Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΕΝΦΙΑ

ΕΝΦΙΑ 04 Οκτ 2014 01:26 #64

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Soto, όλο και κάτι σημαίνει το νούμερο.
Είναι αρκετά μεγάλο (αν αληθεύει, επαναλαμβάνω) για να το περάσουμε στο ντούκου.
Η λογική λέει ότι μικροποσά πληρώθηκαν, όσο αυξάνονται τα μηδενικά είναι το πρόβλημα.

Κι όσο για το άλλο που λες, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν θα δοθούν στη δημοσιότητα ακριβή νούμερα για το τι πληρώθηκε.
Γιατί αν πρόκειται για Βατερλό εσόδων, πολύ μακριά από τον στόχο, στην επόμενη δόση δεν θα βάλουν το χέρι στην τσέπη ούτε οι μισοί.

Ασε το άλλο που λέγεται για δεκάδες χιλ. προσφυγές κατά του ΕΝΦΙΑ στις ΔΟΥ. Αναρωτιέμαι τι κόστος (εργατοώρες κλπ.) έχουν όλα αυτά.
Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτή τη χώρα.-
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 04 Οκτ 2014 02:19 #65

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Soto, όλο και κάτι σημαίνει το νούμερο.
Είναι αρκετά μεγάλο (αν αληθεύει, επαναλαμβάνω) για να το περάσουμε στο ντούκου.
Η λογική λέει ότι μικροποσά πληρώθηκαν, όσο αυξάνονται τα μηδενικά είναι το πρόβλημα.

Κι όσο για το άλλο που λες, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν θα δοθούν στη δημοσιότητα ακριβή νούμερα για το τι πληρώθηκε.
Γιατί αν πρόκειται για Βατερλό εσόδων, πολύ μακριά από τον στόχο, στην επόμενη δόση δεν θα βάλουν το χέρι στην τσέπη ούτε οι μισοί.

Ασε το άλλο που λέγεται για δεκάδες χιλ. προσφυγές κατά του ΕΝΦΙΑ στις ΔΟΥ. Αναρωτιέμαι τι κόστος (εργατοώρες κλπ.) έχουν όλα αυτά.
Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτή τη χώρα.-

Για τη σωτηρία που δεν υπάρχει, συμφωνώ 100% μαζί σου.
Για το ότι "κάτι σημαίνει" το νούμερο, επίσης συμφωνώ, πάντως δεν είναι αυτή η ουσία που ενδιαφέρει τους τύπους. Το cash τους ενδιαφέρει, αυτό μην το παραβλέπεις. Είναι λογικό άλλωστε, σε οποιαδήποτε δουλειά το οικονομικό αποτέλεσμα είναι που ενδιαφέρει, γιατί αυτοί δηλαδή θα αποτελούν εξαίρεση? ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ (ενώ θα 'πρεπε).

Ξέρω άτομο που πήγε και πλήρωσε δόση 8.000 ευρώ. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, ασ' το ένα μήνα του έλεγα, όχι αυτός. Με το ζόρι δεν τα πλήρωσε όλα (50.000 περίπου) "για να ξεμπερδεύει". Τον έπεισε το σκεπτικό "αν κάνουν καμιά διόρθωση και βγει να έχω επιστροφή, σιγά μην τα πάρω ποτέ". Αλλά πόσοι είναι τέτοιοι?

Καλό είναι το νούμερο που έγραψες, με την έννοια πως αποκλείεται να βάλουν φυλακή 1,5εκ. άτομα, αλλά ας περιμένουμε να δούμε και το άλλο αποτέλεσμα... Θα διαρρεύσει (έστω κι αν δεν ανακοινωθεί επισήμως), δεν κρατιούνται μυστικά για πολύ αυτά. Άλλωστε είναι στοιχείο του προϋπολογισμού, πως να το κρατήσουν κρυφό?

Για τις προσφυγές δεν έχω ακούσει. Αλλά δεν το ψάχνω κι όλας. Υποθέτω πάντως πως αν ο αριθμός είναι υπερβολικός, θα αντιμετωπίσουν το πράμα με κάποια γενική ρύθμιση. Είναι δυνατόν να εξετάσουν 100k ή έστω 50k υποθέσεις? Ποιος θα το κάνει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 04 Οκτ 2014 02:37 #66

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
soto51 έγραψε:
Είναι δυνατόν να εξετάσουν 100k ή έστω 50k υποθέσεις? Ποιος θα το κάνει?

Σιγά το πρόβλημα.
Ας προσλάβουν μερικούς ΔΥ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 04 Οκτ 2014 09:38 #67

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Βαγγέλης έγραψε:
Στο έχω ξαναβάλει, αλλά φαίνεται πως τότε δεν το είδες.
Υποψιάζομαι πως ούτε και τώρα θα το δεις.
Δεν πειράζει, εγώ στο ξαναβάζω:

To εχουμε ξανασυζητησει αυτο και ειχες παρει απαντηση, γιατι επανερχεσαι? Εχεις αλτσχαϊμερ?
Αυτο το βιντεακι ειναι και το μοναδικο επιχειρημα των υποτακτικων του συστηματος.
Τιποτα αλλο εχεις? Αυτο λοιπον ειναι το "Έλεγε και πολλά άλλα, τα οποία ήταν ασυναρτησίες"?...

Βαγγέλης έγραψε:
Σοβαρά ρε?
Δηλαδή κάθε πικραμένος που αποφασίζει πως θέλει να ασχοληθεί "με τα κοινά" θα πρέπει να του δίνουμε το δικαίωμα να κάνει τις δοκιμές του? Πάνω στο κεφάλι μας?
Από που βγαίνει αυτό?

Προσπαθεις να συσκοτισεις για να ξεφυγεις.
Αλλο πραγμα λεγαμε.

Κι αφου δε σ αρεσει "ο καθε πικραμενος" εσυ ψηφισε παλι το κατεστημενο για να συνεχισει να σε καβαλαει, μαζοχα μου. Και μετα να ποσταρεις εδω τις διαφορες διαμαρτυριες και το πονο σου, σα κλασικος νεοελλην ραγιας.


Βαγγέλης έγραψε:
Εσύ με ρωτάς "Με τι ταυτίζομαι". Σε αυτό σου απάντησα: ΔΕΝ ταυτίζομαι.
Δεν το καταλαβαίνεις, δεν σου αρέσει, κάτι σου πάει στραβά τέλος πάντων. Εγώ φταίω?
Σε ότι με έχεις ρωτήσει, σου έχω απαντήσει.
Τι άλλο να κάνω, να σου απαντάω και σε αυτά που ΔΕΝ με έχεις ρωτήσει?
Ακόμα, με βγάζεις και αδερφή (δεν είμαι αρκετά άντρας).
Και τέλος, με ρωτάς (εδώ, από πάνω, ΑΦΟΥ δήλωσες πως είμαι αδερφή), "Τι ψηφίΖΩ".
Γιατί θα πρέπει να ψηφίΖΩ πάντα το ίδιο πράμα?
Εν πάθει περιπτώθει, internetικέ μου φίλε: Θε ποιά εκλογική αναμέτρηθη θέλειθ να μάθειθ τι πθίφιθα?

Συχνα κανείς οταν εχει στριμωχτει προσπαθει να πιαστει απο μια οποιαδηποτε τριχα.
Ξεκολα απο αυτη τη λεξη. Οταν ψηφιζεις ταυτιζεσαι με τη ψηφο σου.
Σε εχω ρωτησει πολλες φορες τι ψηφιζεις αλλα αποφευγεις να απαντησεις.
Τωρα λες οτι καθε φορα και κατι διαφορετικο. Παντα ομως του συστηματος ε?

Βαγγέλης έγραψε:
Όχι, να κάτσεις να τα ψάξεις.
Και ναι, "Ξερω πολλούς ψηφοφόρους που ψηφίζουν το σωστό και ειναι ok με τη συνειδηση τους." Να μη σου πω πως όλοι οι ψηφοφόροι, όλων των κομμάτων και ψηφοδελτίων έτσι είναι. Επομένως σε τι πρωτοτυπείς? Πρωτοτυπείς σε κάτι?

Nα κατσεις εσυ να τα ψαξεις και να βεβαιωθεις, αν ειναι ειμαι σιγουρος οτι τα θυμασαι.
Οι ψηφοφοροι που ψηφισανε για να διοριστουν ή για καποια αλλα ανταλλαγματα δε μπορουν να ειναι ησυχοι με τη συνειδηση τους, οι ψηφοφοροι που ψηφισαν το ναζιστικο κομμα για να τιμωρησουν και καλα τη κυβερνηση δε μπορουν να ειναι ησυχοι με τη συνειδηση τους, κ.ο.κ. Τωρα αμα μου πεις για τους χαχολους που ψηφισαν το φυτευτο Ποταμι που τους υπεδειξε η Διαπλοκη, ε γιαυτους η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.

Βαγγέλης έγραψε:
Ούτε μια φορά. Δεν ρωτάς "τι ψήφισες τότε?", προσπαθείς με την ερώτηση που κάνεις να εκμαιεύσεις άλλου τύπου συμπεράσματα, όπως:
Τι ψηφίΖΕΙ ο άλλος.....

Δε προσπαθω ποτέ να εκμαιευσω συμπερασματα που δεν ειναι σωστα.
Σε ρωτησα τι ψηφιζεις γιατι εφοσον εσυ ξερεις τι ψηφιζω εγω καλο ειναι να ξερω τι ψηφιζεις κι εσυ, ωστε να ειναι κουβεντα επι ισοι οροις.
Μου λες λοιπον οτι καθε φορα και διαφορετικο... Δηλ. πότε Συρ, πότε θασοκ, ποτε ρημαδ, κ.ο.κ. ?


Βαγγέλης έγραψε:
Στο φτωχό σου μυαλουδάκι χωράνε πάντα ΔΥΟ μόνο πράματα: Ή Λεβεντικός, ή ΧΑυγίτης.
Ή ΕΚ, ή δικτατορία.
Ή το "σάπιο πολιτικό σύστημα", ή ο "αγνός και τίμιος Β. Λεβέντης".
Και μάλιστα "προφανώς" είναι έτσι.
ΑΛΛΗ περίπτωση, αποκλείεται να υπάρχει.
Επειδή δεν χωράει στο δικό σου μυαλό.

Σσ' ωραίοσσςς!

Αρχισες παλι το υβρεολογιο? Κι απορουσα πως τοση ωρα παρεμενες νηφαλιος :lol: Πρεπει να ειχες καταβαλλει τεραστια προσπαθεια.
Αντι να προσπαθεις να μπαινεις στο μυαλουδακι μου και να φανταζεσαι διαφορες μουφες, δεν ειναι προτιμοτερο να με ρωτησεις απευθειας?

Μιλαγαμε για πολιτευματα, οχι για κομματα. Δημοκρατια ειπες δε θες γιατι εχει προβληματα. Αρα τι πολιτευμα μενει? Η δικτατορια.
Τελευταία διόρθωση: 05 Οκτ 2014 00:49 από euro (kolokythas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα