Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 05 Μαϊ 2020 18:18 #10

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
pka έγραψε:
Αρκει να εχεις κατα νου τα βασικα σημεια της φορολογησης επιχειρησεων, την 100% προκαταβολη φορου, τις κλιμακες φορου, την ασφαλιση για να καταλαβεις οτι η ζυγαρια γερνει στην μια πλευρα.
Στην εκμεταλευση ακινητων δικαιολογειται ενα μικρο ποσοστο του ετησιου εισοδηματος απο επιδιορθωσεις να εκπεσει.
Αλλα ακομη και να ηταν κοντα αυτα τα 2, ποια μελετη να κανεις και με τι χρονικο οριζοντα; Τα τελευταια 10 χρονια δεν θυμαμαι φορολογικο να εχει μεινει σταθερο πανω απο ετος. Με τη ρευστοτητα που υπαρχει του χρονου θα αποκλινεις απο αυτα που υπολογιζες.

Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπωθηκε απο τον gus. σπας το εισοδημα σε περισσοτερα ατομα οποτε ο καθενας φορολογειται αυτοτελως για τα ακινητα με το μικροτερο δυνατο συντελεστη. Μερικα εξοδα μπορουν να δικαιολογηθουν ευκολοτερα αν εχεις καποια επιχειρηση.
Ο χρονικός ορίζοντας που δεν υπάρχει, είναι το πιο σημαντικό.
Και οι κανόνες. Εφόσον δεν είναι δεδομένοι χρονικά, πολλές αποφάσεις είναι ρίσκο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 05 Μαϊ 2020 20:41 #11

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:
Έτσι είναι. Δεν έχει σημασία ο αριθμός των διαμερισμάτων. Το είχα ψάξει παλιότερα γιατί είχα ένα ακίνητο νοικιασμένο στο δημόσιο με μηνιαίο ύψος ενοικίου πενταψήφιο. Ακόμη κι έτσι δεν συνέφερε. Βρήκα ένα πρόχειρο τρόπο σπάζοντας το ενοίκιο σε περισσότερα φυσικά πρόσωπα ώστε να υπαχθούν σε μικρότερους φορολογικούς συντελεστές. Τα εξοδα μπορείς να τα δρομολογήσεις αλλου αν έχεις εταιρεία/ες. Από όσα μου είχε πει φοροτεχνικός (και δικηγόρος) μόνο για ποσά άνω του 1Μ έχει νόημα. Για μικρότερα θα σου τα φάνε τα οποία κέρδη οι ίδιοι.
Το έσπασες μέσω γονικής παροχής η με κάποιο άλλο τρόπο ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 06 Μαϊ 2020 03:38 #12

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
GREGORYMO έγραψε:
Το έσπασες μέσω γονικής παροχής η με κάποιο άλλο τρόπο ?

Παλιότερα το 2009 που μπορούσες με 2% αν δεν κανω λάθος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 06 Μαϊ 2020 11:04 #13

  • blender123
  • Το Άβαταρ του/της blender123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
μία αρκετά ωραία ανάλυση που βρήκα online:

www.taxspirit.gr/etaireia-diaxeirisis-akiniton.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 06 Μαϊ 2020 13:11 #14

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
blender123 έγραψε:
το πρόβλημα με το ένα ακίνητο είναι ότι έχεις λίγα έξοδα να δείξεις, ενώ με τα πολλά είναι πιο εύκολο και θα χρειαστούν κιόλας πιο πολλά στο χρόνο, ειδικά για ανακαινίσεις και επιδιορθώσεις.

Αλλά θα είχε νόημα κάποιος που ξέρει να κάνει την άσκηση πχ. με 5 ακίνητα αξίας 150'000 το καθένα και ενοίκιο 500 ευρώ το καθένα, και αφού λυθεί μία φορά θα μπορούσαμε να το κάνουμε παραμετρικό και να δούμε πού και αν συμφέρει τον καθένα ανάλογα με την κατάστασή του/επένδυση που μπορεί να θέλει να κάνει. Δε ξέρω αν έχει νόημα να υπάρχει κ επιλογή για airbnb ή αν περιπλέκει πολύ την εξίσωση.

Για να δουμε λοιπόν. 500€ Χ 5 = 2500 χ 12 = 30000€ το χρόνο. Για ένα άτομο ο φορος ειναι 8100 για 2 5700€ για 3 ειναι 4500€. Δε λαμβανω υπόψη το 5% μείωση γιατί ειναι οριζόντιο σε ολες τις περιπτώσεις. Αν φτιάξεις μια ΙΚΕ ο φόρος θα είναι 24% δλδ 7200€ πλέον των εξόδων λογιστή (Γ' κατηγορίας κάτω από 300€ το μήνα δε θα βρεις) πλέον λοιπων εξόδων δημοσιεύσεων ισολογισμών κλπ. Το πιθανό ελάχιστο κόστος από την καταχώρηση εξόδων το ρεφάρεις αν εχεις καποια/ες αλλες εταιρείες δικές σου η φιλων και ριχνεις εκεί τα έξοδα. Αρα για τέτοια μικροποσά ειναι απαγορευτικό το θέμα της εταιρείας. Η άσκηση αρχίζει να συμφέρει για μεγάλα ποσά τουλάχιστον 500Κ το χρόνο. Εγώ που τα κάνω χρόνια για 150Κ ΔΕΝ συμφέρει. Μονόδρομος πίστεψε με η πρόταση μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 06 Μαϊ 2020 13:12 #15

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
gus (gus326) έγραψε:
Για να δουμε λοιπόν. 500€ Χ 5 = 2500 χ 12 = 30000€ το χρόνο. Για ένα άτομο ο φορος ειναι 8100 για 2 5700€ για 3 ειναι 4500€. Δε λαμβανω υπόψη το 5% μείωση γιατί ειναι οριζόντιο σε ολες τις περιπτώσεις. Αν φτιάξεις μια ΙΚΕ ο φόρος θα είναι 24% δλδ 7200€ πλέον των εξόδων λογιστή (Γ' κατηγορίας κάτω από 300€ το μήνα δε θα βρεις) πλέον λοιπων εξόδων δημοσιεύσεων ισολογισμών κλπ. Το πιθανό ελάχιστο κόστος από την καταχώρηση εξόδων το ρεφάρεις αν εχεις καποια/ες αλλες εταιρείες δικές σου η φιλων και ριχνεις εκεί τα έξοδα. Αρα για τέτοια μικροποσά ειναι απαγορευτικό το θέμα της εταιρείας. Η άσκηση αρχίζει να συμφέρει για μεγάλα ποσά τουλάχιστον 500Κ το χρόνο. Εγώ που τα κάνω χρόνια για 150Κ ΔΕΝ συμφέρει. Μονόδρομος πίστεψε με η πρόταση μου.

Ξεχασα το θέμα του πιθανού ελέγχου κάποια στιγμή που θα σου βγάλει κάτι οσο σωστά και να τηρείς τα χαρτιά σου γιατί ετσι πρεπει!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 11 Μαϊ 2020 20:44 #16

  • blender123
  • Το Άβαταρ του/της blender123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ, αλλά επειδή έχω λίγο χρόνο λέω να δοκιμάσω να το συνεχίσω...


Ξεκίνησα να φτιάχνω ένα excel με αυτά που έχω βρει online. Όποιος θέλει το κοιτάζει κ βοηθάει γιατί λείπουν ακόμα αρκετά.

Έχω βάλει ένα baseline με 1 φυσικό πρόσωπο και μετά παραμετρικό με φυσικά πρόσωπα, με ατομικές επιχειρίσεις, και με Ι.Κ.Ε. (λίγα πράγματα ακόμα όμως για ΙΚΕ)

Δεν έψαξα για Α.Ε...δε νομίζω πως χρειάζεται

Αυτή τη στιγμή έχω κοιτάξει μόνο τη διαχείριση. Δε ξέρω τι γίνεται αν ανήκει το ακίνητο σε εταιρία, στην ίδια ή σε άλλη..

δε ξέρω μήπως πρέπει να τα ρωτήσω σε φορουμ λογιστών, αλλά συμπαθώ το τσιγκ! :)


θα χαρώ να πάρω feedback, διορθώσεις κ φυσικά κ προσθήκες/ κόλπα που μπορεί να ξέρετε. Ο σκοπός είναι να γίνει παραμετρικός και να φανεί χρήσιμο σε πολλούς για να λύσει επιχειρηματικά ερωτήματα.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: Real_estate_Model_v1.0.xls
Μέγεθος αρχείου: 37 KB
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαϊ 2020 20:46 από blender123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 24 Σεπ 2023 00:44 #17

  • tsi_160
  • Το Άβαταρ του/της tsi_160
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 2
ο μισθός που θα σου δίνει η εταιρία από τα έσοδά της (ενοίκια) δεν πορεί να αφειρεθεί και να εκπέσει από τα φορολογητέα έσοδα?

ομοίως και ο ΕΝΦΙΑ...
Τελευταία διόρθωση: 24 Σεπ 2023 00:47 από tsi_160.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εταιρεία για τη διαχείρηση ακινήτων 24 Σεπ 2023 10:15 #18

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12979
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Ούτε η εταιρία διαχείρισης ακινήτων μπορεί να σας γλυτώσει από μπαταχτσήδες κακοπληρωτές ενοικιαστές, που προστατεύονται από τους νόμους, και περνάνε μήνες μέχρι να μπορέσετε να τους κάνετε έξωση.
archive.ph/3A1cQ
archive.ph/leXZl
archive.ph/pzRiQ
archive.ph/aP7lv
archive.ph/fyGAN
archive.ph/oMoqj
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 24 Σεπ 2023 12:00 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα