Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 03 Απρ 2011 17:46 #10

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Να σας πω εγώ τη δικιά μου, εν αναμονή της γνώμης του Tsig.

Αυτό που πάει να γίνει τώρα με την συγχώνευση Marfin, είναι ακριβώς αυτό που ισχύει με Τράπεζα Κύπρου και Ελληνική Τράπεζα. Το τι λέει ο υπάλληλος της Marfin, στην Ελλάδα, δεν με ενδιαφέρει και άμα γίνει το κραχ άντε ψάξε και βρες τον. Μην περιμένετε από υπαλλήλους τραπεζών να σας πουν ότι υπάρχει κίνδυνος με τις εδώ καταθέσεις, για ευνόητους λόγους.

Η Τράπεζα Κύπρου Ελλάδας και η Ελληνική Τράπεζα Ελλάδας, είναι θυγατρικές των αντίστοιχων της Κύπρου από όπου παίρνουν και εντολές, καλύπτονται δε από το Ταμείο Προστασίας Καταθέσεων Κύπρου, κάτι που πάει να γίνει και με τη Marfin Ελλάδας, μετά τη συγχώνευση, αφού πρώτα η ελληνική Marfin καλυπτόταν από το ΤΕΚΕ Ελλάδας. Η πιο ευδιάκριτη διαφορά, για τον απλό κόσμο, αυτή είναι.

Θεωρώ απίθανο, σε περίπτωση χρεοκοπίας, να υπάρξει διαφορετική αντιμετώπιση των χρημάτων που είναι κατατεθημένα στη Marfin, από αυτά που είναι κατατεθημένα στην Κύπρου ή στην Ελληνική Τράπεζα (εννοείται του ελλαδικού χώρου).
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2011 17:51 από kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 03 Απρ 2011 19:36 #11

  • mples
  • Το Άβαταρ του/της mples
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 181
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0 (9)
kostasgl έγραψε:
Να σας πω εγώ τη δικιά μου, εν αναμονή της γνώμης του Tsig.

Αυτό που πάει να γίνει τώρα με την συγχώνευση Marfin, είναι ακριβώς αυτό που ισχύει με Τράπεζα Κύπρου και Ελληνική Τράπεζα. Το τι λέει ο υπάλληλος της Marfin, στην Ελλάδα, δεν με ενδιαφέρει και άμα γίνει το κραχ άντε ψάξε και βρες τον. Μην περιμένετε από υπαλλήλους τραπεζών να σας πουν ότι υπάρχει κίνδυνος με τις εδώ καταθέσεις, για ευνόητους λόγους.

Η Τράπεζα Κύπρου Ελλάδας και η Ελληνική Τράπεζα Ελλάδας, είναι θυγατρικές των αντίστοιχων της Κύπρου από όπου παίρνουν και εντολές, καλύπτονται δε από το Ταμείο Προστασίας Καταθέσεων Κύπρου, κάτι που πάει να γίνει και με τη Marfin Ελλάδας, μετά τη συγχώνευση, αφού πρώτα η ελληνική Marfin καλυπτόταν από το ΤΕΚΕ Ελλάδας. Η πιο ευδιάκριτη διαφορά, για τον απλό κόσμο, αυτή είναι.

Θεωρώ απίθανο, σε περίπτωση χρεοκοπίας, να υπάρξει διαφορετική αντιμετώπιση των χρημάτων που είναι κατατεθημένα στη Marfin, από αυτά που είναι κατατεθημένα στην Κύπρου ή στην Ελληνική Τράπεζα (εννοείται του ελλαδικού χώρου).

καταρχας δεν θα γινει καμια πτωχευση αλλα και να γινοταν αφου εχει να κανει με το ταμειο κυπρου και οχι με το τεκε ελλαδας τα πραγματα ειναι απλα αν δεν καλυφθουν τα χρήματα απο την κυπρο τοτε νομιζω οτι θα εχει προβλημα και η κυπρο

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΗ ΚΑΝΕΝΑΝ !!:woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 03 Απρ 2011 22:35 #12

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Συμφωνώ με τον φίλο kostasgl. Καθώς στην Ελλάδα και η Τράπεζα Κύπρου και η Ελληνική Τράπεζα ήδη καλύπτονται από το κυπριακό σχέδιο καταθέσεων, δεν έχουμε συγκλονιστικά νέα δεδομένα τώρα με την Marfin.
Για αυτόν που μεταφέρει τα χρήματα του σε Κυπριακή τράπεζα στην Ελλάδα γιατί φοβάται ότι δεν θα τον αποζημιώσει το ΤΕΚΕ, αν δηλώσει πτώχευση η Ελλάδα, θα συνηγορήσω με τον φίλο mple: αν δηλώσει πτώχευση η Ελλάδα, η Κύπρος θα παραμείνει ανεπηρέαστη;
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2011 22:36 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 03 Απρ 2011 23:07 #13

  • frenovlavis
  • Το Άβαταρ του/της frenovlavis
παίδες μην πλατιάζουμε.... ο φόβος δεν είναι η πτώχευση γιατί αυτή δεν θα γίνει.... οι τράπεζες δεν θα πτωχεύεουν και δεν θα πτωχεύσουν διότι όταν πάει να γίνει κάτι τέτοιο θα γυρίσουμε άρον άρον στη δραχμή. Η δραχμοποίηση είναι το άγχος του καταθέτη σήμερα που καταλαβαίνει τί του γίνεται.... και η δραχμοποίηση θα επιβληθεί δια νόμου και θα αφορά όλες τις τράπεζες στην ελλάδα, ακόμα και τις ξένες στην ελλάδα. τώρα, γιατί δεν είναι τρελός όποιος φοβάται δραχμοποίηση του εθνικού νομίσματος;

κατά τη γνώμη μου επιστροφή σε εθνικό νόμισμα θα γίνει ΙΣΩΣ για δύο λόγους:
1. το κράτος ήδη δεν πληρώνει τους προμηθευτές, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες, όταν δεν θα έχει να πληρώσει ούτε τη μισθοδοσία, η ανάγκη να βρει κάποιο χαρτί να δώσει στους υπαλλήλους του θα το αναγκάσει να ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ από την ζώνη του ευρώ. Προσέξτε δεν λέω να μας διώξουν αυτοί τυπικά, αυτό δεν μπορούν αν το κάνουν, αλλά να μας εξαναγκάσουν να φύγουμε στερώντας μας στην ουσία την υλική υπόσταση του νομίσματος....
2. μέσω της αφαίμαξης των τραπεζών από καταθέσεις από την μια και από την άλλη μέσω της μη εξόφλησης ολοένα και περισσότερων δανείων, οι τράπεζες διαρκώς έχουν ανάγκη από αίμα το οποίο δεν μπορούν (ως επίσης γνωστόν και στις πέτρες) να βρουν μόνες τους στην διεθνή διατραπεζική αγορά και για αυτό όλα αυτά τα χρόνια έρχεται σχεδόν 2 φορές το χρόνο το κράτος, τους δίνει ομόλογα (=εγγυήσεις κατά κόσμον) και αυτές τα καταθέτουν στην ευρωπαική κεντρική τράπεζα και παίρνουν ρευστό, ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΗΔΗ ΜΕ ΚΟΥΡΕΜΑ 30% ΠΕΡΙΠΟΥ η ΕΚΤ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ. Αν αύριο η ΕΚΤ πει δεν δέχομαι πια ΟΥΤΕ ΕΓΩ να χρηματοδοτώ τις ελληνικές τράπεζες, το κράτος, το οποίο έτσι κι αλλιώς ευρώ δεν έχει, ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ? μόνο με δικό του νόμισμα........

να λοιπόν δύο λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν σε δραχμοποίηση.... και φυσικά η δραχμοποίηση του εθνικού νομίσματος, ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ κατά τη γνώμη μου και δραχμοποίηση των καταθέσεων σε ελληνικές τράπεζες, ίσως και σε καταθέσεις ελλήνων σε θυγατρικές ελληνικών τραπεζών στο εξωτερικό, γιατί αφού αυτές οι τράπεζες μετά τη δραχμοποίηση θα "υποχρεωθούν" να αποδέχονται η εξόφληση του δανείου που εδωσαν σε ευρω να πραγματοποιηθεί σε δραχμές, δεν νοείται αυτές να εξακολουθούν να οφείλουν τις καταθέσεις σε ευρώ....

έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Πτώχευση εγώ προσωπικά την αποκλείω... αλλά δραχμοποίηση νομίσματος και καταθέσεων προσωπικά την θεωρώ ως ένα πιθανό σενάριο. Θα έλεγα μάλιστα ότι η μόνη περίπτωση να το αποφύγουμε θα είναι να ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΤΕΙ μέρος του χρέους μας + συμφωνημένο και "συντεταγμένο" κούρεμα / επιμήκυνση ενός άλλου τμήματος του χρέους.... τα μέτρα που λαμβάνονται , κόψιμο μισθών, απόλυση εκτάκτων, φοροκυνηγητα σε μικρομεσαίους, αυξήσεις φόρων που δεν αποδίδουν διότι μειώνεται η κατανάλωση και το τελευταίο ανέκδοτο περί πώλησης δημόσιας γης δεν μπορούν να γυρίσουν την κατάσταση.

Τώρα αν γίνει δραχμοποίηση, τί θα σημαίνει αυτή για τους καταθέτες.... κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει η υποτίμηση...... τώρα κάποιος που έχει 100.000 ευρώ, έχει 34.000.000 δραχμές, αλλά ένα μήνα μετά την δραχμοποίηση μπορεί 34.000.000 δραχμές να είναι ένα βδομαδιάτικο... έχει γίνει στο παρελθόν..... αυτόν τον κίνδυνο διατρέχουν λοιπόν οι καταθέτες που εμπιστεύονται ελληνικές τράπεζες και όσο και αν κανείς δεν ξέρει ούτε αν θα γίνει καταρχήν δραχμοποίηση και ούτε πόση θα είναι η υποτίμηση αμέσως μετά.. νομίζω ότι το χειρότερο σενάριο που περιέγραψα δεν είναι πλέον απίθανο και δικαιούται κατά τη γνώμη μου κάποιος να το συνυπολογίζει στις αποφάσεις που αφορούν την προσωπική του περιουσία έστω και ως ένα ενδεχόμενο....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 04 Απρ 2011 00:01 #14

  • yannis72
  • Το Άβαταρ του/της yannis72
Σε αυτό το άρθρο της ημερησίας αναφέρεται οτι με τη συνένωση σταματά η διαπραγμάτευση των μετοχών της Marfin Ελλάδος στο ΧΑΑ .
www.euro2day.gr/market_announcements/ann...etAnnouncements.aspx

Ισχύει κάτι τέτοιο για την τράπεζα Κύπρου και την Ελληνική Τράπεζα ; Δε νομίζω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 04 Απρ 2011 00:02 #15

  • yannis72
  • Το Άβαταρ του/της yannis72
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 04 Απρ 2011 13:57 #16

  • spermnator
  • Το Άβαταρ του/της spermnator
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Κάρμα: 0 (-1)
Αποσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα,καποιες απλες ερωτησουλες...?

1.Εχω καταθεση στην Κυπρου ή στην Ελληνικη τραπεζα.Ειναι σαν να εχω σε οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα λεφτα,οποτε ΑΝ γυρισουμε σε δραχμη,γυρνανε και αυτα σε δραχμες,ναι η οχι?

2.Εχω καταθεση στην μαρφιν,ΑΝ γυρισουμε στην δραχμη,αυτα γυρνανε σε δραχμες?Ναι ή οχι????

3.Αν στην μαρφιν παραμενουν σε ευρω μετα απο επιστροφη της Ελλαδος σε δραχμη,τοτε....α)τι ονομα και αξιοπιστια εχει η μαρφιν στην κυπρο? β)Αποτελει ή οχι την καλυτερη λυση η μαρφιν σε συγκριση με το να στειλεις λεφτα στην βουλγαρια κτλ κτλ?Απο την στιγμη που και ελληνικη γλωσσα χρησιμοποιουν,και δεν χρειαζεται να "μεταναστευσεις" για να διαχειριστεις τις καταθεσεις σου?

4.Το να εχω εχω κατεθεση στην μαρφιν πλεον,ειναι σαν να εχω κατεθεσει τα ευρω μου σε ξενη χωρα?Τα λεφτα μου δεν κινδυνευουν να γυρισουν σε δραχμες(αν γινει κατι τετοιο στην Ελλαδα) οσο δεν κινδυνευουν να γινει αυτο και για τις κατεθεσεις σε ελβετικες γερμανικες τραπεζες κτλ..?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 04 Απρ 2011 16:03 #17

  • μικρός
  • Το Άβαταρ του/της μικρός
Χαλάρωσε..
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σ' ενημερώσει.. :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: egguhsh katathesewn kai giati oxi ena kalo epitokio 04 Απρ 2011 16:31 #18

  • tev
  • Το Άβαταρ του/της tev
Σωστός ο μικρός.

1ον: Ελεος με τις μαντικές ικανότητες και τις προβλέψεις για το μέλλον...

2ον: Και μη ξεχνάς πως κάποιοι (όχι όλοι, μη τρελαθούμε...) που προσπαθούν να "βοηθήσουν", είτε κάνουν πλάκα είτε θέλουν να περάσουν στον κόσμο κάτι που αποσκοπεί στο προσωπικό όφελος τους.

Ακούμε, διαβάζουμε, αλλά στο τέλος εμείς αποφασίζουμε...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα