Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 30 Νοε 2018 16:22 #109

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω, αλλά ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ που κάλεσα για πληροφορίες δεν ήξερε καν ότι υπάρχουν τέτοια προγράμματα (νυχτερινό 24/7)..
Πάντως για το 'παραδοσιακό' νυχτερινό η χρέωση είναι απ'ό,τι μου είπαν 42 ευρώ & έρχονται σπίτι σου για να δουν τι αλλαγές χρειάζεται να γίνουν.
Ομολογώ όμως πως το 24ωρο νυχτερινό μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Αν έχει βάλει κάποιος από το φόρουμ, θα ήταν χρήσιμο να μας έλεγε αν όντως κάτι τέτοιο συμφέρει & δεν είναι απλά & μόνο διαφημιστικό 'πυροτέχνημα'.
Δεν είναι μόνο το 24ωρο, αλλά και άλλα θέματα που πρέπει να δει κάποιος, βλ. παραπάνω.
Το ψάχνω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 07 Δεκ 2018 17:24 #110

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Μεγάλο μπέρδεμα η επιλογή...παρόχων.
Η πλατφόρμα allazorevma αν υποθέσουμε πως είναι ουδέτερη, διαφωτίζει στα βασικά.
Κατά τη γνώμη μου το πιο σημαντικό είναι η επιλογή να κάνει κάποιος σύμβαση χωρίς χρονικές υποχρεώσεις.
..συνεχίζεται...
Τελευταία διόρθωση: 08 Δεκ 2018 00:06 από Voukes.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Ιαν 2019 13:15 #111

  • k3rb3r05
  • Το Άβαταρ του/της k3rb3r05
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα,

Εγω ειμαι της αποψης οτι μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδέλες. Με αφορμή εναν συγκριτικο πινακα που βρηκα στις πρωτες σελίδες, εφτιαξα ενα φυλλο υπολογισμου. Το πιο φθηνο, σε σχεση με την δεη, ειναι το aerioattikis (το προγραμμα 24/7). Με την καταναλωση που εχω τωρα, γυρω στις 1000 κιλοβατωρες στους 4 μηνες, εαν αλλαξω θα γλιτωνω 10 ευρω, δλδ 2,5 ευρω το μηνα. Κατ εμε', δεν αξιζει, γιατι οπως ειπε και καποιος αλλος στην αρχη, αντε να βρεις ακρη εαν κατι δεν λειτουργησει οπως πρεπει. Καλυτερα να στερηθω εναν καφε παρα να τρεχω και να μην φτανω

Αυτο που προσεξα ειναι οτι παιζουν με τα νουμερα. Μπορει να χρεωνουν λιγοτερο την κιλοβατωρα, αλλα στα τρωνε απο αλλου (στο αεριο αττικης, πχ, το προγραμμα 24/7 σε χρεωνει παγειο 4.5/μηνα (δλδ 18) ενω τα υπολοιπα προγραμματα 4.80/4 μηνες (αν και το 24/7 βγαινει πιο φθηνο, αλλα και παλι, γιατι να κανει αυτη την αλλαγη, οεο?). Η nrg απο την αλλη χρεωνει μεταβλητο μηνιαιο παγιο αναλογα με τις κιλοβατωρες που θα καψεις).

Ναι, ενταξει, δεν λεω, πρεπει και αυτες να βγαλουν το ψωμακι τους, αλλα σου φενεται καπως οταν κανεις την συγκριση και πολλες απο τις εταιριες ειναι πιο ακριβες απο την δεη (που ολη την κραζουν). Παιξτε λιγο με τις τιμες "ΗΜΕΡΗΣΙΑ" και "ΒΡΑΔΥΝΗ", πχ 5000 και 1000 (αντιστοιχα) και θα δειτε διαφορες

Φυλλο υπολογιμου Ηλεκτρικου ρευματος

Εαν δεν ξερεται τι κάνετε, απλα παιξτε με τις τιμες στο πινακα πανω δεξια.
Εαν εχεται καποια ιδέα, κοιταξτε μηπως εχω κανει κανα λαθος σε καμια εξισωση. Δεν το νομιζω γιατι χρησιμοποιησα τον λογαριασμο της δεη να επαληθευσω τα νουμερα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Ιαν 2019 17:25 #112

  • bfc_xxx
  • Το Άβαταρ του/της bfc_xxx
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 100
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 0 (-1)
Το ΒΑΛΕ ΜΕΤΡΗΣΗ της volterra είναι σαν τη καταχώρηση που κάνουμε στο deddie.gr για να έρχεται πάντοτε εκκαθαριστικός λογαριασμός?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Ιαν 2019 17:44 #113

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
k3rb3r05 έγραψε:
Καλημέρα,

Εγω ειμαι της αποψης οτι μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδέλες. Με αφορμή εναν συγκριτικο πινακα που βρηκα στις πρωτες σελίδες, εφτιαξα ενα φυλλο υπολογισμου. Το πιο φθηνο, σε σχεση με την δεη, ειναι το aerioattikis (το προγραμμα 24/7). Με την καταναλωση που εχω τωρα, γυρω στις 1000 κιλοβατωρες στους 4 μηνες, εαν αλλαξω θα γλιτωνω 10 ευρω, δλδ 2,5 ευρω το μηνα. Κατ εμε', δεν αξιζει, γιατι οπως ειπε και καποιος αλλος στην αρχη, αντε να βρεις ακρη εαν κατι δεν λειτουργησει οπως πρεπει. Καλυτερα να στερηθω εναν καφε παρα να τρεχω και να μην φτανω

Αυτο που προσεξα ειναι οτι παιζουν με τα νουμερα. Μπορει να χρεωνουν λιγοτερο την κιλοβατωρα, αλλα στα τρωνε απο αλλου (στο αεριο αττικης, πχ, το προγραμμα 24/7 σε χρεωνει παγειο 4.5/μηνα (δλδ 18) ενω τα υπολοιπα προγραμματα 4.80/4 μηνες (αν και το 24/7 βγαινει πιο φθηνο, αλλα και παλι, γιατι να κανει αυτη την αλλαγη, οεο?). Η nrg απο την αλλη χρεωνει μεταβλητο μηνιαιο παγιο αναλογα με τις κιλοβατωρες που θα καψεις).

Ναι, ενταξει, δεν λεω, πρεπει και αυτες να βγαλουν το ψωμακι τους, αλλα σου φενεται καπως οταν κανεις την συγκριση και πολλες απο τις εταιριες ειναι πιο ακριβες απο την δεη (που ολη την κραζουν). Παιξτε λιγο με τις τιμες "ΗΜΕΡΗΣΙΑ" και "ΒΡΑΔΥΝΗ", πχ 5000 και 1000 (αντιστοιχα) και θα δειτε διαφορες

Φυλλο υπολογιμου Ηλεκτρικου ρευματος

Εαν δεν ξερεται τι κάνετε, απλα παιξτε με τις τιμες στο πινακα πανω δεξια.
Εαν εχεται καποια ιδέα, κοιταξτε μηπως εχω κανει κανα λαθος σε καμια εξισωση. Δεν το νομιζω γιατι χρησιμοποιησα τον λογαριασμο της δεη να επαληθευσω τα νουμερα
Με 1000 κιλοβατώρες το 4μηνο δεν αξίζει τον κόπο.
Με 5.000 ή 6.000 όμως, που κάποια αντλία θερμότητας μπορεί συνεχώς να καταναλώνει, μπορεί να αξίζει να το κάνεις.
Αρκεί να μπορείς να φύγεις αν αλλάξεις γνώμη χωρίς ποινές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Ιαν 2019 18:27 #114

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
k3rb3r05 έγραψε:
Το πιο φθηνο, σε σχεση με την δεη, ειναι το aerioattikis (το προγραμμα 24/7).
Το ίδιο βγαίνει και στον πίνακα www.tsig.gr/electricity, στον οποίο προστέθηκαν οι εταιρίες Φυσικό Αέριο και Volton. Σημειωτέον ότι το Ρεύμα Οικιακό 24/7 Νυχτερινό δεν φαίνεται να προσφέρει έκπτωση συνέπειας.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 20 Ιαν 2019 01:07 #115

  • k3rb3r05
  • Το Άβαταρ του/της k3rb3r05
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Το ίδιο βγαίνει και στον πίνακα www.tsig.gr/electricity, στον οποίο προστέθηκαν οι εταιρίες Φυσικό Αέριο και Volton. Σημειωτέον ότι το Ρεύμα Οικιακό 24/7 Νυχτερινό δεν φαίνεται να προσφέρει έκπτωση συνέπειας.
Όντως είχα κανει κατι λαθος. Μαλλον κουραση / κεκτημενη ταχυτητα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 30 Ιαν 2019 05:20 #116

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Πάτησα σε διαφημιστικό μπανεράκι του tsig & μου έβγαλε αυτό
energydeal.gr/
Τι λέτε, συμφέρει ?
Tsig υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ?
www.tsig.gr/electricity
Δεν το βρίσκω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 30 Ιαν 2019 08:18 #117

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Πάτησα σε διαφημιστικό μπανεράκι του tsig & μου έβγαλε αυτό
energydeal.gr/
Τι λέτε, συμφέρει ?
Tsig υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ?
www.tsig.gr/electricity
Δεν το βρίσκω.
Όντως δεν υπήρχε στον πίνακα. Είναι συνεργάτης της WATT + VOLT, αλλά δίνει το ρεύμα σε καλύτερη τιμή. Τώρα φαίνεται να είναι η φθηνότερη στον πίνακα www.tsig.gr/electricity
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα