Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 May 2016 03:30 #28

Για το φορολογικό θέμα θα μπορώ να σου πώ σίγουρα πράγματα σε λίγες μέρες... :-)
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 May 2016 04:07 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
Πρέπει να κάνεις ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ (μπορεί να γίνει και με επίσκεψη του συμβολαιογράφου στο σπίτι) με βάση το οποίο η γιαγιά θα σε εξουσιοδοτεί να την εκπροσωπείς ενώπιον θεού και ανθρώπων (στην πράξη, το κακό είναι ότι ο κάθε καρεκλοκένταυρος π.χ. τράπεζα μπορεί να του το πας, αλλά να σου λέει ότι "Ναι, είναι γενικό, αλλά εδώ δε λέει ότι μπορείς να την εκπροσωπήσεις ειδικά σε μας, στην Falimento Bank") για όλες τις δουλειές.
Πρέπει να βρεις ξύπνιο συμβολαιογράφο, ώστε με τη μία να το φτιάξει έτσι που δεν θα αμφισβητείται από κανέναν.
Στη συνέχεια το πληρεξούσιο θα μεταφραστεί επίσημα (Υπ.ΕΞ, Μοναστηράκι) στα τουρκικα, ώστε να έχει ισχύ και στην Τουρκία. Βγάλε αρκετά ΕΠΙΣΗΜΑ αντίγραφα, γιατί όλοι θα θέλουν να κρατήσουν ένα....
Αυτό είναι το ένα σκέλος, το τυπικό, το οποίο θα βρεις τον τρόπο να το ξεπεράσεις.

Να, πάρε (παράδειγμα) ένα που έκανα εγώ πριν 3 χρόνια για έναν παππού (97 σήμερα) γιατί δεν μπορούσε πια να βγαίνει και να πηγαίνει να υπογράφει τα διάφορα. Ο συμβολαιογράφος πήγε σπίτι, το λέει άλλωστε.

Σε πληροφορώ ότι ακόμα κι αυτό (πληρεξούσιο), η ΕΤΕ δεν το δεχόταν, με τη δικαιολογία ότι "γράφει για τις τράπεζες γενικώς, δε γράφει ειδικά για μας". Έτσι τους έχει πει να κάνουν η νομική τους υπηρεσία.
(Βέβαια μετά από χεσίδι που ακολούθησε πείστηκε ο διευθυντής και μου έδωσε υπάλληλο της τράπεζας που ήρθε στο σπίτι του παππού, και "υπέγραψε ενώπιον του" ο παππούς, σα να πήγε ο παππούς στην τράπεζα, δηλαδή).

Λεφτά δεν υπάρχουν στον παππού (τσοντάρουμε οικογενειακώς για να τον συντηρούμε), και ο λόγος που χρειάστηκε να βγάλω το πληρεξούσιο ήταν η εφορία. Δεν δεχόταν να μου δώσει κλειδάριθμο (για τον παππού) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, αν δεν τους πήγαινα συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.
Και μια που έγινε όλο το τρέξιμο (συμβολαιογράφος στο σπίτι), τα 'βαλα όλα μέσα.
Attachments:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83), maria (mb361)

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 May 2016 04:10 #30

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Κάτι έγινε με τα αρχεία, και δεν ανέβηκαν σωστά.
Στα ξαναβάζω εδώ

PlireksP1.jpg


PlireksP2.jpg


PlireksP3.jpg


PlireksP4.jpg


PlireksP5.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 28 May 2016 09:59 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Επισυναπτόμενα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83), maria (mb361)

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 May 2016 14:15 #31

Συμπληρωματικά να σου πώ, οτι η γιαγιά, αφού δεν μπορεί να μετακινηθεί, είναι απαραίτητο να κάνει πληρεξούσιο αλλά πρέπει να πάει η ίδια στην τουρκική πρεσβεία.
Αν αυτό δεν μπορεί να το κάνει, δεν ξέρω τί θα μπορούσε να γίνει.
Ωστόσο, άν κάνει το πληρεξούσιο που σου λέω, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 28 May 2016 15:49 #32

  • takis (ptasos1)
  • takis (ptasos1)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Thank you received: 4
  • Karma: 1
Ευχαριστώ παιδιά,

Δλδ για να το δουμε λιγο πιο απλα..προφανως τα χρηματα το δικαστηριο θα τα βαλει σε ενα λογαριασμο τραπεζης στην Τουρκια που θα υποδειξει η γιαγια μου. Απο εκει η ιδια δε μπορει να μου στιελει ενα ποσο, ας πουμε ειτε μεσω e-banking είτε με εντολή? απ την άλλη εγω θα μπορω να δεχτω καταθεση απο τριτο και σε ποιες τραπεζες μπορει να γινει αυτο. την πειραιως Κ ΥΠΡΟΥ δλδ και γενικως την Κυπρο την αποκλειουμε τελειως?. Αν άνοιγα ενα λογαριασμο στη CIM θα πρεπε να δικαιολογησω και απο που ερχεται το ποσο?
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 29 May 2016 14:59 #33

Τα μπερδεύεις λίγο τα πράγματα...
Ξεκαθάρισε μερικά πράγματα, και εξήγησε σε ποιό στάδιο βρίσκεται η υπόθεσή σου.
Το Δικαστήριο δεν βάζει πουθενά χρήματα !!!! Παίρνει απόφαση ότι είσαι ο δικαιούχος της κληρονομιάς... Από την (υποχρεωτική) πώληση παίρνεις τα χρήματα (ή από το τουρκικό κράτος στην περίπτωση που το ακίνητό σου είχε απαλλοτριωθεί).
Πές ξεκάθαρα ποιό είναι το πρόβλημά σου, αλλίως τζάμπα συζητάμε...
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 29 May 2016 20:10 #34

  • takis (ptasos1)
  • takis (ptasos1)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Thank you received: 4
  • Karma: 1
Παιδιά κι εγώ ό,τι ξέρω μέχρι τώρα σας λέω και όσα μαθαίνουμε από τους δικηγόρους μας..

Ξέρω ότι πρόσφατα έγινε το τελευταίο δικαστήριο στο οποίο ορίστηκαν και επισήμως η κληρονόμοι. Τα όποια στρέμματα είχαμε τα εκμεταλλεύεται το κράτος χρόνια τώρα, νομίζω έχουν γίνει αμαξοστάσια, εμπορικό μέχρι και για νεκροταφείο έχω ακούσει..Άρα ναι το κράτος θα μας δώσει τα λεφτά!

Μέχρι το τέλος του έτους το πολύ θα έχει διευθετηθεί το θέμα!
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 30 May 2016 16:14 #35

ok, κατάλαβα. Άρα είναι απαλλοτριωμένα και τα χρήματα θα τα δώσει το τουρκικό δημόσιο. Μήν παίρνεις και όρκο για τούς χρόνους. Το τουρκικό δημόσιο (συνήθως) κάνει έφεση και πάει άλλον ένα χρόνο πίσω...
(Στη δική μας περίπτωση παρ' όλο που ΔΕΝ είχε απαλλοτριωθεί το ακίνητο, το δημόσιο έκαμε έφεση στην 1η απόφαση του δικαστηρίου).
Πάντως μην ανησυχείς γαι την ουσία της υπόθεσης - υπάρχουν δεδικασμένα.
Το θέμα με τίς τράπεζες, ψάξτο από πρίν να είσαι έτοιμος. (Υπ' όψιν οτι μετά την τελική δικαστική απόφαση έχει 6 μήνες περιθόριο. Διαφορετικά θα τα χάσεις...).
The administrator has disabled public write access.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 30 May 2016 20:05 #36

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
takis (ptasos1) wrote:
Όχι όχι, επ ουδενί δεν θέλω να πάρει ποσοστό (ποιος ειναι ο τύπος) . Για πες μου τωρα και το φορολογικο κομμάτι..

Σοβαρά τώρα ασχολείστε και δίνετε φορολογικές συμβουλές σε έναν άνθρωπο που δεν αναγνωρίζει καν τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών της Ελλάδας;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds