Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων

Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 08 Nov 2011 12:58 #1

Λόγω των ημερών σε αρκετές τράπεζες οι υπάλληλοι που ασχολούνται με personal banking εκτός από ψυχολογική υποστήριξη των πελατών προτείνουν και λύσεις για "ασφαλή" τοποθέτηση των χρημάτων.

Διαπίστωσα ότι πέρα από τα ομόλογα Γερμανικού δημοσίου και της Ευρωπαϊκής τράπεζας επενδύσεων οι τράπεζες προσπαθούν να οδηγήσουν τον κόσμο σε αμοιβαία κεφάλαια διαχειρισης διαθεσίμων.
Για παράδειγμα η Millenium προτείνει το Pictet-EUR Sovereign Liquidity-R και η τράπεζα Πειραιώς το Goldman Sachs Euro Liquid Reserves Fund.
Φαντάζομαι ότι σε άλλες τράπεζες θα προτείνουν αντίστοιχα προϊόντα.

Βέβαια τα προϊόντα αυτά έχουν σχεδόν μηδενικές αποδόσεις αλλά δεν έχουν προμήθεια εισόδου & εξόδου, θεωρούνται μηδενικού ρίσκου και μπαίνεις και βγαίνεις όποτε θέλεις (απλά η είσοδος χρονικά γίνεται άμεσα αλλά για να πάρεις τα χρήματά σου από την στιγμή της αίτησης χρειάζονται λίγες μέρες όπως σε όλα τα αμοιβαία).

Το θέμα είναι κατά πόσο είναι ασφαλή πραγματικά μιας και οι υπάλληλοι με ευκολία σου λένε ότι ακόμη και να καταρεύσει η Ελλάδα μπορείς να πας σε τράπεζα του εξωτερικού και να πάρεις τα χρήματά σου, ή μπορείς να επιλέξεις αμοιβαίο σε δολάρια για ακόμη μεγαλύτερη εξασφάλιση ακόμη και σε περίπτωση κατάρευσης του ευρώ.

Έχει κάποιος φίλος του forum τεχνικές γνώσεις επι του θέματος?
Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει σχετικά με το αν τα συγκεκριμένα προιόντα παρέχουν πραγματική ασφάλεια ή αν οι υπάλληλοι των τραπεζών λένε ανακρίβειες.


Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 09 Nov 2011 12:07 #2

  • Tellis
  • Tellis's Avatar
Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος με βάση την κοινή λογική αν σε περίπτωση κατάρευσης επιβιώσει η εκδότρια εταιρεία (Goldman Sachs, Pictet, J.P. Morgan, HSBC, PIMCO, Vanguard κλπ κλπ), τότε θα επιβιώσει και το κεφάλαιό σου.

Προσωπικά δεν θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος ώστε να "παρκάρει" κάποιος τα χρήματά του με μηδενικό ουσιαστικά επιτόκιο.

Ωστόσο, νομίζω ότι είναι συνετό να έχει κανείς μια εναλλακτική λύση έτοιμη για την περιπτωση που κρίνει ότι "κινδυνεύει" το κεφάλαιό του και αυτή πιστεύω είναι μια λύση. Επίσης βασικό στο σχεδιασμό είναι να υπάρχει διασπορά.

Θα μπορούσε να υπάρξει συζήτηση για το ποιά αμοιβαία - εταιρείες θεωρούνται περισσότερο ασφαλή και ποιά λιγότερο.


Tellis
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 09 Nov 2011 16:59 #3

  • nikos788
  • nikos788's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (1)
Για το Goldman Sachs Euro Liquid Reserves αμοιβαιο κεφαλαιο με αντιπροσωπο της πειραιως.
Δεν ειμαι ειδικος,θα μεταφερω αυτα που γνωριζω μιας και ειμαι ακομα στην ερευνα και εγω..
θεματοφυλακας του συγκεκριμενου α/κ ειναι η steet bank στο λουξεμβουργο.
Δεν εχει αποδοση καθολου.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να τα παρεις απο οπου θελεις.
Δεν εχεις καν τιτλο στα χερια σου.
Ολα ειναι ηλεκτρονικα.
Αν καταρευσει το ελληνικο τραπεζικο συστημα, μαλλον εισαι διασφαλισμενος αλλα δεν μας λενε απο που μπορουμε να παρουμε τα χρηματα μας εκτος ελλαδος.
Δεν μπορεις να πας στην Goldman Sachs, εφοσον δεν εχεις στα χερια σου τπτ μαλλον. Θα βγει λεει ανακοινωση απο την Goldman Sachs σε περιπτωση κλεισιματος της πειραιως.
Σιγουρα δεν γινονται δραχμες, αφου ειναι σε euro.
Αν μας ελεγαν οτι μπορουμε να τα παρουμε απο την steet bank στο λουξεμβουργο τουλαχιστον 8α ηταν καλη περιπτωση..
Γνωριζει κανεις αν αυτα τα χρηματα δωθηκαν στις λιστες για το προσφατο ποθεν εσχες πανω απο 100 χιλιαδες, λογω του οτι ειναι χρηματιστηριακή συνναλαγη?
Οποιος ξερει περισσοτερα στοιχεια ας βοηθησει...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Apotamieutis (Thodoros)

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 09 Nov 2011 22:10 #4

  • sole
  • sole's Avatar
το βασικο ερωτημα ειναι αν σε περιπτωση δραχμοποιησης-καταρρευσης τραπεζας μπορουμε να παρουμε το κεφαλαιο μας απο αλλη τραπεζα του εξωτερικου η μηπως ειναι υποχρεωτικο να ξαναεισαχθει το κεφαλαιο στη τραπεζα που εκδοθηκε απο εδω και μαλιστα υποχρεωτικα να δραχμοποιηθει[αν εχει αλλαξει το νομισμα μας]. οι τραπεζιτες σε αυτο το ερωτημα προσωπικα δεν μου εχουν δωσει ξεκαθαρη απαντηση. το νομικο πλαισιο τι προβλεπει?[tsig help]
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 09 Nov 2011 22:50 #5

  • aaDaa (alexaral)
  • aaDaa (alexaral)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (4)
Tellis wrote:

Προσωπικά δεν θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος ώστε να "παρκάρει" κάποιος τα χρήματά του με μηδενικό ουσιαστικά επιτόκιο.

δηλαδή αν τώρα δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος ,ποτε θα είναι αμεσος;
οταν πας στην τραπεζα και δεις απ εξω ουρες;

δεν λεω οτι θα γινει κατι,αλλα μην τρελαθουμε οτι τι ωραια μερα ειναι τραλαλαλα

απο την αλλη , προσωπικη αποψη,ξαφνικα ολοι σε ολες τις τραπεζες που μεχρι τωρα εδιναν επιτοκιο κατοπιν συνενοησεως εχουν γινει ειδικοι και πουλανε ομολογα,παρκιγκ κλπ
αυτο κυριοι για εμενα ειναι λογος να μην κινησω τα χρηματα μου ;) και ειδικα σε αυτα τα μηδενικης αποδοσεως προιοντα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 09 Nov 2011 23:30 #6

  • Fundmaker
  • Fundmaker's Avatar
Τα αμοιβαία κεφάλαια σε μια τέτοια περίπτωση εξασφαλίζουν λόγω διασποράς και το πιο ακραίο σεναριο στο μέτρου του δυνατου βέβαια. Απο εκεί και πέρα ο κάτοχος αμοβαιων κεφαλαίων είναι κάτοχος τίτλων τους οποίους δεν χάνει και μπορει να εξαργυρώσει με την φυσικη του παρουσία και ταυτοπροσωπεια στον εκδότη τους.Σε αυτή την περίπτωση ρωτουμε ποιος είναι ο εκδοτης του αμοιβαίου κεφαλαίου και πως ρευστοποιείται αυτό.Ειμαι μέσα στο χώρο και γίνεται ενας χαμός αυτες τις ημερες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 13 Nov 2011 21:58 #7

  • Dan
  • Dan's Avatar
Τώρα που διαβάζω την ανακοίνωση σου καταλαβαίνω ότι σε όλες τις τράπεζες έχει δοθεί αυτή η γραμή για περιορισμό του κόστους που τους δανείζουμε χρήμματα εμείς οι αποταμιευτές.Εγώ οδηγήθηκα στην τράπεζα Κύπρου όπου μου έκανε τα ίδια περίπου με εσένα με ένα αμοιβαίο της UBS Ελβετίας και έδρα το Λουξεμβούργο, αλλά μου δίνουν τίτλο σε 7-10 ημέρες είπαν, και μαξιμουμ απόδοση 0.5 %.Αισθάνομαι πιό σίγουρος αλλά δεν θα τα αφήσω πολύ εκεί, μόλις ξεκαθαρίσει το θέμα της 6ης δόσης (που είναι στον αέρα άρα και η χρεοκοπία) θα τα ρευστοποιήσω και πάλι,οπότε για λίγο (και κρίσιμο) καιρό το βρίσκω καλή κίνηση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Nov 2011 13:46 #8

  • Tellis
  • Tellis's Avatar
Dan wrote:
Τώρα που διαβάζω την ανακοίνωση σου καταλαβαίνω ότι σε όλες τις τράπεζες έχει δοθεί αυτή η γραμή για περιορισμό του κόστους που τους δανείζουμε χρήμματα εμείς οι αποταμιευτές.Εγώ οδηγήθηκα στην τράπεζα Κύπρου όπου μου έκανε τα ίδια περίπου με εσένα με ένα αμοιβαίο της UBS Ελβετίας και έδρα το Λουξεμβούργο, αλλά μου δίνουν τίτλο σε 7-10 ημέρες είπαν, και μαξιμουμ απόδοση 0.5 %.Αισθάνομαι πιό σίγουρος αλλά δεν θα τα αφήσω πολύ εκεί, μόλις ξεκαθαρίσει το θέμα της 6ης δόσης (που είναι στον αέρα άρα και η χρεοκοπία) θα τα ρευστοποιήσω και πάλι,οπότε για λίγο (και κρίσιμο) καιρό το βρίσκω καλή κίνηση.

Φιλε Dan το συγκεκριμένο αμοιβαίο έχει έξοδα εισόδου εξόδου?
Επίσης σου είναι εύκολο να αναφέρεις τον τίτλο του μιας και με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Nov 2011 15:12 #9

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Δεν εχουν εσοδα - εξοδα, μιας και θα ηταν ασυμφορο λογω του μηδενικου επιτοκιου μαλλον.
Δεν καταλαβαινω απο που βγαζει η καθε τραπεζα χρηματα, για να μας σπρωχνουν σε αμοιβαια κεφαλαια αλλων τραπεζων ξενων..
Οποιος ξερει ας απαντησει..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds