Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 15 Απρ 2019 00:11 #325

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Πρωτα απο ολα θερμα συλληπητηρια για τον πατερα σου και να εισαστε γεροι να τον θυμασται.

Αν και τα εξηγγηλε και η Ξενογιανακοπουλου..............
ΜΕ ΑΣΕΠ ΜΟΝΟ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ
Δέκα χιλιάδες προσλήψεις μονίμων γιατρών, νοσηλευτών στο ΕΣΥ


Οπως ανακοινώθηκε, πρόκειται για 10.000 μόνιμες προσλήψεις, εκ των οποίων 4.000 γιατροί και 6.000 νοσηλευτικό, παραϊατρικό και λοιπό προσωπικό.

Από αυτές, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, οι 2.500 (1.000 γιατροί, 1.500 νοσηλευτές και λοιπό προσωπικό) θα πραγματοποιηθούν εντός του 2019.

Πηγη :
www.iefimerida.gr/news/482943/deka-hilia...n-nosileyton-sto-esy

Εγραψες
. Η αλήθεια είναι πως κανείς, ούτε ο ίδιος έχει καταλάβει ποιον υποστηρίζει κ τι θέλει.

Απαντηση
Εσεις ξερετε τι.....θα ψηφισετε?
Αμαν πια ολο ανακριβειες και συνομωσιες και ενω η ιδια η 34 -χρονη νεα Υπουργος Εργασιας κ Εφη Αχτσιογλου ανηγγειλε την δια Νομου οριστικη και αμετακλητη μη περικοπη των συνταξεων ........επιμενετε .......βλααα-Κουλη νοοτροπια.
Τα Συγχαρητηρια μου στον νεο Δημαρχο Αθηνων κ Μπακογιαννη (ναναι καλα ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α οπως και για την μελλοντικη επανεκλογη της Ντορας πρωτη φορα στα Χανια απο την Α Αθηνας........ναναι καλα ο "κακος" ΣΥ.ΡΙΖ.Α..….....Ντορα ..........

Η "λεζαντα" και τα brand names των πολιτικων δεν καθοριζουν και διορισμο..........να με διαβαζετε να μαθαινετε ......εγω την εφυγα απο αυτην την ακροδεξια Νου -Δου γιατι με ενοχλουσαν να παω στα επικοινωνιακα και δεν ηθελα να κοροιδευω τα παλληκαρακια ανεργα που ειναι στα γραφεια να τους λεω ναι και να μην πηγαινω.
Καυλα ξεμπερδεματα με αυτο το τσουρμο βλαα-Κουλη,Χατζηδακηδες ,Γεωργιαδηδες κλπ .......και των παιδοφιλων....…..... :)
Αναγκη εχω μονο τον καλο θεουλη στα "μπαμπακια" μου τα κομματα αυτα ειναι για ρεμαλια ανεργους να τους χεζονται.......και αμα δουνε διορισμο να......μας το πουν εδω στο tsig......

Τα ομωνυμα φορτια απωθουνται και τα ετερωνυμα ελκονται. ..........…στους διορισμους.............. :)
Καλη εβδομαδα σε ολους και "ολες"! :)
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 18 Απρ 2019 18:13 #326

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Σχετικά με τις συντάξεις που γράφεις, αυτές θα μειωθούν, γιατί πρώτον δεν υπάρχουν τώρα, αλλά κ στο μέλλον, εργαζόμενοι να δίνουν εισφορές κ φόρους στο κράτος ώστε να πληρώνονται συντάξεις.
Ως γνωστόν στην Ελλάδα ισχύει εδώ κ πολλά χρόνια η απίστευτη μαλακία, οι συντάξεις να πληρώνονται real time από τις εισφορές κ τους φόρους των εργαζομένων κ των επιχειρήσεων.
Δηλ, για τον μήνα Φεβρουάριο πχ, εμένα μου κράτησαν-τυχαιο νούμερο- 100€ ΙΚΑ, 100€ φόρο κ στον εργοδότη μου άλλα τόσα κλπ;
Όλα αυτά αμέσως γίνονται σούμα, πάνε στο ταμείο του κράτους σήμερα κ πληρώνεται αύριο η σύνταξη ενός παππού.
Εγώ που λόγω επαγγέλματος έχω πολύ υψηλές κρατήσεις δεν έχω κάποιο λογαριασμό να μπαίνουν μέρος των κρατήσεων που εισφέρω έτσι ώστε να τα βρω αυτά τα λεφτά χρόνια αργότερα.
Έτσι όπως γίνεται πχ στο κεφαλοποιητικό σύστημα.
Έτσι θα πρέπει όταν κ αν βγω στη σύνταξη να υπάρχουν μελλοντικοί εργαζόμενοι να πληρώνουν αυτοί τη σύνταξη μου.
Θα υπάρχουν όμως;;;;
Το ασφαλιστικό σύστημα όπως είναι τώρα, ευνοεί ΠΑΡΑ πολύ όσους ουσιαστικά δεν δουλεύουν ή δουλεύουν λίγο, έχουν πολύ χαμηλούς μισθούς, ευνοεί τους αγρότες που με συνολικές κρατήσεις 100-120€ το μήνα στον ΟΓΑ θα πάρουν πλήρη σύνταξη κ τους ταξιτζήδες που με λίγο παραπάνω κρατήσεις από τους αγρότες δικαιούνται κ αυτοί την αντίστοιχη σύνταξη.
Όχι λοιπόν.
Κεφαλοποιητικό σύστημα θέλουμε ή κάποιον συνδυασμό αυτόν.
Έδινες πολλές κρατήσεις;
Θα πάρεις κ υψηλή σύνταξη.
Έδινες λίγα ή καθόλου;
Θα πάρεις τα αντίστοιχα..
Τόσο απλό είναι.

Αν ήταν τοσο απλο θα το κανανε κι αλλου. Δυστυχως ειναι πιο πολυπλοκο. Και ειναι ενδιαφερον συζητηση, που δεν γινεται στο συγκεκριμενο νημα.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Αυτή είναι κ η εξήγηση στην ερώτηση σου "γιατί δεν γίνονται επενδύσεις στην Ελλάδα".
Η απάντηση είναι, πρώτον η γραφειοκρατία για να ανοίξεις μια επιχείρηση, η υψηλή, πολύπλοκη κ ευμετάβλητη φορολογία κ το υψηλότερο μη μισθολογικό κόστος.
Κ αυτό το πρόβλημα υπάρχει εδώ κ 40 χρόνια κ δεν το βλέπω να λύνεται σύντομα, από καμία κυβέρνηση.
Το μεγαλυτερο προβλημα που βλεπω εγω είναι η διαφθορα.
Να εχεις γραφειοκρατια, ψηλη φορολογια, ψηλα κοστη κτλ, υπολογιζονται. Να μην ξερεις ποσα θα πληρωσεις στον καθε ΔΥ που θελει τη μιζα του δεν υπολογιζεται.
Σοβαρος επιχειρηματιας να κανει επενδυση χωρις να ξερει ποσο θα του κοστισει και ποσο χρονο θα παρει, δεν υπαρχει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 18 Απρ 2019 18:14 #327

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
PARIS33 έγραψε:
CV
Δεν κανει να γραφεις "κακα" λογια ειδικα εσυ που ελεγες οτι........θα χασω τα χρηματα μου στα Corporate Bonds στην Thailand.....
Aσουπη που ελεγε και ο Χατζηχρηστος.........για τα "κυβικα" μου χιλιες χαρες ειναι ενα 14% α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.ο!
Ο Βουδας εβαλε τα χερια του :)
Κατσε ρε φιλαρακι κανουμε και ενα "bustop" ενα 28%-29% σε δυο χρονια δεν ειναι και λιγο και εκανα και τις διακοπες μου.
Εκλογες -Ευρωεκλογες με ακροδεξιους ακουμε, βγαινει ξαναμπαινει το Brexit, Αμερικη πανε για εκλογες τον αλλο χρονο.......καλο ειναι να "μαζευτουμε" ......... plus παλι τον επομενο χρονο την "αλλαγη" στην E.C.B Mario Draghi ,και στο I.M.F Christine Lagard........!k

πα-Pa:
Αυτο και τα υπολοιπα θα απαντηθουν στο σχετικο νημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 18 Απρ 2019 18:21 #328

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
CV έγραψε:
Το μεγαλυτερο προβλημα που βλεπω εγω είναι η διαφθορα.
Να εχεις γραφειοκρατια, ψηλη φορολογια, ψηλα κοστη κτλ, υπολογιζονται. Να μην ξερεις ποσα θα πληρωσεις στον καθε ΔΥ που θελει τη μιζα του δεν υπολογιζεται.
Σοβαρος επιχειρηματιας να κανει επενδυση χωρις να ξερει ποσο θα του κοστισει και ποσο χρονο θα παρει, δεν υπαρχει.

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα, τόσο βασικό όσο και τα υπόλοιπα, ίσως και πιο αποτρεπτικό. Η εξαιρετικά αργή απονομή δικαιοσύνης. Όταν ξέρει ο άλλος ότι αν προκύψει μια υπόθεση που θα πρέπει να κριθεί δικαστικά, θα περιμένει καμιά δεκαετία, καληνύχτα......
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 18 Απρ 2019 18:33 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 18 Απρ 2019 23:08 #329

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
CV εγραψε
. PARIS33 έγραψε:
CV
Δεν κανει να γραφεις "κακα" λογια ειδικα εσυ που ελεγες οτι........θα χασω τα χρηματα μου στα Corporate Bonds στην Thailand.....
Aσουπη που ελεγε και ο Χατζηχρηστος.........για τα "κυβικα" μου χιλιες χαρες ειναι ενα 14% α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.ο!
Ο Βουδας εβαλε τα χερια του :)
Κατσε ρε φιλαρακι κανουμε και ενα "bustop" ενα 28%-29% σε δυο χρονια δεν ειναι και λιγο και εκανα και τις διακοπες μου.
Εκλογες -Ευρωεκλογες με ακροδεξιους ακουμε, βγαινει ξαναμπαινει το Brexit, Αμερικη πανε για εκλογες τον αλλο χρονο.......καλο ειναι να "μαζευτουμε" ......... plus παλι τον επομενο χρονο την "αλλαγη" στην E.C.B Mario Draghi ,και στο I.M.F Christine Lagard........!k

πα-Pa:
Αυτο και τα υπολοιπα θα απαντηθουν στο σχετικο νημα.

Απαντηση
Απαντησε τα μονος σου κρατα μονος σου και μην πας Thailand -αρα μην σε "διακορεψουν" :P
(τα κομπλεξικα σας syndromes πατε να βγαλετε αλλα "τσου" δεν σας "βγαινει" γιατι οι Thais εχουν μονο φιλους)
Σας "στησανε" την "Βουλγαρια" με "κινησεις" λογαριασμων και "τσιμπησατε" ............γιατι στους "υποαναπτυκτους" ο Βουδας παντως εβαλε τα χερια του με 28% σε δυο (2) χρονια α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α Corporate Bonds και "μπερδευτηκατε" :silly:

Απλα το μονο που εχω να προσθεσω στα ανωτερω σχολια των γαλαζοπρασινων "τελαληδων" του "χθες" ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ........περασμενα "μεγαλεια"........διηγωντας τα να κλαις.

Σαραντα τρια (43) χρονια ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κυβερνουσαν .......τωρα με ΣΥ.ΡΙΖ.Α .....….ανακαλυψανε οι Κασανδρες οτι .......εχουμε μεγαλο Κρατικο τομεα?
Τωρα που διοριζονται κ.α.ι γαλαζοπρασινα παιδια με του ΣΥ.ΡΙΖ.Α στις Νεες Προσληψεις στον Κρατικο Τομεα?



Κουλη βλαααα-Κουλη αλλο φιλοι και ....αλλο κολακες! (αυτα σας φαγανε)

Εγω παντως που σαν πρωην μελος θα ψηφισω ξ.α.ν.α "δευτερη φορα αριστερα ΣΥ.ΡΙΖ.Α" ενω σαν ουδετερος παρατηρητης στο θεμα των δ.ι.ο.ρ.ι.σ.μ.ω.ν εχω να προσθεσω το εξης (στα "μπαμπακια μου" εχω καλη δουλεια)

[b]Το 1981 η Δεξιά παρέδωσε κράτος με 300.000 ΔΥ με πληθυσμό ίδιο και χρέος 20 % του ΑΕΠ.
Σήμερα, με διαδίκτυο και ηλεκτρονικές υπογραφές, έπρεπε να έχουμε 150.000 ΔΥ.
Πρέπει να γραφτεί ένα φιλελέ λεξικό να μη μπερδευόμαστε.
Αριστεία:Να είσαι βύσμα :P
Λαϊκισμός:Η μη φιλελέ άποψη :silly:
Πλουραλισμός:Οι φιλελέ απόψεις
:laugh:

Αυτα να για να.....μαθαινετε..........ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ περασμενα μεγαλεια διηγωντας τα να κλαις![/b]
Η δικη σας παρτυ σας ενδιαφερει και οχι.......η γραφειοκρατια και η "δικαιοσυνη" (του κλου τα εννιαμερα) που εχετε κανει τα γραφεια των Κομματων καφενεια και διαμαρτυρετε το ενα κομματοσκυλο γιατι διοριζετε το αλλο κομματοσκυλο η γιατι παιρνει παραπάνω επιδομα......

Κουλη βλαααα-Κουλη αλλο φιλοι και αλλο........κολακες!(να με διαβαζεις να μαθαινεις)

Αλλιώς, εξήγησε στο πλήθος ότι τα πολυεθνικά κράτη ΔΕΝ έχουν νοσοκομεία και συντάξεις, όπως εξηγεί ο νομπελίστας:

www.heritage.org/research/commentary/200...nd-the-welfare-state

Χαρωπά τα δυο μου χέρια να χτυπώ
(ειναι τα γαλαζοπρασινα "παιδια" του "χθες" Κιν-αλητες ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ .......περασμενα μεγαλεια διηγωντας τα να κλαις)



Στους φιλους /φιλες Thailanders να εκφρασω τις Ευχες μου για την αλλαγη του Thai New Year το διαστημα 11-17 Απριλιου.
Να εχουν Καλη Χρονια με Υγεια και καθε επιτυχια στην ζωη τους και ......να τους βλεπουμε /να μας βλεπουν καθε Χρονο ειτε στην πανεμορφη αυτη Χωρα Βασιλειο ειτε στην πανεμορφη Ελλαδα.
Βεβαια δυστυχως και αυτην την περιοδο αλλαγης του Thai New Year οι θανατοι λογω τροχαιων ατυχηματων (80% απο το ποτο και μοτοσυκλετες χωρις κρανος) ηταν σιγουρα λιγοτεροι εναντι των προηγουμενων χρονων που ηταν "αστρονομικα" τα νουμερα.
Φετος δυστυχως 348 θανατοι λογω τροχαιων ατυχηματων σε συνολο 3,068 σημειωθηκαν και 3,076 τραυματιες την περιοδο 11-17 Απριλιου Thai New Year.

Τα σκηπτρα και συγχαρητηρια στις επαρχιες με μηδενικα τροχαια ατυχηματα Trang, Phangnga, Mae Hong Son, Sukhothai and Ang Thong. :) :) :)
Στον αντιποδα τα περισσοτερα τροχαια ατυχηματα σημειωθηκαν στο Chiang Mai (στα βορεια). :silly:

Πηγη :
tna.mcot.net/view/P-kWEp7

Grand Songkran Festival
Ονομαζεται η αλλαγη του Thai New Year (εμεις στην δυση εχουμε το Γρηγοριανο ημερολογιο) και αντικατοπτριζει το περασμα του ηλιου τον φεγγαριου και των υπολοιπων πλανητων στον ζωδιακο κυκλο.
Κατα την διαρκεια του Songkran Festival οι Thais τιμανε τους προγονους τους και ......γινονται μουσκεμα. :P ......μιας ατελειωτης εορτης. :)
Η ωρα στην Thailand-αρα κατα την διαρκεια του "δικου μας" Χειμωνα "παει" τεσσερις (4) ωρες πισω και αντιστοιχα την Καλοκαιρινη "μας" περιοδο "παει" πεντε " (5) ωρες πισω.
Αυτα εν ολιγοις για να μην ......."βραχουμε" και μπερδευουμε τα ημερολογια μας ......και τα ρολογια μας ........ενω επιπροσθετως ο Κρατικος τομεας ,επιχειρησεις ακολουθουν το Γρηγοριανο δυτικο ημερολογιο.

What is SONGKRAN? From Ancient Origins to World's Biggest Waterfight!

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 19 Απρ 2019 07:50 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 19 Απρ 2019 00:54 #330

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
PARIS33 έγραψε:
Απαντησε τα μονος σου κρατα μονος σου και μην πας Thailand -αρα μην σε "διακορεψουν" :P
(τα κομπλεξικα σας syndromes πατε να βγαλετε αλλα "τσου" δεν σας "βγαινει" γιατι οι Thais εχουν μονο φιλους)
Σας "στησανε" την "Βουλγαρια" με "κινησεις" λογαριασμων και "τσιμπησατε" ............γιατι στους "υποαναπτυκτους" ο Βουδας παντως εβαλε τα χερια του με 28% σε δυο (2) χρονια α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α Corporate Bonds και "μπερδευτηκατε"
πα-Pa:
Εγώ πάντως το λέω. Την καλύτερη κίνηση έκανες και τα μαζεψες. Κοκετα και σενιαρισμενος τώρα. Ειτε το εκανες γιατι ανακάλυψες ότι σε πιάνανε κότσο είτε όχι, μικρή σημασία έχει. Το αποτέλεσμα μετράει.

Αλλά αφορολόγητα δεν είναι. Απλά φοροδιαφευγεις.
Για κοιτα:


Και ένα σχετικό:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 19 Απρ 2019 10:42 #331

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
CV έγραψε:
Το μεγαλυτερο προβλημα που βλεπω εγω είναι η διαφθορα.

Μπα κ στην Κίνα υπάρχει διαφθορά κ στα Σκόπια κ στην Βουλγαρία, πολύ περισσότερο από ότι εδώ.
Οι επιχειρηματίες προτιμούν αυτές στις χώρες λόγω της χαμηλής φορολόγησης.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 19 Απρ 2019 23:23 #332

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
CV sorry
Επεσες και στην περιπτωση γιατι ειδικα αυτον τον μα-λακα (πολιτικα) τον "σηκωσαμε" εκ συνολου 14 βουλευτων της Νου-Δου που ηταν ο Μιλτιαδης στην 13 θεση ...........και τον πηγαμε στην 4 θεση.
Δεν θα μιλησει και ο Βαρβιτσιωτης για φοροδιαφυγη..........Goldman Sachs ο αδελφος του ,Σαμπι Μιονι κλπ.
Αστο ρε φιλε σε παρακαλω ειλικρινα στην μνημη της κυριας Σοφιας της μητερας του μια αξιοπρεπεστατη κυρια και γλυκος ανθρωπος ειχα μιλησει αρκετες φορες μαζι της και πηγα στην κηδεια στο Α Νεκροταφειο.
Απο καθαρα προσωπικο σεβασμο στην μνημη της δεν γραφω τιποτα αριστη κυρια........οχι οτι ισχυουν παντως οσα λεει ο Μιλτιαδης.........
Επεσες και στην περιπτωση ο Μιλτιαδης ειναι ακριβως οτι εγραψα και για τον βλαααα-Κουλη.
Εγινα ΣΥ.ΡΙΖ.Α απο τις μα-λακιες που εβλεπα στο γραφειο του..............υποψιν..............



1.Δεν εννοείτε να “χωνεψετε” οτι σας την “στησανε” την “Βουλγαρια” για να δουνε “κινησεις” λογαριασμων συνηθως Βαλκανικης προελευσης.
Γεμισε η Βουλγαρικη Banka προκειμενου να “σηκωθει” το real estate που απο περσυ κυριως η Sofia και αλλες μεγαλες πολεις ραγδαια ανοικοδομείται…….με …..δανεικα.

2.Στην Thailand-αρα τα Corporate bonds εχουν αντιθετη κινηση των επιτοκιων κυριως τα 10ετους διαρκειας και οχι τα 6\μηνα -12μηνα κλπ.

Δεν “παιζω” επαγγελματικα το ξεκαθαριζω αλλα καθαρα για παρτυ μου γιατι σιχάθηκα το Europa madhouse (καριολο -catholics - protenstants-Nites και χσε μεσα “πολλυχρονη”).
Εμεινα “εκτος” καθαρα για λογους “αλλαγων” οπως μπαινοβγαίνω Brexit, και αλλαγής τον αλλο χρονο του Mario Draghi,Christine Lagarde,οπως και προεκλογικης περιοδου στην Αμερικη.
Δοξα να εχει ο Βουδας εβαλε τα χερια του και “πηρα” ενα 28% σε δυο χρονια διαδοχικα (μετα απο ανανεωσεις).
Ουτε τον μαγκα κανω ουτε και σας συστήνω να πατε σαν “κουληδες” και “ξεκαρφωτοι” γιατι και εμενα με “εχωσε” αρχικα τυχαια εντελως ενας Ολλανδος οικονομολογος “συνταξιουχος” (εργαζεται σε μια γνωστη πολυεθνικη) και γνωριστηκα με τους locals special origins.
Μου εγραψες οτι εκανα μλακια και αντι για Corporate Bonds ηταν C.D.S (Credit Default Swaps).
Οχι ηταν πεντακαθαρα Corporate Bonds και μαλιστα απο πισω ειχαν οπισθογραφημενη την υπογραφη Εγγυηση της Τραπεζας ως προς την Ημερομηνια αποπληρωμης.
Συμφερει και την Εταιρια αλλα και την Τραπεζα η εκδοση Εταιρικου Ομολογου (μικρομεσαια επιχειρηση οικογενειακη εδω και 20 χρονια).

Πρωτον η Επιχειρηση στον Ισολογισμο της “κρυβει” το επιπλεον Χρεος προκειμενου ειτε να κανει Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου ειτε να προχωρησει σε κατευθειαν νεο Τραπεζικο Δανεισμο.
Δευτερον και την ιδια την εγγυητρια Τραπεζα να πουλησει στην ουσια “νεο χρημα” υπο την μορφη Νεας Χρηματοδοτησης.
Αμα πατε και αρχίσετε τα μπαινοβγαίνω επισημα στα Εταιρικα Ομολογα απο τους λωποδυτες dealers απο την μια θα χασετε οτι κερδος απο προμηθειες και Φορους καπου στο 20%-23% και απο την αλλη αν πατε να αγορασετε ειτε κατευθειαν απο την οποια Εταιρεια η Τραπεζ τα Εγγραφα θελουν επισημη μεταφραση απο εξουσιοδοτημενο μεταφραστη Thai to English η οποια αλλη γλωσσα καταλαβαινετε συμφωνα με το Thai Δικαιο.

Αμερικανικες επιχειρησεις ειτε Γερμανικες,Ελβετικες,Αυστραλιανες κλπ ειναι που παριστανουν τις Κινεζικες η Thais.
Επιπροσθέτως η Thailand-αρα ειναι στην gray zone για ανταλλαγη στοιχειων με το τρελοκομείο της καθολικης παρα θρησκευτικης σεχτας Europa.
Θελει “χαρτι” Interpol οτι ειστε “Νικος Γεωργιαδης” καταζητουμενος κλπ επισημα !
Φοροφυγας?
Ελα “να τον πιάσεις” και “κρατα τον καλα μη σου φυγει” …..ο φοροφυγας!

Ειδαλλως “τσου” γιατι η Thailand-αρα προσωπικα πιστευω στην Asia ειναι ο μ.ο.ν.α.δ.ι.κ.ο.ς προορισμος Κινεζικων επενδυσεων μεσω offshores να αποφευγουν και τους εθνικιστες υποτίθεται “κομμουνιστες” της New York Κινεζους.

BUSINESSThailand moves up to 26th rank on World Bank’s Ease of Doing Business 2018


Πηγη:
www.thailand-business-news.com/business/...e-business-2018.html

Χωρια οτι η Thailand-αρα αναλαμβανει την Προεδρεια της Ασιατικης Ενωσης απο το 2019 απο την Singapore…..

Πηγη:
www.straitstimes.com/singapore/thai-pm-p...sean-chair-next-year

Επομενος στοχος τον υπολοιπο χρονο οι αλυσιδες “μικρο” μπακαλικα τα γνωστα Convenient Stories γιατι στα Seven -7s δεν εχουν “χωρο” οι Koreans οπως και τα mega Clinics beauty οι μλακιες ομορφιας για τις γκόμενες και τα αμιγως Ιατρικα Κεντρα γιατι ανθει ο ιατρικος τουρισμος.
Στην Δυση Europa -U.S.A εχει σηκωθει η Ιατροφαρμακευτικη καλυψη και πληρωνουν τον καθε λωποδυτη πτυχιουχο τρελλα νουμερα σε χρηματα.
Επομενως οι ασθενεις με χρονια νοσηματα οπως και εγχειρησεις ,ορθοπεδικα προβληματα εχουν παει στους “υποαναπτυκτους” Thais.

Here’s Thailand’s plan to transform into Asia’s next big medical hub

Πηγη:
qz.com/1397519/heres-thailands-plan-to-t...ext-big-medical-hub/

IMAGINE THAILAND | INVEST IN THAILAND: Medical Hub



Opportunity Thailand: Medical Hub




Πιστευω οτι η επτακομματικη (7) Νεα Συγκυβέρνηση που αναδειχθηκε μετα τις Εκλογες αργα -αργα αλλα θα σκοτωθούν μεταξυ τους γιατι “πολλα τα λεφτα Αρη”.
Τα “electric vehicles” και αυτες τις παπαρολογιες των καθαρματων της πρασινης αναπτυξης “τα γραφω στον κουλη μου” γιατι…...υποθετω οτι και τα ηλεκτρικα αυτοκινητα θα προκαλουν στους δρομους την ιδια φθορα σαν τα συμβατικα.
Επομενως δεν αργει κανενας μα-λακας να εγειρει θεμα φορολογησης τους στο μελλον.

Κανενα προβλημα η Thailand -αρα για τις κασσάνδρες κακες γλωσσες!
Εμεις “αγοραζουμε” με δανεικα χρηματα εξοπλιστικα αεροσκαφη,ελικοπτερα,δορυφορικα ,βληματα,φρεγατες κλπ απο την Γαλλια του Πουστρον και αυτοι πανε και τα “χωνουν” στην Thailand-αρα και οι μλακες με τα "yellow vests" γιλεκαδες πεινανε.

Μου αρεσει η Παγκοσμιοποίηση και ειμαι…...πιο Παγκοσμιο-ποιητης απο τους ιδιους και τις “ιδιες” που ευαγγελίζονται την Παγκοσμιοποίηση!

ΕEC investment set to exceed forecast

OSAKA: Thailand's investment is expected to grow by 10% in 2020, largely driven by outlays to the government's flagship Eastern Economic Corridor (EEC).

The National Economic and Social Development Council, formerly the National Economic and Social Development Board, forecasts the country's overall investment to grow 5.1% this year, higher than the 4.5%...

Many investors from Japan, China and the EU are keen on expanding their investment in the EEC, with 24 French companies having recently visited the region to witness the EEC development plan and eyeing...

Πηγη:
www.bangkokpost.com/business/news/162314...t-to-exceed-forecast

:) :) :) Thailand I adore you :) :) :)
Sincerely
Paris33
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 19 Απρ 2019 23:49 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αφορολόγητο Οριο Πολιτών Παγκοσμίως και Ανάπτυξη - Φορολογία Kρατών 20 Απρ 2019 09:03 #333

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Μπα κ στην Κίνα υπάρχει διαφθορά κ στα Σκόπια κ στην Βουλγαρία, πολύ περισσότερο από ότι εδώ.
Οι επιχειρηματίες προτιμούν αυτές στις χώρες λόγω της χαμηλής φορολόγησης.

Σιγουρα.
Αλλα πας για παραδειγμα στην Κινα, λαδωνεις το εκει δημοτικο συμβουλιο, και κανεις τη δουλεια σου. Στην Ελλαδα, δεν ξερεις ποιον να πρωτο-λαδωσεις (ποσα και σε ποσο χρονο)
Π.χ.: www.capital.gr/epixeiriseis/3332307/giat...ckrock-to-paraskinio

Παρεπιπτοντως, τα Σκοπια διαφημιζαν σε σοβαρες χωρες την επιχειρηματικοτητα τους και τις ευκαιρειες επενδυσεων με χαμηλους φορολογικους συντελεστες, μια δεκαετια τωρα, προφανως με το ονομα Μακεδονια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα