Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως;

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 03:04 #1

  • nikos (nikospapadakis)
  • Το Άβαταρ του/της nikos (nikospapadakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
Καλησπερα και καλό μήνα σε όλο τον κόσμο του tsig.gr

Ειμαι νεος ανθρωπος, 22 ετων. Με πτυχία και δουλευω περιστασιακα σε καφετέριες και είχα κάτι δουλειές πάνω στην διαφήμιση στο εξωτερικό για λίγο καιρό.

Προσπάθησα να μιλήσω με λόγιστες, άλλοι δεν ήξεραν, εταιρίες του χώρου που φτιάχνουν εταιρίες για λογαριασμο σου, μου ζητησαν 300 ευρω για επίσκεψη μία ώρας ώστε μόνο να συζητησουμε και να λύσω απορίες !!! μου ακούστηκε κουφό και μάλλον αρπαχτή, δεν το έκανα.

Λοιπόν η εταιρία αρχικά δεν θα έχει εργαζομένους από Ελλάδα, βασικά μόνο εγώ θα είμαι λογικά για αρχή για 1-2 χρονια ωστε να στρώσει κι αν πάει καλά μπορεί να κάνω φορολογικές ή οποιες αλλαγές χρειαστούν ώστε να μπορέσω να προσλάβω νέα παιδιά ή ανθρώπους που θα μπορούν να με βοηθήσουν και να τους δίνω ένα καλό μεροκάματο. Και δεν θέλω να έχω γραφείο στην Ελλάδα, εκτός αν μπορώ να το νοικιάσω και να περνάω ως έξοδα τα έξοδα που πρέπει για την εταιρία μου στο εξωτερικό, αλλά φαντάζομαι ότι αν ανοίξω γραφείο εδώ θα θέλει σίγουρα τέβε και λοιπά, οπότε το αφήνουμε.
Η εταιρία θα παρέχει κυρίως υπηρεσίες διαφήμισης και θα έχει και στην κατοχή της κάποια συνδρομητικά site, site που για να σου παρέχουν κάποιες υπηρεσίες μηνιαίως θα έχουν μία συνδρομή. ( όχι πορνό και περίεργα φυσικά . )
Γενικά θα έχει πελάτες από Ελλάδα και εξωτερικό !

Ψάχνω μία χώρα χωρίς να πληρώνω το αντίστοιχο τεβε που κοστίζει τρελά για εμένα κάθε μήνα, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσω χιλιαρικα σε παράβολα ή σε κεφάλαιο για να αρχίσω, και η εταιρία να είναι ανώνυμη να μην φαινεται ο ιδιοκτήτης της, ώστε να μην έχω ενοχλήσους από "περίεργους" που απλώς μπορεί να μην πηγαίνουν τις υπηρεσίες και τα site μου. Όμως ένας λογιστής μου είπε ότι αν έχω μεγάλο μέρος πελατών από Ελλάδα ότι απαγορεύεται να ειναι η εταιρία μου σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης και θα με θεωρούν παράνομο; Αυτο μου φαίνεται κουφό να απαγορεύεται σε μία άλλη κοινωτική χώρα να έχεις την έδρα σου και λοιπά. Πολλοί μου έχουν προτείνει να κάνω μία νόμιμη εταιρία στην Μάλτα, στην Κύπρο και σε άλλες χώρες. Οποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα ή ξέρει σοβαρούς επαγγελματίες που ασχολούνται με αυτά και μπορεί να βοηθήσει να βρούμε μία λύση, φυσικά είναι ευπρόσδεκτος να βοηθήσει. Ευχαριστώ για τον χώρο που μου παρέχει το site να ρωτήσω κάποια πράγματα και τον χρόνο τον μελών που θα διαβάσουν τις ερωτήσεις μου και θα με βοηθήσουν, καθώς θεωρώ πως εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που θα γνωρίζουν από αυτά.


Με εκτίμηση,
Νίκος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 06:42 #2

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Dont quit your day job
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 16:11 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
...ώστε να μπορέσω να προσλάβω νέα παιδιά ή ανθρώπους που θα μπορούν να με βοηθήσουν και να τους δίνω ένα καλό μεροκάματο.
=====
Θα πρεπει να κουβεντιασεις με δικηγορο που στηνει off shore εταιρειες. Λογικα θα βρεις, στον Πειραια...λογω shipping...

www.provataslaw.gr/%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE...84%CE%B9%CE%B5%CF%83

Οσο για το παραπανω απο τα σχολια σου, που απομονωσα, ευχομαι να μην τα ξεχασεις στην πορεια...!

Καλη τυχη. maria
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 03 Αυγ 2014 16:13 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikos (nikospapadakis)

Re:Απ: Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 17:28 #4

  • nikos (nikospapadakis)
  • Το Άβαταρ του/της nikos (nikospapadakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
mb361 έγραψε:
...ώστε να μπορέσω να προσλάβω νέα παιδιά ή ανθρώπους που θα μπορούν να με βοηθήσουν και να τους δίνω ένα καλό μεροκάματο.
=====
Θα πρεπει να κουβεντιασεις με δικηγορο που στηνει off shore εταιρειες. Λογικα θα βρεις, στον Πειραια...λογω shipping...

www.provataslaw.gr/%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE...84%CE%B9%CE%B5%CF%83

Οσο για το παραπανω απο τα σχολια σου, που απομονωσα, ευχομαι να μην τα ξεχασεις στην πορεια...!

Καλη τυχη. maria
Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω. Καλά κανεις, δεν θα το ξεχάσω. Μακάρι να βρω μια λύση στο θέμα και δεν θα ήθελα κάποια offshore μήπως είναι επικίνδυνο για εφορία και λοιπά αλλά θα δουμε. Για αυτό σκεφτόμουν Ευρώπη και Μαλτα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 17:40 #5

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Απλά να θυμίσω πως offshore σε χώρες που συνεργάζονται με τον ΟΟΣΑ είναι ανευ ουσίας αν επιθυμείτε απόκρυψη φορολογικών δεδομένων.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 03 Αυγ 2014 22:26 #6

  • nikos (nikospapadakis)
  • Το Άβαταρ του/της nikos (nikospapadakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
Εγώ αυτό που ζητάω ουσιαστικά να μάθω, ειναι να ξεκινήσω την εταιρία σε ένα πιο δίκαιο κράτος ή καλύτερα φορολογική θέση για εμένα.
Μακάρι να μπορούσα να το αρχίσω Ελλάδα, αλλά δεν μπορώ να βάλω μπροστά και να επενδύσω χιλιάρικα τους πρώτους μήνες και πληρωμές τέβε και άλλων χαρτιών εδώ + εφορία υψηλή εταιρική και ατομική αν δω ότι δεν με βγάζουν τα έξοδα, για αυτό αναζητώ μία νόμιμη έδρα στο εξωτερικό με πιο ευνοικές ρυθμίσεις εφορίας και μικρότερους συντελεστές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Re:Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 04 Αυγ 2014 00:34 #7

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Κοίτα Αγγλία, εδρα Λονδίνο
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 04 Αυγ 2014 03:13 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Απλά να θυμίσω πως offshore σε χώρες που συνεργάζονται με τον ΟΟΣΑ είναι ανευ ουσίας αν επιθυμείτε απόκρυψη φορολογικών δεδομένων.

Να σε ρωτήσω κάτι ρε πατριώτη:

Αφού είσαι (σε βλέπω) ΥΠΕΡ της απόκρυψης εισοδημάτων με στόχο την αποφυγή πληρωμής φόρων, επομένως ΥΠΕΡ της μείωσης των εισπράξεων του δημόσιου από τον πλούτο των υπηκόων του, γιατί δεν δέχεσαι τη δική μου θέση που λέει:
"Αν δεν μειωθούν τα έξοδα (επομένως και τα έσοδα) του κρατικού προϋπολογισμού ΣΤΟ ΜΙΣΟ από όσο είναι σήμερα, η χώρα δε θα δει άσπρη μέρα." ???

Γιατί δηλαδή ενώ λες (λέμε) το ίδιο πράμα, εσύ θες να το κάνεις σαν κλέφτης και κρυβόμενος, και δεν θες να το κάνεις επίσημα και θεσμοθετημένα? Αν η φορολογία ήταν 25% του ΑΕΠ, αυτός ο χριστιανός εδώ δεν θα ψαχνόταν με off-shore και Μάλτες, θα έκανε τη δουλειά του εδώ κανονικά, με το νόμο, και σαν άνθρωπας.

Δεν το καταλαβαίνεις αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοιγμα εταιρίας στο εξωτερικό . Τι και πως; 04 Αυγ 2014 12:50 #9

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Σου ξανα-απάντησα στο πρώτο που ρωτάς. Αν μειωθούν τα έξοδα (κι επομένως και τα έσοδα) του προυπολογισμού στο μισό, το ΑΕΠ (το επόμενο έτος) θα μειωθεί άλλο ενα 25% και το έλλειμα θα διπλασιαστεί. Πιθανόν να δείς εσύ άσπρη μέρα, αλλά πιθανόν και να έρθουν οι "δανειστές" με άγριες διαθέσεις, με όρεξη για μαζικές κατασχέσεις εθνικών περιουσιακών στοιχείων, εντός και εκτός Ελλάδας και πιθανόν να περάσει και κανένα βράδυ καμμιά τροπολογία που να δεσμεύει και τα ατομικά περιουσιακά των Ελληνων ανα την Ε.Ε υπέρ της αποπληρωμής του χρέους. Κάτι τέτοιο θέλεις;

Και το δεύτερο που ρωτάς στο έχω απαντήσει. Δεν υποστηρίζω την φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή αλλά την αντίσταση απέναντι στην δήμευση των περιουσιών μας. Η οποία δεν γίνεται για να πληρώνονται Δ.Υ και συνταξιούχοι όπως ισχυρίζεσαι, αλλά για να αποληρωθεί ενα χρέος 300δις, το οποίο δεν είμαστε σε θέση να το αποπληρώσουμε ετσι κι αλλιώς. Αρα λοιπόν είναι δώρα-άδωρα όλα αυτά που αναφέρεις. Ακόμα και με πλήρη καταργηση όλων των κοινωνικών παροχών, δεν θα μας αφήσουν ησυχους, αντιθέτως θα σκληρύνουν την στάση τους ακόμα περισσότερο.

Επομένως, οι φόροι δεν προκειται να μειωθούν, αντιθέτως θα αυξηθούν, ασε που θα αρχίσει κανονικό σαφάρι στους έχοντες 10 δεκάρες στην άκρη, σαν κι εσενα και σαν κι εμένα για παραδειγμα. Και δυστυχώς αυτό μπορεί να επεκτάθεί εκτός Ελλάδας. Αρα γι αυτό διαφωνώ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 04 Αυγ 2014 13:38 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα