Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: "...Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει εκτός Ευρωζώνης, με δικό της νόμισμα..."..

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 00:22 #577

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Όταν η αδερφή δεν έχει επιχειρήματα & δεν ξέρει τι να απαντήσει
έχει τη 'λύση':
μειώνει το 'κάρμα'.
Χα χα..

Το ιδιο κανει συνεχεια και σε μενα.
Μεγαλη μπουρδα αυτό το καρμα και καλο ειναι να καταργηθεί, δε προσφερει τιποτα.
Επισης η "ευχαριστια" που είναι one up, θα πρεπει να μετονομαστει σε like. Γιατι like βαζεις, σε ένα ποστ με το οποιο συμφωνεις. Δεν ευχαριστεις σα να σε βοηθησε καπου.
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2019 00:24 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 01:23 #578

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Stefan έγραψε:
Μεγαλη μπουρδα αυτό το καρμα και καλο ειναι να καταργηθεί, δε προσφερει τιποτα.
Επισης η "ευχαριστια" που είναι one up, θα πρεπει να μετονομαστει σε like. Γιατι like βαζεις, σε ένα ποστ με το οποιο συμφωνεις. Δεν ευχαριστεις σα να σε βοηθησε καπου.
Σε αυτό συμφωνώ και εγώ (που εχω καλο καρμα). Ποιο λογικό το like, (και όχι ευχαριστία) συνήθως ετσι το χρησιμοποιουμε όλοι.
Αλλωστε όλοι ειναι "εκπαιδευμένοι" λογω Facebook κλπ. Το κάρμα δεν εχει και πολυ νοημα γιατι ένας να μη σε παει, για τούς δικούς του λογους, στο ρίχνει καθε μερα αν θέλει.
Πιστεύω το 95% συμφωνεί. Αν και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ουτε το ενα ουτε το άλλο, αλλά μιας και το έφερε η συζήτηση, και το ειχα σκεφτει και εγω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 08:39 #579

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
sosimple έγραψε:
Σε αυτό συμφωνώ και εγώ (που εχω καλο καρμα). Ποιο λογικό το like, (και όχι ευχαριστία) συνήθως ετσι το χρησιμοποιουμε όλοι.
Αλλωστε όλοι ειναι "εκπαιδευμένοι" λογω Facebook κλπ. Το κάρμα δεν εχει και πολυ νοημα γιατι ένας να μη σε παει, για τούς δικούς του λογους, στο ρίχνει καθε μερα αν θέλει.
Πιστεύω το 95% συμφωνεί. Αν και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ουτε το ενα ουτε το άλλο, αλλά μιας και το έφερε η συζήτηση, και το ειχα σκεφτει και εγω.

ούτε για παιδιά του δημοτικού τα...κάρμα, like κτλ...Απορώ που ασχολείται κάποιος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 09:54 #580

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12


ΔΕΝ είμαι υποστηρικτής του Βαρουφάκη.
Παραθέτω το βίντεο για τα γεγονότα που αφορούν τη διαπραγμάτευση του 2015 με τους εταίρους, έστω μέσα από την οπτική γωνία του ίδιου. Δεν μπορεί να τα βγάζει όλα αυτά από το μυαλό του...και εφόσον δεν τα έχει διαψεύσει ΚΑΝΕΙΣ...κάτι σημαίνει και αυτό...
Ακόμη και αν διαφωνεί κάποιος 100% μαζί του, νομίζω ότι πρέπει να δει και αυτή την οπτική έστω και για να την απορρίψει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 13:00 #581

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
alex (The_Emperor) έγραψε:


ΔΕΝ είμαι υποστηρικτής του Βαρουφάκη.
Παραθέτω το βίντεο για τα γεγονότα που αφορούν τη διαπραγμάτευση του 2015 με τους εταίρους, έστω μέσα από την οπτική γωνία του ίδιου. Δεν μπορεί να τα βγάζει όλα αυτά από το μυαλό του...και εφόσον δεν τα έχει διαψεύσει ΚΑΝΕΙΣ...κάτι σημαίνει και αυτό...
Ακόμη και αν διαφωνεί κάποιος 100% μαζί του, νομίζω ότι πρέπει να δει και αυτή την οπτική έστω και για να την απορρίψει.
Εγω πιστεύω οτι ο Τσιπρας, ουτε αυτός ηξερε τι ηθελε. Αμα τον ρωταγες το πρωι πιστεύω θα σου ελεγε θελω να βγει οχι, και το βράδυ θα σου ελεγε καλύτερα να βγει ναι.
Αμα 100% ηθελε να βγει ναι, θα μιλαγε διαφορετικα και δε θα φανατιζε τον κοσμο να ψηφισει οχι.
Πχ θα σου ελεγε, να ξέρετε οτι οχι μπορεί να σημαίνει να μας βγαλουν απ το ευρω, θα περάσουμε δύσκολα στην αρχη κλπ.
Ετσι και καλυμμένος θα ήταν, θα ελεγε, εγω σας ειχα προειδοποίησει, και το ποσοστό του ναι θα ηταν μεγαλύτερο.
Προσωπικά πιστεύω το ειχε δει ηρωικά στην αρχη, και μολις ο Φλαμπουραρης άρχισε να του λεει οτι αυτοι που σε χειροκροτουν τωρα, οι ιδιοι θα ζητήσουν το κεφάλι σου, μολις πέσει πείνα, ανεκρουσε πριμνα 180 μοιρες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 13:14 #582

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Εγω πιστεύω οτι ο Τσιπρας, ουτε αυτός ηξερε τι ηθελε. Αμα τον ρωταγες το πρωι πιστεύω θα σου ελεγε θελω να βγει οχι, και το βράδυ θα σου ελεγε καλύτερα να βγει ναι.
Αμα 100% ηθελε να βγει ναι, θα μιλαγε διαφορετικα και δε θα φανατιζε τον κοσμο να ψηφισει οχι.
Πχ θα σου ελεγε, να ξέρετε οτι οχι μπορεί να σημαίνει να μας βγαλουν απ το ευρω, θα περάσουμε δύσκολα στην αρχη κλπ.
Ετσι και καλυμμένος θα ήταν, θα ελεγε, εγω σας ειχα προειδοποίησει, και το ποσοστό του ναι θα ηταν μεγαλύτερο.
Προσωπικά πιστεύω το ειχε δει ηρωικά στην αρχη, και μολις ο Φλαμπουραρης άρχισε να του λεει οτι αυτοι που σε χειροκροτουν τωρα, οι ιδιοι θα ζητήσουν το κεφάλι σου, μολις πέσει πείνα, ανεκρουσε πριμνα 180 μοιρες..


θα συμφωνησω κατα μερος μονο.ο βαρουφακης ηταν αποφασισμενος να το παει μεχρι τελους οτι και αν γινοταν.το σχεδιο καλα μελετημενο αλλα τον πουλησε ο αλεξης ο συντροφος.
αν θυμασαι ειχε ερθει προσωπο με προσωπο με αγανακτισμενους πολιτες τις ημερες των cc.δεν μασησε αν και του φωναζαν με αγριοτητα.τους εξηγουσε ευγενικα.ηταν καπως στον κοσμο του αλλα πισω δεν θα εκανε.

τωρα αν θες την γνωμη μου ναι θα αποτυγχανε στην μπλοφα του.το grexit θα ηταν σιγουρο με οτι σημαινει αυτο.ειχε ενα plan b αλλα ηταν μια μαλακια και μιση και προβληματικο εξαρχης.
ο βαρουφακης πονταρε στο οτι με αυτην την πιεση που ασκουσε θα γινοταν κουρεμα χρεους και δεν θα φταναμε στο grexit.
εγω ειμαι σιγουρος για το αντιθετο.θα μας πετουσαν για πλακα εκτος ευρω οσο και αν τους στοιχιζε και δεν θα ιδρωνε το αυτι τους καν.
πιστευω ακομη και τωρα δεν εχει συνειδητοποιησει με ποιους εχει μπλεξει αλλα τα πιστευω του ειναι ακλονητα ακομη και τωρα.εστω και αν ειναι κατα μερος λανθασμενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 15:23 #583

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Οιηματιας απατεωνίσκος! Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν 200Κ ούφο που τον ψήφισαν. Θα μου πεις εδώ πήγαιναν πίσω από τον Αρτέμη. Τέλος! Δεν υπάρχει σωτηρία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 15:53 #584

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
... Θα μου πεις εδώ πήγαιναν πίσω από τον Αρτέμη.

Διορθώνω.
Δεν ... πήγαιναν.
Πηγαίνουν.

Όσο για τον Γιά(ν)η, είναι ο επόμενος ... Αλέξης, με την βασική διαφορά ότι αυτός μάλλον δεν έχει σκοπό να κάνει (έστω και καθυστερημένα) την επιβεβλημένη κωλοτούμπα, με ότι τραγικό αυτό συνεπάγεται...
Και μετά φυσικά θα φύγει για να το ... διδάξει και στους φοιτητές του ανά τον κόσμο.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2019 15:57 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επικίνδυνες ιδεοληψίες αποχώρησης από ΕΕ 04 Ιουλ 2019 17:40 #585

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Ο Βάρουφ δεν μισθοδοτείται από την Ελλάδα.
Δεν τον νοιάζει αν καταστραφεί η χώρα.
Σε όσες χώρες πάει κ κάνει ομιλίες, ζητάει η αμοιβή του να μπαίνει σε λογαριασμούς που έχει σε τράπεζες του Ομάν, της Σιγκαπούρης κλπ.
Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να τραβάει την προσοχή με τα κουφά που λέει για να δίνει διαλέξεις κ να πουλάει βιβλία.
Μας έχει πρήξει με την αναδιάρθρωση του χρέους που θα μας έσωζε.
Βρε άνθρωπε, δεν είναι το θέμα να σου κόψουν το χρέος όσο να μπορείς να δίνεις κάτι για να το μειώσεις.
Έτσι κ αλλιώς, δόσεις δεν θα πληρώνουμε μέχρι το '22.
Ως τώρα δίναμε κάτι ψιλά στο ΔΝΤ κ κυρίως τόκους.
Το άλλο που λέει;
Ότι δηλ δεν φταίμε εμείς για τις λαμογιές που κάνουμε, για τα ρουσφέτια, για τους διορισμούς συγγενών, για τη διόγκωση των δαπανών του δημοσίου, για την λάθος νοοτροπία που έχουμε ως λαός;
Ότι φταίει ΜΌΝΟ η Ευρώπη που έχει λάθος προσανατολισμό, που είναι άδικη κ άνιση κ ΌΧΙ εμείς;
Δηλ εμείς τα κάνουμε όλα σωστά, "αρμενίζουμε σωστά, αλλά μας φταίει ο γυαλός που είναι στραβος"';
Να κοιτάξουμε πρώτα τα δικά μας χάλια, να κοιτάξουμε να είμαστε ενωμένοι, να αγαπάμε τον τόπο μας, να μην κάνουμε σε άλλους αυτά που δεν θέλουμε να μας κάνουν κ μετά να κατηγορούμε την υπόλοιπη Ευρώπη...που στο τέλος μας ταιζουν κιόλας τόσα χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση όμως, ας μας εξηγήσει ο Βάρουφ με ποιόν τρόπο θα αλλάξει η ζωή μας εκτός ευρώ, πόσα λεφτά θα παίρνουμε από τις δουλειές μας, ΤΙ θα αγοράζουμε με αυτά κ ποια θα είναι η σχέση μας με τα υπόλοιπα κράτη που συνορεύουμε.
Που δεν είναι κ τόσο φιλικά μαζί μας.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2019 17:40 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα