Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 01:20 #1

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
maria (mb361) έγραψε:
Με ολο τον σεβασμο, κανεις λαθος.

Τα τυχον κονδυλια της Ευρωπης πρεπει να διατιθενται με ορθολογικο (μη αρπακολατζιδικο τροπο). Ετσι δωσανε και τοσες επιδοτησεις στον γεωργικο τομεα και αποτελεσμα μηδεν...

Έχω παράδειγμα σπατάλης του ΕΣΠΑ.
Φίλη μου δουλεύει από το 2014 συνεχόμενα ως παιδαγωγός σε ειδικά σχολεία.
Ωράριο 8-12.
Το μόνο που κάνει είναι να παίζει με τα παιδάκια που έχουν μαθησιακές δυσκολίες.
Μέσα Σεπτέμβρη με μέσα Ιουνίου.
Μετά, τυπικά απολύεται κ μπαίνει ταμείο ανεργίας.
Ξεκίνησε μισθό 900€.
Τώρα που παντρεύτηκε κ έκανε παιδί, σίγουρα θα παίρνει 1200€.
Πληρώνεται από λεφτά του ΕΣΠΑ.
Αυτή σύντομα θα γίνει μόνιμη.
Θα μπει στο δημόσιο από το παράθυρο.
Αυτό εγώ το λέω σπατάλη χρημάτων ΕΣΠΑ.
Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που δεν έχουν αποχέτευση-ολη η περιοχή των Μεσογείων έτσι είναι.
Θα πει κάποιος πως βοηθάει τα παιδιά να μάθουν πράγματα.
Εγώ λέω πως απλά παίζει μαζί τους κ τα αφήνει να κάνουν ότι θέλουν.
4 ωρίτσες, 1200€..
Καλά δεν είναι;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 12:14 #2

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Έχω παράδειγμα σπατάλης του ΕΣΠΑ.
Φίλη μου δουλεύει από το 2014 συνεχόμενα ως παιδαγωγός σε ειδικά σχολεία.
Ωράριο 8-12.
Το μόνο που κάνει είναι να παίζει με τα παιδάκια που έχουν μαθησιακές δυσκολίες.
Μέσα Σεπτέμβρη με μέσα Ιουνίου.
Μετά, τυπικά απολύεται κ μπαίνει ταμείο ανεργίας.
Ξεκίνησε μισθό 900€.
Τώρα που παντρεύτηκε κ έκανε παιδί, σίγουρα θα παίρνει 1200€.
Πληρώνεται από λεφτά του ΕΣΠΑ.
Αυτή σύντομα θα γίνει μόνιμη.
Θα μπει στο δημόσιο από το παράθυρο.
Αυτό εγώ το λέω σπατάλη χρημάτων ΕΣΠΑ.
Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που δεν έχουν αποχέτευση-ολη η περιοχή των Μεσογείων έτσι είναι.
Θα πει κάποιος πως βοηθάει τα παιδιά να μάθουν πράγματα.
Εγώ λέω πως απλά παίζει μαζί τους κ τα αφήνει να κάνουν ότι θέλουν.
4 ωρίτσες, 1200€..
Καλά δεν είναι;

Εαν ειχα παιδι με μαθησιακες δυσκολιες (και την οικονομικη δυνατοτητα) μετα χαρας θα πληρωνα απο την τσεπη μου 1200€ για τον παιδαγωγο. Τωρα αν κανει σωστα τη δουλεια του ή οχι, αλλο θεμα. Αν δεν σου αρεσει στην τελικη, αλλαζεις.
Τι σχεση εχει η αποχετευση των Μεσογειων, η οποια ενδεχομενως να εχει πληρωθει 10 φορες μεχρι σημερα και τα λεφτα να φαγωθηκαν, με τον παιδαγωγο που παραγει εργο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 12:43 #3

  • john (gvas)
  • Το Άβαταρ του/της john (gvas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
φιλε παναγιωτη, εισαι πολυ πολυ λαθος.
ανθρωποι στα ειδικα σχολεια επιτελουν κοινωνικο εργο, και δουλευουν υπο πολυ δυσκολες συνθηκες.
πολυ κακο παραδειγμα ανεφερες, και ας το αφησουμε εδω.

αν θες να ψαξεις αργομισθιες ψαξε αλλου, και οχι εκει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 12:45 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
CV έγραψε:
Εαν ειχα παιδι με μαθησιακες δυσκολιες (και την οικονομικη δυνατοτητα) μετα χαρας θα πληρωνα απο την τσεπη μου 1200€ για τον παιδαγωγο. Τωρα αν κανει σωστα τη δουλεια του ή οχι, αλλο θεμα. Αν δεν σου αρεσει στην τελικη, αλλαζεις.
Τι σχεση εχει η αποχετευση των Μεσογειων, η οποια ενδεχομενως να εχει πληρωθει 10 φορες μεχρι σημερα και τα λεφτα να φαγωθηκαν, με τον παιδαγωγο που παραγει εργο?

Τίποτα δεν παράγει κ κανένα παιδί δεν βοηθάει.
Έχω δεί τι μάθημα κάνει.
Απλά κάθονται κ παίζουν.
Τα παιδάκια αυτά είναι ηλικίας δημοτικού κ δυστυχώς δεν μπορούν να βοηθηθούν με τέτοιον τρόπο, γιατί δεν μιλάμε για απλή δυσλεξία, αλλά για διάφορα σύνδρομα που φυσικά δεν υπάρχει θεραπεία.
Τα 1200€ που παίρνει αυτή κ μερικές χιλιάδες υπάλληλοι ακόμη, μέσω ΕΣΠΑ το θεωρώ σπατάλη.
Θα μπορούσαν με αυτά τα λεφτά να προσλάβουν μόνιμους παιδοψυχολόγους κ παιδιάτρους για να κάνουν πραγματικό έργο
Σχετικά με την αποχέτευση τών Μεσογείων-παράδειγμα έφερα, οι εργασίες θα έπρεπε να έχουν ξεκινήσει το 1989.
Ξεκίνησαν μόλις το 2016 κ δεν έχουν τελειώσει ακόμη.
Μέσω ΕΣΠΑ κ αυτό.
Μόνο που όλο λένε πως τα χρήματα τελειώνουν κ φτου κ από την αρχή.
Κ εν τω μεταξύ εξακολουθούν να πέφτουν τα 120€ για έκαστο άδειασμα βόθρου σε κάθε σπίτι ή πολυκατοικία.
Δηλ, μία ή δύο φορές το μήνα.
Εσύ πως θα αισθανόσουν αν έδινες 120€ το μήνα επειδή δεν έχεις αποχέτευση;
Επειδή το ΕΣΠΑ δεν φτάνει για σένα, αλλά προηγούνται οι χιλιάδες παιδαγωγοί που μπήκαν στο δημόσιο από το παράθυρο κ μόνο παίζουν 4 ώρες τη μέρα με τα παιδάκια;
Κ φυσικά, αν ήσουν γονέας τέτοιου παιδιού, δεν έχεις επιλογή να αλλάξεις παιδαγωγό αν δεν σου κάνει.
Ποιος στο είπε αυτό;
Πρέπει να αλλάξεις πόλη ή χωριό.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Απρ 2020 12:48 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 13:11 #5

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
john (gvas) έγραψε:
φιλε παναγιωτη, εισαι πολυ πολυ λαθος.
ανθρωποι στα ειδικα σχολεια επιτελουν κοινωνικο εργο, και δουλευουν υπο πολυ δυσκολες συνθηκες.
πολυ κακο παραδειγμα ανεφερες, και ας το αφησουμε εδω.

αν θες να ψαξεις αργομισθιες ψαξε αλλου, και οχι εκει

Γνώμη σου φίλε john.
Εγώ έφερα παράδειγμα μιας φίλης μου που δουλεύει κάθε χρόνο σε γνωστή επαρχιακή πόλη με παιδιά του δημοτικού.
Επειδή επισκέπτομαι αυτή στην πόλη συχνά κ επειδή έχω φιλικές σχέσεις με τους γονείς κάποιων παιδιών που έχουν πρόβλημα, όταν κ αν το φέρει η κουβέντα, μου λένε πως ουδεμία βελτίωση βλέπουν με τα παιδιά τους.
Εγώ για αυτή την πόλη έχω στοιχεία κ για αυτή την υπάλληλο μπορώ να μιλήσω.
Τώρα αν εσύ έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα κ στοιχεία πώς κάποιος παιδαγωγός θεράπευσε παιδί με αυτισμό, με επιληψία, με εγκεφαλική παράλυση κλπ, γιατί τέτοια προβλήματα έχουν τα παιδιά στη συγκεκριμένη πόλη, εγώ πάω πάσο κ του δίνω συγχαρητήρια.
Κ σταματάω εδώ το θέμα.
ΥΓ.
Είναι κοινό μυστικό πως ειδικός παιδαγωγός δεν γίνεσαι μόνο από το πανεπιστήμιο, αλλά πια υπάρχουν κ κάποια ταχύρυθμα μαθήματα που κάνουν, νομίζω για δύο χρόνια το πολύ, για να μπουν σε δημόσια σχολεία να διδάξουν.
Και αν, όπως λες δουλεύουν κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες κ δεν τους αρέσει, είναι ελεύθεροι να ανοίξουν δικό τους γραφείο ή να δουλέψουν αλλού.
Δεν τους απείλησε κάποιος σε στυλ "θα μπεις σε δημόσιο σχολείο να διδάξεις ή θα σε σκοτώσουμε".
Μόνοι τους έκαναν τα πάντα για να προσληφθούν εκεί.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Απρ 2020 17:41 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 15:37 #6

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Γνώμη σου φίλε john.
Εγώ έφερα παράδειγμα μιας φίλης μου που δουλεύει κάθε χρόνο σε γνωστή επαρχιακή πόλη με παιδιά του δημοτικού.
Επειδή επισκέπτομαι αυτή στην πόλη συχνά κ επειδή έχω φιλικές σχέσεις με τους γονείς κάποιων παιδιών που έχουν πρόβλημα, όταν κ αν το φέρει η κουβέντα, μου λένε πως ουδεμία βελτίωση βλέπουν με τα παιδιά τους.
Εγώ για αυτή την πόλη έχω στοιχεία κ για αυτή την υπάλληλο μπορώ να μιλήσω.
Τώρα αν εσύ έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα κ στοιχεία πώς κάποιος παιδαγωγός θεράπευσε παιδί με αυτισμό, με επιληψία, με εγκεφαλική παράλυση κλπ, γιατί τέτοια προβλήματα έχουν τα παιδιά στη συγκεκριμένη πόλη, εγώ πάω πάσο κ του δίνω συγχαρητήρια.
Κ σταματάω εδώ το θέμα.
ΥΓ.
Είναι κοινό μυστικό πως ειδικός παιδαγωγός δεν γίνεσαι μόνο από το πανεπιστήμιο, αλλά πια υπάρχουν κ κάποια ταχύρυθμα μαθήματα που κάνουν, νομίζω για δύο χρόνια το πολύ, για να μπουν σε δημόσια σχολεία να διδάξουν.

Είσαι σίγουρος Παναγιώτη ότι έχεις την εξειδικευμένη γνώση προκειμένου να αξιολογήσεις το έργο της γνωστής σου και να το ξεχωρίσεις από ένα απλό παιγνίδι με οποιοδήποτε παιδί;
Αν την έχεις, καλώς.
Αλλιώς μάλλον την αδικείς, αλλά ακόμα και να ισχύει αυτό που περιγράφεις για την συγκεκριμένη περίπτωση, με αυτό τον τρόπο τσουβαλιάζεις (χωρίς να το θέλεις) και όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους που κάνουν την ίδια δουλειά, οι οποίοι μπορεί να είναι άκρως εξειδικευμένοι και κάνουν αυτή την δουλειά σωστά και αποτελεσματικά για αυτά τα παιδιά, ασχέτως αν το κάνουν μέσω ΕΣΠΑ ή χωρίς ΕΣΠΑ.
Παρεμπιπτόντως, με τα ελάχιστα που γνωρίζω για το θέμα, το ζητούμενο σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι η "θεραπεία", με την έννοια που έχει η λέξη π.χ. σε σχέση με μια ίωση ή ένα σπασμένο κόκκαλο. Το ζητούμενο είναι η βελτίωση των κοινωνικών τους δεξιοτήτων και διάφορα άλλα που δεν είναι τόσο εύκολα μετρήσιμα, όπως αυτό που αποκαλείς "θεραπεία".
Τα υπόλοιπα (περί γενικότερης συζήτησης για το ΕΣΠΑ και της σωστής ή μη εκμετάλλευσης των πόρων του) είναι φυσικό ότι ισχύουν σε πολλές περιπτώσεις, από την στιγμή που ζούμε σε μια χώρα όπου η λέξη λογοδοσία αποτελεί το πιο σύντομο ανέκδοτο.
Κάποιες φορές βέβαια μπαίνουν στην μέση οι ... κουτόφραγκοι και τότε το μόνο που μας μένει είναι η μούφα υποδομή ή υπηρεσία, την οποία τελικά την πληρώνουμε από την τσέπη μας (οι φορολογούμενοι εννοώ).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 17:55 #7

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Φίλε batista, έγραψα την άποψή μου.
Δεν είμαι αντίθετος σε οποιαδήποτε βοήθεια προς κάθε παιδί κ γενικά σε κάθε άνθρωπο που έχει πρόβλημα.
Όχι έτσι όμως.
Όχι με το να μπαίνουν στο δημόσιο από το παράθυρο.
Όχι με λεφτά του ΕΣΠΑ που είναι για ανάπτυξη της χώρας κ για πολύ σημαντικά έργα.
Θέλουν ειδικούς παιδαγωγούς;
Να προσλάβουν μόνιμους, μετά από ειδικές εξετάσεις.
Να πληρώνονται από τον τακτικό προϋπολογισμό.
Κ να τους αξιολογούν συχνά, αν κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Κ με αυτό θα μου επιτρέψεις να κλείσω εδώ το θέμα, γιατί ότι είχα να πω το είπα κ παρερμηνεύτηκε.
Μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε, αλλά εντός του αρχικού θέματος, που είναι σχετικό με το voucher των 600€.
Ευχαριστώ.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 08 Απρ 2020 18:30 #8

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Φίλε batista, έγραψα την άποψή μου.
Δεν είμαι αντίθετος σε οποιαδήποτε βοήθεια προς κάθε παιδί κ γενικά σε κάθε άνθρωπο που έχει πρόβλημα.
Όχι έτσι όμως.
Όχι με το να μπαίνουν στο δημόσιο από το παράθυρο.
Όχι με λεφτά του ΕΣΠΑ που είναι για ανάπτυξη της χώρας κ για πολύ σημαντικά έργα.
Θέλουν ειδικούς παιδαγωγούς;
Να προσλάβουν μόνιμους, μετά από ειδικές εξετάσεις.
Να πληρώνονται από τον τακτικό προϋπολογισμό.
Κ να τους αξιολογούν συχνά, αν κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Κ με αυτό θα μου επιτρέψεις να κλείσω εδώ το θέμα, γιατί ότι είχα να πω το είπα κ παρερμηνεύτηκε.
Μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε, αλλά εντός του αρχικού θέματος, που είναι σχετικό με το voucher των 600€.
Ευχαριστώ.

Δεν μπορεί κανείς (μη λαμόγιο) φίλε Παναγιώτη να διαφωνήσει με αυτά που γράφεις/ζητάς σε αυτή την δημοσίευση. Προσωπικά βέβαια έθεσα μια άλλη οπτική η οποία δεν σχολιάστηκε. Δεν έχει όμως νόημα να συνεχίσουμε. Οι απόψεις έχουν καταγραφεί.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Δάσκαλοι ειδικής αγωγής με λεφτά του ΕΣΠΑ 09 Απρ 2020 21:57 #9

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Εσύ πως θα αισθανόσουν αν έδινες 120€ το μήνα επειδή δεν έχεις αποχέτευση;
Επειδή το ΕΣΠΑ δεν φτάνει για σένα, αλλά προηγούνται οι χιλιάδες παιδαγωγοί που μπήκαν στο δημόσιο από το παράθυρο κ μόνο παίζουν 4 ώρες τη μέρα με τα παιδάκια;
Εδω ειναι η ουσια της διαφωνιας. Πιστευεις οτι επειδη ξοδευονται λεφτα για μια δουλεια (τους παιδαγωγους) δεν φτανουν για μια αλλη (την αποχετευση).
Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο.
Οσα λεφτα και να υπαρχουν, ποτε δεν θα φτασουν για την αποχετευση στα Μεσογεια. Γιατι απλα οσα λεφτα και να υπαρχουν, οι παρατρεχαμενοι θα θελουν να φανε κι αλλα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Κ φυσικά, αν ήσουν γονέας τέτοιου παιδιού, δεν έχεις επιλογή να αλλάξεις παιδαγωγό αν δεν σου κάνει.
Ποιος στο είπε αυτό;
Πρέπει να αλλάξεις πόλη ή χωριό.
Ή να πληρωσεις απο την τσεπη σου, οπως εγραψα παραπανω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα