Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Καταθεση σε NBG Malta

Re:Απ: Re:Απ: Καταθεση σε NBG Malta 26 Apr 2015 16:43 #19

shristod wrote:
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
The_Emperor wrote:
σε ευχαριστώ...άρα για την αποστολή απαιτούνται 25 ευρώ ανά 10.000 ευρώ, αν κατάλαβα καλά...και ενδεχομένως άλλα τόσα για επαναπατρισμό...
Γιατί το εμβάσμα κοστίζει τόσο πολύ? Από Πειραιώς που έχω στείλει σε Μάλτα και Λουξεμβούργο ένα ευρώ είχε χρέωση..

Προφανώς αναφέρεσαι σε έμβασμα από e-banking, αυτοί "απαιτούν" όλα τα εμβάσματα να περνούν από την τράπεζα με την ανάλογη προμήθεια.
Αυτό που δεν κατάλαβα στην όλη διαδικασία, μια και δεν το έχω αποφασίσει, είναι το τι με εμποδίζει να στείλω χρήματα στο λογαριασμό της Μάλτας από το e-banking. Μάλλον τίποτα.

Ωστόσο, από τη Μάλτα δε σου δίνουν e-banking άρα ένα θέμα είναι πως μπορεί κανείς να στείλει έμβασμα από την Μάλτα πίσω Ελλάδα. Μάλλον μέσω της τράπεζας μόνο ή πηγαίνοντας μια βόλτα μέχρι τη Μάλτα...

Έχεις κανείς λογαρισμό στην NBG Μάλτας να μας πει?
Δεν ανοίγεις ένα λογαριασμό στην advanzia? Μου φαίνεται μπλέξιμο να μην μπορείς να τα επιστρέψεις με την άνεσή σου.
The administrator has disabled public write access.

Καταθεση σε NBG Malta 27 Apr 2015 15:25 #20

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
shristod wrote:
...

1. άνοιγμα τραπεζικού λογαρισμού στη NBG Bank Malta Ltd (πρώην Finance αν δεν κάνω λάθος). Παίρνει μία εβδομάδα το άνοιγμα λογαριασμού, το μείον είναι ότι δεν έχω απόλυτο έλεγχο του λογαριασμού και οι μεταφορές χρημάτων πρέπει να γίνονται μέσω της Εθνικής Ελλάδας με εμβάσματα-κόστη..
alex (The_Emperor) wrote:
o tsig τι γνώμη έχει για την επιλογή 1;
Αν συγκρίνουμε τις αξιολογήσεις της Μάλτας με αυτές της Ελλάδας, είναι οπωσδήποτε πολύ καλύτερες. Επίσης είναι καλύτερες από τις γειτονικές μας χώρες:

countryratings-malta-greece-cyprus-bulgaria.jpg

www.tradingeconomics.com/malta/rating
και μια επεξήγηση των συμβόλων:

compare-ratings.jpg

Σημείωση: δεν θα άνοιγα λογαριασμό αν δεν μου έδιναν internet banking με πλήρη έλεγχο στην NBG Bank Malta Ltd.

Εγώ με βάση και τις πληροφορίες του Tsig και προσπαθώντας να δω ακόμη παραπέρα νομίζω ότι κάποιος θα πρέπει να δοκιμάσει να εμπιστευτεί Τράπεζα χώρας με την καλύτερη δυνατή βαθμολογία (ΑΑΑ) και μάλιστα κατά προτίμηση όχι της Νότιας Ευρώπης (για το ενδεχόμενο μελλοντικής δημιουργίας Ευρώπης δύο ταχυτήτων...)
The administrator has disabled public write access.

Καταθεση σε NBG Malta 28 Apr 2015 00:50 #21

  • shristod
  • shristod's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
alex (The_Emperor) wrote:
Εγώ με βάση και τις πληροφορίες του Tsig και προσπαθώντας να δω ακόμη παραπέρα νομίζω ότι κάποιος θα πρέπει να δοκιμάσει να εμπιστευτεί Τράπεζα χώρας με την καλύτερη δυνατή βαθμολογία (ΑΑΑ) και μάλιστα κατά προτίμηση όχι της Νότιας Ευρώπης (για το ενδεχόμενο μελλοντικής δημιουργίας Ευρώπης δύο ταχυτήτων...)

Συμφωνώ με αυτά που λες, με προβληματίζει η Μάλτα και η άποψη του tsig αλλά έχεις να προτείνεις (ή κάποιος άλλος) κάποια τράπεζα χώρας με ΑΑΑ που να ανοίγεις σχετικά εύκολα λογαριασμό ως μη μόνιμος κάτοικος.

Για την ευκολία επαναπατρισμού από Μάλτα, λογικά θα είναι "εύκολο", έτσι δούλευε και η Κύπρου με τα ελληνικά υποκαταστήματα, πριν το event εννοείται :)

Advanzia/Nemea για μεγάλα ποσά προσωπικά δε θα με έπειθαν να κοιμάμαι ήσυχος, δεν ξέρω αν έχω δίκιο...
Last Edit: 28 Apr 2015 00:52 by shristod.
The administrator has disabled public write access.

Καταθεση σε NBG Malta 28 Apr 2015 01:46 #22

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
Να προτείνω τράπεζα δεν έχω, καθ' ότι είμαι άσχετος με το αντικείμενο...
Απλά ένα διάστημα στο παρελθόν είχα στείλει ένα ποσό στην Κύπρο, το οποίο επανέφερα προτού γίνει το μπαμ εκεί...
Το ποιες χώρες δείχνουν ασφαλέστερες φαίνεται από το λίνκ του Tsig...Π.χ. Γερμανία. Λουξεμβούργο, και οι ισχυρές οικονομίες της Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης μοιάζουν αυτή τη στιγμή πιο ασφαλείς επιλογές...
Το πώς μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό εκεί και με ποιους όρους είναι θέμα προς διερεύνηση...

Να προσθέσω ότι προσωπικά βλέπω ότι η νότια Ευρώπη δεν μπορεί να συνυπάρξει για πολύ ακόμη με τη βόρειο...Άρα πιστεύω ότι πάμε είτε σε Ευρώπη 2 ταχυτήτων είτε σε διάλυση...Άρα οι επιλογές της νοτίου Ευρώπης ενέχουν μεγαλύτερο ρίσκο απωλειών...
Last Edit: 28 Apr 2015 01:54 by alex (The_Emperor).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds