Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 16:39 #1

Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδίσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 17:33 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
εχω γνωστό με καταθεσεις σε χωρα της ΕΕ που δεν εχει δηλώσει εδω και 3 χρόνια τους τόκους.
Δεν τον εχει ενοχλησει κανένας.
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 17:42 #3

aris (vets) wrote:
Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδόσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.

Ειδικός δε δηλώνω, αλλά αφού τον πληρώνεις κάπου το φόρο σου, είσαι νόμιμος, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη φοροδιαφυγή.
Τώρα, θεωρώ ότι η διακρατική ενημέρωση γίνεται με πεδίο τον ΑΦΜ. Αφού οι Λουξεμβούργιοι δεν σ'τον έχουν, κατά πάσα πιθανότητα οι καλικάντζαροι δεν έχουν ιδέα...
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 17:59 #4

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
Εφόσον τα δικαιολογείς και ειδικά αν τα έχεις στείλει με έμβασμα, δήλωσε τους.
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 18:02 #5

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Το ότι δεν έχουν το ΑΦΜ σου σήμερα, δεν σημαίνει πως δεν θα στο ζητήσουν αύριο.
Και ούτε σημαίνει πως δεν μπορούν να στείλουν μεθαύριο ένα report με τί τόκους πήρες σήμερα και χθες.
Προφανώς μπορεί να μην συμβεί και τίποτα αλλά όπως βλέπεις τα λουριά σφίγγουν και επομένως αν τα λεφτά είναι νόμιμα δεν βλέπω το λόγο να ρισκάρεις.

ΥΓ: Επίσης αν τα έχεις μεταφέρει από ελληνική τράπεζα και σε έμβασμα μεγαλούτσικο..ας πούμε πάνω απο 10κ ευρώ, το πιθανότερο είναι πως ήδη ξέρουν την ύπαρξη του συκγκεκριμένου λογαριασμού.
Last Edit: 30 May 2016 18:03 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ανδρέας (ani12345678)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 20:25 #6

aris (vets) wrote:
Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδίσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.
Από το 2008 δεν έχω δηλώσει τόκους εξωτερικού για πιο λόγο? Όταν πτώχευσε η τράπεζα που είχα τα χρήματα μου στο εξωτερικό το Ελληνικό κράτος με αποζημίωσε????Μη μασάτε στους εκβιαστές τίποτα μη δηλώσετε Αν γίνει νόμος να δίνουν πληροφορίες οι τράπεζες στην ΕΕ τα βάζεις σε θυρίδα τράπεζας εξωτερικού και κοιμάσαι ήσυχος Όπως έγιναν οι τόκοι κάτω από 1% ποιος ο λόγος να φαίνονται πόσα έχεις στους ντόπιους και ευρωπαίους νταβατζήδες :evil:
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 May 2016 22:24 #7

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Thanasis (atsi) wrote:
εχω γνωστό με καταθεσεις σε χωρα της ΕΕ που δεν εχει δηλώσει εδω και 3 χρόνια τους τόκους.
Δεν τον εχει ενοχλησει κανένας.

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να δηλωθουν.Αργα 'η γρηγορα θα εχουν προσβαση σε στοιχεια.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 May 2016 17:08 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Χάθηκε η δημιουργία αφορολόγητης ανώνυμης offshore εταιρίας, και η εκεί μεταφορά όλων των τραπεζικών καταθέσεων;

Άμυνα απέναντι σε λυσσασμένους εκδικητικούς Μαοϊκούς Κομμουνιστές, σε δηλωμένο ταξικό πόλεμο.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 May 2016 17:45 #9

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
kostas bg (kostas.bg) wrote:
aris (vets) wrote:
Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδίσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.
Από το 2008 δεν έχω δηλώσει τόκους εξωτερικού για πιο λόγο? Όταν πτώχευσε η τράπεζα που είχα τα χρήματα μου στο εξωτερικό το Ελληνικό κράτος με αποζημίωσε????Μη μασάτε στους εκβιαστές τίποτα μη δηλώσετε Αν γίνει νόμος να δίνουν πληροφορίες οι τράπεζες στην ΕΕ τα βάζεις σε θυρίδα τράπεζας εξωτερικού και κοιμάσαι ήσυχος Όπως έγιναν οι τόκοι κάτω από 1% ποιος ο λόγος να φαίνονται πόσα έχεις στους ντόπιους και ευρωπαίους νταβατζήδες :evil:

Πολυ ευκολα τα λες. Και η ανταλλαγη πληροφοριων εχει μπει ηδη σε εφαρμογη. Και ταυτοποιηση μπορει να γινει και με τον αριθμο ταυτοτητας.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.087 seconds