Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Επένδυση για παιδί

Επένδυση για παιδί 11 Ιουν 2020 07:40 #10

  • pro
  • Το Άβαταρ του/της pro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Δεν θέλω να πάρω μεγάλο ρίσκο γιατί τα χρειάζομαι. Σκεφτόμουν για ένα αρχικό ποσό περίπου 10000 και μετά να βάζω μικροποσά κάθε μήνα ανάλογα με την οικονομική μου ευχέρεια.
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιουν 2020 07:42 από pro.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση για παιδί 11 Ιουν 2020 14:48 #11

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
pro έγραψε:
Δεν θέλω να πάρω μεγάλο ρίσκο γιατί τα χρειάζομαι. Σκεφτόμουν για ένα αρχικό ποσό περίπου 10000 και μετά να βάζω μικροποσά κάθε μήνα ανάλογα με την οικονομική μου ευχέρεια.

Αν ζούσε ο μακαρίτης θα σου πρότεινε να αγορασεις λίρες.
Τι τιμή θα έχει ο χρυσός οταν χρειαστεί να σπασεις την επένδυση δεν ξέρει κανείς.
Και αντίστοιχα σε κανενός είδους επένδυση.

Απο οτι καταλαβαίνω θέλεις να τα αφήσεις εαν το παιδί θελήσει να σπουδάσει ή να κάνει κάποια δουλειά να τα χρησιμοποιήσει.

Εγώ θα σου πρότεινα να τα χρησιμοποιήσεις τώρα με σχεδιο, δίνοντας τα για δραστηριότητες που θα κανουν την ζωή του παιδιού όμορφη και θα του δώσουν δεξιότητες πχ γλώσσες αθλητισμός πρόσβαση σε πολιτισμό.
Lagom
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιουν 2020 14:49 από Thanasis (atsi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση για παιδί 13 Ιουν 2020 20:04 #12

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
pro έγραψε:
Δεν θέλω να πάρω μεγάλο ρίσκο γιατί τα χρειάζομαι. Σκεφτόμουν για ένα αρχικό ποσό περίπου 10000 και μετά να βάζω μικροποσά κάθε μήνα ανάλογα με την οικονομική μου ευχέρεια.

Το 1ο μεγαλυτερο ρισκο ειναι να τα βαλεις καπου και να στα φανε (κορακια κυκλοφορουν πολλα).
Το 2ο μεγαλυτερο ρισκο ειναι ο πληθωρισμος. Τα 10χ σημερα, δεν θα αξιζουν 10χ μετα απο 15 χρονια.

Γνωμη μου να τα βαλεις σε ενα επιθετικο χαρτοφυλακιο τουλαχιστον για μια 5-ετια. Μετα, οσο περνανε τα χρονια, το προσαρμοζεις σε πιο αμυντικο. Ευκολα γινεται με ETF.

Παντως οτι και να διαλεξεις, καλη ιδεα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση για παιδί 13 Ιουν 2020 20:20 #13

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Thanasis (atsi) έγραψε:
Τι τιμή θα έχει ο χρυσός οταν χρειαστεί να σπασεις την επένδυση δεν ξέρει κανείς.
Και αντίστοιχα σε κανενός είδους επένδυση.

Αμφιλεγομενο.
- Αν αποφασισεις να τα βαλεις στην τραπεζα, ξερεις ακριβως τι θα παρεις μετα απο 15 χρονια. Σε ονομαστικη αξια, γιατι η πραγματικη εξαρταται απο τον πληθωρισμο. Λογικα σε πραγματικη αξια θα εχεις χασει περι το 30%, αλλα παιζει.
- Αν παρεις ενα ομολογο αξιοπιστης χωρας, το οποιο εχει μια αποδοση Α και ληγει μετα απο 15-χρονια, μπορεις να εισαι καπως σιγουρος οτι στη 15-ετια θα παρεις πισω το κεφαλαιο και θα εχεις βγαλει την αποδοση Α. Παλι μιλαμε για ονομαστικη αξια.
- Αν παρεις ενα ομολογο (αξιοπιστης χωρας παλι) που συνδεεται με τον πληθωρισμο, τοτε μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα πιασεις την αποδοση σε πραγματικη αξια χρηματος.
- Αν παρεις ενα πακετο διαφοροποιημενες μετοχες, κανεις δεν ξερει τι αξια θα εχει μετα απο 15 χρονια. Αλλα αγοραζεις συμμετοχη σε εταιρειες που εργαζονται για να βγαλουν λεφτα, με στοχο καθε χρονο να βγαζουν και περισσοτερα. Χρονο με το χρονο, η τιμη θα εχει σκαμπανεβασμα, αλλα στην 15-ετια, το πιο πιθανο ειναι το πακετο να αξιζει περισσοτερο.
- Αν παρεις χρυσο σημερα, θα τον εχεις να τον καμαρωνεις 15 χρονια μιας και ο χρυσος δεν κανει κατι, φοβουμενος παντα μην τον χασεις και μετα απο 15 χρονια θα τον πουλησεις σε μια τιμη που κανεις δεν ξερει ποια θα ειναι γιατι το ολο θεμα ειναι σπεκουλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση για παιδί 13 Ιουν 2020 23:10 #14

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Δεν διαφωνω γενικά με αυτά που γράφεις αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο άνθρωπος θέλει να έχει όχι μονο το ίδιο ποσό αλλά αυγατισμενο σε συγκεκριμένο ορίζοντα, γιατί όπως καταλαβαίνω δεν του περισσεύουν.

Δεν πιστεύω οτι υπαρχει κάποιου ειδους επένδυση που μπορεί να το εγγυηθεί αυτό κυρίως γιατί βάζει τον χρονικό περιορισμό.

Και εγώ αγοράζω μετοχές αυτή τη περίοδο και χρυσο παλιοτερα αλλά είμαι έτοιμος αν χρειαστεί να μην τα πειραξω για τα επόμενα 40 χρόνια ή να τα αφήσω κληρονομιά.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα