Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Συνδικαιούχοι

Συνδικαιούχοι 09 Ιαν 2013 16:54 #1

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Οταν δηλώνονται συνδικαιούχοι σε προθεσμιακή, εμπίπτουν σε πόθεν έσχες;

Σκέφτομαι να προσθέσω συνδικαιούχο το παιδί μου που είναι 18+ φοιτητής σε μια προθεσμιακή που έχω. Διάβασα όμως ότι η εφορία κάνει ελέγχους και σε καταθέσεις τις τελευταίες μέρες και ψάχνει και τους συνδικαιούχους.

Υπάρχει θέμα;
Τα χρήματα που έχω είναι απολύτως νόμιμα και δηλωμένα πάντα κανονικά.
Ομως το παιδί δεν έχει εισοδήματα και συνεπώς δεν δικαιολογείται να έχει δική του κατάθεση. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να το ορίσω συνδικαιούχο;

Θέλω να βάλω και το παιδί τόσο για λόγους ασφάλειας (να μην είναι η κατάθεση μόνο σε 1 όνομα) όσο και γιατί σκέφτομαι να δηλώσει μελλοντικά τους τόκους ώστε να εμφανίζει κάποιο εισόδημα και να κάνει δική του δήλωση (ώστε πιθανόν να μπορεί να πάρει επίδομα ενοικίου αν και δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνδικαιούχοι 09 Ιαν 2013 17:04 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
dimopoulos έγραψε:
Οταν δηλώνονται συνδικαιούχοι σε προθεσμιακή, εμπίπτουν σε πόθεν έσχες;

Σκέφτομαι να προσθέσω συνδικαιούχο το παιδί μου που είναι 18+ φοιτητής σε μια προθεσμιακή που έχω. Διάβασα όμως ότι η εφορία κάνει ελέγχους και σε καταθέσεις τις τελευταίες μέρες και ψάχνει και τους συνδικαιούχους.

Υπάρχει θέμα;
Τα χρήματα που έχω είναι απολύτως νόμιμα και δηλωμένα πάντα κανονικά.
Ομως το παιδί δεν έχει εισοδήματα και συνεπώς δεν δικαιολογείται να έχει δική του κατάθεση. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να το ορίσω συνδικαιούχο;

Θέλω να βάλω και το παιδί τόσο για λόγους ασφάλειας (να μην είναι η κατάθεση μόνο σε 1 όνομα) όσο και γιατί σκέφτομαι να δηλώσει μελλοντικά τους τόκους ώστε να εμφανίζει κάποιο εισόδημα και να κάνει δική του δήλωση (ώστε πιθανόν να μπορεί να πάρει επίδομα ενοικίου αν και δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται).
Βεβαίως και να το βάλεις συνδικαιούχο, για τους λόγους ασφάλειας και μόνο. Αυτός ο λόγος υπερκαλύπτει όλους τους άλλους που συνηγορούν υπερ του αντιθέτου.
Σε περίπτωση που σε πατάει ένα φορτηγό, το παιδί που θέλεις να εξασφαλίσεις θα μπλέξει άσχημα, αν δεν είναι συνδικαιούχος.
Οι υπόλοιποι λόγοι που αναφέρεις δεν στέκουν (εκτός κι αν μιλάς για τίποτα δεκάδες εκατομμύρια).

Η δικιά μου εντύπωση είναι ότι η φορολογία των κληρονομικών δεν "απλοποιείται" με το "συνδικαίωμα" επί λογαριασμών, αλλά οι γνώμες διίστανται εδώ μέσα πάνω σ' αυτό.
Αν βρω τα σχετικά ποστ θα στα παραθέσω, και θα βγάλεις μόνος σου το συμπέρασμα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιαν 2013 17:24 από soto51. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνδικαιούχοι 09 Ιαν 2013 17:18 #3

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Ελπίζω συνδικαιούχοι να προστίθενται και κατά τη διάρκεια της προθεσμιακής. Είναι winbank direct και στο άνοιγμα δηλωνόταν υποχρεωτικά μόνο ο ένας από τους δικαιούχους του αντίστοιχου λογαριασμού ταμιευτηρίου (στον οποίο έχω συνδικαιούχο το παιδί). Συγκεκριμένα ο προθεσμιακός έβγαινε μόνο στο όνομα του ατόμου που συνδεόταν μέσω ιντερνετ στη winbank.

Γνωρίζετε μήπως το αν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι υπόχρεος σε φορολογική δήλωση λόγω του ότι έλαβε πχ 20 ευρώ τόκο το 2012; Διότι αν το παιδί κάνει φορολογική δήλωση το 2013 για τα εισοδήματα του 2012 μόνο αυτά έχει... Αλλά μας εξυπηρετεί το να κάνει δική του δήλωση για να πάρει το επίδομα ενοικίου των 1000 ευρώ το οποίο δικαιούται στην περίπτωση που είναι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης.

Για το επόμενο έτος αν το παιδί προστεθεί στην προθεσμιακή μου φυσικά το εισόδημα από τόκους θα είναι πολύ μεγαλύτερο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνδικαιούχοι 09 Ιαν 2013 17:26 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Αν βρω τα σχετικά ποστ θα στα παραθέσω, και θα βγάλεις μόνος σου το συμπέρασμα.

Για δες μήπως σε πάει αυτό το λινκ,

www.tsig.gr/lang-en/forum/11-%CE%94%CE%B...A3%CE%9C%CE%9F#19459

Αλλιώς πήγαινε χειροκίνητα στο:

Tsig.gr > Forum > Χρήμα–τράπεζες > Διαδικαστικά-υπολογισμοί > ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ 2ο ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

Όπου θα διαβάσεις το εξής δικό μου κείμενο:

«Ακόμα και στην περίπτωση κοινού λογαριασμού, αν πέσει καρφωτή στην εφορία θα "ψαχτεί" το θέμα ποιανού ήταν στην πράξη τα λεφτά του κοινού λογαριασμού. Δεν μπορεί δηλαδή ένας παππούς με 3 εκ. στην τράπεζα σε κοινό με το εγγόνι του των 19 ετών να πεθάνει, και μετά το εγγόνι να το παίζει ωραίος και σέξυ. Η εφορία θα τον τσιμπήσει και θα του πει "Που τα βρήκες?" - "Ήταν στον κοινό με τον παππού μου". Ο παππούς μπορεί να έχει φορολογηθεί γι' αυτά στη ζωή του, αλλά το εγγόνι πρέπει να πληρώσει φόρο κληρονομιάς αφού τα πήρε από τον παππού.»
καθώς και άλλες απόψεις.

Υπάρχει συζήτηση και σε άλλα σημεία (θέματα) του forum, π.χ. εδώ:

Tsig.gr > Forum > Χρήμα–τράπεζες > Διαδικαστικά-υπολογισμοί > Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό > Απ: από soto51 την: 18 May 2012 10:54 (νομίζω στη σελίδα 4 από τις 6).

Καλή ανάγνωση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιαν 2013 17:27 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνδικαιούχοι 10 Ιαν 2013 00:34 #5

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
soto51 έγραψε:
soto51 έγραψε:
Αν βρω τα σχετικά ποστ θα στα παραθέσω, και θα βγάλεις μόνος σου το συμπέρασμα.

Για δες μήπως σε πάει αυτό το λινκ,

www.tsig.gr/lang-en/forum/11-%CE%94%CE%B...A3%CE%9C%CE%9F#19459

Αλλιώς πήγαινε χειροκίνητα στο:

Tsig.gr > Forum > Χρήμα–τράπεζες > Διαδικαστικά-υπολογισμοί > ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ 2ο ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

Όπου θα διαβάσεις το εξής δικό μου κείμενο:

«Ακόμα και στην περίπτωση κοινού λογαριασμού, αν πέσει καρφωτή στην εφορία θα "ψαχτεί" το θέμα ποιανού ήταν στην πράξη τα λεφτά του κοινού λογαριασμού. Δεν μπορεί δηλαδή ένας παππούς με 3 εκ. στην τράπεζα σε κοινό με το εγγόνι του των 19 ετών να πεθάνει, και μετά το εγγόνι να το παίζει ωραίος και σέξυ. Η εφορία θα τον τσιμπήσει και θα του πει "Που τα βρήκες?" - "Ήταν στον κοινό με τον παππού μου". Ο παππούς μπορεί να έχει φορολογηθεί γι' αυτά στη ζωή του, αλλά το εγγόνι πρέπει να πληρώσει φόρο κληρονομιάς αφού τα πήρε από τον παππού.»
καθώς και άλλες απόψεις.

Υπάρχει συζήτηση και σε άλλα σημεία (θέματα) του forum, π.χ. εδώ:

Tsig.gr > Forum > Χρήμα–τράπεζες > Διαδικαστικά-υπολογισμοί > Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό > Απ: από soto51 την: 18 May 2012 10:54 (νομίζω στη σελίδα 4 από τις 6).

Καλή ανάγνωση.

συμφωνώ για το κεφάλαιο. Το θέμα είναι αν μπορεί να επικαλεστεί τους τόκους ο συνδικαιούχος που είναι πχ άνεργος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα