Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 02 Dec 2015 21:14 #28

Γεια σας,
ξεκίνησα παλιά στη Χανίων το πρόγραμμα τους, χρυσή επένδυση το οποίο άλλαξε σε αποδίδω ήθελα δεν ήθελα. Όταν ξεκίνησα με τη χρυσή επένδυση μου εγγυόντουσαν το κεφάλαιο και επέμεναν ότι το κεφάλαιο δεν χάνεται. Πριν 4 εργάσιμες ημέρες τους ζήτησα εγγράφως σε μια κόλλα Α4 που την έγραψα εγώ όλη μόνος να μου δώσουν τα χρήματα μου ως απλή προθεσμιακή βραχείας διάρκειας. Προφορικά στη κουβέντα μαζί τους μου είπαν ότι το αποδίδω δεν εγγυάται όλο το κεφάλαιο (αυτη είναι εν συντομεία η απάντηση τους,μη μακροσκελίσω) Χμμμ. Στα σκούρα άλλαξαν το τροπάρι.

Πώς μπορώ να δικαιωθώ; Με παραπλάνησαν και αθετούν τους όρους της συμφωνίας πχ για ρευστοποίηση ανά πάσα στιγμή όταν το ζητήσω. Δεν έλαβα ποτέ ενημέρωση για το ότι άλλαξαν οι όροι και οι μερίδες είναι πλέον σαν ασανσέρ( τζόγος). Ούτε θυμάμαι να υπέγραψα κανά τέτοιο χαρτί.

Υπάρχει κάποιος δικηγόρος που να απευθυνθώ και έχουν πάει και άλλοι ομαδικά στον ίδιο; Έχουν το 90% από τις οικονομίες μου δε τα δίνουν,είναι μερίδες λένε... είμαι άνεργος και χρειάζομαι χρήματα να ζήσω και με έχουν αποκλείσει από τον Ιούλιο που ζήτησα πρώτη φορά ρευστοποίηση(προφορικά όπως το Σεπτεμβριο).
Last Edit: 02 Dec 2015 22:40 by ψιθιριστής.
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 00:00 #29

η χανίων ξανά στην κορυφή του καταθετικού ταμπλό
www.tsig.gr/lang-el/prothesmiakes
για να μαζέψει ζεστό χρήμα

πάντως τα ίδια χάλια με την χανίων επικρατούν +στην (μεγαλύτερη) παγκρήτια
οι τιμές των μερίδων τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει την κατιούσα
(χωρίς κάποιος να μπορεί να τις ξεφορτωθεί)
μέχρι (προφανώς) να μηδενιστούν
..
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 00:46 #30

Αυτοι οι άνθρωποι δεν παίζονται.....στην αρχη λέγανε σε οποιον πήγαινε για μια απλη κατάθεση να τα βαλει στη χρυση επένδυση γιατι ειναι εξασφαλισμένα και εγγυημένα και μάλιστα περισσότερο απο τις απλες καταθέσεις(μη εμφανιση ποσου σε περιπτωση κουρεματος και πολλα αλλα).τουλαχιστον αυτα ειπαν σε εμενα ,και τωρα έρχονται και σου λενε οτι θα υποστεις στη καλυτερη περιπτωση ενα 60% κουρεμα ,και αυτο σε βαθος χρονου.και ειναι τοσο μεγαλο το θρασσος τους που ζητανε ακομα πεισσοτερα...ενοψη της ανακεφαλοποιησης.Εαν έβλεπαν οτι χρειαζονται την ανακεφαλοποιηση ας ενημερωναν τους μεριδιουχους να αποσυρουν τις καταθεσεισ τους. Παραπλάνησαν το κοσμο και τωρα του αρνουνται να του δωσουν τα χρηματα του.εγω ηθελα να ξερω αλλωστε εφοσον ολα ειναι καλα και ωραια γιατι απεχωρησε ο διυθυντης στο περιστερι???αραγε γιατι???αυτη η ιστορια θα εχει μεγαλη συνεχεια...
να αντιδρασουμε ομαδικα ,οποιος ακουσει κατι να ενημερωνει και να εκφρασω τη προσωπικη μου αποψη απορω ακομη και ιδιαιτερα στη κρητη πως ανεχονται ολη αυτη τη κατασταση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 03:21 #31

Το να έχεις έστω κ μια μερίδα σε συνεταιριστική, σημαίνει οτι είσαι μέτοχος της τράπεζας..
Άρα, αναλαμβάνεις ρίσκο...
Στα κέρδη της τράπεζας, κερδίζεις κ στη χασούρα, χάνεις κ εσύ..

Όταν πτωχεύσει η τράπεζα, χάνεις κ εσύ ότι έχεις επενδύσει σε αυτήν, δηλ τα λεφτά που έδωσες για τις μερίδες σου..
Συνήθως έτσι γίνεται..

Οι καταθέσεις, όμως δεν χάνονται..ακόμη...

Μου τηλεφώνησε ο διευθυντής της Χανίων απο υποκατάστημα της Αθήνας τον Ιούνιο, πριν τα c.c.
Μου πρότεινε να κάνω τη χρυσή επένδυση κ "να μη φοβάμαι, γιατί είμαι απόλυτα εξασφαλισμένος"...
Αρνήθηκα ευγενικά, γιατί ξέρω πολύ καλά τι παίζει..

Άλλωστε, το ενημερωτικό της τράπεζας το λέει καθαρά....


www.chaniabank.gr/el/the-group/investor-...ns/risk-factors.aspx
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 04:16 #32

  • jimbad
  • jimbad's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Αυτό το ενημερωτικό της Τράπεζας για τους παράγοντες κινδύνου έχει ανέβει της Τελευταίες μέρες.
Συγκεκριμένα μια μέρα μετά την γενική συνέλευση κ το κούρεμα.
Δεν υπήρχε στο παρελθόν.
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 10:09 #33

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Δηλαδή εννοείς ότι τον Ιούνιο που σου τηλεφώνησε ο χοντρομουστάκιας που υποκαταστήματος της Αθήνας που δεν κάνει ούτε για υπεύθυνος χαμαιτυπείου, υπήρχε το κείμενο για τους κινδύνους????Το συγκεκριμένο κείμενο αναρτήθηκε εν όψη αγωγών κατά του ιδρύματος πολυ πρόσφατα. Αυτό βέβαια είναι πολύ εύκολο να αποδειχθεί ( ημ. ανάρτησης ). Πιστεύω σοβαρές ίσως και ποινικές ευθύνες έχει για πλημμελή έλεγχο και η τράπεζα της Ελλάδος όσον αφορά τουλάχιστον την προστασία του μικροκαταθέτη από τέτοια ευαγή ιδρύματα.....
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 10:10 #34

jimbad wrote:
Αυτό το ενημερωτικό της Τράπεζας για τους παράγοντες κινδύνου έχει ανέβει της Τελευταίες μέρες.
Συγκεκριμένα μια μέρα μετά την γενική συνέλευση κ το κούρεμα.
Δεν υπήρχε στο παρελθόν.

Δεν έχει σημασία πότε ανέβηκε το ενημερωτικό..
Υπάρχουν προηγούμενα κακά παραδείγματα, με το τι έπαθαν οι μεριδιούχοι των Συνεταιριστικών που πτώχευσαν..
Πχ, στη Συνεταιριστική Λαμίας..
Οι άνθρωποι, καταστράφηκαν..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 10:12 #35

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Η δε χρυσή επένδυση λαγέ, δε υπήρχε τον Ιούνιο που σου τηλεφώνησε ο Διευθυντής.
The administrator has disabled public write access.

συνεταιριστικες τραπεζες-τραπεζα χανιων 03 Dec 2015 11:33 #36

kostas33334 wrote:
Η δε χρυσή επένδυση λαγέ, δε υπήρχε τον Ιούνιο που σου τηλεφώνησε ο Διευθυντής.

Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτό το προϊόν ή καποιο άλλο..
Δεν έχει σημασία όμως, γιατί εφόσον ένα προϊόν εμπλέκει κ τις μερίδες, τότε είναι αυξημένου ρίσκου..

Μάλλον βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για το άτομό μου..

Απο τον περασμένο Απρίλιο έχω γράψει οτι στη Χανίων έχω μόνο έναν καταθετικό λογαριασμό, κάτω απο 10.000€..
Ούτε μεριδιούχος είμαι, ούτε έχω κάποιον γνωστό που δουλεύει εκεί κ γενικά δεν έχω καμία, μα καμία άλλου είδους σχέση με αυτή την τράπεζα...
Ούτε καν απο την Κρήτη είμαι..

Όσο για την τράπεζα αυτή, αλλα κ για κάθε ελληνική τράπεζα, ισχύει η υπογραφή μου...στην αμέσως παρακάτω σειρά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 03 Dec 2015 11:35 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds