Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 14:12 #10

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
agelos2 wrote:
OK οτι πείτε αλλα ψάξτε το λιγο με κανα δικηγόρο που γνωρίζει αγγλικό δίκαιο και θα βρεθείτε προ εκπλήξεων

Ανοίγεις θέμα, πετάς μια μπαρούφα κι όταν σου ζητάμε ένα στοιχείο να στηρίξεις την μπαρούφα το γυρνάς ανάποδα και λες να το ψάξουμε εμείς. Πιο αναξιόπιστος πεθαίνεις.

batista wrote:
Και σε τελική ανάλυση, τα "κορόιδα" που έχουμε κρατήσει τα χρήματά μας μέσα (για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα τους αναλύσω) μπορούμε επι τόσα χρόνια να δεχόμαστε την (στοιχειοθετημένη ή μη) κινδυνολογία αμάσητη, η οποία μάλιστα συντελούσε και συντελεί τα μέγιστα στην ακόμα πιο γρήγορη διάλυση της οικονομίας της χώρας και όταν κάποιος βάζει κάποιον αστερίσκο για αυτούς που τα πήγαν έξω να πέφτετε να τον φάτε; Λίγη μπέσα ρε παιδιά !!!

Οι κόποι μιας ζωής δεν έχουν να κάνουν με την μπέσα. Προσωπικά δεν τους χαρίζω σε κανένα ξεφτιλισμένο που παίζει τα μικροκομματικά του παιχνίδια στην πλάτη μας.
Last Edit: 17 Feb 2015 14:16 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 14:28 #11

  • agelos2
  • agelos2's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 102
  • Thank you received: 23
  • Karma: -3 (1)
Filoxrimatos wrote:
agelos2 wrote:
OK οτι πείτε αλλα ψάξτε το λιγο με κανα δικηγόρο που γνωρίζει αγγλικό δίκαιο και θα βρεθείτε προ εκπλήξεων

Ανοίγεις θέμα, πετάς μια μπαρούφα κι όταν σου ζητάμε ένα στοιχείο να στηρίξεις την μπαρούφα το γυρνάς ανάποδα και λες να το ψάξουμε εμείς. Πιο αναξιόπιστος πεθαίνεις.

batista wrote:
Και σε τελική ανάλυση, τα "κορόιδα" που έχουμε κρατήσει τα χρήματά μας μέσα (για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα τους αναλύσω) μπορούμε επι τόσα χρόνια να δεχόμαστε την (στοιχειοθετημένη ή μη) κινδυνολογία αμάσητη, η οποία μάλιστα συντελούσε και συντελεί τα μέγιστα στην ακόμα πιο γρήγορη διάλυση της οικονομίας της χώρας και όταν κάποιος βάζει κάποιον αστερίσκο για αυτούς που τα πήγαν έξω να πέφτετε να τον φάτε; Λίγη μπέσα ρε παιδιά !!!

Οι κόποι μιας ζωής δεν έχουν να κάνουν με την μπέσα. Προσωπικά δεν τους χαρίζω σε κανένα ξεφτιλισμένο που παίζει τα μικροκομματικά του παιχνίδια στην πλάτη μας.

ρώτα καν δικηγόρο να δεις ποιος ειναι αναξιόπιστος
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 14:29 #12

batista wrote:
τα "κορόιδα" που έχουμε κρατήσει τα χρήματά μας μέσα (για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα τους αναλύσω) μπορούμε επι τόσα χρόνια να δεχόμαστε την (στοιχειοθετημένη ή μη) κινδυνολογία αμάσητη, η οποία μάλιστα συντελούσε και συντελεί τα μέγιστα στην ακόμα πιο γρήγορη διάλυση της οικονομίας της χώρας και όταν κάποιος βάζει κάποιον αστερίσκο για αυτούς που τα πήγαν έξω να πέφτετε να τον φάτε; Λίγη μπέσα ρε παιδιά !!!
Φιλάρα, αν θυμάμαι καλά τι έχω διαβάσει εδώ μέσα, εσύ είσαι απ' αυτούς που επειδή δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα εισόδημα πληρώνεις εφορία σαν μακάκας, και μάλιστα δεν διαμαρτύρεσαι γι' αυτό. (Αντίθετα, υποστηρίζεις πως το ίδιο πρέπει να κάνουν και όλοι οι άλλοι - με το επιχείρημα πως "έτσι θα γίνουμε κανονική χώρα, επι τέλους").

Τώρα αποκαλύπτεται πως εκτός απ' την εφορία (που σε μαδάει συστηματικά), είσαι κι απ' αυτούς που έχουν "τα χρήματα τους" μέσα - επομένως εν δυνάμει θύμα να του τα πάρουν (με τον ένα ή άλλο τρόπο) και μαζέμένα (εκτός από τα ετήσια που του παίρνουν).
Και σε πειράζει η κινδυνολογία.
Και χαρακτηρίζεις ως "μη έχοντες μπέσα" όποιον έχει διαφορετική άποψη απ' αυτές που εκφράζεις εσύ.

Επίτρεψε μου να σε ρωτήσω ένα πράμα μόνο:

Σε γιατρό έχεις πάει να σε κοιτάξει καθόλου?
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 14:54 #13

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
agelos2 wrote:

ρώτα καν δικηγόρο να δεις ποιος ειναι αναξιόπιστος

Απάντηση επιπέδου troll.
Ένα απλό link βάλε να το διαβάσουμε κι εμείς. Είναι τόσο δύσκολο ;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 15:19 #14

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Βαγγέλης (Samsung) wrote:
batista wrote:
τα "κορόιδα" που έχουμε κρατήσει τα χρήματά μας μέσα (για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα τους αναλύσω) μπορούμε επι τόσα χρόνια να δεχόμαστε την (στοιχειοθετημένη ή μη) κινδυνολογία αμάσητη, η οποία μάλιστα συντελούσε και συντελεί τα μέγιστα στην ακόμα πιο γρήγορη διάλυση της οικονομίας της χώρας και όταν κάποιος βάζει κάποιον αστερίσκο για αυτούς που τα πήγαν έξω να πέφτετε να τον φάτε; Λίγη μπέσα ρε παιδιά !!!
Φιλάρα, αν θυμάμαι καλά τι έχω διαβάσει εδώ μέσα, εσύ είσαι απ' αυτούς που επειδή δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα εισόδημα πληρώνεις εφορία σαν μακάκας, και μάλιστα δεν διαμαρτύρεσαι γι' αυτό. (Αντίθετα, υποστηρίζεις πως το ίδιο πρέπει να κάνουν και όλοι οι άλλοι - με το επιχείρημα πως "έτσι θα γίνουμε κανονική χώρα, επι τέλους").

Τώρα αποκαλύπτεται πως εκτός απ' την εφορία (που σε μαδάει συστηματικά), είσαι κι απ' αυτούς που έχουν "τα χρήματα τους" μέσα - επομένως εν δυνάμει θύμα να του τα πάρουν (με τον ένα ή άλλο τρόπο) και μαζέμένα (εκτός από τα ετήσια που του παίρνουν).
Και σε πειράζει η κινδυνολογία.
Και χαρακτηρίζεις ως "μη έχοντες μπέσα" όποιον έχει διαφορετική άποψη απ' αυτές που εκφράζεις εσύ.

Επίτρεψε μου να σε ρωτήσω ένα πράμα μόνο:

Σε γιατρό έχεις πάει να σε κοιτάξει καθόλου?


Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα για την μπέσα (και τον λόγο που το έγραψα) και ίσως το καταλάβεις αυτή τη φορά, αν δεν έχεις "τσίμπλα στο μάτι" που λέει και ο Σώτο. Αν δεν το καταλάβεις και με την δεύτερη ανάγνωση, μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που χρήζει ιατρικής συνδρομής. Όσο για τον αν είμαι θύμα ή όχι, ναι είμαι θύμα με τα δικά σου κριτήρια (αξιακά και άλλα) οπότε δεν θα σου χαλάσω χατήρι. Πρόσεξε όμως κι εσύ με τις επιλογές σου μην γίνεις θύμα (πάλι με τα δικά σου κριτήρια) ενώ νομίζεις ότι βρήκες το ... απάνεμο λιμάνι. Σου έδωσα άλλωστε ένα πρόσφατο παράδειγμα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 15:39 #15

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Filoxrimatos wrote:
batista wrote:
Και σε τελική ανάλυση, τα "κορόιδα" που έχουμε κρατήσει τα χρήματά μας μέσα (για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα τους αναλύσω) μπορούμε επι τόσα χρόνια να δεχόμαστε την (στοιχειοθετημένη ή μη) κινδυνολογία αμάσητη, η οποία μάλιστα συντελούσε και συντελεί τα μέγιστα στην ακόμα πιο γρήγορη διάλυση της οικονομίας της χώρας και όταν κάποιος βάζει κάποιον αστερίσκο για αυτούς που τα πήγαν έξω να πέφτετε να τον φάτε; Λίγη μπέσα ρε παιδιά !!!

Οι κόποι μιας ζωής δεν έχουν να κάνουν με την μπέσα. Προσωπικά δεν τους χαρίζω σε κανένα ξεφτιλισμένο που παίζει τα μικροκομματικά του παιχνίδια στην πλάτη μας.

Αγαπητέ,

Ποτέ, μα ποτέ, δεν έκανα κριτική για όποιον έβγαλε τα (φορολογημένα) χρήματά του στο εξωτερικό (ασχέτως του ότι είναι νόμιμο δεν είναι υποχρεωτικά κα ηθικό), άρα το σχόλιο σου δεν έχει σύνδεση με αυτό που έγραψα. Αυτό που με ενόχλησε (και εκεί πήγαινε το θέμα της μπέσας) ήταν η επίθεση στον πρώτο (μετά από εμένα ίσως) που τόλμησε να "αμφισβητήσει" έστω την 100% σιγουριά αυτών που έχουν βγάλει τα χρήματά τους έξω, την ίδια στιγμή που για το αντίθετο έχει γραφτεί (εκτός από κάποια σοβαρά πράγματα για τους πιθανούς κινδύνους) και ότι παπαριά του έχει κατέβει του καθενός, χωρίς αυτές οι τοποθετήσεις να δεχθούν αντίστοιχες επιθέσεις (ενώ θα μπορούσαν). Τόσο απλά και τόσο ξεκάθαρα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Feb 2015 17:06 by batista.
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 16:01 #16

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
τις καταθεσεις στην ελλαδα δεν τις ακουμπανε! γιατι πλεον αρκετος κοσμος εχει παρει τα χρηματα του. τωρα περι αγγλικου δικαιου και καταθεσεις στο εξωτερικο δεν ξερω αν γινεται αυτο που λεει ο φιλος το μονο σιγουρο ειναι ομως οτι με το αγγλικο δικαιο ειναι υποθηκευμενη η περιουσια του λαου
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 16:02 #17

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
batista wrote:

Αγαπητέ,

Ποτέ, μα ποτέ, δεν έκανα κριτική για όποιον έβγαλε τα (φορολογημένα) χρήματά του στο εξωτερικό (ασχέτως του ότι είναι νόμιμο δεν είναι υποχρεωτικά κα υθικό), άρα το σχόλιο σου δεν έχει σύνδεση με αυτό που έγραψα. Αυτό που με ενόχλησε (και εκεί πήγαινε το θέμα της μπέσας) ήταν η επίθεση στον πρώτο (μετά από εμένα ίσως) που τόλμησε να "αμφισβητήσει" έστω την 100% σιγουριά αυτών που έχουν βγάλει τα χρήματά τους έξω, την ίδια στιγμή που για το αντίθετο έχει γραφτεί (εκτός από κάποια σοβαρά πράγματα για τους πιθανούς κινδύνους) και ότι παπαριά του έχει κατέβει του καθενός, χωρίς αυτές οι τοποθετήσεις να δεχθούν αντίστοιχες επιθέσεις (ενώ θα μπορούσαν). Τόσο απλά και τόσο ξεκάθαρα.

100% σιγουριά δεν υπάρχει πουθενά. Και μάλλον είναι πιο εύκολο για μια τράπεζα του εξωτερικού να καταρρεύσει (όπως έχει γίνει άλλωστε πολλές φορές) παρά μια ελληνική. Όμως όταν βγαίνεις και γράφεις κάτι δήθεν βασισμένο σε κανόνες δικαίου και πρότερη εμπειρία θα πρέπει να το τεκμηριώνεις.
Και εννοείται ότι ο καθένας θα επιτεθεί εκεί που θεωρεί ότι έχει δίκιο. Για παράδειγμα εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγούμε από το ευρώ, άρα πως να το υποστηρίξω ; Εσύ όμως μπορείς να το υποστηρίξεις, αν το πιστεύεις ακράδαντα.
The administrator has disabled public write access.

το Βρεττανικό δίκαιο επιτρέπει την κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων στο εξωτερικό 17 Feb 2015 17:19 #18

batista wrote:
Ποτέ, μα ποτέ, δεν έκανα κριτική για όποιον έβγαλε....
Δεν σκοπεύω να αντιδικήσω μαζί σου.
Δεν σκοπεύω να ανατρέχω στα παλιά για να βρίσκω και βάζω παραθέσεις.
Η εντύπωση μου είναι (κι αν κάνω λάθος, ή σε μπερδεύω με κάποιον άλλο ζητώ συγγνώμη, αλλά υπόδειξε μου το πως κάνω λάθος) είναι πως πρεσβεύεις τα εξής:

-Όλοι πρέπει να πληρώνουν τους φόρους τους. Αφού πληρώνω εγώ, που δεν μπορώ να κρύψω τίποτα, γιατί μην πληρώνει κι ο δίπλα?
-Αυτοί που τα έβγαλαν έξω (έστω και για να τα προστατεύοσυν, έστω και φορολογημένα) δεν φέρθηκαν σωστά. Γιατί μ' αυτό που έκαναν αποδυναμώνουν την ασφάλεια ημών των υπολοίπων, που τα έχουμε μέσα.

Αυτές νομίζω πως είναι οι θέσεις σου.
(Και πάλι, αν σε έχω παρερμηνεύσει, ζητώ συγγνώμη και αναμένω διάψευση).

Αν αυτές είναι όμως οι θέσεις σου, να ξέρεις πως εγώ τις ερμηνεύω (με άλλα λόγια) ως εξής:

batista: "-Αυτός ο γείτονας μου έχει μια κατσίκα."
Θεός: -"Ναι, πράγματι. Θέλεις να έχεις και συ μια κατσίκα, να πίνεις φρέσκο γάλα?"
batista: -"Όχι δε θέλω. Δεν θέλω χάρες".
Θεός: -"Ε, και τι θέλεις λοιπόν?"
batista: -"Θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.120 seconds