Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 13:55 #1

  • thebr
  • Το Άβαταρ του/της thebr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα σας,

δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
Ευχαριστω πολυ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 14:27 #2

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
thebr έγραψε:
Καλησπερα σας,

δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
Ευχαριστω πολυ

Αν μπεις εγγυητρια το πιθανότερο είναι να χάσεις το σπιτι και όλη σου την περιουσια και πάλι να χρωστάς. Αν αρχίσουν προβληματα με πλειστηριασμούς (+5000 κάθε προγραμμα) + κεφαλαιοποίηση τοκων + + εμπλεξες. Γιαυτό μακριά.!!!!!!!Καλύτερα βρες κάποιο ποσό από συγγενείς και φιλους και ζήτησε με αυτό μείωση του κεφαλαίου και παράταση. Επισης αν έχεις κανένα φίλου ματσωμένο πες του να βάλει μέρος των χρημάτων του στην εν λόγω τράπεζα η αν έχει ηδη εκει να απειλήσει ότι θα τα πάρει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 14:43 #3

  • thebr
  • Το Άβαταρ του/της thebr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
"Αν αρχίσουν προβληματα με πλειστηριασμούς (+5000 κάθε προγραμμα) + κεφαλαιοποίηση τοκων + + εμπλεξες."

τι εννοειται με αυτο? τι ειναι το +5000 καθε προγραμμα κτλ? Συγγνωμη που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα. Δυστυχως ματσο φιλος δεν υπαρχει. Τι ποσο πιστευετε οτι θα μπορουσε να μεταφερθει στην τραπεζα να θεωρηθει οτι μπορουν να σου δωσουν παραταση και μειωση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 16:42 #4

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
thebr έγραψε:
δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

Bασικα ετσι λειτουργουν τα στεγαστικα δανεια. Τα πρωτα χρονια πληρωνεις κυριως τοκους. Εγω που πηρα 100 χιλ. πριν 13 χρονια ξερεις τι υπολοιπο κεφαλαιου εχω τωρα? 83 χιλ. :laugh:

Κι εγω κανονισα παραταση ώστε να μειωσω τη δοση. Νομιζω οτι το οριο ηλικιας είναι τα 75 ετη, αφου μεχρι εκει μπορεσα να παω. Παραταση σημαινει μειωμενη δοση, όχι αυξημενη όπως ειπες.

Εγγυητης σημαινει ότι αποκτας τις ιδιες υποχρεωσεις με τον δανειοληπτη. Αν δηλαδή αυτος σταματησει να πληρωνει τοτε πρεπει να πληρωσεις εσυ (με ολες τις επακολουθες συνεπειες εαν δεν πληρωσεις).

Σωστα σου ειπε ο δικηγορος, αν εκπλειστηριαστει το σπιτι θα πληρωθεί το ποσο που θα πιασει και το υπολοιπο χρεος θα συνεχισεις να το χρωστας.

gus (gus326) έγραψε:
Καλύτερα βρες κάποιο ποσό από συγγενείς και φιλους και ζήτησε με αυτό μείωση του κεφαλαίου και παράταση. Επισης αν έχεις κανένα φίλου ματσωμένο πες του να βάλει μέρος των χρημάτων του στην εν λόγω τράπεζα η αν έχει ηδη εκει να απειλήσει ότι θα τα πάρει.

Αν εννοεις να χαρισει λεφτα, αυτο δε γινεται. Ολοι θα θελαμε να βαλουμε καποιο χρημα και να εχουμε... μειωση.
Στη πραγματικοτητα οι τραπεζες δεν το θελουν καν αυτό: αν καποιος θελησει να πληρωσει με τη μια ολο το υφισταμενο κεφαλαιο του στεγαστικου του, τοτε υπαρχει ένα πεναλτι οπως το λενε, επιβαρυνεσαι με ένα ποσό. Σε εμενα αυτη τη στιγμη είναι γυρω στα 1800€.
Τελευταία διόρθωση: 11 Φεβ 2020 19:07 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 18:16 #5

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
thebr έγραψε:
Καλησπερα σας,

δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
Ευχαριστω πολυ


αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα

Μπερδεμενα καπως τα λες. Αν δεν εχεις γνωση ακριβως της καταστασης, που πας να μπλεξεις; Και εννοω να εχεις αντιγραφο της υφισταμενης δανειακης συμβασης, τους ορους της νεας, να ξερεις τι δοση πληρωνει τωρα, ποσα θα πληρωνει μετα, ποσα εχει πληρωσει απο κεφαλαιο, ποσο απομενει, ποσο κοστιζει η παραταση, κτλ κτλ.
Φοβαμαι οτι ουτε ο πατερας σου θα γνωριζει...
Αρα, πρωτο βημα: ενημερωσου και δευτερο: ενημερωσε τον.

Οσον αφορα τον πλειστηριασμο, οσα γραφτηκαν ειναι σωστα. Αν δεν πληρωσει ο δανειοληπτης, πληρωνει ο εγγυητης. Αν το ποσο που θα πιασει το σπιτι δεν φτανει να καλυψει το δανειο + εξοδα πλειστηριασμου, κυνηγανε και τους δυο για το υπολοιπο + εξοδα.

Γιατι θελει να παρει παραταση; Για να μειωσει τη δοση υποθετω. Αντι να υπογραψεις εγγυητης, μηπως ειναι καλυτερο να τσονταρεις κατι καθε μηνα και να κρατησει την ιδια δοση; Στην τελικη, αν το σπιτι ειναι να μεινει σε εσενα στο τελος, ισως να σε συμφερει.
Εναλλακτικα, οπως γραφεο ο Gus, μπορεις να μαζεψεις ενα ποσο και να προκαταβαλεις απο το κεφάλαιο; Ετσι μπορεις να μειωσεις τη δοση.
Αν εχει αλλα περιουσιακα στοιχεια, μπορει να τα βαλει υποθηκη και να παρει παραταση ή να παρει αλλο δανειο.
Stefan έγραψε:
αν καποιος θελησει να πληρωσει με τη μια ολο το υφισταμενο κεφαλαιο του στεγαστικου του, τοτε υπαρχει ένα πεναλτι οπως το λενε, επιβαρυνεσαι με ένα ποσό. Σε εμενα αυτη τη στιγμη είναι γυρω στα 1800€.
Αναλογα τι γραφει η δανειακη συμβαση. Η δικια μου εγραφε οτι η προωρη αποπληρωμη δεν εχει πεναλτι. Αρα, οταν εκανα προωρη ολικη αποπληρωμη δεν πληρωσα πεναλτι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 18:54 #6

  • trobocop
  • Το Άβαταρ του/της trobocop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Υποθέτω ότι οι γονείς σου πήραν το δάνειο με προσημείωση ακινήτου.
Εδώ :
www.yiannatsis.gr/348-efthini-eggyhth?gc...QEAMYASAAEgLp2_D_BwE
μπορείς να διαβάσεις διάφορες περιπτώσεις με εγγυητές και πώς τις έκριναν κάθε φορά τα δικαστήρια. Όρεξη να 'χεις να μελετάς.

Το θέμα είναι αν εσύ έχεις ακίνητη (ή άλλη ) περιουσία ή δεν έχεις τίποτα και σου ζητάνε να μπεις εγγυητής μόνο λόγω ηλικίας. Γιατί αν είσαι π.χ. άνεργη και χωρίς περιουσία , δεν έχει αξία να υπογράψεις εγγυήτρια.

Σε κάθε περίπτωση , αν μπεις εγγυητής εις ολόκληρον, θα ευθύνεσαι με όλη σου την περιουσία (όποια κι αν είναι αυτή) για όλο το ποσό που θα οφείλεται στην τράπεζα.

Μια περίπτωση είναι να προτείνει η οικογένειά σου στην τράπεζα να μπεις εγγυητής μόνο μέχρι ορισμένου ποσού (οπότε αν δεν πληρωθεί το δάνειο, θα οφείλεις μόνο το ποσό αυτό, (πχ - υποθετικά- τις 50 από τις 100 χιλιάδες) 'η αν έχεις ακίνητο στο όνομά σου, να υπογράψεις ως εγγυητής μόνο για για ένα συγκεκριμένο ακίνητο και όχι όλη για την υπόλοιπη περιουσία που ίσως έχεις. Οπότε αν δεν πληρωθεί το δάνειο, εσύ θα χάσεις μόνο αυτό το ακίνητο και όχι τα πάντα.
Αυτό βέβαια πρέπει να γραφτεί ξεκάθαρα στη σύμβαση εγγύησης που θα υπογράψεις.

Γενικότερα το πρόβλημά σου δεν είναι απλό και μόνο εξειδικευμένος δικηγόρος που θα μελετήσει την υπόθεση θα σε κατατοπίσει υπεύθυνα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis (atsi), CV

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 19:04 #7

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
CV έγραψε:
Εναλλακτικα, οπως γραφεο ο Gus, μπορεις να μαζεψεις ενα ποσο και να προκαταβαλεις απο το κεφάλαιο; Ετσι μπορεις να μειωσεις τη δοση.
Αν εχει αλλα περιουσιακα στοιχεια, μπορει να τα βαλει υποθηκη και να παρει παραταση ή να παρει αλλο δανειο..


Πρεπει να γινει σαφες οτι η παραταση αποπληρωμης ενός στεγαστικου σημαινει ότι συνολικα θα πληρωσεις περισσοτερα χρηματα στη τραπεζα.
Τελευταία διόρθωση: 11 Φεβ 2020 19:05 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 21:50 #8

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
thebr έγραψε:
Καλησπερα σας,

δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
Ευχαριστω πολυ

Το ερώτημα είναι αν το ακίνητο αξίζει τις 100.000 ευρω που συνεχίζει να χρωστά ο πατέρας σου και φυσικά εαν εσενα σε ενδιαφέρει το ακίνητο.
Εαν αξίζει πάνω απο 100.000 ευρω και σε ενδιαφέρει και μπορείς, δες την περίπτωση να προτείνεις στον πάτερα σου να σου πουλήσει το ακίνητο σε αυτή την τιμή, να πάρεις εσύ το δάνειο στο όνομα σου και ο πάτερα σου να σου πληρώνει ως ενοίκιο την δοση που έδινε ως σήμερα και εσυ θα δεις τι μπορείς να κάνεις με το κεφάλαιο.

Όπως και να έχει όχι εγγυήτρια.
Lagom
Τελευταία διόρθωση: 11 Φεβ 2020 21:51 από Thanasis (atsi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Εγγυητης σε Στεγαστικο Δανειο που θελει παραταση 11 Φεβ 2020 21:51 #9

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
thebr έγραψε:
"Αν αρχίσουν προβληματα με πλειστηριασμούς (+5000 κάθε προγραμμα) + κεφαλαιοποίηση τοκων + + εμπλεξες."

τι εννοειται με αυτο? τι ειναι το +5000 καθε προγραμμα κτλ? Συγγνωμη που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα. Δυστυχως ματσο φιλος δεν υπαρχει. Τι ποσο πιστευετε οτι θα μπορουσε να μεταφερθει στην τραπεζα να θεωρηθει οτι μπορουν να σου δωσουν παραταση και μειωση?

Κάθε προγραμμα πλειστηριασμού ακινήτου 100Κ εκεί περίπου θα σου κοστίζει σε δικηγόρους επιμελητές εφημερίδες τράπεζα κλπ. Πρόσεξε γιατί εγγύηση 100Κ μπορεί να σου κοστίσει 500Κ. Μακριά εγώ θα το άφηνα ως έχει αφού δε φαίνεται να μπορείς να κανείς κάτι. Αλλιώς δες αυτό που σου πρότεινα για πληρωμή ενός ποσού για μείωση δόσης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα