Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Σεπ 2019 03:20 #604

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Αντισυνταγματική η αναγραφή θρησκεύματος και ιθαγένειας στα απολυτήρια
www.cnn.gr/news/ellada/story/189575/anti...lytiria-ton-mathiton
(επιτέλους).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Σεπ 2019 03:54 #605

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Αντισυνταγματική η αναγραφή θρησκεύματος και ιθαγένειας στα απολυτήρια
www.cnn.gr/news/ellada/story/189575/anti...lytiria-ton-mathiton
(επιτέλους).

Σωστο για το θρήσκευμα, ειναι προσωπικη υποθεση, αλλα ιθαγενεια? :blink: Τι εννοουν τα παλικαρια? Στο κειμενο του λινκ δεν αναφερεται τιποτα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Σεπ 2019 04:01 #606

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Stefan έγραψε:
Σωστο για το θρήσκευμα, ειναι προσωπικη υποθεση, αλλα ιθαγενεια? :blink: Τι εννοουν τα παλικαρια? Στο κειμενο του λινκ δεν αναφερεται τιποτα

Όπου αναφέρει 'θρήσκευμα' γράφει δίπλα & 'ιθαγένεια'.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ξεκάθαρα δηλωμένη αθεΐα 05 Σεπ 2019 12:12 #607

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
επιτέλους

Πλέον δε θα έχουν κανένα έγγραφο έρεισμα ομολογίας Πίστεως οι φανατικοί άθεοι/αριστεροί/αναρχικοί/ναζιστές/φασίστες/παγανιστές για να επικαλεστούν ενώπιον του Δημιουργού τους, την περίοδο της Κρίσεως ή της εδώ τιμωρίας.
Όταν στα δύσκολα φωνάξουν: "Θεέ μου βοήθησε με" δικαιολογείται να απαντήσει ο Θεός: "Μα δήλωσες εγγράφως πως δεν είμαι ο Θεός σου, δεν με αναγνωρίζεις, άρα τι ζητάς τώρα από εμένα;"
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Σεπ 2019 12:19 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το φρέαρ του Ιακώβ στην Σαμάρεια της Παλαιστίνης και ο Ηγούμενος πατήρ Ιουστίνος 05 Σεπ 2019 13:03 #608

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
Άλλη αναλυτική συνέντευξη του Ηγούμενου Ιουστίνου, Ορθόδοξου φύλακα στο φρέαρ του Ιακώβ.


Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Σεπ 2019 13:04 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ξεκάθαρα δηλωμένη αθεΐα 05 Σεπ 2019 13:35 #609

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Πλέον δε θα έχουν κανένα έγγραφο έρεισμα ομολογίας Πίστεως οι φανατικοί άθεοι/αριστεροί/αναρχικοί/ναζιστές/φασίστες/παγανιστές για να επικαλεστούν ενώπιον του Δημιουργού τους, την περίοδο της Κρίσεως ή της εδώ τιμωρίας.
Όταν στα δύσκολα φωνάξουν: "Θεέ μου βοήθησε με" δικαιολογείται να απαντήσει ο Θεός: "Μα δήλωσες εγγράφως πως δεν είμαι ο Θεός σου, δεν με αναγνωρίζεις, άρα τι ζητάς τώρα από εμένα;"

Mε κουφανες :huh: Οι αθεοι δε φωνάζουμε ποτε "Θεε μου βοηθησε μας"... Πως να σε βοηθησει κατι που δεν υπαρχει? Οι θεοι ειναι ανθρωπινες επινοησεις και υπηρετουν σκοπιμότητες. Ο φανατισμος χαρακτηριζει εσας τους ενθεους, οι περισσοτεροι ειστε πορωμένοι.

Γιατι βαζεις τους αθεους μαζι με αριστερους/αναρχικους/ναζιστές/φασίστες/παγανιστές?? Αυτές οι κατηγοριες δεν εχουν σχεση με τους αθεους, καποιες δεν εχουν ουτε μεταξυ τους.


γιώργης (yorgi) έγραψε:
Όπου αναφέρει 'θρήσκευμα' γράφει δίπλα & 'ιθαγένεια'.

Aλλο το θρήσκευμα που είναι προσωπικη υποθεση, άλλο η ιθαγενεια που είναι αντικειμενικο χαρακτηριστικο. Τι νοημα εχει να μη γραφεται η ιθαγενεια αφου ειναι δεδομενη?
Τελευταία διόρθωση: 05 Σεπ 2019 13:35 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ξεκάθαρα δηλωμένη αθεΐα 05 Σεπ 2019 18:27 #610

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Stefan έγραψε:
Aλλο το θρήσκευμα που είναι προσωπικη υποθεση, άλλο η ιθαγενεια που είναι αντικειμενικο χαρακτηριστικο. Τι νοημα εχει να μη γραφεται η ιθαγενεια αφου ειναι δεδομενη?

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση που έδωσες στην αδερφή, με κάλυψες.

Σχετικά με το ερώτημα, η δική μου οπτική (γιατί για την δική τους εκείνους θα πρέπει να ρωτήσεις) είναι πως με την ίδια έννοια που γράφεις
Οι θεοι ειναι ανθρωπινες επινοησεις και υπηρετουν σκοπιμότητες.
το ίδιο ισχύει & σχετικά με το θρήσκευμα, αλλά & σχετικά με την ιθαγένεια. Η ιθαγένεια δεν είναι ανθρώπινη επινόηση ? Δεν υπηρετεί σκοπιμότητες ? Είναι κάτι θέσφατο ? Η γη μας δόθηκε ολόκληρη για να την κατοικήσουμε. Εμείς την χωρίσαμε με σύνορα & όπλα. Αν εγώ έχω πχ ιθαγένεια βουλγάρικη, αλλά δεν θέλω αυτό να αναγράφεται κάπου -είτε γιατί δεν αισθάνομαι Βούλγαρος είτε γιατί αισθάνομαι απλά πολίτης του κόσμου ή του σύμπαντος- δικαίωμά μου δεν είναι ? Αν έχεις άλλη επιχειρηματολογία, από τη στιγμή που συμφωνούμε πως επιδιώκουμε διάλογο άνευ 'φανατισμού & πώρωσης', ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ξεκάθαρα δηλωμένη αθεΐα 05 Σεπ 2019 20:39 #611

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
Stefan έγραψε:
Γιατι βαζεις τους αθεους μαζι με αριστερους/αναρχικους/ναζιστές/φασίστες/παγανιστές??


Ο Κομμουνισμός βασίστηκε και στην πάταξη κάθε θρησκείας, ώστε να επιβάλει την αποκλειστική πίστη των οπαδών στην ιδεολογία του Μαρξ. Κανείς βέρος κομμουνιστής δε μπορεί να δηλώνει και Χριστιανός ή Μουσουλμάνος.
Αν κάποιο στέλεχος της Νομενκλατούρας πήγαινε σε εκκλησία, κινδύνευε να βρεθεί για μόνιμες διακοπές στα gulag των στεπών της Σιβηρίας.

Οι Αναρχικοί δεν αναγνωρίζουν καμία ανώτερη εξουσία, ούτε Κράτη, ούτε Δικαστές, ούτε Αστυνομία, ούτε φυσικά Θρησκεία. Ζουν και μάχονται για το απόλυτο κοινωνικό μπάχαλο.

Η Αριστερά τύπου ΣΥΡΙΖΑ θεμελιώθηκε πάνω σε αρχές του Κομμουνισμού και της Αναρχίας, άρα εμπεριέχει τη θεσμοθετημένη Αθεΐα.

Οι Ναζί και οι Φασίστες επίσης θεωρούσαν τη Θρησκεία και τους εκπροσώπους της παρασιτικά στοιχεία κι εμπόδια στα σχέδια επέκτασης τους, άρα τους πολέμησαν λυσσαλέα.
Αν κάποιος αξιωματούχος Ναζί επισκεπτόταν μια εκκλησία κινδύνευε με την ποινή του θανάτου.

Οι παγανιστές εξακολουθούν να λατρεύουν παλιές δαιμονικές θεότητες που υπήρχαν προ της έλευσης του Μονοθεϊσμού, άρα μάχονται λυσσαλέα κάθε μοντέρνα Θρησκεία.

Άρα όλοι οι παραπάνω, για διαφορετικούς λόγους, μάχονται λυσσαλέα τη Θρησκεία.

Επιπλέον, ο φωτισμένος διορατικός προορατικός και Θεόπτης Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης, είχε γράψει πολλές φορές πως οι ιδεολογίες του Κομμουνισμού, του Ναζισμού, του Φασισμού, και του Σιωνισμού έχουν κοινή δαιμονική-σατανική γενεσιουργό ρίζα.

Σχετικές βιβλιογραφικές αναφορές στις σελίδες των δημοσιευμένων Λόγων του Αγίου Παϊσίου:
Σελίδες 38-40, 246, 299, Άγιος Παϊσιος, Λόγοι Α' Τόμος, Με πόνο κι αγάπη για τον σύγχρονο άνθρωπο.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Σεπ 2019 21:10 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ξεκάθαρα δηλωμένη αθεΐα 06 Σεπ 2019 00:14 #612

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Σχετικά με το ερώτημα, η δική μου οπτική (γιατί για την δική τους εκείνους θα πρέπει να ρωτήσεις) είναι πως με την ίδια έννοια που γράφεις

το ίδιο ισχύει & σχετικά με το θρήσκευμα, αλλά & σχετικά με την ιθαγένεια. Η ιθαγένεια δεν είναι ανθρώπινη επινόηση ? Δεν υπηρετεί σκοπιμότητες ? Είναι κάτι θέσφατο ? Η γη μας δόθηκε ολόκληρη για να την κατοικήσουμε. Εμείς την χωρίσαμε με σύνορα & όπλα. Αν εγώ έχω πχ ιθαγένεια βουλγάρικη, αλλά δεν θέλω αυτό να αναγράφεται κάπου -είτε γιατί δεν αισθάνομαι Βούλγαρος είτε γιατί αισθάνομαι απλά πολίτης του κόσμου ή του σύμπαντος- δικαίωμά μου δεν είναι ? Αν έχεις άλλη επιχειρηματολογία, από τη στιγμή που συμφωνούμε πως επιδιώκουμε διάλογο άνευ 'φανατισμού & πώρωσης', ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Δε με καταλαβες φοβάμαι, η ιθαγενεια υπαρχει και είναι δεδομενη. Εισαι ελληνας ή οτιδήποτε άλλο και φορολογεισαι στη συγκεκριμενη αυτή χωρα. Κανεις δεν ειναι αγνωστης πατριδας [εκτος από τους μετανάστες που μας ερχονται τα τελευταια χρονια, αλλα κι αυτοι θα ταυτοποιηθουν, κανεις δε μπορει να μενει ξεκρέμαστος]. Δεν εχει να κανει με φανατισμο και πορωση, εχει να κανει με τη πραγματικοτητα. Η θρησκεια είναι σα την ηλεκτρονικη διευθυνση, δηλωνεις όποια θες και την αλλαζεις οποτε θες. Η ιθαγενεια όμως ειναι στανταρ.

Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Ο Κομμουνισμός βασίστηκε και στην πάταξη κάθε θρησκείας, ώστε να επιβάλει την αποκλειστική πίστη των οπαδών στην ιδεολογία του Μαρξ. Κανείς βέρος κομμουνιστής δε μπορεί να δηλώνει και Χριστιανός ή Μουσουλμάνος.
Αν κάποιο στέλεχος της Νομενκλατούρας πήγαινε σε εκκλησία, κινδύνευε να βρεθεί για μόνιμες διακοπές στα gulag των στεπών της Σιβηρίας.

Οι Αναρχικοί δεν αναγνωρίζουν καμία ανώτερη εξουσία, ούτε Κράτη, ούτε Δικαστές, ούτε Αστυνομία, ούτε φυσικά Θρησκεία. Ζουν και μάχονται για το απόλυτο κοινωνικό μπάχαλο.

Η Αριστερά τύπου ΣΥΡΙΖΑ θεμελιώθηκε πάνω σε αρχές του Κομμουνισμού και της Αναρχίας, άρα εμπεριέχει τη θεσμοθετημένη Αθεΐα.

Οι Ναζί και οι Φασίστες επίσης θεωρούσαν τη Θρησκεία και τους εκπροσώπους της παρασιτικά στοιχεία κι εμπόδια στα σχέδια επέκτασης τους, άρα τους πολέμησαν λυσσαλέα.
Αν κάποιος αξιωματούχος Ναζί επισκεπτόταν μια εκκλησία κινδύνευε με την ποινή του θανάτου.

Οι παγανιστές εξακολουθούν να λατρεύουν παλιές δαιμονικές θεότητες που υπήρχαν προ της έλευσης του Μονοθεϊσμού, άρα μάχονται λυσσαλέα κάθε μοντέρνα Θρησκεία.

Άρα όλοι οι παραπάνω, για διαφορετικούς λόγους, μάχονται λυσσαλέα τη Θρησκεία.

Επιπλέον, ο φωτισμένος διορατικός προορατικός και Θεόπτης Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης, είχε γράψει πολλές φορές πως οι ιδεολογίες του Κομμουνισμού, του Ναζισμού, του Φασισμού, και του Σιωνισμού έχουν κοινή δαιμονική-σατανική γενεσιουργό ρίζα.

Oι κομμουνιστες ειναι παντου λιγοι. Στην Ελλαδα εχουν φτασει 5% και συνεχως φθινουν. Οι περισσοτεροι από αυτους ναι είναι αθεοι, αυτό δε σημαινει πως ολοι οι αθεοι είναι κομμουνιστες.

Ποιοι αναρχικοι? υπαρχουν πολλων ειδων. Οι γνησιοι αναρχικοι δεν διακρινονται από τη πολιτικη τοποθετηση ή τη θρησκεια τους.

Οι συριζαιοι μονο αριστεροι δεν είναι.

Οι φασιστες εχουν θεμελιωμενη την ιδεολογια τους στη θρησκεια. Το τριπτυχο πατρις-θρησκεια- οικογενεια δε το εχεις υποψη σου?

Παγανιστες εννοεις τους 12θεϊστες, αυτοι εχουν τη θρησκεια των αρχαιων ελληνων.

Ποια θρησκεια μάχονται λες ολοι αυτοι με λυσσα? τη δικη σου μόνο ή ολες τις θρησκειες του κοσμου?

Ο 'αγιος Παϊσιος' ηταν ενας απλος ανθρωπακος που εχετε θεοποιησει. Και δε συνωμοτουν ολοι για να σε καταστρεψουν, όπως πιστευεις. Δεν υπαρχουν δαιμονες-σατανάδες, ανθρωπινες επινοησεις ειναι μονο.
Τελευταία διόρθωση: 06 Σεπ 2019 00:21 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα