Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 09 Ιαν 2019 12:34 #73

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
tsarkalakos έγραψε:
Αφου δεν ειναι σε τραπεζα δεν ειναι φορολογημενο

Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο. Τα τελευταία χρόνια υπήρξαν πολλές αφορμές για απομάκρυνση (και) του φορολογημένου χρήματος από τις τράπεζες.
Αφορμές γνωστές και πολυσυζητημένες, κάποιες υπαρκτές και κάποιες ανύπαρκτες.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 09 Ιαν 2019 15:44 #74

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παιδια λογω ενος οικογενειακου θεματος υγειας της οικογενειας μου ανεβαλα και δεν ολοκληρωσα κατι τηλεφωνηματα που ηθελα να κανω και πραγματικα πιστευω θα ειχαμε απαντηση στο θεμα που συζηταμε εδω.θα τηλεφωνουσα στο υπουργειο οικονομικων για να με συνδεσουν με το νεο τμημα που στελεχωνεται για το περιουσιολογιο.
οταν λεμε στελεχωνεται μην φανταστειτε καμια υπερβατικη αμερικανια τυπου fbi.καμια σχεση.απλα πηραν δεκα ατομα απο αλλον οροφο και γραφειο του υπουργειου και τα εβαλαν σε αλλον οροφο που θα αφορα το περιουσιολογιο.αν και απ οτι ακουσα παλι με το ιδιο αντικειμενο ασχολουνται γιατι δεν τους εχουν δωσει αρμοδιοτητες για το περιουσιολογιο.

πραγματικα θα ηθελα να ειχα μιση ωρα χρονο απο την ημερα μου να μιλησω με καποιον αρμοδιο να γελασω και λιγο και να μαθω και το τι μελλει γενεσθαι αλλα μου τρωνε χρονο γιατροι και νοσοκομειο μεχρι να βγει ενα μελος της οικογενειας μου που ειχε ενα ατυχημα.
θα το κανω οταν ξεμπερδεψω σιγουρα παντως..

αν αλλος θελει να προσπαθησει και να δοκιμασει την τυχη του και να μαθει και το ποτε θα εφαρμοστει το περιουσιολογιο μπορει ελευθερα να καλει το οικονομικων και να τον συνδεσουν με τους αντιστοιχους υπαλληλους.ειμαι σιγουρος οτι πιο πολυ θα γελασει παρα θα βγαλει πορισμα.παντως δεν χανει τιποτα να δοκιμασει καποιος.

συμπερασματικα.κατι μου λεει οτι θα παρει μια ακομη αναβολη και οσον αφορα τις προθεσμιες που ελεγαν για μεχρι τελη μαρτιου θεωρουνται ακυρες..αν ειχα χρονο θα μαθαινα και θα ρωταγα πολυ περισσοτερα.
αλλα τους καινε τωρα μαλλον.

αυτα.σορυ για το προχειρο ποστ.

αν καποιος μαθει κατι ας ενημερωσει εδω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 10 Ιαν 2019 02:05 #75

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
αφου δεν ασχολουνται ακομα με το περιουσιολογιο ποτε θα ασχοληθουν? αφου τον μαρτιο θα ξεκινησει
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 00:47 #76

  • ψιθιριστής
  • Το Άβαταρ του/της ψιθιριστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
batista έγραψε:
Εφόσον μιλάμε για "άσπρο, δικαιολογημένο και φορολογημένο χρήμα"[...]δεν συζητάμε για ΜΗ δήλωσή του, δηλαδή ουσιαστικά ΜΑΥΡΙΣΜΑ του, άρα σταματάμε εκεί και αφήνουμε όποιον θέλει να κάνει αυτή την χαζομάρα να βρει πως θα την δικαιολογήσει.

Πως θα καταφερει να μαυρισει το μηνιαιο μισθο του (!) που τον πληρωνει η εταιρια που εργαζεται αυτόν που του καταβαλεται στην τραπεζα; Στο Ε1 ειναι προσυμπληρωμενο το αντιστοιχο πεδιο και δεν αλλαζει. Και να θελει δεν μπορει να 'αυτοκτονησει'(δηλαδη να τα μαυρισει)! Εκτος κι αν ειναι χακερ :huh:
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2019 00:50 από ψιθιριστής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 01:04 #77

  • ψιθιριστής
  • Το Άβαταρ του/της ψιθιριστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:
Πρόσφατα γύρισα από ταξίδι Πολωνία. Εκει δεν υπήρχε πλαφον στα μετρητά. Το δοκίμασα μια φορά για να ξεφορτωθώ οτι είχα σε τοπικό νόμισμα καθόσον έκανα όλες τις αγορές μου με Revolut..

Μπορω να παω διακοπες(καλοκαιρι βασικα) με μετρητα στην τσεπη μου πχ 600Ε και να ''παιξω'' με τετοιου ειδους επιλογες οπως το Revolut(εστιαζω σε αυτο για να εχουμε συγγεκριμενο πχ) ; Εκτος απο εμβασμα τι εναλλακτικες προσφερει για να την φορτισω; Δεν θελω να κανω τραπεζικο εμβασμα απο Ελλαδα γιατι κατι τετοιο το εχω κανει ηδη με το paypal(και χανω 1 ευρω/εμβασμα) και δεν εχω λογο σε τετοια περιπτωση να 'παιξω' με το Revolut,(δε βλεπω οφελος). Ποιο το οφελος με το Revolut ; Μονο οι δωρεαν μετατροπες συναλλαγματος; Πως κερδιζουν αυτοι λεφτα απο εμενα;
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2019 01:40 από ψιθιριστής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 03:05 #78

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
ΜιΝαι επαρχιακή συνεταιριστικη. Ειχα 1.85 και το εριξε 1.3 Σχεδον τη φωτογραφισα.. :)
Δεν ανεβαινε με τίποτα σε επιτοκια. Πρωτα γραφτηκε η επιταγη να τα παρω, όπως ξαναειπα, σταλθηκε στο διευθυντή για υπογραφή να φυγω (ειχε ακολουθησει πριν γνωστο παζάρι κλπ), και μόνο τοτε "άλλαξαν" γνωμη. Ειχα γνωστούς κλπ εκει που με διαβεβαιωνα οτι ουτε αυτοι δεν μπορούν να πάρουν πάνω απο 1.3 και δεν υπάρχει περίπτωση να μου δωσουν τοσο.
Απλα περιγραφω πως γίνεται να καταλαβαίνουν οι άπειροι. Γνωστοι, διευθυντες, ξαδερφια κλπ δεν μετράνε. Μονο αν έχεις βρει αλλου επιτόκιο θα το πάρεις, και όχι πάντα. Συχνά οντως δεν μπορούν να στο δώσουν και πας στην αλλη τράπεζα οπότε να μπλοφαρεις λέγοντας τεράστια επιτοκια που δεν τα εχεις, θα βγει εναντίον σου.
Βεβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν εκανα καθόλου καλη διαπραγμάτευση, γιατι αλλά βαριόμουν, και τα επιτόκια ειναι τοσο μικρα που δεν εχει νοημα. Απο τι στιγμή που ειχα οντως αυτο το επιτόκιο επρεπε να ζητησω μεγαλύτερο. Δεν κερδισα τίποτα αφήνοντας τα εκει.
Αλλα πχ 1.7 ξερω που δεν το έπαιρνα. Αντε 1.66-1.67 ισως να έπαιρνα αν ελεγα οτι βρηκα αυτο.
Και να μη το έπαιρνα θα πηγαινα στην αλλη οπου θα έπαιρνα παλι 1.65, δεν έχανα τίποτα δηλαδή.
Αντιθετως κερδιζα γιατι σε ενα χρονο που θα ξανα εκανα παζαρι στη συνεταιριστικη θα έπαιρνα παραπάνω. Οταν καταλαβαίνουν οτι οντως φεύγεις και έχεις και μεγάλα ποσά ειναι παντα υπέρ σου.


σε βρισκω πολυ χαλαρο.και εσενα και αλλους..φιλικα το λεω εννοειται.

καθοσαστε και συζητατε για επιτοκια σε μια περιοδο οπου κοντολογις πλησιαζει το περιουσιολογιο
.
εγω ηδη με το που μπηκε η νεα χρονια οτι εχω μεσα το καθαριζω...εληξε η προθεσμιακη και δεν ανανεωσα τον δεκεμβρη.επιτοκιο 1.45 και πριν απο αυτο 1.78.μιλαω για τις τελευταιες ανανεωσεις γιατι υπηρξαν εποχες που ειχε 6.5.
πραγματικα σας θαυμαζω.δεν ξερω αν προκειται για θαρρος ή ανοησια πλεον να προχωρας σε τετοιες κινησεις.
οσο και αν ελκυεσαι απο επιτοκια,οσο και αναγκη να εχεις τα χρηματα δεν προκειται να νικησεις αυτη τη φορα.δεν αξιζει το ρισκο.θα σας προτεινα θυριδα προσωρινα και παραλληλα να τα βγαλετε λιγα λιγα εκτος ελλαδος.

με το περιουσιολογιο και τον φορο περιουσιας θα σου φανε ενα 20-25 τα εκατο υπολογιζω στην καλυτερη περιπτωση.

πραγματικα θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος γιατι να μπει σε αυτη τη διαδικασια να ξανακανει προθεσμιακη.πραγματικα περιμενω απο τον οποιονδηποτε επιχειρηματα γιατι να κανει καποιος προθεσμιακη.

σας μιλαει καποιος που ασχολειται με προθεσμιακες πανω απο 20ετια τωρα. και σταματω εδω λογω περιουσιολογιου.

υ.γ. 1)ελπιζω να εχετε διαβαζει τους ορους του περιουσιολογιου και πως θα αναγραφονται οι αριθμοι τραπεζικων λογαριασμων,τα ποσα,οι τιτλοι,οι προθεσμιακες κτλ.

2)η μονη περιπτωση να ξαναεκανα προθεσμιακη θα ηταν αν δεν εφαρμοζοταν το περιουσιολογιο ειτε λογω μπλοκαρισματος προσωπικων δεδομενων που παλια ειχε ακουστει αλλα τελικα δεν ιδρωσε το αυτι τους ειτε για αλλους λογους που τελικως δεν θα εβρισκε εφαρμογη.

3)πιστευω θα το κανουν.και οποιος εχει αφησει μεσα χρηματα θα του φανε ενα μεγαλο ποσοστο.δεν θα κερδισει κανεις.

4)πειστε με για το αντιθετο!με επιχειρηματα ομως και εφοσον εχετε διαβασει προσεκτικα τους ορους του περιουσιολογιου.

5)καλος παικτης ειναι αυτος που ξερει ποτε να αποχωρησει.

απο οσα εχω διαβασει ο φορος περιουσιας δεν θα μπει τωρα.αν οντως τελικα γινει το περιουσιολογιο τον μαρτιο ή λιγο αργοτερα θα αφησουν μεχρι τελος του 2019 να δηλωσεις οτι θες να δηλωσεις και οτι σου εχουν προσυμπληρωσει και το 2020 θα μπει ο φορος περιουσιας.
ξαναλεω διαβαστε τους ορους του περιουσιολογιου.αν δεν μελετησετε σωστα δεν θα κατανοησετε τι σκοπους εχουν.πχ ακουω βλακειες οτι θα δηλωθουν και εργα τεχνης πχ.δεν προκειται να γινει αυτο.το δηλωσαν .ανεπισημα βεβαια.συγκεκριμενα ειπαν τα εργα τεχνης δεν μπορουν να αποτιμηθουν οποτε εξαιρουνται.εφερα ενα παραδειγμα αλλα ειναι ακομα καμια 40 περιπτωσεις για το καθενα περιουσιακο στοιχειο που δεν βολευει να κατσω να γραψω σεντονι εδω μεσα.

συμπερασματικα.αν θελετε να μην χασετε μερος του κεφαλαιου σας μην τα αφησετε μεσα σε τραπεζες μετα το το πρωτο τριμηνο του 2019.μακαρι να διαψευστω και να ακυρωθει το περιουσιολογιο.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2019 03:06 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 08:53 #79

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
sonik έγραψε:

σε βρισκω πολυ χαλαρο.και εσενα και αλλους..φιλικα το λεω εννοειται.

καθοσαστε και συζητατε για επιτοκια σε μια περιοδο οπου κοντολογις πλησιαζει το περιουσιολογιο
.
εγω ηδη με το που μπηκε η νεα χρονια οτι εχω μεσα το καθαριζω...εληξε η προθεσμιακη και δεν ανανεωσα τον δεκεμβρη.επιτοκιο 1.45 και πριν απο αυτο 1.78.μιλαω για τις τελευταιες ανανεωσεις γιατι υπηρξαν εποχες που ειχε 6.5.
πραγματικα σας θαυμαζω.δεν ξερω αν προκειται για θαρρος ή ανοησια πλεον να προχωρας σε τετοιες κινησεις.
οσο και αν ελκυεσαι απο επιτοκια,οσο και αναγκη να εχεις τα χρηματα δεν προκειται να νικησεις αυτη τη φορα.δεν αξιζει το ρισκο.θα σας προτεινα θυριδα προσωρινα και παραλληλα να τα βγαλετε λιγα λιγα εκτος ελλαδος.

με το περιουσιολογιο και τον φορο περιουσιας θα σου φανε ενα 20-25 τα εκατο υπολογιζω στην καλυτερη περιπτωση.

πραγματικα θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος γιατι να μπει σε αυτη τη διαδικασια να ξανακανει προθεσμιακη.πραγματικα περιμενω απο τον οποιονδηποτε επιχειρηματα γιατι να κανει καποιος προθεσμιακη.

σας μιλαει καποιος που ασχολειται με προθεσμιακες πανω απο 20ετια τωρα. και σταματω εδω λογω περιουσιολογιου.

υ.γ. 1)ελπιζω να εχετε διαβαζει τους ορους του περιουσιολογιου και πως θα αναγραφονται οι αριθμοι τραπεζικων λογαριασμων,τα ποσα,οι τιτλοι,οι προθεσμιακες κτλ.

2)η μονη περιπτωση να ξαναεκανα προθεσμιακη θα ηταν αν δεν εφαρμοζοταν το περιουσιολογιο ειτε λογω μπλοκαρισματος προσωπικων δεδομενων που παλια ειχε ακουστει αλλα τελικα δεν ιδρωσε το αυτι τους ειτε για αλλους λογους που τελικως δεν θα εβρισκε εφαρμογη.

3)πιστευω θα το κανουν.και οποιος εχει αφησει μεσα χρηματα θα του φανε ενα μεγαλο ποσοστο.δεν θα κερδισει κανεις.

4)πειστε με για το αντιθετο!με επιχειρηματα ομως και εφοσον εχετε διαβασει προσεκτικα τους ορους του περιουσιολογιου.

5)καλος παικτης ειναι αυτος που ξερει ποτε να αποχωρησει.

απο οσα εχω διαβασει ο φορος περιουσιας δεν θα μπει τωρα.αν οντως τελικα γινει το περιουσιολογιο τον μαρτιο ή λιγο αργοτερα θα αφησουν μεχρι τελος του 2019 να δηλωσεις οτι θες να δηλωσεις και οτι σου εχουν προσυμπληρωσει και το 2020 θα μπει ο φορος περιουσιας.
ξαναλεω διαβαστε τους ορους του περιουσιολογιου.αν δεν μελετησετε σωστα δεν θα κατανοησετε τι σκοπους εχουν.πχ ακουω βλακειες οτι θα δηλωθουν και εργα τεχνης πχ.δεν προκειται να γινει αυτο.το δηλωσαν .ανεπισημα βεβαια.συγκεκριμενα ειπαν τα εργα τεχνης δεν μπορουν να αποτιμηθουν οποτε εξαιρουνται.εφερα ενα παραδειγμα αλλα ειναι ακομα καμια 40 περιπτωσεις για το καθενα περιουσιακο στοιχειο που δεν βολευει να κατσω να γραψω σεντονι εδω μεσα.

συμπερασματικα.αν θελετε να μην χασετε μερος του κεφαλαιου σας μην τα αφησετε μεσα σε τραπεζες μετα το το πρωτο τριμηνο του 2019.μακαρι να διαψευστω και να ακυρωθει το περιουσιολογιο.

Συμφωνώ. Αλλά άντε και τα έβγαλες έξω δε θα τα βρουν λες; Για μένα η λύση είναι έξω σε θυρίδες η αγορά διαβατηρίου και κατάθεση με το νέο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 08:59 #80

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
ψιθιριστής έγραψε:
Μπορω να παω διακοπες(καλοκαιρι βασικα) με μετρητα στην τσεπη μου πχ 600Ε και να ''παιξω'' με τετοιου ειδους επιλογες οπως το Revolut(εστιαζω σε αυτο για να εχουμε συγγεκριμενο πχ) ; Εκτος απο εμβασμα τι εναλλακτικες προσφερει για να την φορτισω; Δεν θελω να κανω τραπεζικο εμβασμα απο Ελλαδα γιατι κατι τετοιο το εχω κανει ηδη με το paypal(και χανω 1 ευρω/εμβασμα) και δεν εχω λογο σε τετοια περιπτωση να 'παιξω' με το Revolut,(δε βλεπω οφελος). Ποιο το οφελος με το Revolut ; Μονο οι δωρεαν μετατροπες συναλλαγματος; Πως κερδιζουν αυτοι λεφτα απο εμενα;

Στα γρήγορα. Δεν πληρώνεις προμήθεια για αγορές έξω ειδικά αν είσαι εκτός ευρώ. Παίζεις με καλές ισοτιμίες σε συνάλλαγμα και κρυπτόν αν βαριέσαι να βρεις άλλο τρόπο. Για τη φόρτιση τώρα. Άνοιξε ένα λογαριασμό alpha CYPRUS και κάνε φόρτιση με την κάρτα του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 13 Ιαν 2019 19:07 #81

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Msonik έγραψε:

σε βρισκω πολυ χαλαρο.και εσενα και αλλους..φιλικα το λεω εννοειται.

καθοσαστε και συζητατε για επιτοκια σε μια περιοδο οπου κοντολογις πλησιαζει το περιουσιολογιο
.
εγω ηδη με το που μπηκε η νεα χρονια οτι εχω μεσα το καθαριζω...εληξε η προθεσμιακη και δεν ανανεωσα τον δεκεμβρη.επιτοκιο 1.45 και πριν απο αυτο 1.78.μιλαω για τις τελευταιες ανανεωσεις γιατι υπηρξαν εποχες που ειχε 6.5.
πραγματικα σας θαυμαζω.δεν ξερω αν προκειται για θαρρος ή ανοησια πλεον να προχωρας σε τετοιες κινησεις.
οσο και αν ελκυεσαι απο επιτοκια,οσο και αναγκη να εχεις τα χρηματα δεν προκειται να νικησεις αυτη τη φορα.δεν αξιζει το ρισκο.θα σας προτεινα θυριδα προσωρινα και παραλληλα να τα βγαλετε λιγα λιγα εκτος ελλαδος.

με το περιουσιολογιο και τον φορο περιουσιας θα σου φανε ενα 20-25 τα εκατο υπολογιζω στην καλυτερη περιπτωση.

πραγματικα θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος γιατι να μπει σε αυτη τη διαδικασια να ξανακανει προθεσμιακη.πραγματικα περιμενω απο τον οποιονδηποτε επιχειρηματα γιατι να κανει καποιος προθεσμιακη.

σας μιλαει καποιος που ασχολειται με προθεσμιακες πανω απο 20ετια τωρα. και σταματω εδω λογω περιουσιολογιου.

υ.γ. 1)ελπιζω να εχετε διαβαζει τους ορους του περιουσιολογιου και πως θα αναγραφονται οι αριθμοι τραπεζικων λογαριασμων,τα ποσα,οι τιτλοι,οι προθεσμιακες κτλ.

2)η μονη περιπτωση να ξαναεκανα προθεσμιακη θα ηταν αν δεν εφαρμοζοταν το περιουσιολογιο ειτε λογω μπλοκαρισματος προσωπικων δεδομενων που παλια ειχε ακουστει αλλα τελικα δεν ιδρωσε το αυτι τους ειτε για αλλους λογους που τελικως δεν θα εβρισκε εφαρμογη.

3)πιστευω θα το κανουν.και οποιος εχει αφησει μεσα χρηματα θα του φανε ενα μεγαλο ποσοστο.δεν θα κερδισει κανεις.

4)πειστε με για το αντιθετο!με επιχειρηματα ομως και εφοσον εχετε διαβασει προσεκτικα τους ορους του περιουσιολογιου.

5)καλος παικτης ειναι αυτος που ξερει ποτε να αποχωρησει.

απο οσα εχω διαβασει ο φορος περιουσιας δεν θα μπει τωρα.αν οντως τελικα γινει το περιουσιολογιο τον μαρτιο ή λιγο αργοτερα θα αφησουν μεχρι τελος του 2019 να δηλωσεις οτι θες να δηλωσεις και οτι σου εχουν προσυμπληρωσει και το 2020 θα μπει ο φορος περιουσιας.
ξαναλεω διαβαστε τους ορους του περιουσιολογιου.αν δεν μελετησετε σωστα δεν θα κατανοησετε τι σκοπους εχουν.πχ ακουω βλακειες οτι θα δηλωθουν και εργα τεχνης πχ.δεν προκειται να γινει αυτο.το δηλωσαν .ανεπισημα βεβαια.συγκεκριμενα ειπαν τα εργα τεχνης δεν μπορουν να αποτιμηθουν οποτε εξαιρουνται.εφερα ενα παραδειγμα αλλα ειναι ακομα καμια 40 περιπτωσεις για το καθενα περιουσιακο στοιχειο που δεν βολευει να κατσω να γραψω σεντονι εδω μεσα.

συμπερασματικα.αν θελετε να μην χασετε μερος του κεφαλαιου σας μην τα αφησετε μεσα σε τραπεζες μετα το το πρωτο τριμηνο του 2019.μακαρι να διαψευστω και να ακυρωθει το περιουσιολογιο.
Οντως ειμαι χαλαρός, το παραδεχομαι. Εχουν συμβει τοσα πολλά που καπου εχω παψει να τα παρακολουθώ ολα, πχ το περιουσιολογιο που λες. Εδω εχουν 3 χρονια σερι, που καθε χρονο αλλαζουν το νομο που πχ τα ντιζελ με χαμηλους ρυπους δεν πληρωνουν τελη, και καθε χρονο δεν εφαρμόζεται και τελικά δεν πληρωνουν (από το φόβο μη πεσουν οι πωλήσεις αυτοκινήτων).
Ειναι ολα βλέποντας και κάνοντας. Οπότε οσο σίγουρα και να γράφονται ολα για το περιουσιολογιο, στην πράξη για τίποτα δεν μπορεις να είσαι σίγουρος. Πολυ πιθανον να εχεις δικιο ομως.
Και εδω πάσχει ο νόμος. Νομίζεις οτι αν "κόψουν" 25% πχ των καταθέσεων δε θα υπάρξουν συνέπειες για τις τράπεζες? Θα τα βγάλει πολύς κόσμος, η οποία εμπιστοσύνη (οσο έχει απομείνει) θα καταρρεύσει εντελώς. Ο κόσμος θα πει, μου φαγαν 25% οι αλητες, τι τους εμποδίζει να φανε παλι αλλο 25%? Θα τα βγαλουν πολλοι μετα, και εκει να δεις τι εχει να γινει μετα σε οικονομια, επιχειρήσεις κλπ. Επίσης οι μισες καταθέσεις είναι επιχείρησεων, μισθοδοσία υπαλληλων κλπ.
Τι θα γινει με αυτα? Θα κουρέψουν και αυτα? Χτυπάει αλλου το σύστημα μετα.. Αν εξαιρεσουν όσους πρεπει να εξαιρεθουν, δεν μαζεύουν και τόσα οσα νομίζεις..
Αν ηταν να το κάνουν αυτό, επρεπε να μη λείξουν τα καπιταλ κοντρολ, όπου η ζημια τους απο αυτα που περιγράφω θα ηταν σχεδον 0. Ηταν απείρως ευκολοτερο, τωρα δεν εχει λογικη.
Και είναι και πολλα αλλα μετα, που βαριέμαι να αναλυσω. Ακομα και να ανακοινώσουν οτι τοσο του μηνος εφαρμόζεται με τον τρόπο που περιγράφεις, το βλέπω πιθανότερο να αναβληθεί.
Θα εφαρμοστεί καποια στιγμη αλλα δεν πιστεύω κουρεύοντας καταθέσεις. Αντιδρούν πολύ εντονα οι τράπεζες με το δικιο τους.
Αλλα τετοια μπανάνια που είμαστε, ακομα και οι ποιο παράλογες αποφάσεις είναι πιθανες, το κέρδος απο τα επιτόκια είναι πολυ μικρο για να καλύπτει τους κινδύνους που περιγράφεις, η καλύτερη πολιτική ειναι αυτη που λες. Τα βγάζεις και έχεις ισυχο το κεφάλι σου, δεν διαφωνώ μαζι σου. Παρολα αυτα εγω θα παραμείνω στις καταθέσεις μεχρι να κρινω με τα δικα μου κριτήρια οτι πρέπει να τα βγαλω, χωρις να συμβουλεύω κανεναν να κάνει το ιδιο. Ηδη συμφωνησα μαζι σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα