Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 06:18 #10

  • Voss
  • Voss's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 89
  • Thank you received: 6
  • Karma: 3
soto51 wrote:
Voss wrote:
σου προτείνω να σηκώσεις όλα σου τα λεφτά και να τα βγάλεις στο εξωτερικό όπως έχει κάνει η Μιράντα Ξαφά.
Είπες και κάτι σωστό....

Ναι βρε, αφού το έχεις πει και εσύ αυτό. Δε θυμάσαι;

Last Edit: 05 Jul 2015 06:28 by Voss.
The administrator has disabled public write access.

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 06:19 #11

  • Voss
  • Voss's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 89
  • Thank you received: 6
  • Karma: 3
The administrator has disabled public write access.

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 13:07 #12

Voss wrote:

Προκύπτει ότι δεν τους σιχάθηκες όλους. Υπάρχει η Δράση για εσένα την οποία δεν σιχαίνεσαι και την ψηφίζεις.

Αύριο ψήφισε ΝΑΙ, για να μην στέκεσαι στην ουρά και να έχεις πρόσβαση στα λεφτά σου. Στη συνέχεια σου προτείνω να σηκώσεις όλα σου τα λεφτά και να τα βγάλεις στο εξωτερικό όπως έχει κάνει η Μιράντα Ξαφά.

Δεν ήθελα να κάνουμε τέτοια συζήτηση, αλλα οφείλω να πω τα εξής:
Δεν είμαι οπαδός της Δράσης, ούτε ταυτίζομαι σε όλα μαζί τους.
Στις εκλογές, λευκό κ άκυρο το θεωρώ μεγάλη μαλακία, γιατί έτσι χάνεις το δικαίωμα να αποφασίσεις για το ποιός θα σε κυβερνήσει..
Είναι σαν να λες " καντε ότι θέλετε, αποφασίστε εσείς για μένα"
Εγώ λοιπόν, δεν ρίχνω λευκό κ ψήφισα ένα κόμμα που, για μένα, λέει κάποια πιο λογικά πράγματα.
Ίσως κ να κάνω λάθος.

Τώρα, για την Ξαφά, όντως, τον Απρίλη νομίζω, βγήκε κ είπε οτι εχει σηκώσει όλα τα λεφτά της απο τις ελληνικές τράπεζες κ εξήγησε το λόγο..

Οτι με τους χειρισμούς της, η κυβερνηση μας πάει για χρεοκοπία.
Είχε δικιο ή όχι;
Οι υπόλοιποι πολιτικοί, των υπόλοιπων κομμάτων, πού έχουν τα λεφτά τους;
Σύμφωνα με το πόθεν έσχες τους, στο εξωτερικό..
Ακόμη κ ο Τσίπ, έχει 100,75€ μοιρασμένα στην Alpha κ την Εθνική..
Τα υπόλοιπα;
Εφόσον λοιπόν κανείς απο τους βουλευτές μας δεν εμπιστεύεται τις ελληνικές τραπεζες, γιατί μας πείραξε η Ξαφά, που δεν είναι βουλευτής;

Και μπορεί, όντως να ποντάρισε στη χρεοκοπία τις Ελλάδας..
Ποιός το προκάλεσε όμως;
Ποιοί κυβερνούσαν τόσα χρόνια;
Ποιός μας αποτελείωσε τώρα;
Ας μην κατέστρεφαν τη χώρα κ ας μην στοιχημάτιζε κανείς πάνω στη χρεωκοπία μας..
Σχετικά με τον Λεβεντη τώρα..
Τον συμπαθώ κ ίσως τον ψηφίσω κάποια στιγμή..
Εξήγησέ μου όμως, πως είχε πάρει την αδεια για το καναλι του το '89, πως καταφερε κ την πουλησε λίγο αργότερα, πως συντηρείται τόσα χρόνια, αφού δεν δουλεύει, πως πληρώνει όλους τους συνεργάτες του κλπ, κλπ...
Δεν λέω οτι κάνει κάτι παρανομο.
Απλά, αναρωτιεμαι..
Μακάρι να μπει στη Βουλή, το εύχομαι ειλικρινά.

Τωρα, αν θα σηκώσω τα λεφτά μου κ αν θα τα παω στο εξωτερικό..
Κοίτα, τα δικά μου λεφτά δεν ειναι easy come, easy go..
Ότι έχω μαζέψει το έχω μαζέψει δουλευοντας απο μικρός, κατω απο δυσκολες συνθηκες, χωρίς κανείς να μου χαρίσει κάτι.
Για το κράτος, για τους τραπεζικούς, για τους οικονομικούς κ πασών ειδικοτήτων αναλυτές, είναι απλά νουμερακια στην οθόνη ενός υπολογιστή.
Για μενα ομως είναι η ζωή μου ολη μέχρι τώρα.

Όλος ο κόπος, η αγωνία, ο χρονος, η ταλαιπωρία κ οι στεναχώριες ως τώρα..
Με αυτά δεν γουστάρω να παίζει κανένας φλωράκος, κανένας εξυπνάκιας, κανείς δήθεν οικονομολόλος που κάνει πειράματα στην πλάτη μας, με τα δικά μας λεφτά.
Όποιος έχει αρχιδια, ας φέρει τα λεφτά του απο τη Γερμανία, την Αγγλία, το Τεξας, την Ολλανδία, τη Γροιλανδία, όπου διάολο τα έχουν...
Να τα φέρουν όλα σε Ελληνικές τράπεζες κ να στέκονται στην ουρά μαζι μας, στα ΑΤΜ..
Να δείξουν, εμπρακτα στον κόσμο οτι είναι μαζί τους κ πιστεύουν αυτό που κάνουν.
Πάντως, όταν ερωτήθη ο Μπαρούφας απο ξένο δημοσιογράφο αν θα στεκόταν στα ΑΤΜ για συμπαράσταση, αυτός ξέσπασε σε ασυγκράτητα γέλια..

Έτσι τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα..
Τα λεφτά μου, τα υπόλοιπα, δηλ, θα τα πάρω κ θα τα στείλω, όχι έξω, αλλά καπου αλλού, που το έχω μελετήσει πολυ προσεκτικά.
Γιατί, δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου!!!
Ούτε οι πολιτικοί μας εμπιστεύονται τους εαυτούς τους..
Πως θα σου φαινόταν αν πηγαινες σε γιατρό για εξέταση κ εκείνος κάπνιζε ναργιλέ;
Θα σου έκανε κήρυγμσ κατά του καπνίσματος;
Θα τον πίστεύες;
Τα δικά σου τα λεφτά, τα εχεις σε ελλ τράπεζα;
Τους εμπιστεύεσαι;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 05 Jul 2015 13:11 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 14:04 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
1) Στις εκλογές, λευκό κ άκυρο το θεωρώ μεγάλη μαλακία, Είναι σαν να λες "καντε ότι θέλετε, αποφασίστε εσείς για μένα".

2) Ξαφά, είπε οτι εχει σηκώσει όλα τα λεφτά της κ εξήγησε το λόγο.

3) Λεβεντη - Τον συμπαθώ
4) πως συντηρείται τόσα χρόνια,

5) Με αυτά δεν γουστάρω να παίζει κανένας φλωράκος, κανένας εξυπνάκιας, κανείς δήθεν οικονομολόλος που κάνει πειράματα

6) Γιατί, δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου!!!

7) Τα δικά σου τα λεφτά, τα εχεις σε ελλ τράπεζα;
8) Τους εμπιστεύεσαι;

Μου επιτρέπεις ε?

1) Συμφωνώ 100%
2) Ναι, ακριβώς, έτυχε να τη δω μάλιστα. Μια χαρά τα είπε, και πολύ καλά έκανε που τα είπε.
3) Κι εγώ, αλλά είναι γραφικός. Την έχει την πετριά του.
4) Εγω ξέρω. Τα είχα γράψει κι εδώ (άντε τώρα να βρεις ποστ 6-12 μήνες μετά) γιατί κάποιος μας έλεγε ότι "είναι πολιτικός μηχανικός". Και προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι αυτό (από μόνο του) δεν βγάζει λεφτά.
5) Ακριβώς έτσι.
6) Σώωωωωωωπα! Γιατί καλέ?
7) Μην κάνεις ερωτήσεις προσωπικού περιεχομένου.
8) Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 16:16 #14

  • Voss
  • Voss's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 89
  • Thank you received: 6
  • Karma: 3
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:

Και μπορεί, όντως να ποντάρισε στη χρεοκοπία τις Ελλάδας..

Εάν δεν ήξερες τί έκανε και με ποιόν τρόπο ποντάρισε στην χρεοκοπία της Ελλάδας, θα μπορούσα να δικαιολογήσω σε έναν βαθμό την άγνοιά σου. Από τη στιγμή που εις γνώσιν σου ψήφισες και απλά "στην έσπασε" είναι συνειδητή απόφαση.

Τροποποίηση: Δε θα το συζητήσω παραπάνω. Εδώ θα εστιάσω στο αρχικό θέμα του νήματος. Πώς παρουσιάζει ένα Γερμανικό ΜΜΕ την ελληνική κατάσταση.
Last Edit: 05 Jul 2015 16:24 by Voss.
The administrator has disabled public write access.

Αυτό πρέπει να το δείτε όλοι 05 Jul 2015 16:49 #15

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Voss wrote:
Εδώ θα εστιάσω στο αρχικό θέμα του νήματος. Πώς παρουσιάζει ένα Γερμανικό ΜΜΕ την ελληνική κατάσταση.

Δεν χρειάζεται, μας φτάνεις εσύ...με την διεισδυτική και ... προσγειωμένη ματιά σου.
Απλά να σου θυμίσω ότι αυτοί που υποστηρίζεις (μαζί με τους ακροδεξιούς συνεργάτες τους) δεν είναι πλέον (εδώ και πέντε μήνες) αντιπολίτευση αλλά κυβέρνηση, άρα πέρα από το να αναθεματίζει τους κακούς ξένους και την μαύρη μοίρα μας και να αναρωτιέται προβληματισμένη γιατί οι κακοί καπιταλιστές ανάλγητοι πιστωτές μας φέρθηκαν τόσο άθλια και μας έκοψαν την χρηματοδότηση, θα πρέπει να φροντίσει για μερικά πιο πρακτικά θέματα όπως π.χ να πάρουν την σύνταξή τους οι συνταξιούχοι και ακόμα περισσότερο πως δεν θα διαλυθεί εντελώς (ότι έχει απομείνει) από την πραγματική οικονομία και τα εκατομμύρια συμπολιτών σου του ιδιωτικού τομέα που βγάζουν το μεροκάματο (όσους δεν είναι άνεργοι) από αυτή.
Καμιά ιδέα γι αυτά έχεις ή περιορίζεσαι στην επαναστατική γυμναστική και το "έχει ο θεός";;;; Αν είσαι άθεος, (δικαίωμά σου είναι) το διορθώνω "...έχει το σύμπαν";;;; Σε ρώτησε και ο Σώτο (για τις προτάσεις της κυβέρνησης σε αυτά, όχι για το άθεος) αλλά απάντηση δεν πήρε.

Παρεμπιπτόντως επειδή νομίζω ότι δεν μας το έχεις ξεκαθαρίσει, είσαι:
1) Από αυτούς που θεωρούν ότι με αυτή την Ευρώπη δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε εφόσον είναι αδύνατο με τους δεδομένους συσχετισμούς δυνάμεων να την αλλάξουμε, άρα πρέπει να πάμε σε εθνικό νόμισμα με ότι αυτό συνεπάγεται κ.λπ. κ.λπ.;;; ή

2) Από αυτούς που είναι 100% σίγουροι (σαν τον ΓΙΑΝΗ) ότι μετά από πέντε μήνες "σκληρής διαπραγμάτευσης" οι πιστωτές και μετά το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα θα κλάσουν μαλλί και θα κάνουν ότι τους ζητήσουμε;;;; ή

3) Από αυτούς που πιστεύουν ότι αν δεν γίνει το δεύτερο, το πιο "σωστό" είναι να γίνει το πρώτο;;;;
Μέτρον άριστον
Last Edit: 05 Jul 2015 17:08 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.072 seconds