούσια εκφράσεις (αλλά και διαφορετικές προφορές).

Αν θεωρείς ότι έμαθες κάποια αγγλικά μικρός από τραγούδια τής εποχής, μάλλον θα σε βοηθήσουν κι εσένα οι δίσκοι.
Εγώ έπαιρνα βινύλια (έχω μια αγάπη...), εσύ μπορείς να πάρεις και CD!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ), Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), Thanasis (atsi)

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 17:50 #5

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Τώρα υπάρχουν και εφαρμογές που λειτουργούν και στο κινητό και βοηθούν στην εκμάθηση των ξένων γλωσσών.
Είχα πετύχει την Mondial πριν 1-2 χρόνια και με ένα ποσό γύρω στο 20 ευρώ έχω πρόσβαση σε μαθήματα σε 33 γλώσσες. Τώρα βλέπω ότι έχει ετήσια συνδρομή, αλλά αξίζει μια δοκιμή. Το καλό με το κινητό είναι ότι μπορείς να κάνεις εξάσκηση όποτε έχεις λίγο ελεύθερο χρόνο.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 09 Αυγ 2018 22:25 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13096
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1247
  • Κάρμα: -29 (-1)
Έχω πανάκριβες αξιόπιστες διάσημες οπτικο-ακουστικές μεθόδους εκμάθησης πολλών ξένων γλωσσών, από την Αγγλική στις άλλες ξένες γλώσσες.
Όχι από τα Ελληνικά δηλαδή.
Αν σας βολεύουν, μπορώ να σας στείλω ταχυδρομικά σε φάκελο ένα DVD με τη γλώσσα ή γλώσσες που προτιμάτε, στη διεύθυνση που θα μου υποδείξετε με προσωπικό μήνυμα.
Λόγω εργασίας και υποχρεώσεων, ίσως αργήσω μερικές μέρες την εγγραφή κι αποστολή των DVDs.΄
Καλή μελέτη.

Δε χρειάζεται να πληρώσετε τίποτε, είναι ειλικρινής Χριστιανική φιλανθρωπική πρωτοβουλία μου για τη συγχώρεση των αμαρτιών και τη σωτηρία της Ψυχής μου.
Εύχεστε καρδιακά παρακαλώ για μένα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 09 Αυγ 2018 22:37 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 10 Αυγ 2018 09:32 #7

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Για μένα, από την εμπειρία μου, η καλύτερη 'τριβή' είναι αυτή με ανθρώπους που προέρχονται από τη χώρα στην οποία ομιλείται η γλώσσα που σε ενδιαφέρει.
Ζορίζεσαι λίγο στην αρχή να τους καταλάβεις, αλλά στην πορεία μαθαίνεις καλύτερα από κάθε άλλη μέθοδο.
Παράλληλα & ενισχυτικά, μπορείς φυσικά να διαβάζεις βιβλία στη γλώσσα αυτή, να ακούς μουσική & ειδήσεις κλπ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εμπειριες και αποψεις περι εκμαθησης ξενων γλωσσων σε ηλικια 25-30 και ανω,ταχυρυθμες μεθοδοι κ.α 11 Αυγ 2018 05:01 #8

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Διαγωνισμός στο πλαίσιο της διοργάνωσης «Αθήνα 2018 - Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου» με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών & με δώρο εκμάθηση γλωσσών (& κάποια ταξιδάκια).
www.imera-glosson.eu
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μάθετε εύκολα Γερμανικά 03 Σεπ 2019 14:33 #9

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13096
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1247
  • Κάρμα: -29 (-1)
Εξαιρετικά βίντεο ταχείας κατανόησης κι εκμάθησης της Γερμανικής γλώσσας, με μονάχα λίγες ώρες διδασκαλίας:





Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2019 14:34 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα