Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 02:37 #37

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Μάλιστα . Για εμένα παίζει και μεγάλο ρόλο . Πρώτες ανάγκες έκτακτες αναγκες σπιτι εξοπλισμος υγεια φορολογια γαμος γέννα αγορά αυτοκινήτου επαγγελματικά έξοδα ;;. Για κάποιο ποσό ας πουμε 4000 θα έκανε ανάληψη από Ελβετία κάθε φορά;;;; Δεν είμαι ενήμερος αλλά για μικρά ποσά από όσο ξέρω ανοιγμα λογαριασμών κάνουν σε ξένους ειδικά από εδώ εξειδικευμένοι διαμεσολαβητές με κόστος .
Last Edit: 13 Dec 2014 02:38 by ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
The administrator has disabled public write access.

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 02:44 #38

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Μάλιστα . Για εμένα παίζει και μεγάλο ρόλο . Πρώτες ανάγκες έκτακτες αναγκες σπιτι εξοπλισμος υγεια φορολογια γαμος γέννα αγορά αυτοκινήτου επαγγελματικά έξοδα ;;. Για κάποιο ποσό ας πουμε 4000 θα έκανε ανάληψη από Ελβετία κάθε φορά;;;; Δεν είμαι ενήμερος αλλά για μικρά ποσά από όσο ξέρω ανοιγμα λογαριασμών κάνουν σε ξένους ειδικά από εδώ εξειδικευμένοι διαμεσολαβητές με κόστος .

Μίλησες για
"μαγιά ίσως, ή η ασφάλεια για την στραβή στο μέλλον"
δεν μίλησες για τρέχοντα έξοδα.
Υπό αυτό το πρίσμα σου απάντησα.

Και είμαι εντελώς ΚΑΤΑ των "εξειδικευμένων διαμεσολαβητών"
Το κόστος θα το πληρώσεις, αλλά πηγαίνοντας ένα ταξίδι 1-2 μέρες στην Ελβετία, τι νομίζεις, δυο χιλιάρικα είναι.
ΔΕΝ θα βάλεις συνεταίρο στην τσέπη σου κάποιον περίεργο. Όσο καλό κουστούμι κι αν φοράει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 02:57 #39

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
soto51 wrote:
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Μάλιστα . Για εμένα παίζει και μεγάλο ρόλο . Πρώτες ανάγκες έκτακτες αναγκες σπιτι εξοπλισμος υγεια φορολογια γαμος γέννα αγορά αυτοκινήτου επαγγελματικά έξοδα ;;. Για κάποιο ποσό ας πουμε 4000 θα έκανε ανάληψη από Ελβετία κάθε φορά;;;; Δεν είμαι ενήμερος αλλά για μικρά ποσά από όσο ξέρω ανοιγμα λογαριασμών κάνουν σε ξένους ειδικά από εδώ εξειδικευμένοι διαμεσολαβητές με κόστος .

Μίλησες για
"μαγιά ίσως, ή η ασφάλεια για την στραβή στο μέλλον"
δεν μίλησες για τρέχοντα έξοδα.
Υπό αυτό το πρίσμα σου απάντησα.

Και είμαι εντελώς ΚΑΤΑ των "εξειδικευμένων διαμεσολαβητών"
Το κόστος θα το πληρώσεις, αλλά πηγαίνοντας ένα ταξίδι 1-2 μέρες στην Ελβετία, τι νομίζεις, δυο χιλιάρικα είναι.
ΔΕΝ θα βάλεις συνεταίρο στην τσέπη σου κάποιον περίεργο. Όσο καλό κουστούμι κι αν φοράει.

Σωστός... Αν έχεις τα απαραίτητα τίποτα δεν σε εμποδίζει να κάνεις το ταξιδάκι..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 03:41 #40

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Καλή η διαφήμιση της Ελβετίας ...αλλά ας μην ξεχνάμε κάτι όταν κατέρρεε η βρετανική λίρα τη δεκαετία του 70 μόνο η Κύπρος και η Μάλτα διατήρησαν στην τοπική τους λίρα την ιστορική ισοτιμία της βρετανικής λίρας...ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΒΕΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ...
ΑΣ ΜΗΝ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ...
ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΤΤΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΜΠΤΕΙ...
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 03:52 #41

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Sοτο συμφωνώ σε αυτά που λες ειδικά με τον διαμεσολαβητή . Τελικά νομίζω ότι συμφωνούμε ότι είναι η κάθε περίπτωση ξεχωριστή . Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην χάσει κανείς τίποτα και να μην ταλαιπωρηθούν άσκοπα πολλοί άνθρωποι . Υπάρχουν περιπτώσεις που άνθρωποι που ειχαν χρηματα όχι για επενδυση όχι για αποθησαυριση αλλά πραγματικά για την κακιά ώρα και ήρθε η κακιά ώρα και είναι στον αέρα και ψάχνονται και αυτοί είναι πραγματικά τα εύκολα θύματα .
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 03:55 #42

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
kathrine wrote:
ΟΙ ΕΛΒΕΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ

ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ

Οι Ελβετοί συνεργάζονται ΜΕ ΟΛΟΥΣ. Από τον Χίτλερ, το Μουσολίνι, μέχρι τον Τσώρτσιλ, τον Ρούσβελτ, τον Μπρέζνιεφ, τον Στάλιν, τον Μάο-Τσε-Τουγκ, και τον Kim Jong-un (σήμερα), ξέρεις, αυτό το καλόπαιδο της βόρειας Κορέας. Οι Ελβετοί κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους, δεν έχουν ιδεολογίες και μαλακίες.
Και την κάνουν καλά.
Όπως είδες, και με τον Τσοχατζόπουλο συνεργαζόντουσαν.

Όσο για "τις καταθέσεις των Εβραίων" δεν κατέσχεσαν ποτέ τίποτα. Βεβαίως, όσες καταθέσεις μείνανε στα αζήτητα (διότι οι κάτοχοι τους ψήθηκαν στους φούρνους και δεν άφησαν απογόνους ή άλλους δικαιούχους) έμειναν στην Ελβετία, τι να τις έκαναν οι Ελβετοί? Να φώναζαν τη Γκόλντα Μεγίρ και να της έλεγαν "Έλα, πάρε εσύ τα λεφτά" ???

Α, και ένα τελευταίο:
"Το σπίτι μας" το έχουμε ήδη γκερεμίσει. Μάλλον εσύ έχεις αργήσει να το καταλάβεις.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Ria

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 04:05 #43

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και ποιούς χρηματοδοτεί(γιατί κακά τα ψέματα με τις καταθέσεις χρηματοδοτούνται κάποιοι)...
Εγώ σας παρουσίαζω τις πιο ασφαλείς τράπεζες στην Κύπρο:
1.Societe Generale Cyprus ltd
2.Jordan Kuwait Bank
3.Barclays Wealth
4.RCB Ltd.
5.Expobank A.S.
6.Byblos SAL
7.BLOM SAL
8. Banque SBA
9.Promsvyazbank
10.BankMed SAL
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 04:34 #44

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Vladimiros wrote:
Οι Ελβετοί συνεργάζονται ΜΕ ΟΛΟΥΣ. Από τον Χίτλερ, το Μουσολίνι, μέχρι τον Τσώρτσιλ, τον Ρούσβελτ, τον Μπρέζνιεφ, τον Στάλιν, τον Μάο-Τσε-Τουγκ, και τον Kim Jong-un (σήμερα), ξέρεις, αυτό το καλόπαιδο της βόρειας Κορέας. Οι Ελβετοί κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους, δεν έχουν ιδεολογίες και μαλακίες.
Και την κάνουν καλά.
Όπως είδες, και με τον Τσοχατζόπουλο συνεργαζόντουσαν.

Όσο για "τις καταθέσεις των Εβραίων" δεν κατέσχεσαν ποτέ τίποτα. Βεβαίως, όσες καταθέσεις μείνανε στα αζήτητα (διότι οι κάτοχοι τους ψήθηκαν στους φούρνους και δεν άφησαν απογόνους ή άλλους δικαιούχους) έμειναν στην Ελβετία, τι να τις έκαναν οι Ελβετοί? Να φώναζαν τη Γκόλντα Μεγίρ και να της έλεγαν "Έλα, πάρε εσύ τα λεφτά" ???

Α, και ένα τελευταίο:
"Το σπίτι μας" το έχουμε ήδη γκερεμίσει. Μάλλον εσύ έχεις αργήσει να το καταλάβεις.

Να συμπληρώσω κάτι:
Παρόμοια με τα "Εβραϊκά" λεφτά που "χάθηκαν" (δηλαδή έμειναν) στην Ελβετία λόγω του πολέμου ακριβώς για το λόγο που λέει ο Vladimiros (δηλαδή χάθηκαν οι κάτοχοι, δεν χάθηκαν τα λεφτά), χάθηκαν και ναζιστικά λεφτά.
Οι διάφοροι αξιωματικοί που λόγω του πολέμου έκαναν τη μπάζα τους (είτε από μίζες, είτε από πλιάτσικο, είτε από εκβιασμούς, είτε από όποια άλλη αιτία μάζευαν πλούτο αυτές τις ανώμαλες εποχές) τα έστελναν στην Ελβετία, δεν τα κατέθεταν στις τράπεζες του Χίτλερ βέβαια.
Αν ο ναζί αξιωματικός κάτοχος χανόταν λόγω του πολέμου (δεν κανόνιζε ο ίδιος που θα έπαιρνε μετάθεση, άλλο η Κρήτη και άλλο το Στάλινγκραντ), και αυτά τα λεφτά έμειναν στην Ελβετία στα αζήτητα.

Όσο για σένα kathrine, ευχαριστούμε για τις Κυπρακές τράπεζες. Τι είσαι? Εκπρόσωπος της Κυπριακής Ένωσης Τραπεζών?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λεφτά στο εξωτερικό 12/2014 13 Dec 2014 04:50 #45

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Όχι των ελβετικών πάντως-όπως εσύ...
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.252 seconds