Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 11 Νοε 2010 23:39 #10

  • παίδες, δεν είναι σπέκουλα
  • Το Άβαταρ του/της παίδες,  δεν είναι σπέκουλα
Εξαρτάται από ποιες συνέπειες θα έχει η αναδιάρθρωση....

εάν η αναδιάρθρωση γίνει συμφωνημένα με τους πιστωτές ( ή έστω την πλειοψηφία) και δεν περιλαμβάνει όρο εξόδου από το ευρώ, τότε ολα καλα

αν γίνει μονομερώς από την Ελλάδα, τότε κοιτάξτε τί θα συμβεί....

βγαίνουμε και λέμε "λοιπόν μάγκες δανειστές εμείς δεν αντέχουμε άλλο, ξεχάστε τόκους και κεφάλαιο θα πάρετε 20% ή 0%... άντε γειά" ( haircut)

[προσοχή : η επιμήκυνση του χρέους προυποθέτει εξ ορισμού συμφωνία του πιστωτή διότι αυτός θα αποδεχθεί τα νέα μεγαλύτερης διάρκειας ομόλογα.... το κούρεμα γίνεται μια χαρα και μονομέρώς αλλά παράλληλα αποτλεί την "σκληρή" μορφή πτώχευσης]

στην περίπτωση αυτή οι πιστωτές θα απαντήσουν "έτσι είστε.... βερεσέ πλέον δεν έχετε"....

οπότε το κράτος θα πρέπει να βγάλει δικό του νόμισμα να πληρώνει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δημοσίους υπαλλήλους. προμηθευτές και .... ΚΥΡΙΩΣ καταθέτες.....

αν δηλαδή σταματήσει ο εξωτερικός δανεισμός σε ευρώ είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ η πλήρης δραχμοποίηση των σχέσεων τράπεζας/πολίτη (καταθέτη ή οφειλέτη) στο εσωτερικό. Όπως δεν θα είναι λογικό να απαιτεί η τράπεζα να της πληρώνειις τις δόσεις σε έυρώ όταν θα πληρώνεσαι σε δραχμές, άλλο τόσο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να λειτουργήσουν οι ούτως ή άλλως υπερχρεωμένες τράπεζες στην Ελλάδα με υποχρέω ση να παίρνουν μόνο δραχμές αλλά να εκταμιεύουν ευρώ.... θα πει κάποιος... μα εγώ ο καταθέτης ευρώ τους έδωσα....ας μου γυρίσουν έστω το κεφάλαιο σε ευρώ.... φοβάμαι ότι αυό δεν μπορεί να γίνει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 12 Νοε 2010 10:52 #11

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
παίδες, δεν είναι σπέκουλα έγραψε:
Εξαρτάται από ποιες συνέπειες θα έχει η αναδιάρθρωση....

εάν η αναδιάρθρωση γίνει συμφωνημένα με τους πιστωτές ( ή έστω την πλειοψηφία) και δεν περιλαμβάνει όρο εξόδου από το ευρώ, τότε ολα καλα

αν γίνει μονομερώς από την Ελλάδα, τότε κοιτάξτε τί θα συμβεί....

βγαίνουμε και λέμε "λοιπόν μάγκες δανειστές εμείς δεν αντέχουμε άλλο, ξεχάστε τόκους και κεφάλαιο θα πάρετε 20% ή 0%... άντε γειά" ( haircut)

[προσοχή : η επιμήκυνση του χρέους προυποθέτει εξ ορισμού συμφωνία του πιστωτή διότι αυτός θα αποδεχθεί τα νέα μεγαλύτερης διάρκειας ομόλογα.... το κούρεμα γίνεται μια χαρα και μονομέρώς αλλά παράλληλα αποτλεί την "σκληρή" μορφή πτώχευσης]

στην περίπτωση αυτή οι πιστωτές θα απαντήσουν "έτσι είστε.... βερεσέ πλέον δεν έχετε"....

οπότε το κράτος θα πρέπει να βγάλει δικό του νόμισμα να πληρώνει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δημοσίους υπαλλήλους. προμηθευτές και .... ΚΥΡΙΩΣ καταθέτες.....

αν δηλαδή σταματήσει ο εξωτερικός δανεισμός σε ευρώ είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ η πλήρης δραχμοποίηση των σχέσεων τράπεζας/πολίτη (καταθέτη ή οφειλέτη) στο εσωτερικό. Όπως δεν θα είναι λογικό να απαιτεί η τράπεζα να της πληρώνειις τις δόσεις σε έυρώ όταν θα πληρώνεσαι σε δραχμές, άλλο τόσο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να λειτουργήσουν οι ούτως ή άλλως υπερχρεωμένες τράπεζες στην Ελλάδα με υποχρέω ση να παίρνουν μόνο δραχμές αλλά να εκταμιεύουν ευρώ.... θα πει κάποιος... μα εγώ ο καταθέτης ευρώ τους έδωσα....ας μου γυρίσουν έστω το κεφάλαιο σε ευρώ.... φοβάμαι ότι αυό δεν μπορεί να γίνει...

Νομίζω ότι έχεις δίκιο.. Το ερώτημα είναι τι θα μπορούσαν να κάνουν κατά τι γνώμη σου για να εξασφαλίσουν οι καταθέτες την αξία των χρημάτων τους σε κάθε περίπτωση. Οι κσταθέσεις σε τράπεζες του εξωτερικού ή σε ελληνικά υποκαταστήματα δεν έχει τους ίδιους ή και περισσότερους κινδύνους;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 13 Νοε 2010 08:58 #12

  • σαρδανάπαλος
  • Το Άβαταρ του/της σαρδανάπαλος
μια καλή ανάλυση -κατά τη γνώμη μου - για αναδιάρθρωση σε στυλ επιμήκυνσης
www.bankingnews.gr/bank-insider/item/770...ει#startOfPageId7700
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 13 Νοε 2010 11:12 #13

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
Πραγματικά πολύ καλή ανάλυση! "Μέτρησες"..
Μήπως τυχών ξέρει κανείς κάτι σχετικά με την Privatbank στην Κύπρο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 13 Νοε 2010 14:37 #14

  • Προθεσμιάκιας
  • Το Άβαταρ του/της Προθεσμιάκιας
Ένα άρθρο, το οποίο αν και λίγο ασύντακτο (όπως όλο το BankingNews.gr), παρόλ' αυτά δίνει πολλές απαντήσεις:

bit.ly/dr6UqE
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 17 Οκτ 2011 13:51 #15

  • δεν θα υπάρχουν χρήματα
  • Το Άβαταρ του/της δεν θα υπάρχουν χρήματα
Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Βρετανού Ευρωβουλευτή Νάιτζελ Φάραντζ, προβλήθηκε σήμερα στο RT.
Ο κ. Φάραντζ, έγινε γνωστός μετά την επίθεσή του προς την ηγεσία της Ε.Ε. και τις θέσεις του για την Ε.Ε.

Αρκετά συχνά μιλά για την....
Ελλάδα πράγμα που επανέλαβε και σήμερα.
Ειδικότερα στο σημείο 3:58 !!!!! του βίντεο εξαπολύει ένα πύρινο λόγο ως συνήθως και λέει χαρακτηριστικά:
"Εδώ και εννιά μήνες ζητάω ένα Plan B (για την Ελλάδα).
Μπορούμε επιτέλους να αφήσουμε τα παιδιαρίσματα;
Μπορούμε επιτέλους να φερθούμε ώριμα;
Μπορούμε να είμαστε καλοί Ευρωπαίοι;
Η χρεοκοπία της Ελλάδα θα έρθει εκτός και αν έχουμε ένα plan B
Αλλιώς, την πρώτη μέρα του γεγονότος αυτού, δεν θα υπάρχουν χρήματα στις τράπεζες!!!!!!.
Την δεύτερη μέρα δεν θα υπάρχει ψωμί στους φούρνους!!!!!!!!!
Μπορούμε να έχουμε επιτέλους ένα plan B";



!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 17 Οκτ 2011 16:19 #16

  • μπέκος (thanos)
  • Το Άβαταρ του/της μπέκος (thanos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 78
  • Κάρμα: 0
MB έγραψε:
Πραγματικά πολύ καλή ανάλυση! "Μέτρησες"..
Μήπως τυχών ξέρει κανείς κάτι σχετικά με την Privatbank στην Κύπρο;
υπαρχουν τοσα τοπκσ !!διαλεξε ενα και ενημερωσου....προκαταβολικα σου λεω οτι θα παω εντος ολιγων ημερων....τα υπολοιπα με την επιστροφη μου..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 18 Οκτ 2011 16:31 #17

  • R.
  • Το Άβαταρ του/της R.
Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:
Έχω στην Τράπεζα Κύπρου μία προθεσμιακή (μήνα) περίπου € 70.000, που λήγει στις αρχές Νοεμβρίου. Να τη σπάσω και να μεταφέρω τα χρήματα στην Κύπρο πριν το τέλος της εβδομάδας;
Δε με απασχολεί το αν θα χάσω τους τόκους. Απλά με τόσα που μας βομβαρδίζουν καθημερινά, έχω χάσει το μυαλό μου.
Και κάτι άλλο.
Το γεγονός ότι οι καταθέσεις αυτές είναι εγγυημένες από το αντίστοιχο Τ.Ε.Κ.Ε. της Κύπρου, πόσο καθησυχαστικό είναι στην πραγματικότητα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ 19 Οκτ 2011 00:30 #18

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Agaphte file

sxetika me OPOIADIPOTE pliroforia gia tin PRIVAT BANK, steile email stin kopelia pou vohthise kai mena
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , tin lene Despina kai tha sta analysei OLA!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα