Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακή απο επαρχία...

Προθεσμιακή απο επαρχία... 19 Οκτ 2010 23:23 #1

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μια προθεσμιακή (απο έτος έως και 18 μηνο αλλά με δυνατότητα ανάληψης αν χρειαστεί χωρίς ποινές και με καταβολή τόκων ανα μήνα ή τρίμηνο) αλλά δυστυχώς μένω επαρχία με αποτέελσμα περιορισμένες επιλογές...
Εδώ που μένω υπάρχουν βέβαια οι μεγάλες τράπεζες και απο τις μικρές απουσιάζουν οι Proton και FBBank και KEDR.

Είμαι μεταξύ των παρακάτω λύσεων:

1) PROTON anelixis με 5% (θα πρέπει να πάω Αθήνα ή Πάτρα για την κατάθεση). Δεν ξέρω αν δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιείς την κάρτα μεσω ΔΙΑΣ για αναλήψεις απο ΑΤΜ άλλων τραπεζων δωρεάν όπως έχει η FBBank. Και επίσης πόσο αξιόπιστη είναι μην μπλέξω με τίποτα ψιλά γράμματα...

2) FBBank 6Χ3 (Για αρχικό κεφάλαιο €100.000 το επιτόκιο για το 1ο, 2ο, και 3ο τρίμηνο είναι 4,5% , για το 4ο τρίμηνο 5%, για το 5ο τρίμηνο 5,5% και 6% για το τελευταίο τρίμηνο. Η συνολική ετησιοποιημένη απόδοση ανέρχεται στο 5%). Επίσης δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι μην μπλέξω με τίποτα ψιλά γράμματα...

3) Συνεταιριστική Πελοποννήσου (υπάρχει εδώ). 4,75 και μηνιαία καταβολή τόκων. Δεν έχω ξανακάνει κατάθεση σε αυτούς. Δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε.

4) Alpha 18μηνη extra με 3,70%. Χαμηλότερο επιτόκιο αλλά πολύ καλή συνεργασία με την τράπεζα και δυνατότητα εύκολου ανοίγματος λογαριασμού αφού έχω και άλλους λογαριασμούς εκεί.


*Πείτε μια γνώμη διότι αύριο 20/10 λήγει το 18μηνο extra που έχει ανακοινώσει η αλφα και δεν ξέρω μην τα ρίξουν κι άλλο μετά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 20 Οκτ 2010 13:45 #2

  • giorgos
  • Το Άβαταρ του/της giorgos
h protom inr aksiopisti sinergazome 3 xronia kai katatheto megala posa
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 20 Οκτ 2010 14:22 #3

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
dimopoulos έγραψε:
Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μια προθεσμιακή (απο έτος έως και 18 μηνο αλλά με δυνατότητα ανάληψης αν χρειαστεί χωρίς ποινές...
Συνήθως οι προθεσμιακές που "δεν έχουν ποινή" έχουν κλιμακούμενο επιτόκιο. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει πως αν σπάσεις νωρίς την προθεσμιακή παίρνεις χαμηλότερο επιτόκιο, επομένως πάλι έχεις απώλεια.

Από αυτήν την άποψη μπορεί να συμφέρει η Πελοποννήσου καθώς είναι κοντά σου και έχει ξεκάθαρα 4,75%. Έχει την ίδια εγγύηση μέχρι 100.000 ευρώ ανά καταθέτη που έχουν όλες οι τράπεζες (αν βάλεις πάνω από 100.000 ευρώ καλό θα ήταν να βάλεις κι άλλους συν-δικαιούχους). Δεν ξέρω τι γίνεται στην πρόωρη εξόφληση όμως με αυτήν την κατάθεση.

Της Alpha Bank θεωρώ ότι δεν αξίζει.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 20 Οκτ 2010 16:38 #4

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
dimopoulos έγραψε:
Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μια προθεσμιακή (απο έτος έως και 18 μηνο αλλά με δυνατότητα ανάληψης αν χρειαστεί χωρίς ποινές...
Συνήθως οι προθεσμιακές που "δεν έχουν ποινή" έχουν κλιμακούμενο επιτόκιο. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει πως αν σπάσεις νωρίς την προθεσμιακή παίρνεις χαμηλότερο επιτόκιο, επομένως πάλι έχεις απώλεια.

Από αυτήν την άποψη μπορεί να συμφέρει η Πελοποννήσου καθώς είναι κοντά σου και έχει ξεκάθαρα 4,75%. Έχει την ίδια εγγύηση μέχρι 100.000 ευρώ ανά καταθέτη που έχουν όλες οι τράπεζες (αν βάλεις πάνω από 100.000 ευρώ καλό θα ήταν να βάλεις κι άλλους συν-δικαιούχους). Δεν ξέρω τι γίνεται στην πρόωρη εξόφληση όμως με αυτήν την κατάθεση.

Της Alpha Bank θεωρώ ότι δεν αξίζει.

ρώτησα στην proton και για το PROTON € best 12 με επιτόκιο 4,80 και μηνιαία καταβολή τόκων. Αυτό μου είπαν ότι δεν έχει ποινή από την άποψη ότι μπορείς να σηκώσεις στο τέλος κάθε μήνα τους τόκους και αμέσως να ζητήσεις και το κεφάλαιο οπότε δεν μπορούν παρά να στο δώσουν ολόκληρο αφού υποτίθεται πως το κεφάλαιο σε καμιά περίπτωση δεν θίγεται. Απο την άλλη το site τους γράφει "Δυνατότητα Ολικής Πρόωρης Ανάληψης της κατάθεσης, με ελάχιστο κόστος € 100. Το κόστος πρόωρης ανάληψης καθορίζεται ανάλογα με τη διάρκεια παραμονής στο προϊόν, το ποσό κατάθεσης και τις συνθήκες των επιτοκίων". Τι ισχύει άραγε;

Η πελοποννήσου επίσης δεν λέει ξεκάθαρα αν έχει ποινή. Μου είπαν μόνο "καλό είναι να ξέρετε αν θα τα χρειαστείτε πριν το χρόνο ωστε να κάνουμε πχ εξάμηνη κατάθεση αντί για έτος".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 20 Οκτ 2010 22:17 #5

  • Θ
  • Το Άβαταρ του/της Θ
Η FBB ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ.
ΣΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ 3ΜΗΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΡΙΚΟ Ή ΟΛΙΚΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΟΙΝΗ.
ΑΝ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ (ΟΛΙΚΟ Ή ΜΕΡΙΚΟ) ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 3ΜΗΝΟ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΠΑΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 21 Οκτ 2010 00:51 #6

  • Niko$ (Gold_Man)
  • Το Άβαταρ του/της Niko$ (Gold_Man)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0 (4)
Συνηθως στο τελος του ετους αν δεν κανω λαθος τα επιτοκια πεφτουν λιγο,για μενα κανε μια 3μηνη προθεσμιακη στην Proton Bank (σε αυτην εχω κ εγω τωρα κ δεν εχω καποιο παραπονο) κ απο το νεο ετος βλεπεις τι κανεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σχετικα με την FBB 21 Οκτ 2010 01:52 #7

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
Σχετικα με την FBB
Δεν το πιστευω ακομα οτι το ετος 2010! υπαρχουν ακομα ατομα (και δε μεσα σε αυτο το site) που φοβουνται την αξιοπιστια των μικρων τραπεζων.Οσοι φοβουνται ας ψαξουν λιγο τι ειναι το ΤΕΚΕ και τι εγινε με τις καταθεσεις στην τραπεζα του Κωσκωτα και με την ελληνοαραβικη τραπεζα.Ασε που δεν ειναι αναγκαιο το ΤΕΚΕ γιατι καμμια τραπεζα δεν αντιμετωπιζει προβληματα επιβιωσης τοσο μεγαλα οσο το κρατος!
Και επειδη η αξιοπιστια μου εδω μεσα δεν ειναι και πολυ μεγαλη μπορει να με διαψευσει ο Τσιγκουνης.(ο admin)

Τωρα σχετικα με την FBB, δεν την προτιμησα οταν ειχε το 5.7 δεν θα την προτιμουσα ουτε και τωρα για τους εξη λογους
ενας χρονος ειναι οχι απλως πολυ για να δεσμευσεις τα χρηματα σου ειναι κατι περισσοτερο απο πολυ.Καλυτερα 3 μηνες.Εκτος και αν εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα σου χρειαστουν.....αλλα μπορεις ποτε να εισαι τοσο βεβαιος?
δευτερον τα χρηματα μπορεις να τα σπασεις μονο 1!! μερα σε 3 μηνες αλλιως χανεις ΟΛΟΥΣ τους τοκους!Εκει πονταρουν και αυτοι και οι κυριοι της privatbank και kedr.
Τορα οσοι επιμενετε με την FBB θα σας προτεινα να πιεζατε για να ανεβασετε το επιτοκιο σε 3μηνο.Ειναι παρα πολυ ελαστικοι κατα βαθος και ειναι ακομα διψασμενοι για ρευστο.Μην πιστευετε οτι σας πουν,μην ντρεπεστε να ζητατε περισσοτερα και κυριως μην χαμπαριαζετε απο παλια και νεα κεφαλαια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή απο επαρχία... 21 Οκτ 2010 10:18 #8

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Gold_Man έγραψε:
Συνηθως στο τελος του ετους αν δεν κανω λαθος τα επιτοκια πεφτουν λιγο,για μενα κανε μια 3μηνη προθεσμιακη στην Proton Bank (σε αυτην εχω κ εγω τωρα κ δεν εχω καποιο παραπονο) κ απο το νεο ετος βλεπεις τι κανεις.

επειδή η τάση είναι προς τα κάτω αλλά απο την άλλη μεριά θέλω να είναι δεσμευμένη η τράπεζα αλλά όχι εγώ, σκέφτομαι ποιά κατάθεση μου δίνει τη δυνατότητα να μείνω αν θέλω τουλάχιστον 1 χρόνο (δεν θα τα χρειαστώ πιθανότατα τα χρήματα νωρίτερα έτσι κι αλλιώς) αλλά ταυτόχρονα να φεύγω όποτε θέλω αν προκύψει ανάγκη (πχ κάθε μήνα να μπορώ να φύγω χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα).
Και το επιτόκιο να μην είναι υπερβολικά χαμηλό αν φύγω σχετικά νωρίς... Ζητάω προφανώς πολλά αλλά τα λεφτά μου τους δίνω!

Ξέρει κάποιος αν φύγω απο proton best 12 πριν το τέλος του έτους τι ακριβώς ποινή θα έχω;

Σκέφτομαι ακόμα και το PROTON long run που δίνει 5% στα 3 χρόνια, λόγω του ότι έχει 4% όλο το πρώτο έτος και συνεπώς μπορεί να συμφέρει αν πχ χρειαστεί να βγω στο εξάμηνο και απο την άλλη σε ενδεχόμενη μεγάλη πτώση των επιτοκίων θα συμφέρει πολύ. Οταν λέει "Δυνατότητα ολικής πρόωρης ανάληψης στην εκτοκιστική ημερομηνία, χωρίς κόστος" εννοεί στο μήνα;

Τον τόκο απο το ποσό που θα καταθέσω σκοπεύω να το χρησιμοποιώ ως πρόσθετο μηνιαίο εισόδημα που θα συνεισφέρει στο οικογενειακό για τις σπουδές των παιδιών...

*Οταν λέω αν είναι αξιόπιστες οι proton, fbbank κλπ δεν εννοώ τον κίνδυνο να χαθεί το κεφάλαιο αλλά τα πιθανά προβλήματα σε συναλλαγές μαζί τους και τα "ψιλά γράμματα".
Τελευταία διόρθωση: 21 Οκτ 2010 10:20 από dimopoulos (dimo).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: στον dimopoulos 21 Οκτ 2010 13:50 #9

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
κοιτα φιλε σχετικα με το αν ειναι αξιοπιστες οι μικρες τραπεζες με το σκεπτικο που το θετεις ειναι το ιδιο αξιοπιστες με τις μεγαλες αν οχι περισσοτερο.Δηλ.τι εννοεις οτι θα σε φαει η μικρη τραπεζα με τα ψιλα γραμματα και η μεγαλη θα ειναι πιο τιμια απεναντι σου?
Συνηθως συμβαινει το αναποδο..........αλλα αν δεν προσεξεις θα σε ΦΑΝΕ ΟΛΟΙ λαχανο.
Και μια παρατηρηση ερωτηση για ολους τους υπολοιπους.
Τους φορους τοκων 10% η τραπεζα αν θελει τους αποδιδει στο κρατος και αν ειναι φορολογικα ευσυνηδητη?Ετσι δεν ειναι?
Γιατι αν συμβαινει αυτο θα πρεπει να το θεωρησουμε δεδομενο οτι θα τα κραταει.
ταπεινη μου γνωμη.......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα