Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 04 Feb 2016 16:04 #10

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
Nozomi wrote:
Γιατί δεν προτείνει κανείς αμερικανικές Τράπεζες ; Έχουν αρνητικά επιτόκια ; ; ;

Εδώ με δυσκολια βρισκεις ευρωπαικές τράπεζες να σου ανοίξουν λογαριασμο σε ευρώ αν δεν μενεις ή εργαζεσαι εκει.
Φαντάσου ποσο δυσκολο θα ειναι να βρεις αμερικανικη τράπεζα να σου ανοιξει δολλαριακο και μαλιστα εξ αποστάσεως..
Πάντως αν υπάρχει καμια τετοια τραπεζα θα ειχε ενδιαφερον να τη μάθουμε...
Δεν μίλησα για εξ' αποστάσεως αλλά το άνοιγμα σε συνδυασμό με κάποιο ταξίδι κι την δήλωση διευθυνσης σε κάποιον γνωστό-συγγενή εκεί.

Γνωστή μου που εργαζόνταν για χρόνια κι είχε δολλαριακό λογαριασμό στις ΗΠΑ, τον έχει διατηρήσει μετά την επιστροφή της στην Ελλάδα, σε αντίθεση με επίσης γνωστή που πήγε για σπουδές Ελβετία κι με το που τελείωσε την ανάγκασαν να τον κλείσει, ούτε κουβέντα να τον αφήσει ανοιχτό (ήθελε να τον χρησιμοποιήσει ο πατέρας της).
Last Edit: 04 Feb 2016 16:05 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 04 Feb 2016 19:01 #11

τα επιτοκιια της cim ειναι : www.cimbanque.com/en/current-account/the...unts/deposit-account
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 04 Feb 2016 19:21 #12

moozillas (moozilas) wrote:
τα επιτοκιια της cim ειναι : www.cimbanque.com/en/current-account/the...unts/deposit-account
Προσοχή στα έξοδα των λογαριασμών: www.cimbanque.com/en/feesandcommissions
Τα έξοδα εμβασμάτων είναι σημαντικά και μόνο η διατήρηση λογαριασμού (individual account) είναι 90 CHF κάθε τετράμηνο.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 05 Feb 2016 23:11 #13

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Εντελώς ενημερωτικά, μια χαρά μπορεί κάποιος να ανοίξει δολλαριακό λογαριασμό σε αμερικανική Τράπεζα, πολύ πιο δύσκολα απ΄τις 11/9, αλλά γίνεται.
Αυτό που απαιτείται, σε 1η τουλάχιστον φάση, είναι μια US adress, αν κι τα πληροφοριακά τους συστήματα δέχονται κι ξένες διευθύνσεις.

Το θέμα είναι απλά να δικαιολογούντα τα ποσά, καθώς σε οποιαδήποτε ύποπτη κίνηση η Τράπεζα ενημερώνει τον IRS.

Αυτό για σχετικά νορμάλ ποσά, για μεγαλύτερα η καλύτερη λύση είναι αυτή μιας offshore στις ΗΠΑ.
Last Edit: 05 Feb 2016 23:12 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 05 Feb 2016 23:46 #14

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Αν μπορείς να δικαιολογήσεις διαμονή, δεν αμφιβάλλω πως θα γίνεται.

Φαντάζομαι η ερώτηση αφορούσε την περίπτωση που δεν διαθέτεις διεύθυνση διαμονής στης ΗΠΑ... Μάλλιστα νομίζω έλεγε πως προτιμάει εξ απόστασης άνοιγμα.

Υπάρχει κάποια αμερικανική τράπεζα που να ανοίγει τέτοιους λογαριασμούς;;

ΥΓ: Φαντάζομαι με postbox δεν θα είναι καθόλου εύκολο να ανοίξεις..
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 06 Feb 2016 00:18 #15

Υπάρχουν εταιρείες που με μικρή ετήσια προμήθεια σου δίνουν αμερικανική "διεύθυνση".
Ουσιαστικά αυτό υπάρχει για να μπορεί κανείς να αγοράσει από αμερικανικά μαγαζιά που στέλνουν μόνο εντός ΗΠΑ.
Δίνεις αυτή τη διεύθυνση, ο πωλητής σου στέλνει το πράμα στη διεύθυνσή σου (που είναι ένα κουτάκι σε μια αποθήκη - κυψέλη).
Μετά αυτοί σ'το προωθούν στη μόνιμή σου διεύθυνση, εκεί που πραγματικά μένεις, όπου φυσικά πληρώνεις το shipping cost (και κατιτίς ακόμη).

Το'χα κάνει στο παρελθόν, αποκλειστικά για το Ebay. Το'χα πάρει με κουπόνι απ'το Groupon. Τελικά δε με βόλεψε. Αλλά πραγματικά είχα US address...

Με πρόχειρο google-άρισμα, βρήκα αυτό: www.shipito.com/
Εγώ είχα γραφτεί σε άλλο, ούτε που θυμάμαι πώς λεγόταν, αλλά σίγουρα υπάρχουν ΠΟΛΛΑ.
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 06 Feb 2016 00:22 #16

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ναι, αυτές είναι διευθύνσεις postbox.

Για τον σκοπό που αναφέρεις λειτουργεί μια χαρά. Αλλά για τράπεζες, όχι εύκολα. Ίσως και να υπάρχουν τράπεζες που δεχονται, αλλά εγώ δεν έχω συναντήσει.

Έχω ανοίξει παλιότερα με postbox σε τράπεζα που δεν ζητούσε λογαριασμό ΔΕΚΟ για επιβεβαίωση, αλλά μετά από περίπου 3 μήνες το κατάλαβαν και μου έστειλαν notice πως ο λογαριασμός θα κλείσει και να μεταφέρω ότι χρήματα έχω μέσα αλλού.
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 06 Feb 2016 00:30 #17

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
ΥΓ: Φαντάζομαι με postbox δεν θα είναι καθόλου εύκολο να ανοίξεις..
Postbox όσες αμερικανικές μεγάλες Τράπεζες έψαξα, γράφουν ρητά ότι απαγορεύεται.

Πάντως, γνωρίζω κόσμο που εργάστηκε στις ΗΠΑ, κι άφησε τους λογαριασμούς ανοικτούς όταν έφυγε, ουδείς δεν τους υποχρέωσε να τους κλείσουν.
Και έδωσαν ελληνικές διεύθυνσεις όταν έφυγαν.

Κατά τα άλλα, κτυπάει "καμπανάκι" για μεταφορές ποσών άνω των 10,000$.
Last Edit: 06 Feb 2016 00:32 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

λογαριασμος καταθεσης σε usd σε τραπεζα εξωτερικου 06 Feb 2016 00:31 #18

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Nozomi wrote:
George (geo821) wrote:
ΥΓ: Φαντάζομαι με postbox δεν θα είναι καθόλου εύκολο να ανοίξεις..
Postbox όσες αμερικανικές μεγάλες Τράπεζες έψαξα, γράφουν ρητά ότι απαγορεύεται.

Σωστά, αυτό ξέρω κι εγώ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.093 seconds