Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω)

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 22 Οκτ 2014 15:16 #28

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Συμφωνώ με τη φιλοσοφία δεν προσφέρει το κόβω. Εγώ έχω πρόβλημα με την Πειραιώς που μου χρεώνει 2€ για αποστολή αντίγραφου κίνησης λογαριασμού όψεως και δεν μπορώ να το κόψω παρ'όλο που έχω πάει 3 (τρεις!!) φορές στο γκισέ και έκανα αίτηση διακοπής της υπηρεσίας. Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, μάλλον θα καταλήξω στο γνωστό ξεκατίνιασμα γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 22 Οκτ 2014 16:13 #29

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
gus έγραψε:
Συμφωνώ με τη φιλοσοφία δεν προσφέρει το κόβω. Εγώ έχω πρόβλημα με την Πειραιώς που μου χρεώνει 2€ για αποστολή αντίγραφου κίνησης λογαριασμού όψεως και δεν μπορώ να το κόψω παρ'όλο που έχω πάει 3 (τρεις!!) φορές στο γκισέ και έκανα αίτηση διακοπής της υπηρεσίας. Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, μάλλον θα καταλήξω στο γνωστό ξεκατίνιασμα γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν.

Δεν αρκεί το ξεκατίνιασμα. Την αναφορά φοβούνται. Προς την προϊσταμένη αρχή, προς την προστασία καταναλωτή, προς όπου νομίζεις.
Βασικό είναι την "αίτηση διακοπής" που έχεις κάνει, να την έχεις πρωτοκολλήσει. Το έκανες?
Γιατί αν δεν το έχεις κάνει, δικαιολογούνται (και μεταξύ τους, και προς εσένα, και προς όποιον τρίτο) με "Παράπεσε", "Ο συνάδελφος αμέλησε να ενεργοποιήσει", "Δεν καταχωρήθηκε στο σύστημα", ακόμα και "Δεν βρίσκουμε την αίτηση του πελάτη". Με την πρωτοκόλληση όλες αυτές οι δικαιολογίες παύουν να υφίστανται.
Βουρ λοιπόν: Κάθε αίτηση εγγράφως, και:
"Παρακαλώ δώστε μου αριθμό πρωτοκόλλου".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 02:22 #30

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
costantinos έγραψε:
θα πρεπει να αποκτησουμε καποτε επενδυτικη παιδεια.ο καθε κακομαθημενος πελατης τραπεζας θελει να μην μπαινει στην ωρα του γκισε,να εχει παντα απαντηση σε οτι ηλιθια ερωτηση του καρφωθει,να καρπωνεται τα υψηλοτερα επιτοκια στις καταθεσεις του κ φυσικα να μην πληρωνει πουθενα προμηθεια ουτε οταν αυτη ειναι μερικα λεπτα υου ευρω!!!καντε καμια συναλλαγη σε καμια ευρωπαικη τραπεζα κ μετα ελατε πισω με κατεβασμενα τα κεφαλια...!!!κ εσυ Μαρια ασχολησου με το αν οι τραπεζικοι ειναι ασφαλιστες η οχι... :woohoo: !

Καταρχήν να μιλήσουμε εμπειρικά. Προσωπικά όσο και αρκετοι εδω μεσα δεν ζητήσαμε ποτε ειδική μεταχείριση. Στην HSBC και στην Citi δεν πήγα ποτε στο ξεχωριστό ταμείο για τους πρημιουμ πελάτες και ενώ πάντα ήταν άδειο. Φυσικά στην HSBC ήταν μονίμως άδειοι (λόγω μηδενικής προσέλευσης) ενώ στην Σιτι περιμενα μια ουρά απο 2-7 άτομα.

Ο πελάτης έχει δικαιωμα να κάνει ερωτημάτα σε σχέση με τα λεφτά του και το "όσο ηλίθια'' είναι πολύ γενικό και θα αφορά την μειοψηφία των πελατών. Επίσης αν και ποτέ δεν επεδίωξα να παζαρέψω επιτόκια, βρίσκω και πολύ θεμιτό και παράδειγμα προς μίμηση για κάποιον, να ζητάει το καλύτερο για τα λεφτα του. Οι ευρωπαικές τράπεζες έχουν εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση των πελατών (αν και υπάρχουν και εκεί εξαιρεσεις. Πχ h HSBC στην Αγγλία έχει 35-40% ποσοστά ικανοποίησης πελατών).

Προσωπικά έχω δει αμέτρητες φορές τραπεζικούς να είναι γατάκια σε άγριους και λαμόγια πελάτες και τίγρεις στον κάθε μεροκαματιάρη ή μεσαίο. Επίσης θεωρώ καταχρηστικές τις ξαφνικές χρεώσεις σε μέχρι τώρα δωρεάν υπηρεσίες, μάλιστα σε περίοδο ύφεσης, χαμηλού τοκισμού/υψηλου κινδύνου. Δεν είναι το 0.10 ή το 0.30 (στην Πειραίως που είμαι εγώ και για όσο θα είμαι ακόμη) αλλά η αίσθηση κοροιδιας που αποπνεει: τωρα γιναμε ελβετικες τραπεζες, θα σας βαλουμε μηδενικο επιτοκια και χρεώσεις στα παντα. Ε οχι ρε παιδια κόψτε κατι. Λεφτά για επιτόκια 2% δεν έχετε, ή σας λείπουν τα 0.10 λεπτα ανα μήνυμα και μας τα ζητάτε ενώ έχω μαθει απεξω ολες τις τραπεζικες διαφημισεις απο 1 ωρα ραδιόφωνο και μιση ωρα τηλεόραση που βλεπω την ημερα; Με λίγα λογια σας πληρωνουμε για να πληρώνεστε και να τους πληρωνετε;

Οι τραπεζικοί δεν είναι ασφαλιστές.........απλά είναι βύσματα με ελάχιστες εξαιρέσεις να έχουν μπει αξιοκρατικά. Ξεχνάμε οτι στην ΕΤΕ που ευαγγελιζεται οτι προσλαμβάνει με διαγωνισμους (προσωπικα πιστευω ενα μικρο ποσοστο μόνο), οι υπάλληλοι της Προτον του Λαυρεντιαδη εγιναν υπαλληλοι μετα τις συγχωνεύσεις ενώ το ίδιο ισχυει και για τις λοιπές τράπεζες. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ. Αν όλοι οι καταθετες απεσυραν τα λεφτα τους οι τραπεζικοι που θα ηταν; Ας σεβαστουν οτι τρώνε ψωμί απο τους καταθέτες και ας κάνουν μοκο.
Τελευταία διόρθωση: 23 Οκτ 2014 02:23 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 02:48 #31

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
maria έγραψε:
costantinos έγραψε:
gus έγραψε:
Παίρνανε, παίρνανε, εδώ ο άλλος έδινε και βεβαίωση δικιά του ότι το ΑΜΚ θα είχε σίγουρο κέρδος και τώρα τον ψάχνουν καμιά 100ρια κορόιδα...
σορυ φιλε αλλα αν υπαλληλος λεει στο πελατη κ με βεβαιωση οτι σε ΑΜΚ θα εχει σιγουρο κερδος, τοτε η ο πελατης κατεβηκε με το ταγαρι απ το χωριο η τα θελει ο κωλος του...!!!

Ενω, ο υπαλληλος που εξεδοσε τις βεβαιωσεις να μεινει στο απυροβλητο ?

Δεν μας τα λες καθολου καλα !
costantinos έγραψε:
ο ρολος του τραπεζικου υπαλληλου ειναι καθαρα συμβουλευτικος,μπορει να σου προτεινει φιαφορα επενδυτικα προιοντα,τα πλεονεκτηματα κ μειονεκτηματα,τους κινδυνους κλπ.το πιο μορφη επενδυσης θα ακολουθησεις ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση κ δε του πεφτει λογος του υπαλληλου!καταλαβες μαρακι...???

Τα ιδια λενε και λεγανε τα ασφαλιστικα κορακια οταν πουλουσαν δανεια και τσιμπουσανε την προμηθεια του 1 % αδιαφοροντας εαν ειχαν οι πελατες- κοροιδα τις προυποθεσεις να απο-πληρωσουν το δανειο.

Η τραπεζική λογική: τα δικα σου, δικά μας και τα δικά μας πάλι δικά μας. Εδώ οι τράπεζες περιέγραφαν προιοντα σε διαφημιστικα, έγγραφα κοκ ως ασφαλή 100%. Ξεχάσαμε την περίπτωση με τα εγγυημένου κεφαλαίου της Leehman; Όπως ειπες Κωνσταντινε η δουλεια του τραπεζικου υπαλληλου ειναι συμβουλευτική (αυτό να υποθεσω οτι προυποθετει και την παραπλανητικη/ψευδης συμβουλευτικη). Όμως οταν ο τραπεζικος υπάλληλος συμβουλεύει σκοπίμως λάθος τότε δεν πρεπει να εχει νομικες συνέπειες; Υποτίθεται οτι ειναι ενα μικρο ποσοστό υπαλλήλων σε κάθε τράπεζα (ένας συνήθως στα απλα καταστηματα) που ειναι εξειδικευμενοι. Δεν πρεπει να συμβουλευουν σωστα;

Επίσης οι προμηθειες δεν εχουν παψει σε ασφαλιστικα, αμοιβαια κοκ. Εξίσου δεν εχει παψει η αγενεια και η αμετροέπεια των " τραπεζικων συμβούλων". Αυτό που έχει πάψει ειναι τα κοροιδα. Και ναι σε αυτό το επίπεδο, ο Έλληνας εχει αρχισει να αποκτα παιδεια και να απομακρυνεται απο τις τοξικες υποσχεσεις του καθε "ειδικου". Πάντως μου αρέσουν ιδιαιτερα οι τηλεοπτικες διαφημίσεις περσοναλ μπανκινγκ. Σαν να προκειται να γνωρίσεις τον ιδιο τον Γουορεν Μπαφετ. Πρέπει να παψουν στον ιστοτοπο του τσιγκ ολες οι συζητησεις και να μετατραπουν σε μία απαντηση: η λυση είναι μια- Περνοναλ Μπανκινγ ελληνικών τραπεζων.
Τελευταία διόρθωση: 23 Οκτ 2014 02:50 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 03:34 #32

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
starmaker έγραψε:

Η τραπεζική λογική: τα δικα σου, δικά μας και τα δικά μας πάλι δικά μας. Εδώ οι τράπεζες περιέγραφαν προιοντα σε διαφημιστικα, έγγραφα κοκ ως ασφαλή 100%. Ξεχάσαμε την περίπτωση με τα εγγυημένου κεφαλαίου της Leehman; Όπως ειπες Κωνσταντινε η δουλεια του τραπεζικου υπαλληλου ειναι συμβουλευτική (αυτό να υποθεσω οτι προυποθετει και την παραπλανητικη/ψευδης συμβουλευτικη). Όμως οταν ο τραπεζικος υπάλληλος συμβουλεύει σκοπίμως λάθος τότε δεν πρεπει να εχει νομικες συνέπειες; Υποτίθεται οτι ειναι ενα μικρο ποσοστό υπαλλήλων σε κάθε τράπεζα (ένας συνήθως στα απλα καταστηματα) που ειναι εξειδικευμενοι. Δεν πρεπει να συμβουλευουν σωστα;

Επίσης οι προμηθειες δεν εχουν παψει σε ασφαλιστικα, αμοιβαια κοκ. Εξίσου δεν εχει παψει η αγενεια και η αμετροέπεια των " τραπεζικων συμβούλων". Αυτό που έχει πάψει ειναι τα κοροιδα. Και ναι σε αυτό το επίπεδο, ο Έλληνας εχει αρχισει να αποκτα παιδεια και να απομακρυνεται απο τις τοξικες υποσχεσεις του καθε "ειδικου". Πάντως μου αρέσουν ιδιαιτερα οι τηλεοπτικες διαφημίσεις περσοναλ μπανκινγκ. Σαν να προκειται να γνωρίσεις τον ιδιο τον Γουορεν Μπαφετ. Πρέπει να παψουν στον ιστοτοπο του τσιγκ ολες οι συζητησεις και να μετατραπουν σε μία απαντηση: η λυση είναι μια- Περνοναλ Μπανκινγ ελληνικών τραπεζων.
πανω κατω λεμε τα ιδια απλα εσυ εχεις μια καχυποπτη ιδεα για τους ερμους τους υπαλληλους...στη συμβουλευτικη ιδιοτητα του τραπεζικου συμφωνουμε.οκ?στο οτι καποιος τραπ.υπαλληλος συμβουλευει σκοπιμως λαθος εχω να σου παραθεσω αυτο που ειπα αρχικα οτι 'πρεπει καποτε να αποκτησουμε επενδυτικη παιδεια' ετσι ωστε να αξιολογησουμε αυτα που μας λεει (παραπλανει) ο υπαλληλος κ στο τελος να αποφασισουμε κατα την κριση μας.γιατι φιλε ξερεις καλα οτι προτου ο υπαλληλος καταληξει στο προιον που προτεινει στο τελος ρωταει την γνωμη μας (η οποια οταν ειναι θετικη συνοδευεται απο την υπογραφη μας)...αρα αυτα περι σκοπιμου λαθους κ παραπλανησης νομιζω οτι εχει να κανει με την εμπειρια κ τις γνωσεις του καθε πελατη(επενδυτικη παιδεια) που αμα τις κατεχεις βαζεις στη θεση του τον καθε υπαλληλο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 03:40 #33

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
soto51 έγραψε:
costantinos έγραψε:
απαντησαν με θυμο οτι απενεργοποιησαν την υπηρεσια...
Κι εγώ την απενεργοποίησα.
Και να σου πω τους λόγους:
Σε αντιδιαστολή με την προμήθεια 0,30 που χρεώνει η ΕΤΕ για κάθε online πληρωμή λογαριασμού ΔΕΗ - αλήθεια, γιατί σε πληρωμή Vodafone ΔΕΝ χρεώνεται προμήθεια? - θεωρώ πως τα 0,10 που ζητάει η Euro για να στέλνει το SMS τα ζητάει νταβατζήδικα. Με το "έτσι γουστάρω". Και τα κυριώτερα, α) δεν της κοστίζει 0,10 το SMS (γιατί τόση είναι η ΛΙΑΝΙΚΗ τιμή του SMS, η τράπεζα δεν το αγοράζει τόσο), β) δεν προσφέρει κάτι σε αντάλλαγμα των 0,10. Εφ' όσον λοιπόν μπορώ να τους το κόψω το 0,10, τους το κόβω. Δεν έχει σημασία το ποσό. Είναι θέμα αρχής και νοοτροπίας.
Η προμήθεια του 0,30 για την πληρωμή ΔΕΗ κάτι προσφέρει, εφ' όσον αποφεύγεις τις ουρές και την κάνεις από το γραφείο/σπίτι σου.
σωτο να ξερεις οτι η Eurobank εχει ενα λογαριασμο live που τον ανοιγεις μονος σου με e-banking κ εχει 0 προμηθεια για ΔΕΗ κ αλλους λογ.κοινης ωφελειας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 11:16 #34

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Άγιον Πνεύμα έγραψε:
gus έγραψε:
Συμφωνώ με τη φιλοσοφία δεν προσφέρει το κόβω. Εγώ έχω πρόβλημα με την Πειραιώς που μου χρεώνει 2€ για αποστολή αντίγραφου κίνησης λογαριασμού όψεως και δεν μπορώ να το κόψω παρ'όλο που έχω πάει 3 (τρεις!!) φορές στο γκισέ και έκανα αίτηση διακοπής της υπηρεσίας. Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, μάλλον θα καταλήξω στο γνωστό ξεκατίνιασμα γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν.

Δεν αρκεί το ξεκατίνιασμα. Την αναφορά φοβούνται. Προς την προϊσταμένη αρχή, προς την προστασία καταναλωτή, προς όπου νομίζεις.
Βασικό είναι την "αίτηση διακοπής" που έχεις κάνει, να την έχεις πρωτοκολλήσει. Το έκανες?
Γιατί αν δεν το έχεις κάνει, δικαιολογούνται (και μεταξύ τους, και προς εσένα, και προς όποιον τρίτο) με "Παράπεσε", "Ο συνάδελφος αμέλησε να ενεργοποιήσει", "Δεν καταχωρήθηκε στο σύστημα", ακόμα και "Δεν βρίσκουμε την αίτηση του πελάτη". Με την πρωτοκόλληση όλες αυτές οι δικαιολογίες παύουν να υφίστανται.
Βουρ λοιπόν: Κάθε αίτηση εγγράφως, και:
"Παρακαλώ δώστε μου αριθμό πρωτοκόλλου".
Εχω τα αντίγραφα των αιτήσεων που έχουν καταχωρηθεί στο σύστημα τους με όλες τις υπογραφές και τα πρωτόκολλα. Η τελευταία αίτηση έχει και τη μορφή αναφοράς, αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 13:41 #35

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
ο Έλληνας εχει αρχισει να αποκτα παιδεια και να απομακρυνεται απο...
Πολλά γράφτηκαν περί παιδείας, και ειδικά περί «επενδυτικής παιδείας».
Θα διαφωνήσω.
Η παιδεία είναι κάτι που αποκτάται μέσα σε πολύ μεγάλα διαστήματα. Γενεών, θα έλεγα. Δεν αποκτάται παιδεία μέσα σε 2-3-4 χρόνια επειδή κάτι έγινε και μερικοί άνθρωποι αποφάσισαν να ψαχτούν σε κάποια ειδικά θέματα.
Και δεν μπορείς να έχεις καλή ειδική παιδεία αν το γενικό επίπεδο είναι χαμηλό. Κάπου θα χτυπήσει το πράμα.
Δυστυχώς, στη χώρα μας το γενικό επίπεδο παιδείας έχει πέσει κατά το διάστημα της τελευταίας γενιάς (30 χρόνια).
Αναμενόμενο και επόμενο αποτέλεσμα, επειδή το επίπεδο της ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ έχει πέσει.
Και (δυστυχώς) χρειάζονται εξ ίσου πολλά (αν όχι περισσότερα) χρόνια για να αποκατασταθεί η ζημιά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Private Banking (για ποσα >= 60000 ευρω) 23 Οκτ 2014 13:41 #36

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
τωρα γιναμε ελβετικες τραπεζες, θα σας βαλουμε μηδενικο επιτοκια και χρεώσεις στα παντα.
Έλα μου ντε!
Μόνο που οι Ελβετικές προσφέρουν επί 500 χρόνια αυτό που οι δικές μας ακόμα προσπαθούν να αποκτήσουν: Αξιοπιστία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα