Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Οκτ 2019 13:50 #190

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
Ναι μετά είδα τους λογαριασμούς γι αυτό έκανα και edit το μήνυμα.
Παραμένει όμως γιατί δεν σου χρέωσαν όλη την κατανάλωση στην ρήτρα.


Σε προηγούμενους λογαριασμούς είχες ρήτρα ή θα σου πουν ότι ξεκίνησαν να χρεώνουν από τις τάδε του μήνα την ρήτρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Οκτ 2019 14:06 #191

  • Djohn
  • Το Άβαταρ του/της Djohn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 1
Η χρέωση έγινε μετά το 6 μηνο κ για αυτό έχει πιο λίγες kwh Στην χρέωση ΟΤΣ. Σου έχω στείλει κ ένα excel στο προηγούμενο μνμ στο οποίο πάνω δεξιά φαίνεται ο μέσος όρος των ημερών κατανάλωσης. Το περίεργο είναι ότι έχω χρεωθεί την 3-7-2019 και στους 2 λογαριασμούς και επίσης Δ είναι δυνατόν 2 μέση όροι ΟΤΣ να βγουν στα ×17. Είναι μέσος όρος με υποδιαστολες. Από εκεί κ μόνο καταλαβαίνεις ότι κάτι Δ πάει καλά. Επισης έχουμε φύγει από το σπίτι γτ ήταν της γιαγιάς κ την χάσαμε κ Δ μπορούμε να κάνουμε διακοπή γτ θέλει το χαρτί εγγυτερων συγγενών το οποίο αργεί κ λένε πως αν δ το στείλουμε πρέπει να πληρώσουμε Ρήτρα. Αν είναι δυνατόν δλδ, στο σπιτι Δ μένει κάνεις κ μας έχει κάνει να τρέχουμε χωρίς λόγο. Έχουμε στείλει τα πάντα κ πάλι βρίσκουν κάτι καινούριο. Πήραμε τον δήμαρχο του νησιού, το χαρτί είναι στην Αθήνα κ έχει κολλήσει από εκεί. Έχω πάρει ήδη τηλ στον συνήγορο του Πολίτη, του έχω δώσει όλα τα στοιχεία κ μ είπε ότι η προτεργια έχει κάνει λάθος κ οτιβδ θα έχω κανένα πρόβλημα 100%. Αν συνεχιστεί, θα το φτάσω ακόμα παραπέρα κ θα το ψάξω ακόμα πιο βαθιά το θέμα κ με ισχυρότερα μέσα τα οποία κ έχω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 11 Νοε 2019 20:16 #192

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Άλλος αναλυτικός επικαιροποιημένος πίνακας παρόχων ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα:

www.skiouraki.gr/fthino_revma/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 11 Νοε 2019 20:17 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes, γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 12 Νοε 2019 09:33 #193

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο.
Από ό,τι φαίνεται, η τιμή της ΟΤΣ είναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας ειδικά για όποιον έχει μεγάλες καταναλώσεις.
Τελευταία διόρθωση: 12 Νοε 2019 23:41 από Voukes.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 12 Νοε 2019 19:25 #194

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Ποιο είναι πιο φτηνό για μια μέση κατανάλωση? Τι συμπερασμα βγάλατε..?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 12 Νοε 2019 23:45 #195

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
GSAKKI έγραψε:
Ποιο είναι πιο φτηνό για μια μέση κατανάλωση? Τι συμπερασμα βγάλατε..?
Βάλε τα νούμερα της κατανάλωσης σου στο γνωστό πίνακα.
Έτσι θα βρεις μια πρώτη άκρη στις τόσες υποψηφιότητες που υπάρχουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), GSAKKI

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 28 Νοε 2019 10:05 #196

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
'BlackFriday' στο allazorevma
allazorevma.gr/main/post/496

Τελικά όσοι τόλμησαν & άλλαξαν πάροχο είναι (μέχρι στιγμής) ικανοποιημένοι ?
Ξεφούσκωσε λίγο ο λογαριασμός ?
Ή απλά πολλή φασαρία για το τίποτα ?
Κάποια εμπειρία από ελίν ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 28 Νοε 2019 14:59 #197

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
Είμαι 3+ χρόνια στον ΗΡΩΝΑ μικροπροβληματάκια υπήρχαν στις χρεώσεις 2-3 φορές τα οποία επιλύθηκαν τα 2 από αυτά. Το 3ο είναι ότι με χρέωσαν τόκους υπερημερίας γιατί αντί να δεχθούν την πληρωμή από το site τους μετά από 15 μέρες και συνεχή επικοινωνία την ακύρωσαν (ούτε η εξυπηρέτηση πελατών τους κατάλαβε γιατί και μου είπε ότι έχω δίκιο) αλλά δεν το κυνήγησα άλλο γιατί βαριόμουν να περιμένω στο τηλέφωνο για 0,66 €. Οι λογαριασμοί ήταν σημαντικά χαμηλότεροι αν σκεφτείς ότι έχω 0,076 €/kWh και μηδενικό πάγιο σε τριφασική παροχή. Από τον Γενάρη και μετά που άρχισαν την χρέωση της ρήτρας ΟΤΣ έχω επιπλέον χρέωση 30 € που αντιστοιχεί σε αύξηση της kWh στα 0,080. Θεωρώ πάλι καλή είναι η τιμή σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν. Επιπλέον είχα επιστροφή εγγύησης 25% κάθε χρόνο, τρεις μήνες αν δεν κάνω λάθος δωρεάν ρεύμα και μείωση στο εξάμηνο στην τιμή της kWh από 0,085 στα 0,076(ουσιαστικά πλήρωσα για 3 μήνες την αρχική τιμή), δεν είχα χρονική δέσμευση και δεν έχω έκπτωση έγκαιρης καταβολής (οπότε κάποιες φορές που το ξέχασα 1-2 μέρες δεν χρεώθηκα επιπλέον).
Για την Ελιν δεν μπορώ να εκφέρω κάτι άλλο πέρα από αυτά που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα. Έχει εκδοθεί από ένας λογαριασμός στα συμβόλαια που έχω κάνει στην σύζυγο μου και την μητέρα μου, δεν υπάρχουν εκπλήξεις στον λογαριασμό που εκδόθηκε, δεν υπάρχει δέσμευση χρονική, πληρωμή χωρίς επιπλέον χρεώσεις μέσω livepay, λήψη λογαριασμού μέσω email (επιλογή μου για να αποφύγω την επιπλέον χρέωση) και όπως προανέφερα μου άρεσε η αντιμετώπιση πριν την υπογραφή του συμβολαίου που μου απάντησαν ότι το παραλαμβάνω από την courier το διαβάζω και αν συμφωνώ το υπογράφω και το παραδίδω στην courier (Στον ΗΡΩΝΑ ο courier περίμενε στην πόρτα να το υπογράψω και να το παραλάβει γιατί αυτές τις εντολές είχε).

Εγώ γλυκοκοιτάω σήμερα την Weenergy και την Ελιν, την πρώτη γιατί ουσιαστικά δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ με τόσο ψηλό άνω όριο έχει πολύ φθηνό τιμολόγιο, δεν υπάρχει χρονική δέσμευση και δεν χρειάζεται επιπλέον εγγύηση. Στην δεύτερη με κεντρίζει ότι έχει μία αρκετά χαμηλή τιμή η οποία την δεσμεύει για 2 χρόνια (το συμβόλαιο με το πάγιο αναφέρω) δεν έχει ρήτρα αλλά λόγω μειωμένης εγγύησης στον σημερινό πάροχο περίπου 25 € θα πρέπει να καταβάλω επιπλέον 35 € ως εγγύηση.

Καλή προσφορά είναι αυτές τις μέρες της ZeniΘ Black Friday αλλά έχει άνω όριο ΟΤΣ 55 € ουσιαστικά με την τρέχουσα ΟΤΣ είναι στα 0,07 €/kWh αλλά έχει όπως και η protergia τις επιπλέον χρεώσεις στην αναπροσαρμογή τιμής που δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα τι σε χρεώνουν. Και επειδή δεν μου αρέσουν οι εκπλήξεις και δεν είμαι των βιαστικών αποφάσεων προσωπικά δεν είναι επιλογή μου.


Προσανατολίζομαι οπότε σε αυτές τις 2 επιλογές.

Στην έρευνά μου για το Double Energy είδα ότι οι προσφορές των παρόχων, που προσφέρουν τέτοια τιμολόγια με σημαντικές εκπτώσεις είτε στο ρεύμα είτε στο αέριο, δεν είναι και τόσο καλές.
Αυτή την περίοδο η ΔΕΗ προσφέρει μέχρι 31/12 πολύ καλές τιμές στο αέριο στο πρόγραμμα Αυτόνομο EFFECTIVE-24 Gold και έτσι μπορείς να επιλέξεις άλλο πάροχο στο ρεύμα (ανάλογα με το προφίλ κατανάλωσης σου) και ΔΕΗ στο αέριο και να έχεις σημαντικά οφέλη.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κρυφό σημείο στο πρόγραμμα της ΔΕΗ, αν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala), γιώργης (yorgi), Isidoros, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 28 Νοε 2019 16:26 #198

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Θα βάλω αυτόνομο φ/β και θα πέσει τσεκούρι στους λογαριασμούς των απατεώνων. Όλα εξοδα στην εταιρεία μου άρα το 1/3 κοστος. Σε 2 χρόνια θα κανω απόσβεση. Ψάξτε για αποδέκτη τιμολογίου και κάντε το ίδιο πριν πέσουν οι φόροι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα