Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Μεταφορά χρημάτων από φίλο

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 01:59 #1

  • Dilinger
  • Dilinger's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 0
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να σου κάνει κάποια κατάθεση ένας φίλος σου στο λογαριασμό σου ;

Και από ποια συχνότητα και πάνω αυτό μπορεί να θεωρηθεί μη-νόμιμο;
Πιο συγκεκριμενα ειναι παράνομο 2 πολύ δικοί σου φίλοι να σου έχουν κάνει 1-3 καταθέσεις στον λογαριασμό σου;

Είναι πολύ απλοί οι λόγοι που μπορεί να κανεις ή να σου κάνει κατάθεση ένας κοντινός σου φίλος.

Από το ότι πλήρωσες κάτι για λογαριασμο του , μέχρι το ότι είχε ξεμείνει από χρήματα και στα κατέθεσε μετα.

Ευχαριστώ πολύ.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 03:12 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ο "φίλος" δεν είναι όρος που συναντάται στη φορολογική νομοθεσία, εξ όσων γνωρίζω...

"Φίλος", "ξεφίλος", "εχθρός", αν στα θεωρήσουν εισόδημα, θα την φας....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 03:24 #3

  • sdoros
  • sdoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 136
  • Thank you received: 33
  • Karma: 5
Νομίζω ότι στην φορολογική γλώσσα μπορεί να μεταφραστεί δωρεά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 03:26 #4

  • Dilinger
  • Dilinger's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 0
Καταλαβαίνω τι λες,

Αλλά αν στη πραγματικότητα δώσεις σε κάποιο φίλο σου μετρητά να σου τα μεταφέρει/καταθέσει στο λογαριασμό σου στο εξωτερικό επειδή εσυ δε μπορείς, ενώ εκείνος μπορεί- λόγω capital controls, είναι παράνομο ;
Η είναι εισόδημα;
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 03:58 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Dilinger wrote:
Αλλά αν στη πραγματικότητα δώσεις σε κάποιο φίλο σου μετρητά να σου τα μεταφέρει/καταθέσει στο λογαριασμό σου στο εξωτερικό επειδή εσυ δε μπορείς, ενώ εκείνος μπορεί- λόγω capital controls, είναι παράνομο ;
Η είναι εισόδημα;

Άσε την πραγματικότητα, και πες συγκεκριμένα την περίπτωση (και τα ποσά).
Έστι θα πάρεις απαντήσεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 15:56 #6

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Dilinger wrote:
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να σου κάνει κάποια κατάθεση ένας φίλος σου στο λογαριασμό σου ;

Και από ποια συχνότητα και πάνω αυτό μπορεί να θεωρηθεί μη-νόμιμο;
Πιο συγκεκριμενα ειναι παράνομο 2 πολύ δικοί σου φίλοι να σου έχουν κάνει 1-3 καταθέσεις στον λογαριασμό σου;

Είναι πολύ απλοί οι λόγοι που μπορεί να κανεις ή να σου κάνει κατάθεση ένας κοντινός σου φίλος.

Από το ότι πλήρωσες κάτι για λογαριασμο του , μέχρι το ότι είχε ξεμείνει από χρήματα και στα κατέθεσε μετα.

Ευχαριστώ πολύ.

Πολύ γενικό κι αόριστο. Κατ'αρχάς η έννοια "πολύ δικός σου φίλος" δεν υφίσταται... είτε εγώ στα στείλω (που δεν σε ξέρω), είτε ένας πραγματικά αδερφικός φίλος, για την εφορία είναι το ίδιο.
Κατά δεύτερο για τι ποσά μιλάμε ; Μιλάμε για 200 ευρώ για να πληρώσεις ένα λογαριασμό όπως λες ή για 10.000€ (το οποίο πως δικαιολογείται) ;
Και γιατί ρωτάς για συχνότητα ; Αν η συναλλαγή γίνεται συστηματικά, δεν υπάρχει η δικαιολογία της πρόσκαιρης διευκόλυνσης.

Dilinger wrote:
Καταλαβαίνω τι λες,

Αλλά αν στη πραγματικότητα δώσεις σε κάποιο φίλο σου μετρητά να σου τα μεταφέρει/καταθέσει στο λογαριασμό σου στο εξωτερικό επειδή εσυ δε μπορείς, ενώ εκείνος μπορεί- λόγω capital controls, είναι παράνομο ;
Η είναι εισόδημα;

Εδώ μιλάς για άλλο πράγμα...Ξεκινάμε από το ότι η εξαγωγή μετρητών στο εξωτερικό πάνω από 2.000€ είναι παράνομη.
Γίνε πιο συγκεκριμένος.
Last Edit: 29 Oct 2016 15:56 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 16:04 #7

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Ο τζίτζιρας ο μίτζιρας ο τζιτζιμιτζιχότζιρας ανέβηκε στη τζιτζιριά τη μιτζιριά τη τζιτζιμιτζιχοτζιριά και έφαγε τα τζίτζιρα, τα μίτζιρα, τα τζιτζιμιτζιχότζιρα.
Mία ¨παραλλαγή» του:
Φίλος έδωσε σε φίλο τριαντάφυλλο με φύλλο. Φίλε φύλαγε το φύλλο, μην το δώσεις σε άλλο φίλο.



Φεύγα ρε από Ελλάδα «ξεκόλλα» εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις «να ηρεμήσεις» …….και «αυτά» που διαβάζω πονάω περισσότερο από «όσοι μένουμε Ελλάδα» όχι ότι με πήρε ο πόνος αλλά άμα είχα χρήματα κατάθεση Χρημάτων στα ρετάλια τις Ελληνικές Τράπεζες ……θα είχα πάει φυλακή και τον εαυτό μου προστάτεψα που τα έχω έξω.

Φίλοι στην Ιταλία μου έχουν κατεπανάληψη πει ότι:
“Στην γκόμενα, γυναίκα και στην τσέπη μου δεν «γουστάρω» έλεγχο από ΚΑΝΕΝΑ και εδώ είναι που θα τους παραδεχθώ τους οπαδούς της «νέας» Νέας Παγκοσμιοποίησης άμα έχουν «τα κότσια» ας τολμήσουν να κάνουν κούρεμα, ξύρισμα σε Ιταλό καταθέτη.

Έχουν νοοτροπία σωστή σου λένε και cents να μου φας από την Κατάθεση το παίρνεις από το στόμα των παιδιών μου που έχω και θα βουτήξω την καραμπίνα να «καθαρίσω» δεν είναι «φλώροι»

Ούτε ο «κακός» ο συγχωρεμένος Παπαδόπουλος η «χούντα» δεν εφάρμοσε ΠΟΤΕ Capital Controls και εφαρμόστηκαν με τα τσογλάνια τους επαναστάτες των computers και του καναπέ ……γιατί και ο Κυριάκος μίλησε «δεν υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές» ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ βέβαια το είπε διπλωματικά για «μαλά»…..ΜΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ.

"Το φυλάξαι τα αγαθά χαλεπώτερον εστί του κτήσασθαι"
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 16:50 #8

  • Dilinger
  • Dilinger's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 0
Νόμιζα ότι ημουν συγκεκριμένος. Θα δώσω πιο πολλά στοιχεία.
Εάν σου κάνει μια ή δυο κατάθεσεις στο λογαριασμό σου ο κουμπάρος σου. (Κάτω απο 10.000)
Υπάρχει πρόβλημα?
Αυτή η κατάθεση μπορεί να αφορά, είτε ότι του είχες δώσει κάποια χρηματα να στα φυλάει στο χρηματοκιβώτιο του και στα κατέθεσε στο λογαριασμό σου, είτε ότι του πούλησες ενα μεταχειρισμένο ρολοι, είτε ότι του έδωσες μετρητά όταν ήταν στην Ελλάδα και στα επέστρεψε στο λογαριασμό σου.

Δε μιλάω για κάποιον γνωστό ή ασχετο, μιλάω για κάποιον που η σχέση σου μαζί τους μπορεί να αποδειχτεί με έγγραφα.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων από φίλο 29 Oct 2016 17:24 #9

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Dilinger wrote:
Νόμιζα ότι ημουν συγκεκριμένος. Θα δώσω πιο πολλά στοιχεία.
Εάν σου κάνει μια ή δυο κατάθεσεις στο λογαριασμό σου ο κουμπάρος σου. (Κάτω απο 10.000)
Υπάρχει πρόβλημα?
Αυτή η κατάθεση μπορεί να αφορά, είτε ότι του είχες δώσει κάποια χρηματα να στα φυλάει στο χρηματοκιβώτιο του και στα κατέθεσε στο λογαριασμό σου, είτε ότι του πούλησες ενα μεταχειρισμένο ρολοι, είτε ότι του έδωσες μετρητά όταν ήταν στην Ελλάδα και στα επέστρεψε στο λογαριασμό σου.

Δε μιλάω για κάποιον γνωστό ή ασχετο, μιλάω για κάποιον που η σχέση σου μαζί τους μπορεί να αποδειχτεί με έγγραφα.

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν ψάχνουν -ακόμη- τέτοια ποσά.
Αλλά σου ξαναλέω ότι η σχέση με το άτομο που θα σου κάνει την κατάθεση δεν έχει καμία σημασία, οι μόνοι που την γλυτώνουν είναι γονείς προς παιδιά και παππούδες προς εγγόνια για ποσά μέχρι 5.000€. Για όλους τους άλλους αν σε τσακώσουν υπάρχει φορολογία δωρεάς.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.086 seconds