Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ασφαλεια καταθεσεων πανω απο 100.000 ευρω.γινεται;

ασφαλεια καταθεσεων πανω απο 100.000 ευρω.γινεται; 12 Απρ 2013 23:32 #1

  • marimar (sita)
  • Το Άβαταρ του/της marimar (sita)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
καλησπερα σας.εχω 3 ατομικους λογαριασμους στην εθνικη.με οσα εχουν γινει στην κυπρο με το κουρεμα εχω φοβηθει.ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να βαλω συνκαταθετες στους λογαριασμους μου τα 2 ανηλικα παιδια μου.διαβασα οτι το οριο των 100.000 ευρω εγγυηση ισχυει ανα ατομο κ οτι αν γινει κουρεμα κι εχεις παραπανω λεφτα τα χανεις.αμα βαλω κ τα παιδια μου παει το οριο 100.000 ευρω ανα κεφαλι η συνολικα θα παρουν κ οι 3 καταθετες 100.000 ευρω κ τα υπολοιπα θα χαθουν;;διαβασα το αρθρο στο φεκ αλλα δεν καταλαβα καλα τι εννοει.θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας.επισης εχω κ μια προθεσμιακη καταθεση που ληγει τον αλλο μηνα στη εθνικη επισης.να την ανανεωσω;τι κινδυνοι υπαρχουν; ειμαι αρκετα ασχετη με τα χρηματοτραπεζοοικονομικα κ φοβαμαι μηπως φαω το κεφαλι μου απο αγνοια.σας ευχαριστω.
σας παραθετω το αρθρο απο φεκ:

4. α) Στις περιπτώσεις λογαριασμών που έχουν ανοι−
χθεί στο όνομα δύο ή περισσότερων προσώπων από
κοινού, κατά την έννοια του ν. 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α΄),
το τμήμα που αναλογεί σε κάθε καταθέτη του κοινού
λογαριασμού θεωρείται ως χωριστή κατάθεση του κάθε
δικαιούχου του λογαριασμού και, συνυπολογιζομένων
και των λοιπών καταθέσεών του, καλύπτεται μέχρι το
όριο της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου. Εάν δεν
προκύπτει το τμήμα κατάθεσης που αναλογεί σε κάθε
δικαιούχο, θεωρείται για τους σκοπούς της αποζημί−
ωσης ότι η κατάθεση ανήκει στους δικαιούχους κατά
ίσα μέρη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ασφαλεια καταθεσεων πανω απο 100.000 ευρω.γινεται; 13 Απρ 2013 09:02 #2

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Οπως το γράφει το φεκ θα πάρει ο καθε ένας απο 100.000 . Αν πχ ειχες 270.000 δια τρια 90000 ανα ονομα . Αν ειχες 320000 100.000 ανα ονομα και τα 20.000 ανασφάλιστα . Αντι να εχεις προθεσμιακή κλειστη γιατι δεν κοιτάς ενα προιον που να σου δινει σε καταθετικο λογαριασμο τα ιδια με μια κλειστη καταθεση και να μπορεις να περνεις τα χρηματα σου οποτε θες . Αφου εμπιστευεσαι την Ελλάδα κοιτα στις τραπεζες υπάρχουν πολλά προιοντα. Εδω μέσα έχουν γραφεί ολα τα δυνατά δεδομένα απο ολους . Λιγο διαβασμα θελει. Και που εισια και πολλοι διβασμενοι μεσα σε ιεσαγωγικά και ψαγμενοι έφαγαν τα μούτρα τους και διέλυσαν το κεφαλαιο τους . Το διαβασμένο αδιαβαστο ειναι σχετικο τις μερες μας .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marimar (sita)

ασφαλεια καταθεσεων πανω απο 100.000 ευρω.γινεται; 13 Απρ 2013 11:59 #3

  • marimar (sita)
  • Το Άβαταρ του/της marimar (sita)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
σ ευχαριστω για την απαντηση σου! επειδη τα παιδια μου ειναι ανηλικα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; εχω ρωτησει αλλα δεν βρισκω κατι καλυτερο σε επιτοκια περα απο την προθεσμιακη. που μπορω να ψαξω; βεβαια χωρις ρισκο κεφαλαιου οσο εφικτο βεβαια μπορει να ειναι κατι τετοιο στις μερες μας :unsure:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ασφαλεια καταθεσεων πανω απο 100.000 ευρω.γινεται; 13 Απρ 2013 14:25 #4

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
marimar έγραψε:
σ ευχαριστω για την απαντηση σου! επειδη τα παιδια μου ειναι ανηλικα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; εχω ρωτησει αλλα δεν βρισκω κατι καλυτερο σε επιτοκια περα απο την προθεσμιακη. που μπορω να ψαξω; βεβαια χωρις ρισκο κεφαλαιου οσο εφικτο βεβαια μπορει να ειναι κατι τετοιο στις μερες μας :unsure:

Κι εγώ φίλε μου ετήσια προθεσμιακή στην Πειραιώς έχω με μηνιαία εκταμίευση και συνδικαιούχους την γυναίκα μου και τον επτάχρονο γιόκα μου, όλα καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marimar (sita)
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα