Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ

ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 19 Oct 2011 13:05 #1

  • AORATOS
  • AORATOS's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Karma: 0 (-2)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΠΑΡΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΡΙΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ κ.ΤΣΙΓΚΟΥΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΟΥΣ(ΘΥΡΙΔΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.Υ.Γ ΛΙΓΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΝΤΟΙΤΣΕ ΒΑΝΚ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 19 Oct 2011 13:47 #2

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
AORATOS wrote:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΠΑΡΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΡΙΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ κ.ΤΣΙΓΚΟΥΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΟΥΣ(ΘΥΡΙΔΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.Υ.Γ ΛΙΓΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΝΤΟΙΤΣΕ ΒΑΝΚ.

Διχάζει το ερώτημα σου.. Μέχρι σήμερα που μιλάμε οι θυρίδες είναι καθαρά προσωπικές.. Ακούγεται όμως οτι σε περιπτώσεις κατάρευσης θα μπορούσε το κράτος να περάσει νόμο στα γρήγορα, όπου ελέγχεται το περιεχόμενο τους πριν παραδωθεί στον κάτοχο.. Πολλά ακούγονται.. ακι πολλά λέγονται. τα περισσότερα τα λένε οι τράπεζες για να αποθαρύνουν το κόσμο να βάζει τα λεφτά του σε θυρίδες... αυτά συνεπώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση
Last Edit: 19 Oct 2011 18:42 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 19 Oct 2011 18:06 #3

  • sifisxx
  • sifisxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 24
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (3)
se periptosi ptoxefsis enoite pos tha ta fane kai apo tis thirides
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 19 Oct 2011 18:48 #4

  • magnet
  • magnet's Avatar
Δυστυχώς δεν θα βγαίνει τίποτα μέσα από τις τράπεζες στο κακό σενάριο.....αλλά δεν πρόκειται να το ζήσουμε, στη χειρότερη να μπει πλαφόν στις αναλήψεις μετρητών, χωρίς καμιά επίπτωση στις καταθέσεις.....ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, επειδή το τι υπάρχει στις θυρίδες δεν είναι γνωστό, είναι αδύνατο να ελέγξουν πόσα χρήματα απέσυρε από αυτές ο καθένας....
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 20 Oct 2011 13:29 #5

  • coltakias
  • coltakias's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 163
  • Thank you received: 18
  • Karma: 0
apo tis thirides de tous niazi na elegxoun ti posa tha vgoun giati exoun idi vgi apo to trapeziko sistima
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 01 Nov 2011 20:15 #6

  • magia
  • magia's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Aν δεσμευτούν καταθέσεις έστω και για λίγες μέρες θα γίνει ο κακός πανικός, πόσο μάλλον αν μπεί χέρι στις θυρίδες. Αυτός που θα βάλει την υπογραφή του για ένα τέτοιο νόμο θα πρέπει να φρουρήται εφ όρου ζωής από ολόκληρο στρατό για να σωθεί.Θα ήταν καλό κάποιος να μας έλεγε τι έχει συμβεί στο παρελθόν σε αυτές τις περιπτώσεις.Δεν νομίζω να υπάρχει παγκοσμίως προηγούμενο επέμβασης στις θυρίδες. Πάντως, καλού κακού, το σύνολο του ποσού που έχει ο καθένας πρέπει να μοιράζεται σε 2-3 σημεία ,για να μοιράζεται και το ρίσκο σε οποιαδήποτε περίπτωση. Μην ξεχνάμε ότι στο χειρότερο σενάριο μιλάμε για συνθήκες '' σχεδόν πολέμου''.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 01 Nov 2011 20:53 #7

  • mpam
  • mpam's Avatar
magia wrote:
Aν δεσμευτούν καταθέσεις έστω και για λίγες μέρες θα γίνει ο κακός πανικός, πόσο μάλλον αν μπεί χέρι στις θυρίδες. Αυτός που θα βάλει την υπογραφή του για ένα τέτοιο νόμο θα πρέπει να φρουρήται εφ όρου ζωής από ολόκληρο στρατό για να σωθεί.Θα ήταν καλό κάποιος να μας έλεγε τι έχει συμβεί στο παρελθόν σε αυτές τις περιπτώσεις.Δεν νομίζω να υπάρχει παγκοσμίως προηγούμενο επέμβασης στις θυρίδες. Πάντως, καλού κακού, το σύνολο του ποσού που έχει ο καθένας πρέπει να μοιράζεται σε 2-3 σημεία ,για να μοιράζεται και το ρίσκο σε οποιαδήποτε περίπτωση. Μην ξεχνάμε ότι στο χειρότερο σενάριο μιλάμε για συνθήκες '' σχεδόν πολέμου''.


an mas fane ta lefta pernoume tis karampines ke pame
sintagma telos
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 13 Jan 2012 13:01 #8

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Γνωρίζει κάποιος φίλος ή έχει κάποιο γενικό κανονισμό που να περιγράφει το καθεστώς που υπάρχει ή που προβλέπεται για τις θυρίδες τις τραπεζικές ειδικά σε συνθήκες οριακών σεναρίων;
Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΘΥΡΙΔΕΣ 16 Jan 2012 20:02 #9

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
Δεν υπαρχει κανενα καθεστως που να ισχυει αυτη τη στιγμη, ολα ειναι θεωρητικα και μαλιστα ειναι ολα ρευστα. Αλλωστε τα δεδομενα και το καθεστως που θα ισχυσει σε περιπτωση χρεωκοπιας οχι μονο για τις θυριδες αλλα για ολα οσα αφορουν τις τραπεζες θα διαμορφωθουν εκεινη τη δεδομενη στιγμη της χρωκοπιας και με βαση τις οικονομικοπολιτικες συνθηκες που θα επικρατησουν εκεινη τη στιγμη. Αρα οτι και να πουμε τωρα ειναι ματαιο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. Βεβαια, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι και η πιο ασφαλης λυση...το χειροτερο σεναριο ειναι να κατασχεθουν ή να φορολογηθουν. Πως θα γινει αυτο; Θα ζητηθει παρουσια δικαστικου αντιπροσωπου το ανοιγμα της θυριδας....Αλλα ειπαμε και παλι αυτο ειναι θεωρητικο....καθε χρεωκοπια ειναι και μια ξεχωριστη περιπτωση αναλογα τη χωρα που συμβαινει....
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.060 seconds