Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Λογαριασμός με καλό επιτόκιο.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 25 Oct 2016 06:29 #46

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Sonik,

Πάλι κάνεις το λάθος να αναφέρεσαι σε πράματα προσωπικά δικά μου που κατά καιρούς έχω πει εδώ. Π.χ. ένα που θυμάμαι είναι που παράγγειλα από το εξωτερικό (και μου ήρθαν, και τα έβαλα σε φωτογραφίες) κάτι νομίσματα, αξίας απ' ότι θυμάμαι περί τα €2.500.
Το έκανα για να δείξω τι είναι αυτά τα νομίσματα. Πόσο κάνουν, πως ήρθαν, όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Δεν θα μπορούσα να τις εκθέσω, αν δεν έλεγα την ιστορία πλήρως.

Ρίξε μια ματιά στο Karma History μου. Και δες τις αιτιολογίες. Σου βάζω εδώ 4:
11 Σεπ 2015 21:16 maria Για την αναλυση σου σχετικα με τα συλλεκτικα νομισματα
08 Νοε 2015 14:15 maria Για την κοστολογηση των χρυσων λιρων σου
06 Ιουν 2016 07:40 Ο Τσιγκούνης Για τις φωτογραφίες και το κείμενα σχετικά με τις διαφορές proof - uncirculated λιρών
09 Φεβ 2016 03:04 Βαγγέλης Για την υπομονή σου με τον νεαρό Sonik

Παραβλέπω το τελευταίο (που σε αφορά).
Τα πρώτα τρία όμως, δεν θα είχε νόημα να γράψω οτιδήποτε, αν δεν ανέφερα συγκεκριμένα τις περιπτώσεις. Π.χ. τι διαφορά τιμής έχει η proof από την uncirculated λίρα και γιατί.
Πιάνεις λοιπόν τώρα εσύ αυτά που κατά καιρούς έχω γράψει για να βγάλεις συμπεράσματα (και επιμένεις), για την... οικονομική μου κατάσταση.
Πολύ κακώς το κάνεις. Γιατί π.χ. δεν ξέρεις αν εγώ για να αγοράσω την proof λίρα δεν ΠΟΥΛΗΣΑ προηγουμένως δυο άλλες - τις μόνες που είχα στο σεντούκι μου.
Επιμένεις να λες ότι "κρίνω τον τυχαίο άφραγκο". Ή κολλημένος είσαι, ή βαλτός. Τείνω να πιστεύω το πρώτο.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μ' αυτά που λες. Φτάνει μέχρι εδώ.
Μπορείς να προσπαθείς να με βγάλεις μαλάκα, όσο θέλεις. Είτε επειδή... πληρώνω ασφαλιστική εισφορά (και δεν θα πάρω σύνταξη), είτε επειδή είμαι... άνετος, είτε επειδή δεν... σκέφτομαι τους άφραγκους, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο θέλεις.
Δεν θα είσαι ο πρώτος άλλωστε.

Και κάτι ακόμα:
Όταν βρεις τον χρόνο (που δεν τον είχες τώρα), μην κάνεις τον κόπο (για μένα) να συνεχίσεις την ανάλυση σου. Χαμένος θα πάει (από πλευράς μου).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 25 Oct 2016 07:56 #47

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
σωτο παλι χανεις την ουσια.

τι σχεση εχουν τα προσωπικα σου δεδομενα με τους γενικοτερους προβληματισμους? αυτα αφορουν ολους.μην το προσωποποιεις.

μαλλον εσυ κολλησες. το βαλτος δεν το συνεχιζω μου θυμιζεις λιακοπουλο.

δηλαδη απο ολα αυτα που σου εγραψα καταλαβες οτι σε θεωρω μαλακα? τι να πω..εχεις δικιο δεν υπαρχει ψηγμα συννενοησης.ας γραφει ο καθεις τα δικα του.

επιμενω πως συνεχιζεις να εισαι εριστικος,επιθετικος και με υφος αλαζονικο με οσους διαφωνουν μαζι σου.και δεν καταλαβαινω και τον λογο βασικα.θεωρεις τον εαυτο σου αλανθαστο? σε ενοχλει που ειπα μια αληθεια την στιγμη που κατακρινεις με υφος απαξιωτικο καποιον που κανει προθεσμιακη ενω εσυ ο ιδιος εχεις κανει μακροχρονια ΄΄προθεσμιακη΄΄ και δεν το εχεις παρει χαμπαρι?οχι μονο εσυ ολοι μας.

οκ το σταματω και εγω εδω γιατι εχεις θεμα μη ανοχης διαφορετικων αποψεων. αν θες να συμφωνουμε με ολα μαζι σου για να μην σου χαλασουμε τη μερα δεν εχω αντιρρηση.

καλα χαλαρωσε μην με απειλεις οτι δεν θα ασχοληθεις ξανα μαζι μου ουτε οτι δεν προκειται να απαντησεις ξανα γιατι θα βαλω την γατα(που δεν εχω) να κλαιει.

και κατι τελευταιο.αυτο που σου επισημαινω περι υφους κατ΄επαναληψη στο εχουν τονισει και αλλοι εδω μεσα.μαλιστα προσφατως ενας θεωρησε πως μπροστα του δεν θα τολμουσες να μιλησεις ετσι και σε προκαλεσε.

ειναι κριμα γιατι ενω εχεις καποιες εμπειριες και γνωσεις η ιδιοσυγκρασια σου τα γκρεμιζει ολα.και αναλωνομαστε σε ανουσιες προσωπικες αψιμαχιες.αυτα.εις το ''επανιδειν''.


υ.γ.1 αν ο βαγγελης ,μιας και αναφερθηκε το ονομα μου και δυο-τρεις αλλοι ειναι η αυλη σου δεν με ενδιαφερει καθολου.προσπαθω να αναλυω και να αξιολογω συνθηκες και καταστασεις βασει αναλυσεων που κανουν εδω ολοι.προσωπικα δεν εχω με κανεναν.αν αδικω καποιον δεν εχω προβλημα να το παραδεχτω.

υ.γ.2. κατι like,καρμα,τιτλοι,ιδιοτητες και τα ρεστα σε αντιθεση με εσενα επισης δεν με ενδιαφερουν.
Last Edit: 25 Oct 2016 08:00 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 25 Oct 2016 20:49 #48

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Wind: Έκδοση ομολόγου 250 εκατομμυρίων ευρώ, πενταετούς διάρκειας

Στην έκδοση ομολογιών, λήξεως 2021, με στόχο τη συγκέντρωση κεφαλαίων ύψους 250 εκατ. ευρώ προχωρά η Crystal Almond S.à r.l. , μητρική εταιρεία της Wind Hellas Telecommunications S.A.

Σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση, η Crystal Almond (εκδότρια) θα προχωρήσει στην έκδοση πενταετούς διάρκειας ομολογιών ύψους 250 εκατ.ευρώ, με στόχο την αναχρηματοδότηση υφιστάμενων υποχρεώσεων και την χρηματοδότηση επενδύσεων.

Πληροφορίες αναφέρουν πως η Wind Hellas επιδιώκει την αποπληρωμή ομολόγων που είχαν εκδοθεί σε προγενέστερη ημερομηνία, ύψους 175 εκατ. ευρώ, καθώς και την εξασφάλιση κεφαλαίων για την υλοποίηση του επενδυτικού της προγράμματος που στοχεύει στην ενίσχυση της θέσης της στην αγορά και της ενδυνάμωσης του ισολογισμού της. Ανάδοχοι της ομολογιακής έκδοσης είναι η JP Morgan και η Citi.

Πηγή: Capital

Πώς λειτουργεί αυτό; :)
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 25 Oct 2016 23:11 #49

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Η εταιρία είχε εκδώσει το 2014 ένα senιor ομόλογο το οποίο θα το αποπληρώσει πρόωρα με το νέο ομόλογο,το οποίο θα έχει κουπόνι γύρω στο 8% και αξιολόγηση B-. Ουσιαστικά αναχρηματοδοτεί το δανεισμό της επιμηκύνοντας την αποπληρωμή του.
Η εταιρία έχει στο ιστορικό της μία πολύ επώδυνη για τους τότε ομολογιούχους αναδιάρθρωση χρέους προ 6 ετίας γεγονός που κάνει την έκδοση αυτή υψηλού ρίσκου, ειδικά όταν ο κύριος ανταγωνιστής σου ο ΟΤΕ δανείζεται με 3,5%.
Αυτό που έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς είναι πως έφτασε η εταιρία να "κάψει" τους ομολογιούχους, μια σκοτεινή ιστορία από τον "αγγελικό" κόσμο του χρηματοπιστωτικού καπιταλισμού,που ακόμα εκκρεμεί στα αμερικανικά δικαστήρια.
www.thepressproject.gr/article/69626/I-W...aimaksi-stin-istoria
και
www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector...-company-Hellas.html

@ Soto51 τα έντοκα είναι αφορολόγητα, η απόδοση 2,97-2,70 είναι καθαρή ετησιοποιημένη.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Γιώργος (ANTI), soto51

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 26 Oct 2016 04:59 #50

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Nick Pap wrote:
@ Soto51 τα έντοκα είναι αφορολόγητα, η απόδοση 2,97-2,70 είναι καθαρή ετησιοποιημένη.

Ευχαριστώ Nick, δεν το ήξερα, γιατί δεν ασχολούμαι.

Και πάλι όμως, αν δεν αφαιρέσουμε αυτό το 15% που αφαίρεσα, τα νούμερα στον υπολογιαμό δεν αλλάζουν πολύ.
Αντί για 43 χρόνια, πόσα βγαίνει ο λογαριασμός?
37?

Και βέβαια, σιγά μην έχεις τη βεβαιότητα ότι θα παραμείνουν... αφορολόγητα για 37 χρόνια.
(Η φορολογική σταθερότητα στη χώρα μας είναι δεδομένη. Rock solid.)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 26 Oct 2016 11:29 #51

soto51 wrote:
Nick Pap wrote:
@ Soto51 τα έντοκα είναι αφορολόγητα, η απόδοση 2,97-2,70 είναι καθαρή ετησιοποιημένη.

Ευχαριστώ Nick, δεν το ήξερα, γιατί δεν ασχολούμαι.

Και πάλι όμως, αν δεν αφαιρέσουμε αυτό το 15% που αφαίρεσα, τα νούμερα στον υπολογιαμό δεν αλλάζουν πολύ.
Αντί για 43 χρόνια, πόσα βγαίνει ο λογαριασμός?
37?

Και βέβαια, σιγά μην έχεις τη βεβαιότητα ότι θα παραμείνουν... αφορολόγητα για 37 χρόνια.
(Η φορολογική σταθερότητα στη χώρα μας είναι δεδομένη. Rock solid.)

Μα,ήδη ο Κυριάκος, το προεξόφλησε στη ΔΕΘ..
Κατηγόρησε τον Αλέξη γιατί τα ΕΓΕΔ έχουν τόσο υψηλό επιτόκιο κ το δημόσιο ζημειώνεται!
Δεσμεύτηκε μάλιστα πως όταν γίνει κυβέρνηση....θα μειώσει τα επιτόκια!!!

Με κάτι άλλο, δεν βρήκε ν'ασχοληθεί;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 27 Oct 2016 21:21 #52

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 27 Oct 2016 23:39 #53

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
aceman wrote:
Με αυτό τί παίζει;

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 28 Oct 2016 02:44 #54

aceman wrote:
Τι να παίξει;
Πας στην τράπεζα κ τα ζητάς.
Αν είχες υπογράψει στο παρελθόν MiFID στη συγκεκριμένη τράπεζα, δεν ασχολείσαι άλλο με τη χαρτούρα.
Σου τραβάνε απο το λογαριασμό σου τα λεφτά που θα επενδύσεις κ σου δίνουν ένα πρόχειρο χαρτί σαν απόδειξη της συναλλαγής.

Όσο για τους τόκους, αυτούς τους δίνουν προκαταβολικά, ως κουπόνι.
Πχ, αν επενδύσεις 10.000€ για 6 μήνες, με περίπου 3% επιτόκιο, θα σου πάρουν περίπου 9850€ κ στο τέλος του εξαμήνου θα σου επιστρέψουν 10 χιλ...
Έχω την εντύπωση πως οι τόκοι είναι αφορολόγητοι.
Αν ξέρει κάποιος φίλος περισσότερα, ας το πει..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: aceman
Time to create page: 0.066 seconds